Обява

Свий
Няма добавени обяви.

X, Y координати/Трансформиране от 1970

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

    vaklyo, този сайт е за трансформиране от UTM координати във географски. В тази тема става въпрос за съвсем друго - трансформитане на координати от Българската "система 1970 г." към GPS координати в система WGS84.
    Това никак не е проста задача, и няма да намериш информация за система 1970 никъде в интернет. Трансформационните формули и параметрите на проекцията са дълбоко пазена тайна, по-секретна от архивите на ЦРУ.
    "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

    Коментар


    • #62
      До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

      Мдааа, разбирам! Нагазил съм в мътни и дълбоки води без да умея да плувам.
      На единия от файловете, които имах за моя имот бяха описани Х и У като точки UTM, а на другия пише КВС. Понеже за втория не намерих нищо, избрах UTM. Явно в случая става въпрос точно за КВС.

      Коментар


      • #63
        До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

        КВС = карта на възтановената собственост. Това е точно в система 1970 г.
        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

        Коментар


        • #64
          До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

          Здравейте,

          Искам да попитам колегите геодезисти ZEM форматът друга дума на координатна система 1970 ли е? Или двете неща нямат нищо общо И какво е това http://www.imko3.dir.bg/ZEM3_02_MZH.rtf

          Поздрави,
          Последно редактирано от asterix85; 22-09-09, 17:43.

          Коментар


          • #65
            До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

            ZEM и CAD са формати за запис на кадастрални и землищни планове в цифров вид. Това са текстови файлове с описание на кадастралната карта. Нямат връзка с координатната система, освен тази, че засега се изработват в система 1970. Отварят се с MKAD (ужасен български софтуер за ГИС).
            Това, което си дал като линк е описание на структурата, т.е "програмния език" на ZEM-формата.
            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

            Коментар


            • #66
              До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

              От 2008 г. MKAD трансформира дадена база от 1970 г. и обратно. DHV имате ли информация за точността на трансформация ?? Вижте линка и ако може коментирайте.

              http://www.kolma.bg/mkadwin/transform.htm

              Коментар


              • #67
                До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                Малко да допълня линка към програмата че на тази страница дадена от табак е само описанието и я няма в нея, а се намира в главната на сайта ето тук http://www.kolma.bg/

                Коментар


                • #68
                  До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                  Ползвам МКАД само за разглеждане на данни и за експорт към DXF. Аз имам "лекувана" версия на МКАД, и при мен тези трансформации не работят. Не знам с каква точност са, но тъй като МКАД е официалния софтуер за работа с цифрови кадстри в България, предполагам че точността трябва да е адекватна според изискванията на кадастъра. От порядъка на 1-2 сантиметра.

                  Пробвал съм Mapex Transform и UltraGeo - двете програми дават разлики в резултатите под 10 сантиметра. Не знам коя от двете е по-вярна, и колко изобщо са верни.
                  10 сантиметра точност за любителски GPS приложения е перфектно, но за повечето геодезически цели е недостатъчно.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • #69
                    До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                    Здравейте,

                    И благодаря за отговорите! Сега като разбрах и просто не мога да го проумея!... Какво излиза? Ако човек иска да разбере приблизително къде се намира нивата му с GPS по дадените му координати от общината, той фактически не може! Вмисъл може, но за тази цел официално трябва да си закупи споменатата от вас програма МКАД. Така ли излиза, ако правилно съм разбрал? Добре, това според мен си е почти легално изнудване

                    астерикс

                    Коментар


                    • #70
                      До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                      Естествено че не!
                      В предишния ми постинг съм пуснал линк с програма която прави транформация от и към к.с. "1970г". Точността и е в порядъка на 5-15см
                      Зоните на координатна система 1970 са четири на брой: 3, 5, 7 и 9.
                      Тук съм направил една схема на техния обхват.
                      http://www.geodesy-bg.net/OTHERS/K-1970.swf
                      Нещата изобщо не са толкова страшни, що се касае до навигационна точност.
                      Ние геодезистите си теглиме другия хомот.
                      Ако има нещо неясно - питайте.

                      П.П.
                      Въпросната програма МКАД е най-некадърно написаната ГИС система на този свят.
                      Авторите и храбро я продават за около 2000 лева, защото е тясно специализирана и конкуренцията е слаба.
                      Георги Тонев

                      Коментар


                      • #71
                        До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                        Ако са ти дали координати, лесно може да ги трансформираш със споменатата програма. Ако са ти дали скица във ZEM файл... ще ти трябва МКАД за да го отвориш. Ако файла не е голям, може да ползваш безплатната демо версия.
                        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                        Коментар


                        • #72
                          До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                          Здравейте,
                          Съвсем случайно попаднах на файл с разширение .idm, които се отваря с демо версия на програма Cadis. Въпроса ми е: Има ли други програми, които да отварят този тип файлове?

                          П.П. Забравих да изпратя файлчето. По-долу е.
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от tabak; 29-09-09, 08:44.

                          Коментар


                          • #73
                            До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                            Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
                            Здравейте,
                            П.П. Забравих да изпратя файлчето. По-долу е.
                            земи
                            ablanica.rar
                            Прикачени файлове
                            Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

                            Коментар


                            • #74
                              До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                              Лошото при тези файлове е че координатната информация е затрита, както и семантичната информация.
                              Не че няма начини положението с координирането да се реши...
                              IDM формат
                              IDM формат


                              Формат за данни разработен във връзка с информационната система за Пазар на земя. Чрез него се описва графиката на парцелите в едно землище. За име на файла се ползва ЕКНМ на землището с разширение IDM. Парцелите са в локална координатна система с променени номера, паспорти и ограничения за ползване, а останалите данни са случайно генерирани.
                              Георги Тонев

                              Коментар


                              • #75
                                До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                                Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                                Лошото при тези файлове е че координатната информация е затрита, както и семантичната информация.
                                Не че няма начини положението с координирането да се реши...
                                IDM формат

                                Много хубава работа си вършат, отиваш на обект, а имаш схема на пътищата и триангулачните точки... за 2 часа си с триногата, какво повече ти трябва?

                                Е за КВС трябва да се понапънеш, но не е болка за умирачка.
                                Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X