Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчеви колектори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Слънчеви колектори

    Абе те в почти всяко отношение са ми съвсем близо границата на търпимост. А съм търпелив човек. И снощи бях на две-три бири.... Ако нещо прецени мод-състава да търкат докато е време.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • От: До: Слънчеви колектори

      Казвам се Валентин Бърнев, от известно време тази тема ме вълнува и попаднах на този форум. Видях публикацията за вариант 4, но ме интересува как е изработен.Би ли изпратил и схемата,ако не си я пратил вече. Търсих но нищо не намерих.Предварителни благодарности!

      Коментар


      • От: Слънчеви колектори

        Интересуваме как би трябвало да се свържат два слънчеви панела последователно?Моля за някаква схемичка и къде се поставя датчика на деферициалния термометър.

        Коментар


        • От: Слънчеви колектори

          В жеги като настоящите, последователно връзване си е опасно. Ако сега един колектор не загрява достатъчно, нещо е объркано генерално.

          Коментар


          • От: Слънчеви колектори

            Занимавам се с монтаж на слънчеви колектори от всякакви типове ,вакуумни,панелни,полиетиленови тип воден килим ,включително и соларни бойлери и всичко това покрай дейноста с басейните.В къщи имам монтиран панелен и мисля за втори ,като системата на връзване е последователно,така съм връзвал и вакумни 10бр. по 16 ампули на колектор ,работят перфектно през топлинна група ,като в подгряват басейн,3 бойлера по 300 литра и лятото в горещините половината се завиват,защото басейна става термален, демек около 40 градуса,но зимата при най- малкото слънце си вършат работата ,монтирани са преди 5години на клиент.Връзването е под диагонал на малко бройки ,захранваш със студената вода долу над нея по вертикал обезвъздушител и другата страна горе клапан съобръзен с разширителя и колектора като горни граници на натоварване и изход с подгрятата вече вода.Домашният ми панел вдига 50-60 гр. за около 1.30ч към 9 часа сутрин ,а по принцип винаги имаш едни 45гр. при доста консумация което си е пълен кеф,трасетата с тръбите са ми около 30 метра ,като това е минус ,но съм монтирал колектора върху голяма беседка дето се грее от слънцето сутрин от 8 вечер до 8 часа,при парно или панел постоянно компенсираш с топъл поток ,не е като при тока ползваш топлата ,но допълваш директно само със студена и нагревател включвам най-много по 15-20 минути и то при нужда късно вечер.Слънчевите колектори са супер инвестиция без никакво съмнение.
            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

            Коментар


            • От: Слънчеви колектори

              Със всичко съм съгласен освен за инвестицията.Има файда за големи обеми,за хотели с голяма консумация и басейни,а за 100литра бойлер файдата е.... след много време.
              Щото като сметнеш бойлер със серпентина(нарочно пиша със щото всички имат бойлери,но серпентината покачва цената как и с колко е според зависи,но покачва),помпена група за солар(тука варианта направи си сам е възможен,но да предположим,че клиента само иска,а не може),соларни панели,тръбна разводка(медна по принцип,но хора всякакви),окомплектовка(кранове,преходи и т.н.),стойка за соларите и не на последно място труд.Като теглим чертата според зависи какво се купува да речем аз ги виждам едни 3-4к лева.Ха сега кажете кога тия пари се изравняват(не избиват и т.н. глупости) с парите дадени за топла вода(и в частност ток) от 3 членно семейство,защото нали за 100 литра бойлер говорим.
              Та така аз съм твърдо за соларите,термопомпите и всякаква техника която пести,но да не се забравя,че първо трябва да се мисли и тогава да се прави.
              Иначе и аз нещата ги виждам така соларни панели,термопомпа вода-вода,голям буфер,един 300 литра и два броя 80 литра бойлери и естествено басейн.За зимата и пелетен котел бих добавил,ама вече почваме да се преосигуряваме така да се каже.
              Но всеки знае него си.
              Няма страшно в умирачката...
              Страшното е да си жив!...

              Коментар


              • От: Слънчеви колектори

                Аз съм с 80 литра бойлер , панелен колектор за 217лв.,120лв. помпа без група,таблото е 70 лв. и тръби полипропилен разширител 80 лв.,след монтажа преди 2 години с тока съм 20 до 30тина лева надолу и лятото и зимата ,когато минавам на парно,превключвам с ръчни кранове ,не с автоматични трипътни ,щото е по евтино и елементарно за всички в къщи!Така че пак си струва,две години по 20 лв. на месец са 480 и са оправдани парите,без авария.Тази година не успях,догодина 140литра бойлер с две серпентини и още един панел ,в това съм се прицелил.
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • От: Слънчеви колектори

                  Ахам де това казвам.Ти си минал възможно най-най тънко.Обаче ако се вземе неръждаем бойлер със серпентина80литра(600+лв),помпена група (600-700лв),медна тръбна разводка,окомплектовката и читави панели и отидохме.....Ами труда!?
                  Та може и така и така,но ако се прави с хубави материали цената е много бавно и трудно избиваема за малки обеми и консумация.
                  Иначе евала за направеното и най-важното е че си доволен.
                  Няма страшно в умирачката...
                  Страшното е да си жив!...

                  Коментар


                  • От: Слънчеви колектори

                    От скъпи материали и автоматика има нужда при вакумни колектори и то от един нагоре,там температурите на моменти в някои режими са много високи и винаги трябва да имаш буферен съд/евентуално голям бойлер за поемане на излишък от топла вода ,иначе с по-голям от необходимото разширител,но бойлер е по добре щото водата си влиза в употреба ,та ако щеш и кофтите есенни и пролетни дни за едно отвръщане към парното и по това обмислям некво развитие,но поне още един панел ,нищо че не е вакум ,с гликол едни 25-30 градуса ще ги прави в хладни дни ,но със слънце,това обаче ще си е чиста проба с панелни колектори.
                    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                    Коментар


                    • От: Слънчеви колектори

                      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                      В жеги като настоящите, последователно връзване си е опасно. Ако сега един колектор не загрява достатъчно, нещо е объркано генерално.
                      Няма нищо объркано просто панела ми е за бойлер до 100л.,а бойлера ми е 180л. и при това положение не може да се загрява водата достатъчно,а сме доста хора в къщи. В долната част на бойлера водата достига температура до около 42-45гр. и за това реших да поставя още един панел за 80л. бойлер.Това което пише колегата faster за връзването на панел съм го направил 1към1 с така описаното. И тук идва проблема как да ги свържа двата-по-добре е да попитам знаещите,а не да си правя експерименти.И за това ще помоля пак някой от колегите да начертае и пусне тук схема на последователно връзване на панели и кое къде се поставя.

                      Коментар


                      • От: Слънчеви колектори

                        Последователно. Топлата вода/гликол от първия отива към студената на втория.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • От: Слънчеви колектори

                          Aко сa пaнелни ги събирaш и двaтa и стaвa един с голямa площ подaвaш долу и излизaш горе по диaгонaл,инaче се тормози потокa ,кaрaш топлaтa водa дa ходи нaдолу по тръбa която трябвa дa изолирaш ,не е грешкa ,но е по-лесно дa събереш колекторите и дa нaпрaвиш голямa площ и стaвa много ефективно,aко сa нa двa редa обaче се.рaботи по споменaтaтa по горе схемa.
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • От: Слънчеви колектори

                            Не съм запознат с работата на слънчевите колектори в подробности и ще помоля за малко информация. Ако правилно съм разбрал температурата, която се достига във вакуумните тръби е около 250 гр и се нагрява вода във вътрешните тръби до 80 гр. примерно. Възможен ли е обратният процес - водата да се нагрява от външен източник до 60-80 гр и вакуумната тръба да излъчва топлина около 200 гр. И дали е безопасно за тръбата при продължително време при тези условия?
                            Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
                            VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

                            Коментар


                            • От: Слънчеви колектори

                              Безплатно отопление викаш...

                              Не, няма как да вкараш 80 градуса, а да получиш 200, ей-така от нищото. А и през вакуума(ако наистина е вакуум, а не просто силно разреден въздух) не можеш да прекараш топлина. Нито звук. Нито нещо което разчита на частиците на средата за да го провеждат.
                              То затова и вакуумните колектори са по-ефективни-защото през стъклото минават слънчевите лъчи, и загряват тръбата, а така получената топлина не може да се изгуби през стъклото, защото няма кой да я проведе от тръбата до стъклото.
                              Та и да стоплиш тръбата-топлината ще си остане там.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • От: Слънчеви колектори

                                Ампулата е вакумна ,вътре има тръбичка с рефлекторна пластина около нея ,тръбичката е пълна с газ ,при нагряване отделя температурата в постоянно преминаващата вода или друг флуид в колекторната тръба в горният край на панела.Горната тръба на колектора е със заварени напречно на нея тръбички с по малък размер от основната и през тези тръбички гнезда минава термоотделителния елемент на вакумната ампула.Много ефективно.
                                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X