Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчеви колектори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Слънчеви колектори

    Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
    Моята е от такъв тип.Само като я затрупа снега не се сеща защо е на покрива.Инвестицията си заслужава всяка стотинка,до степен да си сменя почти новата пералня с друга,имаща входове за топла и студена вода.Колектора има грижата и за нея,да не говорим,че откакто съм го сложил/4 години/ се мръщя на 50лв. ток...
    Сега колко градуса прави? Ако може изпрати ми от кой си купил панелите и помпената група. Със вакумни тръби ли си или плосък колектор?
    0888 69 88 72
    https://www.youtube.com/channel/UC2lB8CKbb5eIV1Aj8ikgayw

    Коментар


    • #17
      До: Слънчеви колектори

      Първоначално публикуван от eti Преглед на мнение
      Колега аз слагах такива и съм доволен.имам човек които ги продава много изгодно ако имаш интерес мога да те свържа със него
      Бихте ли ме свързали с този човек? В момента не мога да пращам лични съобщения и не мога да ви питам по този начин.

      Благодаря.

      kirech@mail.bg
      CITYEL

      Коментар


      • #18
        До: Слънчеви колектори

        аз използвам селективен панел със 120 литра боилер от април до ноември се ползва после минава на камината заслужава всяка стотинка.
        виш к'фо нешто е.......

        Коментар


        • #19
          До: Слънчеви колектори

          Дори и с неселективен колектор,при слънчево време и през зимата може да се загрее вода,макар и не до максимална температура.
          Въобще не е все едно дали ще започнете да нагрявате водата с ел.нагревателя от 10-12 градуса или от 35 примерно.

          Коментар


          • #20
            До: Слънчеви колектори

            Контролерите за водната помпа на слънчевите колектори за топла вода почват да работят след 39 градуса.
            Аз съм виждал Януари в слънчев ден 45 градуса на бойлера в къщи - не е непостижимо въпрос на настойка на контролера.
            Мойте са тръбен тип, тип-епруветка от старите дето са по-куци, обаче сложих по-малък разширителен съд и на всички водопреносни тръби(с алуминиева вложка) добра изолация и по възможност където е възможно да влизат веднага във вътрешно помещение.

            CITYEL

            Коментар


            • #21
              До: Слънчеви колектори

              Първоначално публикуван от kirech Преглед на мнение
              Контролерите за водната помпа на слънчевите колектори за топла вода почват да работят след 39 градуса.
              Аз съм виждал Януари в слънчев ден 45 градуса на бойлера в къщи - не е непостижимо въпрос на настойка на контролера.
              Мойте са тръбен тип, тип-епруветка от старите дето са по-куци, обаче сложих по-малък разширителен съд и на всички водопреносни тръби(с алуминиева вложка) добра изолация и по възможност където е възможно да влизат веднага във вътрешно помещение.

              Искаш да кажеш че, си със ваумни тръбни колектори и пренасяш водата със белите меки тръби за парно? Какво налягане прави системата ти?
              0888 69 88 72
              https://www.youtube.com/channel/UC2lB8CKbb5eIV1Aj8ikgayw

              Коментар


              • #22
                До: Слънчеви колектори

                Никакво налщягане не прави - отворен тип е. Горе писах че е с вакумни тръби - епруветка с 2-но стъкло. Вътре в епруветката си тече флуйда дето пълни тръбите,кожуха и минава и през серпентината.. Мен ме беше страх да слагам другите от тези дето имате предвид вие защото ме бяха наплашили че гърмят , че трябва аварийно захранване и такива работи, а аз тогава нямах пари, и всичко така си остана. Сега ми загрява тези дни при слънце до 63 градуса.Навремето Стибел Елтрон-а (боилер на ток), загряваше само до 60 градуса и пак не сме се оплаквали.
                CITYEL

                Коментар


                • #23
                  До: Слънчеви колектори

                  Тези дни с най-обикновен турски колектор постигам същата температура

                  Коментар


                  • #24
                    До: Слънчеви колектори

                    ^
                    Я кажи колко обикновен и цена - те нещата стават всеки ден по -добри..Пък и снимка ако може.
                    Моята системна е най-обикновенна(просто е тръбна), панела го взех за 350 лева от една фалирала фирма дето разпродаваше..

                    Аз се чудех няма ли някакви термо- клапани да спират загубата на температура когато не грее слънце, а си пуснеш бойлера на ток. То помпата не върти тогава защото контролера не я пуска, но бавно бавно се губи температура по флуида и като се загрее до 39 градуса започва и тя да върти и почваме да топлим въздуха на покрива. Не е кой знае каква загуба, но си е загуба
                    CITYEL

                    Коментар


                    • #25
                      До: Слънчеви колектори

                      За целта когато диференциялният термостат иска да завърти след 39 градуса сложих едно ключе в блока за управление,с което изключвам само помпата.В моя случай колектора зиме е източен и да не я изгоря,като завърти "на сухо".Но става и при аналогични ситуации с ел.подгряване да не охлажда водата с циркулация до покрива и обратно.
                      Отсега нататък дали е селективен,вакуумен или турски панел почти няма разлика.Когато е слънчево всичко работи,плюсовете на по-скъпите се усещат като плюс в джоба при облачно време.Когато купувах моя/селективен/,разликата с турския беше 70-80 лева.При инвестиция от порядъка на 1100-200 лева в дълготрайно съоръжение предпочетох да я оскъпя с малко,струваше си.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Слънчеви колектори

                        При силен пек, и липса на консумация на топла вода от бойлера(лятна отпуска примерно), може да се стигне до прегряване на колекторната течност. Затова и обезвъздушителите за слънчеви колектори са по-скъпи, за да могат да издържат на по-високи температури от тези, които са за обезвъдушаване на обикновенните радиатори. Поради тази причина ползването на бели тръби(РЕ с ал. вложка) не е препоръчително. Още повече че връзките на тези тръби обикновенно разчитат на уплътняване с О пръстен, който при Т>100-120 град. се изпичат и свършват. Най-добре е връзките на колекторите с бойлерите да се правят или с медни тръби или с гъвкави неръждаеми(за предпочитане) тръби.
                        За тези като като мен, които обичат да си майсторят по дома, и търсят освен най-икономичиния и най-екологичния начин за отополение и осигуряване на БГВ, пускам една схема на ATMOS(правят хубави котли), която разчита не само на котела за подгряване, а и на слънчева енергия. По такъв начин, освен за БГВ, слънчевата енергия се ползва и за подпомагане на домашното отопление, в дните през зимата когато има достатъчно слънце за това. С предложената схема в която има включен топлинен акомулатор, котела винаги работи на пълна мощност(тогава е с най-голямо КПД), като така не се образува катран, и се отделят мин. количество вредни газове, а с помоща на слънчевия колектор, може да се стигне до палене на котела от 1-2 пъти на седмица до 1 път в седмицата(това естествено зависи както от слънчевото греене, така и от консумацията на топлина от акомулатора). Лятото енергията от слънчевия колектор е идеална за подгряване на водата в басейна(ако имате такъв). Така изобилието от енергия през лятото се оползотворява напълно без възможност за прегряване на системата, а пък зимно време се подпомага отоплението на сградата.
                        За съжалние, тази с-ма е подходяща за хората живеещи в къщи. За хората, които се мъчат по блоковете, нещата са доста по-комплицирани, и се свеждат най-вече до ползване на "услугите" на някой от монополистите. Не че не може да се направи и в блок, но това ще е свързано с доста странични проблеми, разходи и загуби.
                        Между другото, имаше една друга тема, за алтернативите на руския газ, та може би този начин на отопление е една доста добра алтернатива на газта. При това е доста по-екологично. Е не е толкова мързеливо като газта, но пък тя взе да ни присяда тъй или иначе, така че...
                        Личното ми мнение е че селективните колектори си струват парите повече от вакуумно тръбните. Причината е че разликата в цената между двата вида не си струва 10-те % повече усвоена енергия. Освен това и двата вида работят и през зимата, а вакуумно тръбните при минусови температури показват склонност за обледеняване.
                        Прикачени файлове
                        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                        Коментар


                        • #27
                          До: Слънчеви колектори

                          @kirech Колектора си го взел на много добра цена,макар и употребяван.
                          Трябва да се знаят някои тънкости и необходими неща при монтажа.Но за повечето вече стана дума.Ето още нещо което може да ви е любопитно:
                          http://www.bgaudioclub.org/forum/vie...E5%EA%F2%EE%F0
                          Може да го дискутираме ако желаете.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Слънчеви колектори

                            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                            @kirech Колектора си го взел на много добра цена,макар и употребяван.
                            Трябва да се знаят някои тънкости и необходими неща при монтажа.Но за повечето вече стана дума.Ето още нещо което може да ви е любопитно:
                            http://www.bgaudioclub.org/forum/vie...E5%EA%F2%EE%F0
                            Може да го дискутираме ако желаете.
                            То хубаво ама иска регистрация, за да го видим.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Слънчеви колектори

                              Ама че тъпо са го направили
                              Добре,това там съм го писал аз,така че "авторските права" са мои и ще ви го препечатам и тук.Дано ви е интересно....

                              "... искам да споделя с вас една моя реализирана идея.По-точно за слънчев колектор за топла вода,който автоматично следи движението на слънцето.Идеята може би не е нова,но съм я осъществил без да ползвам чужд опит.Стигнах до нея като наблюдавах сянката на колектора през различните часове на деня. Очевидно е заключението,че по различно време ефективността на падащите
                              в-у него лъчи е различна.За да се увеличи тази ефективност е необходимо лицето на колектора по възможност да е перпендикулярно на слънчевите лъчи през възможно по-голяма част от времето.
                              Но преди да ви занимавам с техническата страна на въпроса,искам първо да кажа няколко думи за ефекта и ефективността на творението.
                              Водещ параметър според мен при създаване на енергопестящи системи е срока на възвръщане на инвестицията.
                              Затова,въпреки че е най-нискоефективен,ползвах турски алуминиев колектор който беше най-евтиния на пазара-240лв.Следващо ниво на ефективност са медните-около 30% по-скъпи.След това са селективните-около 2 пъти по-скъпи.И най-ефективните са вакумно-тръбните горе-долу 4 пъти по-скъпи.Разбира се варирайки и от производител до производител.
                              Оскъпяването от това ,че направих колектора подвижен ми е някъде около 30%-към 150-60лв.Трябва да се има предвид че в цената се калкулира цялата с-ма:колектор,тръби,помпа,арматура и т.н.
                              Ефекта е че успявам да повиша температурата на водата в бойлера(100л.) с около 5-6 градуса в повече от нормалното 55-60 гр.в летните месеци,когато колектора е неподвижен.На пръв поглед не е кой знае какво.Но има още един ефект ,който няма как да бъде измерен ,а не е маловажен.Това е ,че водата сутрин започва да се загрява от много по-рано и вечер до много по-късно.
                              Та,въпрос на лична преценка е заслужава ли си усилието."
                              Ако имата желание може да споделя още?
                              Прикачени файлове

                              Коментар


                              • #30
                                До: Слънчеви колектори

                                Това с позиционера си е класика. Не предполагах, че някой ще го сложи на колектор за топла вода.. Явно тези тръби са гъвкави или ..? Колко време ще издържът? Колектора живо се интересувам от къде е купен на такава цена.Колко литра е бойлера?

                                Много добра идея - принципно така си правят разни момци фотволтаичните панели да изкарат някой друг процент отгоре келепир. Платката дето управлява къде е сложена.Коя схема си позвал ? Цена на части за платката?
                                CITYEL

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X