Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Екстри на високопроходимите машини (за и против)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Екстри на високопроходимите машини (за и против)

    Първоначално публикуван от Стефан
    ...На западно - източните джипове обикновено им ядат главата всякаквите лигавщини в тях. Ей го, една предна седалка от Пажеро тежи 75 кила, да издивееш. И всякакви глупости за безопастността са си глупости, щото тя и да тежи, не е станала катапултна. А при -25 же все едно главите се откъсват, много важно че ръба на панталоните оставал същия като от химическото чистене...
    не всички неща за безопасност са "лигавщини" - АБС например си е нещо много полезно в екстремни ситуации /а те са най-много на асфалт/ На мойта Тойота наистина са тежки седалките /имат пружини и амортисьор, регулиране на кг/, но определено не са по "75кг"... А доста поемат при по-силно друсване... /поне единия бъбрек остава невредим /
    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

  • #2
    Ммм ... Не мога веднага да се сетя за кво му е АБС на джипа. Веднага се сещам обаче с кво пречи. Като забуксува, освен газта понякога си струва да натиснеш и спирачката. Това имитира блокировка. Собствено, това са и налудничавите "електронни диференциали" на паркетниците, които им помагат да се заравят с метър на оборот) Ама не е нужно да се прави баш като тях, и това понякога помага в калта.
    За да реша окончателно тоя проблем, от сума време търся лостче за газта от старинна оранжева косачка, ама никъде не намирам((( Мамка му, искам ръчна газ на скоростния лост!!!
    А в гъзарията по седалките всичко вече е постигнато, нищо не може да засенчи един от Питер, който кара със седалки от Ми-28. Те гарантират и здравето, мани живота, при вертикално падане с 12 м/сек ... Така че трябва да се търси вече нещо от Як-52, Су-26, и пироболтове за колонките. Новите руски катапулти на спортните самолети гарантират и 0/0, и даже абсурдните 0 - 400 км/ч при ГРЪБЕН полет на 5 метра височина. Хи-хи, и каски с шишове отгоре, като от времето на Бисмарк, в случай на отказ на отстрелване на покрива))

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от Стефан
      Ммм ... Не мога веднага да се сетя за кво му е АБС на джипа...
      ако спирачния ти път с УАЗа /давам като пример за автомобил БЕЗ АБС/ е по-малък от този на някой колега с джип с АБС, ще се убедя че е излишен...
      Наистина има и дървени философи, дето ще те убеждават, че не е хубаво да имаш АБС, щото колата спира много рязко и някой може да те удари отзад
      *************

      ПС: 78-ата за която пуснах тема си има и ръчна газ
      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

      Коментар


      • #4
        То и УАЗ-а има, момчетата му казват "круиз контрол")), аз нямам. И не го ща на таблото, а на лоста.
        Спира... А понякога пък не ще да спре, и туй-то. И допуска груби грешки на шофьора. И екстремно каране в задръстванията. Само че аз не пазя всеки ден депутати, не помня от колко години не съм слизал от разни коли, и дървените спирачки без цяла допълнителна система която да си поправям някъде в локвите между преспи и тирове криво-ляво ми върши работа. Ако искам някой друг в колата да решава кога, как и накъде да се въртят колелата, ше се кача в такси. А щом съм се покатерил зад волана, нека си бъде моя работа. Всички знаят че системите с автоматично регулиране са по-надеждни от човека, и допускат грешки несравнимо по-рядко. 98% от самолетните катастрофи например са "човешки фактор". Но 100% от анкетираните казват, че няма да се качат в самолет без пилот...

        Коментар


        • #5
          Всъщност като отворихме приказка за ABS системите ще се опитам да внеса малко яснота. Те се делят грубо на два типа: двуканални и четири канални. Съответно обработващи и реагиращи на две по две или на всяко колело поотделно. Двуканалните системи се правеха навремето за икономия, мисля, че сега са на измиране. А по отношение на скоростта на спиране или по-правилно казано, отрицателното ускорение е мит, че колата с ABS система спира по-бързо. Това не е вярно и не почива на никакви обективни причини. Всъщност единственото предназначение на системата за ABS е да предпази колелото от блокиране по време на спиране респективно да предпази автомобила от занасяне и загуба на управление. При повечето ситуации влаченето на колелото осигурява по-голямо сцепление, отколкото контролираното му превъртане. ABS системите помагат много на един водач при много ситуации. Но както винаги медала си има и обратна страна, тези системи пречат на един висококвалифициран водач или състезател. Не случайно няма състезателен автомобил с ABS, как иначе ще може да се поднася контролирано автомобила например? Друг важен проблем на тези системи е, че не могат да работят при свръх малки скорости, които обаче са често срещани при сериозните оффроуд препятствия. Да не говорим че няма как да работи ABS при включени блокировки например. Затова и много от високо проходимите автомобили които са оборудвани с такава система имат и възможност за нейното изключване при каране оффрод. Освен това ABS-а включва редица проводници, изпълнителни устройства, компютри и т.н., все неща нямащи много работа в калта, където много бързо си заминават безвъзвратно. Лично аз се чувствам много комфортно на пътя с ABS и едва ли ще си купя лек автомобил без такава система, но дойде ли приказката до тежките офроуд изпълнения съм неин категоричен противник.

          И въобще има едно правило на знаещите и можещи джипери: Всяко нещо, което е добре за един автомобил на пътя е недостатък за една сериозна високо проходима машина и обратно...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            съгласен съм със Стефан. за мене всяка ''глезотия е излишно тегло. да кажем 4е ти падне акумулатотра и ако си с ел. стъкла даже не можеш да си отвориш джама та да си псуваш на 4ист въздух. а когато става дума за ''КАРАНЕ'' никъде по света няма да видиш кара4 които уважава ''екстрите. една стара лопата е 1000 пъти по-ценна от ABS . пък седалка с пружини- не ме караите да се хиля. тва е за сто и петдесет килограмови градски тарикати които са решили да покажат 4е и те са екстремисти. ми даите да изхвърлим ''корите'' или да им сложим пружини и амортис. и да земем да си омекотим ока4ването 4е ни болят бъбреците. бе я да земем наи добре да си останем вкъщи на дивана а ? или скоро ще искаме и иконом в машините 4е да ни праи кафе. абе я вси4ки екстри вън. това е смешно. ABS, хи хи.
            висете отпуснато

            Коментар


            • #7
              А, тука пък настъпи една още по-дебела история с екстрите.
              Няма лошо да ги има. Електрическо управление на седалките, на пепелниците, на ЦД чейнджърите, и даже на списъка гаджета на повикване. Кво правим обаче, когато цялата тая красота се тресне в брода до бушоните, и разбира се нищо не е водозащитено. В това число и мозъка на двигателя.
              Обаждаме се на първата дизелова УАЗка за която се сетим?
              ))))))))))))))

              Коментар


              • #8
                Познавам всичката електроника на Robert BOSCH, но не се сещам за двуканален ABS. Най-тъпия се е произвеждал под името ABS 2Е ( Е-ти идва от Економи ) и е триканален, тоест с три ел. вентила, но вътре има едно бутало което компенсира налягането между двата задни спирачни цилиндъра ... като капак .. НЕМА обезвъздушаване !
                Това, че ABS не спира по-бързо е САМАТА ИСТИНА ! .. помислете само един пример .... пресен сняг 15 -20 см. бръмчим ... движим се ...
                Спирачка ... ABS не позволява колелото да блокира и "мачка" снега ...
                НЯМА ABS - колелото се блокира и "избутва" снега напред - пред него се образува препятсвие, което постоянно нараства и втвърдява, това да ви прилича на камък пред предната гума ...
                А познайте кой ще спре по-бързо ....... ?

                Другата функция на ABS - (ако я има) ми харесва повече, "Против боксуване" и когато я има не само за задния мост ...
                Когато потегляш, ако някое колело пробуксува ABS веднага му пуска масло в цилиндърчето и го спира... да ама усилието чрез дифа се препраща на другото колело ... това е ... и когато е 10 пъти в секунда има някакъв ефект.
                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                Коментар


                • #9
                  Всеки нормален човек харесва и антипробуксовъчните и антиблокиращите системи. Също така противообледенителните, антирадарните, противопаячните, антикатаджийските, противодосадните и прочие системи, които правят живота рай. Всичко това го има в трамвая, а рая си остава фикция. Ъъъ ... освен ако не си блондинка с къса пола))

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X