Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

    I. Скъпо ли е да се кара оффроуд?
    Да! Струва много време, нерви и пари.

    II. Ако си мисля, че имам „джип” и искам оффроуд.
    Нито една машина, в заводската си окомплектовка не е достатъчно пригодена за каране извън пътя.
    Максимално доближаващите се до “изискванията” за лек офф са УАЗ, ГАЗ, Ленд Ровър Дифендър, Джиип Вранглер Рубикон, Сузуки Самурай и то при положение, че са “обути” с добри гуми за кал (Mud Terrain).
    Ако въпреки всичко решите да вкарате любимият си всъдеход за пръв път в гората, бъдете подготвени да пожертвате следното:
    Боята – ще бъде безмилостно издрана от храсти и клони
    Ходовата част и всички незащитени елементи под купето
    Остътъкът от денонощието... ако закъсате

    III. Подготовка на джип, какво е подготвен джип?

    1.Видове
    Дълга база – експедиции и софт преходи
    Къса база – хард, къси преходи
    Пикапите – предимства и недостатъци

    По принцип сам джип в гората е опасно приключение, освен ако нямате голям опит и достатъчно приятели с подготвени машини на разположение да се притекат на помощ.

    2.Пригодност за леки разходки по черни пътища.
    2.1.Гуми за кал (Mud Terrain) или “универсални” (All Terrain), задължително + същият размер резервна
    2.2.Лифт на окачване. По принцип е добре лифтът на окачването да се случи преди закупуването на гуми по простата причина, че ако инвестирате в гуми и след това и в лифт – първият комплект гуми ще са ви малки и автоматично ще се превърнат в излишен разход.

    3.Пригодност за средно тежки разходки по горски пътища
    Лебедка - с поставянето на лебедка вече можете да се измъквате от ситуации, в които иначе можете да загубите до няколко часа.

    4. Пригодност за тежки разходки, хард или без наличие на път. Тук списъкът е безкраен, но основните неща са:
    4.1.Брони + Hi Lift
    4.2.Клетка (Roll Cage)
    4.3.Пълни Блокажи (тема, разглеждаща видовете блокажи)
    4.4.Шнорхел
    4.5.Ванти
    4.6.Гелов акумулатор

    IV. Допълнителна екипировка (разаисквана тема)
    Пълен резервоар с гориво
    GPS и актуализирана офроуд карта
    GSM и работещо зарядно
    Радио станция
    Подходяща резервна гума
    Хай Лифт или поне читав крик
    Колани и шекели
    Резачка
    Дъждобран
    Челник
    Ботуши
    Лопата
    ...

    Бележки:
    Пускането на темата тук е съгласувано с г-н Венцислав Петров.
    Моля всички, които имат идеи, подходящи снимки или смятат, че дадена тема най- добре илюстрира термин или казус, моля, поствайте тук или пращайте ЛС.
    Всички идеи са добре дошли, но моля да не превръщаме темата в поредната „Какви гуми?” или „УАЗа е по- добър от Дефендъра”
    Целта на темата е да послужи като основно четиво за новите и неопитни участници и за целта трябва да е максимално кратка.
    Зима иде

  • #2
    До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ)

    От мен.
    Гуми за кал.Марка Малатеста и Инса.Под 200лв.
    Гума не регенерат Кумхо към 200лв.
    Лебедка под 1000лв от Явор.Вромос.
    Колани и оборудване.Явор.

    Коментар


    • #3
      До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ)

      Смятам, че една такава тема по-коро ще обърка много колеги, защото всеки от нас има в известна степен различно виждане по тези въпроси.
      Например има такива, които никога не слагат регенерати. Или такива, чийто джипове без никакъв лифт събират по-големички гуми. Или въобще имат различно виждане за офроуда като цяло.
      Опити за подобно систематизиране са правени многократно и обикновенно завършват със заклюване на темата....

      И още един въпрос : каква е разликат между Hi Lift и Хай Лифт защото са написани в различни точки.
      Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
      NULLA TENACI INVIA EST VIA

      Коментар


      • #4
        До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ)

        Колега, темата я имаше и в модераторския форум за такива коментари.
        Както съм казал и по- горе концепцията и мястото са съгласувани с Венци.

        Разбирам, че има хора за и против регенератите, но не мисля, че има за и против калните гуми.

        Ако имате и конструктивни коментари - ще се радвам да ги чуя.

        Поздрави
        Зима иде

        Коментар


        • #5
          До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ)

          Първоначално публикуван от huko Преглед на мнение
          Колега, темата я имаше и в модераторския форум за такива коментари.
          Както съм казал и по- горе концепцията и мястото са съгласувани с Венци.

          Разбирам, че има хора за и против регенератите, но не мисля, че има за и против калните гуми.

          Ако имате и конструктивни коментари - ще се радвам да ги чуя.

          Поздрави
          Опитвам се да кажа, че за да се направи подбна " инструкция" ( наричам го така най-общо) трябва да се направят много уточнения. Пак давам пример : лично аз много мразя калните гуми когато карам на пясък. Така съм се окопавал, че книга може да се напише за това.
          От друга страна в едно добро блато МТ гумата е животоспасяваща.
          В този форум пишат колеги с много по-богат опит от моя. Мисля че те също могат да напишат по този въпрос.
          Пускам две снимки, които според мен показват два подготвени автомобила, но всеки за своя си вид офроуд.
          Прикачени файлове
          Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
          NULLA TENACI INVIA EST VIA

          Коментар


          • #6
            До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ)

            Колеги, идеята е да се направи FAQ към който да се насочват потребителите без никакви знания... Нашият колега е започнал да го прави и моля всички да му помогнете... Идеята не е да се твърди че да речем регенерата е най-доброто, а да се дадат връзки към теми в които се пише за регенерат и за нормални гуми... Т.е. този FAQ в този вид който го гледате е суров и само начало... постепенно с общи усилия трябва да го напълним с връзки към съответни теми и да заприлича на нещо... Та на въпроса, не го критикувайте ами направо допълвайте това което смятате че не е вярно или е пропуснал...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ)

              В тази връзка всеки потребител който смята че нещо може да добави е свободен да направи съответната редакция и да я прати на Модератора за добавяне...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

                Премествам темата за предложения тук за да могат всички да помагат. Моля всеки който желае да предложи редакция и след това тя ще бъде добавена служебно в заключената тема...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ)

                  Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  Колеги, идеята е да се направи FAQ към който да се насочват потребителите без никакви знания... Нашият колега е започнал да го прави и моля всички да му помогнете... Идеята не е да се твърди че да речем регенерата е най-доброто, а да се дадат връзки към теми в които се пише за регенерат и за нормални гуми... Т.е. този FAQ в този вид който го гледате е суров и само начало... постепенно с общи усилия трябва да го напълним с връзки към съответни теми и да заприлича на нещо... Та на въпроса, не го критикувайте ами направо допълвайте това което смятате че не е вярно или е пропуснал...
                  Поставена по този начин темата, седи по коренно различен начин.
                  Важни са връзките за :
                  - поведение на различните видове гуми на различни терени
                  - преодоляване на критични места ( наклони, реки, блата и т.н)
                  - Използванена лебедка - правила за безопастност

                  Това ми хрумна прима виста..
                  Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
                  NULLA TENACI INVIA EST VIA

                  Коментар


                  • #10
                    До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

                    Да де, ама дай да му помогнем... демек хайде който забележи нещо което липсва да вземе да го намери, да сложи тук връзките и колегата или аз да ги добавим... че само с препоръки към него ще го изгърбим и пак няма да стане...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

                      Онази тема за ръчни и автоматични скоростни кутии.....

                      http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=572,

                      Също тази http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=27350, и може би тази:http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=45065
                      Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                      Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                      Коментар


                      • #12
                        До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

                        Не съм сигурен но май и тази Полимерни въжета за лебедка(плюсове и минуси) тема е за тук.
                        ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                        тел.088четири 9едно9 4нула4
                        -------------------------------------------------------

                        Коментар


                        • #13
                          До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

                          Много добра тема, наистина! (Затова я оцених и със звездички!)

                          И отговаря чудесно на основния девиз на форума - с две думи "Сподели, каквото знаеш".

                          Но виждам още на входа нещо, което може да я провали. Както не успяха и предишни опити - речник на термините и т.н.

                          Ето мнението ми:

                          Както във всяка област и тук са най-полезни и авторитетни опитните и знаещите. Както във всяка област, опитните и знаещите изпадат в "професионална деформация" - за тях един куп работи са естествени и очевидни; струва си да се обсъждат само тънкостите - и те се обсъждат с терминология, вече недостъпна за "простосмъртни".

                          Затова, ако нещо ще се прави, би трябвало да е обяснено така, че да е достъпно за 12-13 годишно момче (или момиче).

                          Нека даже най-печените да пишат в ТАЗИ тема така, както биха го обяснявали на децата си.

                          Няма защо да се бърза с "кални гуми", МТ, конкретни марки и т.н. По-напредналите ще си намерят всичко това без проблем.

                          ***

                          Хареса ми предупреждението, че оф-роудът "дращи боята". Хептен начинаещият не се сеща за това - той мисли за проходимост и т.н.

                          В този дух би трябвало да стане. Според мен.

                          Поздрави!
                          Искам България чиста!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

                            Прекрасна идея поздравления, но си мисля дали няма да е по-полезно темата да бъде разделена на 2 части каране извън пътя и тежък оф.Защото доста хора си копуват джип за да ходят до вилата,хижата,природна забележителност,разходки и т.н.. А пък други с цел сериозен оф, и си мисля ,че подготовката за едните и другите ще се различава доста.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Автомобили 4х4 за Off-road (FAQ) моля помогнете за допълване на темата!

                              Е какво пречи в една тема да има препратки и за двете?
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X