Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за лозе?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за лозе?

    здравейте колеги от една година чета форума а от месец два вече и пиша , от две седмици се сдобих и с 4Х4 машина но това не е тема за тук та по въпроса който ме мъчи , от тази пролет ми влезна мухата да гледам лозя имам си един декар който дядо ми го гледаше преди да почине след което се изредиха много хора да го гледат а сега дойде и моя ред даже имам намерения да купя още поне декар или два та въпроса ми е ако си купя една мотофреза дали мога да го обработвам с нея без да го ора или по-добре е да си купя мотоблок с фреза и плуг за да мога и да го ора. Като гледам характеристики на фрези на някои им дават до 20см дълбочина на обработка и по тези характеристики мисля че няма смисъл да се оре а друг е въпроса дали тези характеристики могат да се постигнат на полето?

  • #2
    До: Въпрос за лозе?

    Според мен само с фреза няма да стане. На есен ореш, а през лятото редуваш фреза и "лястовичи опашки" за борба с плевелите. А може да се включи и пръскане. Лично мое мнение е, че 2-3 дка с малко култиваторче ще ти се откъснат ръцете. Успех!
    Борислав Русенов - 0889593977

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос за лозе?

      Лозето, както и всяка друга култура си иска добра агротехника. А тя неизменно включва ОСНОВНА обработка на почвата-оране с плуг. Така почвата се обръща, горният пласт се заравя, а на неговото място се изважда заровеният миналата година пласт земя. Това има значение за оструктуряването на почвата, а и се активира микробиологичната дейност, която дава хранителните вещестава нужни за растенията. Не на последно място това е едно от основните оръжия за борба с плевелите. Освен това, наесен пръстта се "хвърля към лозите, за да ги предпазва от замръзване през зимата, а напролет се "отравя", т.е. се връща обратно в междуредието.
      С мотокултиватора може да обработваш междуредията през пролетта и лятото, но без оран няма да минеш. То всъщност може, но нали целта е да береш грозде, а не само да отглеждаш лозе.
      В моето село имама 0.9 дка лозе, и си гои гледаме с брат ми, и никога не ни е минавало през ума да не го изорем наесен. Фрезичката ми само фрезува, не може да оре, та прибягвам до услугите на орач с кон. 10 лв/дка Нищо не струва, а ефекта е голям.
      В заключение-нищо не може да замести оранта. Колкото и дълбоко да работи фрезата, тя само разбърква почвата, а оранта я обръща.
      Успех с лозето, и пиши кое как...
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос за лозе?

        аз за лозето почити нищо не знам но за въпросния мотоблок мисля че няма да ти свърши работа,но ако все пак ще купуваш
        1. повечето машини тип "практикер" ги пропусни защото май само шумят мятат пръст насам натам
        2. търси си машина с четиритактов мотор най-распространени т.е имат части и "сервиз "хонда" в "брикс и стишън" и "acme" за брикса незнам но ако е хонда тип GX са индустриални и подлежат на ремонт тип GC,GCV хоби определен живот и в контеинера ,а разликата в цената не е голяма
        3. ако можеш търси модел с истинска трансмия в смисъл скоростна кутия,редуктор,силоотводен вал има модели и с блкаж абе трактор
        4. и дори да го намериш и дори да ти се плаща мисля че няма да ти свърши работа за лозето, ние имаме такъв и освен фрезата и плугът който нее за оран а за заравяне/забравих му името/ друго не може да се ползва.защото въпреки че има мощност 14 к.с. блокаж колелотата който са с допълнителни тежести/едни метални плочи по 30 кг. в джантите/ си буксуват едновременно и хич не им се мърда със забит плуг и то на място което изорано и фрезовано предишна година

        виждал съм четириколесни фъстици точно за лозе по добре се огледай за такъв

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос за лозе?

          То от Болгарчето по добро за лозе няма ама де ги

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X