Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Положение на ръчките на кормилото

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Положение на ръчките на кормилото

    Имам един ламерски въпрос, който обаче ми се превърна в проблем отскоро.
    Принципно всички ми правят забележка, че си слагам спирачката и съединителя много надолу В смисъл - завъртам конзолата, така че ръчките сочат доста надолу. Ако бай Пешо от махалата ми беше говорил такива работи хич нямаше и да му обърна внимание, обаче няколко състезатели по мотокрос и изобщо хора на които не е лошо да им слушаш думите са ми правили забележка.
    Всички ме съветват да ги слагам почти хоризонтално, докато на мене ми е удобно да ги накланям поне 45 градуса надолу. Дланта и пръстите са ми достатъчно дълги, за да ги стигам без проблем от всяко положение на тялото.

    Та сега на проблема - реших, че щом всички ми казват, че трябва да ги вдигна да ги вдигна. Обаче още на първото каране ми се появява сериозна болка в лявата длан и стига до средата на предмишницата.
    Карам двутактова машинка, която е много нервна и редовно ми се налага да припомпвам с полусъединителя, като целия кик ми го поемат 2 пръста- безименния и кутрето, със средния и показалеца съм на полусъединителя.
    Опитвах да се държа с три пръста за кормилото и само с показалец за съединителя - тогава пък много по- трудно целя полусъединителя, защото показалеца се явява много в началото на ръчката.
    Опитах само със среден пръст да държа съединителя - общо взето добра комбинация между контрол на съединителя и здраво стискане на кормилото, обаче тогава болката е ужасна.

    Искам да отбележа, че съединителя ми се натиска лесно, че опитвах с различни положения на точката на отлепяне - няма оправия. Боли и боли. Ама яко - днес като си закопчавах дънките направо щях да падна А с дясната ръка проблем нямам, но там положението е обратното - когато натискам предна спирачка не си вися на пръстите, както при полусъединителя, а си се подпирам на дланта.

    Винаги когато са ми казвали, че трябва да си вдигна ръчките съм питал "Защо" и винаги отговора е бил "Защото е по- правилно".
    Та питам и вас:
    Защо трябва дръжките да са ми почти хоризонтални? Кое му е правилното? И какво мога да направя, за да го премахна тоя проблем?

    Опитвах да пренасям тежест върху краката, защото шосейния мотор мога да го карам и с два пръста - там на ръцете усилие почти никакво няма. Офроуд обаче .. без особен успех.

  • #2
    Аз пък знам че трябва да са надолу, както и на колелетата трябва да са надлу. И аз като ги сложа хоризонтално и почват да ме болят китките, и нагоре чак до лактите. Ами като се изправиш? Получава се още по-голям ъгъл под който застава китката спрямо предмишницата, от там и по-голямо натоварване. Според мен правилното е надолу, аз така си ги нагласям, като някой ми каже "що така а не иначе" му казвам че така ми е удобно, като не му харесва да не ми обръща внимание.

    Коментар


    • #3
      Много интересен въпрос даже!

      На моя мотор ръчките също "гледаха" надоло. Миналата година го бях дал на един австриец да кара с него из Харманли екстрийм ендуро маршрутите и той веднага като се качи и взе да развива кормилото и конзолите. Кормилото го вирна напред, а ръчките почти хоризонтално. Когато покарах известно време с така нагласено кормило и ръчки се оказа че е много по-удобно и усилието за стискане е по-малко. Освен тези настройки, аз съм си бутнал ръчките възможно най-навътре, така че стискам върха им и при падане шанса им за оцеляване е по-голям.

      Общо взето нагласянето на кормилото и ръчките става с много развиване, промяна на положението, завиване, каране и пак нагласяне, докато почустваш комфорт.

      Едно мое си обяснение за това високо положение на ръчката на спирачката и съединителя е, че по този начин се натискат не с върха на пръстите а малко по към основата на пръста и нужното усилие е по-малко.
      2010 CRF 250 R

      Коментар


      • #4
        Ясно е, че когато дърпаш ръчките с последните фаланги усещането и от там контрола са по- слаби. Съответно - когато държиш със средните фаланги можеш по- фино да контролираш.


        Gichev, защо трябва да са надолу?
        или по- скоро ЗАЩО трябва да са надолу?
        Искам да събера достатъчно аргументи и да ги съпоставя и да реша дали грешката е в мене или в другите.
        А днес ще ходя при един кинезитерапевт и ще го питам да ми даде обяснение на болката.

        Коментар


        • #5
          Румба, аз като ти карах мотора също ми се струваха, че са прекалено надолу ръчките ...

          Не съм наясно как трябва да е правилно, но при положението на твоите е невъзможно да се кара седнал (колкото и рядко да е)
          Други аргументи нямам ...
          Път без препятствия обикновено не води до никъде.

          Коментар


          • #6
            Стойката при спиране е с изнесено назад тяло и задник близо до седалката. При това положение ръцете се изпъват и ако ръчките са нагоре тогава по-лесно ще се стискат. При ускорение се ползва съвсем леко съединителя и въпреки че тялото е напред лявата ръка не би трябвало да се уморява много.
            2010 CRF 250 R

            Коментар


            • #7
              тази идея за изправените ръчки произлиза от стойката на кросиста.
              новите тенденции в мотокроса са за изтеглена назад стойка, като тогава ъгъла на ръцете спрямо линията на мотора е по малък, т.е. ръцете са по хоризонтални и тяхното продължение (ръчките) също са по изправени.

              навремето се е карало със стойка на тялото по близо до кормилото и съответно надолу свалени ръчки.

              така че според мен това е обяснението.
              аз карам нито с много свалени нито с много вдигнати, среден вариант който има предимства и за крос и за ендуро.
              Ако се кара само крос е по добре да са хоризонтирани
              Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

              Коментар


              • #8
                Ясно, много благодаря за отговорите!
                На мене ръцете са ми достатъчно големи, за да си стигам спокойно ръчките, дори когато съм седнал на задния калник. Все пак от маймуните сме били произлезли Разумно ми звучи ръчките да следват линията на предмишницата, така че си ги свалям надолу.

                А м/у другото - току-що бях при един много добър кинезитерапевт. Докато му обясня защо ме боли и той ми посочи с два пръста къде ми е болката и какво да правя. Било пренапрягане на мускули. Обясни ми принципно как стоят нещата, как се получава и какво да правя за по-бързо възстановяване.

                Така или иначе извода е, че си ги свалям ако ще Дейвид Найт да дойде да ми обяснява

                Коментар


                • #9
                  Я кажи за болката,че аз имам подобен проблем.Свалих ръчките надолу,мога да хвана още две ръчки но сега като чета има логика да са нагоре.....а кормилото ми е леко над хоризонталата
                  IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                  Коментар


                  • #10
                    Еми като ми обясняваха защо на колелетата са надолу ръчките обяснението беше че ако те удари много силно по-добре да изпуснеш кормилото и да паднеш отколкото да счупиш китката, не че като паднеш не можеш да счупиш нещо ама и те не са малко бронирани. Забелязал съм че на децата колелетата всички им ги нагласят да сочат небето, аз като се кача на байк на който така са нагласени и за 10-на метра каране и китките ме заболяват. Макар че на истинско колело за планинско спускане(даунхил)цялата рамка е изкривена и предницата е по-висока от задницата, като се сложи в хоризонтално положение ръчките и те са по-високо насочени.
                    Но както казва Димитър всичко си е до тестове, на мен наскоро ми падна лостчето за скоростите и като го сложих съм го качил един зъб повече, ей докато не го оправих не мога да превключвам ужЪс.

                    Коментар


                    • #11
                      За болката - понеже си вися на пръстите, а китките са ми сгънати... абе пробвай да стискаш с пръстите когато ти е сгъната китката

                      Та така - от неправилното, продължително и силно натоварване едни два мускула са ми станали на кокал. Много лесно се разбира като си изпънеш ръцете хоризонтално напред, длани надолу, свиваш юмруците и бавно въртиш кръгчета в китките. При мене има две положения, при които предмишницата на лявата ръка ме боли. И като погледна където е болката се вижда мускула как е зверски стегнат, като бучка стои.
                      Стоеше. Вчера сто пъти правих едни упражнения и масажирах, та днес съм по- добре.

                      Опитах се да опиша упражненията ... обаче малко зор без снимки.
                      Някой ако има нужда - да пише едно л.с.

                      Коментар


                      • #12
                        Точно така - ръчките трябва да са в посока напред спрямо как си държиш ръцете и спрямо стойката ти на мотора, но имайте в предвид че когато натискате предната спирачка изнасяте тялото си назад, т.е. ръчките идват по нагоре спрямо положението в което се возите...

                        Коментар


                        • #13
                          да и на мен преди ръчките ми сочеха земята
                          и точно въпросните австрийци ни светнаха още преди години
                          отначало ми се стори неудобно но постепенно свикнах и видях че е по правилно
                          тогава взех да заглеждам и как ги правят тези добрите от световните шампионати
                          повечето им сочат почти хоризонтално а на някои фристайлъри даже и нагоре са врътнати

                          положението на тялото е една от най големите тънкости в мотциклетният спорт
                          нагласянето на ръчки и лостчета е супер важно

                          до сега почти всички мотори дето съм взимал са били със супер неправилно нагласени и още като ги взема тва ми е първата работа
                          сменям кормилото и нагласям ръчките и лостчетата
                          иначе не може да се кара нормално и се изморяваш за нула време

                          Коментар


                          • #14
                            То стана голяма тема
                            С дясната ръка нямам проблем. Спирам достатъчно агресивно(или пък съм достатъчно дебел и слаб ), за да ми се налага да си държа ръцете изпънати. Проблема ми е в ускоряването, (полу)съединителя и лявата ръка.

                            До тук ако дефинираме 3 положения на ръчките:
                            "долу" - когато ръчката е в положение, за което се налага ръката да е сгъната надолу в китката, поне през повечето време или поне през времето когато ръката се ползва едновременно за държане за кормилото и работа с ръчката (приемам лявата ръка за натоварена при ускоряване и дясната за натоварена при спиране, въпреки че при спиране аз лично се подпирам на длани и в пръстите нямам усилие да се задържам на кормилото).
                            "горе" - когато ръчката е в положение, за което се налага ръката да е сгъната нагоре в китката
                            "среда" - когато ръчките следват линията на предмишницата.

                            Така на теория си предпочитам "среда" за съединителя и малко "горе" за спирачката, което означава - спирачката хоризонтално, съединителя 30-40 градуса надолу. И ако трябва да са еднакви - ще сваля спирачката.

                            Защото:
                            Нагоре - плюсове:
                            - по- добър=фин контрол над ръчките
                            - няма шанс да не можеш да ги стигнеш, когато тялото ти е изнесено назад

                            Нагоре - минуси:
                            съединител - при работа на полусъединител мотор дърпа максимално. Т.к. лявата ръката е сгъната нагоре в китката - няма възможност да се държим за кормилото с длани - лявата ръка увисва на два пръста докато другите два пръста също силно стегнати работят със съединителя, което води до зверски болки после
                            спирачка - като съм прав малко се налага да я стискам докато китката ми е сгъната - пак не е добре. Дори и да се изнеса назад и да си изпъна ръцете - в началото не е така.

                            Надолу - плюсове: няма май
                            Надолу - минуси: ръчките се стигат трудно

                            Тъй че - остава да си намеря къде е моята "среда".

                            Събине - ти си доста висок - напред ли ти сочат ръчките? И повдигнато ли ти е кормилото?

                            Коментар


                            • #15
                              До: Положение на ръчките на кормилото

                              аз си мислих че е логично да са поне леко надолу и още си мисля. Пък и на всякъде така пише. Моите са си леко надолу и така ми е удобно, не ме заболяват ръцете.

                              6. Други състезатели имат навика да държат лостчетата си прекалено високо, но какви проблеми може това да създаде? Вижте ъгъла на ръката спрямо китката. Когато сте седнали това не е толкова голям проблем, колкото изглежда на снимката.

                              7. Но вижте какво се получава когато се изправите. Ъгълът е увеличен и се появяват 2 проблема:
                              1-Слаба връзка - ако ударите голяма бабуна или се приземите тежко - счупването на китката просто очаква да се случи.
                              2 - Това е и една от причините, да страдате от прекалено напрежение в ръцете. Мускулът на предмишницата е напрегнат дори в покой. Добавете скорост, бабуни и притеснение и това е напрежението което получавате за около две обиколки.
                              http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=56065
                              Yamaha YZ400F

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X