Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дискусия, размисли и сравнения между BMW R1200GS и КТМ 990 Adventure

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дискусия, размисли и сравнения между BMW R1200GS и КТМ 990 Adventure

    Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
    Мони ама кои мотори са по-добри

    Сигурно доста хора са чували за това придърпване в дясно на моторите БМВ. Вярно е има го и се получава при рязко връщане на газта или обратно при рязко подаване. Обаче това придърпване е доста незабележимо при този нов модел. Аз лично имах възможността да се пробвам в по-бързи завои как реагира и смело мога да твърдя, че няма никакъв проблем, иначе щях да съм се потрошил. Относно карането в мокро - пробвах в дъжд и в сняг. Може би заради тази система срещу приплъзване мотора се държи перфектно. Интересното е, че когато вали краката не се мокрят от предната гума и мен лично това много ме радва, защото с другите мотори имах голям проблем с това. С оригиналната слюда има много добра ветрозащита, което при високи скорости е много важно. На мен лично ми идва малко ниско кормилото когато се изправя, но сега съм си поръчал повдигачи и се надявам да се поизправя. Относно обслужването на пътя според мен се прави лесно, но трябват специални инструменти и по-точно за масления филтър, който ключ от този модел е различен. В таблото има и датчик за околната температура. Единствено не ми харесват оригиналните светлии, защото фара не свети много силно. Седалката е много удобна с тази и нова форма.

    Та след всичко казано до тук кои мотори са по-добри
    Със скромните 6,000 км,които имах удоволствието,миналото лято да завъртя именно с 1200GS,мога да кажа,че за асфалт наистина мотора е може би едно от най-доброто,което може да педложи пазара на мотори за дълъг път,визирам преход дори по 1000км на ден.Окачването(електрониките с които е бъкан),седлото,ниския център на тежестта,но всичко според мен приключва в момента,който излезнеш от асфалта,а именно пясък,камъни и т.н.
    С клиърънс,само от 200 мм,или 210мм и предна джанта 19-ка,за мен лично беше сериозно "преживяване" в пясъците на "Калахари",че дори и по солниците,където е досто по-"твърдо".
    Не знам,дали си чувал?!,но в централна Европа се произвежда една марка мотоциклети,пословични с традициите си да конструират мотори,ориентирани към off-road преживяванията,както за много сериозен такъв,но и такива,които макар и внушителните си размери,перфектно се справят дори и с по-тежък терен.
    Първоприемника на тези мотори се нарича KTM-950 Adventure,като най-ниския от тях е със скромните 262 мм клиърънс,а вариянт S е вече със сериозните 315 мм клиърънс.Това всичкото се повтаря и при
    KTM-990 Adventure,както и за съвсем новия R вариант за 2009г.,никой от тях не използва 19-ка,а именно 21-ца джанта.
    Все пак да не забравяме и покойния(лека му пръст-голям фен съм му),Фабрицио Меони през 2002г.,именно с 950-тка спечели "Дакар".
    Нямам спомен в последните 10-ина години,БМВ над 1000куб.с. да се е пускало на "Дакар",а да е печелило дори място в 10-ката....
    Да,въпрос на приоритет е по какви пътища ще караш!!!,за себе си бих казал,че предпочитам черните пътища......та какво казваш за по-добрите-спортисти???

    Поздрави
    търся си подписа....

  • #2
    До: BMW R1200GS 2008

    Малко корекция за Дакар-а. За БМВ през 2000 мисля , че имаха второ място , а през 2001 - 6 -то място. От тогова не са участвали. Това бе само преди 8 години.

    Коментар


    • #3
      До: BMW R1200GS 2008

      Аз ви препоръчвам спортните версии на моделите и успехите да не ги намесвате в подобни теми.
      Онези машини нямат нищо общо със серийно произвежданите.
      При спорта нещата са коренно различни.
      И успехите на СТенерето са много повече на Дакар от колкото на Африката, но на пазара Африката се е наложила като уникално здрава и надеждна машина и е предпочитана спрямо СТ.

      Иначе за офроуд способностите на Адвенчъра и GSа няма какво да си говорим. Само като погледнете новата 19" предна капла на 1200 кубиковия и разбирате, че това е шосеен мотор, преминал в класа на Варадеро и компания.
      А за глезотийте и електрониките е въпрос на вкус. Аз ако имам тракшън контрол на мотора си ще се самоубия от покрива на къщата ми!
      Мотор и тракшън контрол - тея двете неща за мен нямат право да съществуват заедно.
      Но пък някой си го кефи това и му се радва.
      Това е хубавото, че има избор и за всеки влак си има пътници.
      Карайте си моторите и се радвайте на нови и нови неща...

      Адвенчърът е последния "мохиканин" останал от класа на Супер Тенере, Африка и DR BIG...
      Макар, че е 1000сс си остава едно яко спортно ендуро.
      За съжаление японците го загърбиха този клас и това е една от многото грешки, които направиха в мото индустрията въобще. Както загърбиха и 2 тактовите хард ендура...
      Това даде тласък на КТМ и в момента те доминират в тези два сегмента по простата причина, че нямат конкуренция.
      Последно редактирано от Жоро Донечки; 24-03-09, 11:36.

      Коментар


      • #4
        До: BMW R1200GS 2008

        Първоначално публикуван от Luke Преглед на мнение
        Малко корекция за Дакар-а. За БМВ през 2000 мисля , че имаха второ място , а през 2001 - 6 -то място. От тогова не са участвали. Това бе само преди 8 години.
        Лъчо,2001г.,отново моя любимец Фабрицио Меони с КТМ LC4 660 R печели Дакар,а тук говориме за БМВ над 1000 куб.см.
        През 1999/2000г. Ришард Сенкт(Фр) с BMW F650RR,печели Дакар,но това вече е различнооооооо......

        Поздрави
        търся си подписа....

        Коментар


        • #5
          До: BMW R1200GS 2008

          Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
          Аз ви препоръчвам спортните версии на моделите и успехите да не ги намесвате в подобни теми.
          Онези машини нямат нищо общо със серийно произвежданите.
          При спорта нещата са коренно различни.
          И успехите на СТенерето са много повече на Дакар от колкото на Африката, но на пазара Африката се е наложила като уникално здрава и надеждна машина и е предпочитана спрямо СТ.

          Иначе за офроуд способностите на Адвенчъра и GSа няма какво да си говорим. Само като погледнете новата 19" предна капла на 1200 кубиковия и разбирате, че това е шосеен мотор, преминал в класа на Варадеро и компания.
          А за глезотийте и електрониките е въпрос на вкус. Аз ако имам тракшън контрол на мотора си ще се самоубия от покрива на къщата ми!
          Мотор и тракшън контрол - тея двете неща за мен нямат право да съществуват заедно.
          Но пък някой си го кефи това и му се радва.
          Това е хубавото, че има избор и за всеки влак си има пътници.
          Карайте си моторите и се радвайте на нови и нови неща...

          Адвенчърът е последния "мохиканин" останал от класа на Супер Тенере, Африка и DR BIG...
          Макар, че е 1000сс си остава едно яко спортно ендуро.
          За съжаление японците го загърбиха този клас и това е една от многото грешки, които направиха в мото индустрията въобще. Както загърбиха и 2 тактовите хард ендура...
          Това даде тласък на КТМ и в момента те доминират в тези два сегмента по простата причина, че нямат конкуренция.
          Жоро,перфектен си ....,най-накрая истински компетентно мнение за спортистите!!!!!!

          Да,за съжаление японците загърбиха точно този сегмент и,ако трябва да съм откровен до край е,че нямаше японска алтернатива на КТМ(и все още няма),по времето когато си го купувах моя 950.

          Поздрави
          търся си подписа....

          Коментар


          • #6
            До: BMW R1200GS 2008

            Пичове, не знам какъв опит имате с по-леки ендура, обаче искам да ви кажа че над 900 кубиков мотор за оффроуд било то и рали рейд си е направо мъчение.КТМ ненапразно вече ласинсират 690 модела.Останалото са излишни килограми.Най-вероятно им слагат биг бор кит и ги качват до 800-850 кубика.В състезателен режим е все тая с колко цилиндъра е двигателя.Фретинье тази година стана трети с 450 (биг бор на 490) Ямаха.Така че Адвенчъра и ГС-а си остават едни туристически машини с някакви оффроуд възможности.Какъв Дакар,какви състезания.Лично аз с ГС не бих рискувал да карам на нещо по-офф от добре направен макадам.

            ПП: Най-голямата маркетингова грешка на КТМ е че отказаха мотори на МакГрегър и Бурман.Вижте как покрай тях хората вече си мислят че БМВ-то става за оффроуд.Според мен тия пичове са сменили поне по 5 рамки на тоя трип.
            offroad фен
            1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
            TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

            Коментар


            • #7
              До: BMW R1200GS 2008

              Първоначално публикуван от Гълъбин Колев
              Какъв Дакар,какви състезания
              Да. И аз това се сещам.
              В този клас мотоциклети има съвсем други изисквания. Първите, които се сещам са:
              - Надеждност, (хиляди километри без ремонт)
              - Независимост (колко км. без зареждане)
              - „товароносимост” – колко кг. оборудване може да се помъкне с този мотор и той да го пренесе хиляди километри
              - комфорт – удобство при каране хиляди километри.
              - Позиция.
              - Ветрозащита
              Според мен в този клас това са съществените въпроси. Аз нещо не се сещам КТМ 990 Адвенчър да се е представял на Дакар. Моторите там са КТМ 690. Може и да греша-поправете ме.
              Когато БМВ изкара модела R80GS – Airhead и по-късно R100GS – Airhead на Дакар спечели 4 поредни състезания. „Революциите” са няколко :
              1. Съвсем новото окачване на БМВ: предно и задно – Telelever/Paralever.
              2. Стария боксер двигател с невероятната мощност в ниските обороти постижима само при двигатели с цилиндри на 180’
              3. Задно предаване – Кардан
              Всички тези неща присъстват и в новите модели. Тези модели са предназначени за дълъг път. Черен или „бял”, но ПЪТ! Тежък offroad с 500 килограмов мотор ? Бойко е представил „нормалния” R1200GS. Kато сравняваме, нека да сравняваме мотори от един клас. За мен лично, като чуя Adventure единственото, за което се сещам е BMW Adventure: по-висок клиренс, по-дълъг, повече килограми, по-голям резервоар, спици и т.н., може би и защото BMW първи закачиха тази думичка към модификацията с твърдението, че е ready to race.
              И да не забравяме модела HP2


              П.П.
              И е време да прехвърлим дискусията в тема за сравнения между двата модела ...
              Последно редактирано от Димо; 24-03-09, 14:51.
              ______2
              Е = MZ

              Коментар


              • #8
                До: BMW R1200GS 2008

                Първоначално публикуван от kro Преглед на мнение
                Да. И аз това се сещам.
                В този клас мотоциклети има съвсем други изисквания. Първите, които се сещам са:
                - Надеждност, (хиляди километри без ремонт)
                - Независимост (колко км. без зареждане)
                - „товароносимост” – колко кг. оборудване може да се помъкне с този мотор и той да го пренесе хиляди километри
                - комфорт – удобство при каране хиляди километри.
                - Позиция.
                - Ветрозащита
                Според мен в този клас това са съществените въпроси. Аз нещо не се сещам КТМ 990 Адвенчър да се е представял на Дакар. Моторите там са КТМ 690. Може и да греша-поправете ме.
                Когато БМВ изкара модела R80GS – Airhead и по-късно R100GS – Airhead на Дакар спечели 4 поредни състезания. „Революциите” са няколко :
                1. Съвсем новото окачване на БМВ: предно и задно – Telelever/Paralever.
                2. Стария боксер двигател с невероятната мощност в ниските обороти постижима само при двигатели с цилиндри на 180’
                3. Задно предаване – Кардан
                Всички тези неща присъстват и в новите модели. Тези модели са предназначени за дълъг път. Черен или „бял”, но ПЪТ! Тежък offroad с 500 килограмов мотор ? Бойко е представил „нормалния” R1200GS. Kато сравняваме, нека да сравняваме мотори от един клас. За мен лично, като чуя Adventure единственото, за което се сещам е BMW Adventure: по-висок клиренс, по-дълъг, повече килограми, по-голям резервоар, спици и т.н., може би и защото BMW първи закачиха тази думичка към модификацията с твърдението, че е ready to race.
                И да не забравяме модела HP2


                П.П.
                И е време да прехвърлим дискусията в тема за сравнения между двата модела ...
                Ready to Race Димо е запазена марка само на КТМ

                За прехвалената надеждност :



                всеки мотор би могъл да бъде надежден,стига да се грижиш както подобава за него-масла,редовно сервизиране и т.н.
                Клиърънс:
                1200 GS Adventure-210 mm
                950/990 Adventure -262 mm
                950 S/990 S Adventure 315 mm-е да някои казват "да бе само някакви си 5-10 см...
                Проблема при 1200GS,му е,че дори и за по-лек офф му е много трудно,изключая моделите НР 2 и всички AIRHEADS.

                Поздрави
                Последно редактирано от Мони; 24-03-09, 16:44.
                търся си подписа....

                Коментар


                • #9
                  До: BMW R1200GS 2008

                  Мони това с кардана винаги ме е притеснявало, ама тук като гледам става въпрос за удар, от който се е получила пукнатина, но да не забравяме и къде другаде има джанта със спици и без вътрешна гума, което си е доста добра екстра. Ама както и да е. Такива подобни случки мога да покажа с която и да е марка. За тежък офроуд съм абсолютно сигурен, че нито БМВ нито КТМ, нито който и да било мотор от този клас ще се справи, просто щото са си тежки мотори. Аз този мотор искам да го карам дълги километри, в които да не ме натоварва самото каране и при лек офроуд да се справя. Точно затова е моя мотор. Тракшън контрола при силен дъжд или мокра настилка при ниски температури е добра екстра, а тук може да се изключва, според желанието на човека, който управлява. В момента за този модел като опция се продават странични резервоари от по 8 литра, които се монтират от двете страни на оригиналния и общо стават 36 литра.

                  Само за уточнение - темата не е кое е по-добро от БМВ и КТМ, така че всичко си беше закачка. Всеки мотор си има предимства и недостатъци и досега няма открит универсален.
                  Аз този мотор го приемам като турист, с опция за справяне с не много тежък офроуд, но с много километри. Иначе всички сме гледали филмчета с невероятни изпълнения с БМВ и с КТМ, но да не забравяме, че това е реклама и до моторите стои камион с резервни части. Аз лично тежко ендуро не бих го подложил на някакви мъки, за каквито не е направен.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Дискусия, размисли и сравнения между BMW R1200GS и КТМ 990 Adventure

                    В предишния пост съм сгрешил като писах, че темата не е за сравнение между двата мотора БМВ и КТМ, защото първоначалната ми идея беше само малко информация да пусна, че нещо много "оранжево" ми стана като чета. Обаче то си стана дискусия със сравнение. И за да се разсеете от споровете ето едно странично занимание - вижте този мотор Buell Ulysses XB12X .

                    Коментар


                    • #11
                      До: Дискусия, размисли и сравнения между BMW R1200GS и КТМ 990 Adventure

                      Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                      В предишния пост съм сгрешил като писах, че темата не е за сравнение между двата мотора БМВ и КТМ, защото първоначалната ми идея беше само малко информация да пусна, че нещо много "оранжево" ми стана като чета. Обаче то си стана дискусия със сравнение. И за да се разсеете от споровете ето едно странично занимание - вижте този мотор Buell Ulysses XB12X .
                      Като гледам цвета на твоя,наистина "оранжевото" явно те влече.....приближаваш се ...поне като тоналност...то по друго е трууудно.

                      Поздрави
                      търся си подписа....

                      Коментар


                      • #12
                        До: BMW R1200GS 2008

                        Първоначално публикуван от Мони Преглед на мнение
                        Жоро,перфектен си ....,най-накрая истински компетентно мнение за спортистите!!!!!!

                        Да,за съжаление японците загърбиха точно този сегмент и,ако трябва да съм откровен до край е,че нямаше японска алтернатива на КТМ(и все още няма),по времето когато си го купувах моя 950.

                        Поздрави
                        А може би несаhttp://www.motorcyclespecs.co.za/pic..._twin_1200.htm

                        Коментар


                        • #13
                          До: BMW R1200GS 2008

                          Първоначално публикуван от ivodominator Преглед на мнение

                          Ти ме разби направо!!!!!Якоооо...дай малко повече инфо техническо имам предвид.Благодаря!

                          Поздрави
                          търся си подписа....

                          Коментар


                          • #14
                            До: BMW R1200GS 2008

                            Първоначално публикуван от Мони Преглед на мнение
                            Ти ме разби направо!!!!!Якоооо...дай малко повече инфо техническо имам предвид.Благодаря!

                            Поздрави

                            Ми няма как да ти даде повече инфо, щото такъв мотор не съществува

                            Коментар


                            • #15
                              До: BMW R1200GS 2008

                              Първоначално публикуван от Мони Преглед на мнение
                              Ти ме разби направо!!!!!Якоооо...дай малко повече инфо техническо имам предвид.Благодаря!

                              Поздрави
                              От информацията, която намерих в интернет: За момента от Хонда нито са потвърдили, нито отхвърлили информацията ще има или не нова Африка. Като цяло осъзнават, че са напуснали сегмент на пазара с все по-голям пазарен дял...дрън...дрън...осъзнават колко е важно пускането на такъв модел, но засега нищо конкретно.
                              Per aspera ad astra.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X