Обява

Свий
Няма добавени обяви.

X, Y координати/Трансформиране от 1970

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

    1 42º51'07.784" 25º13'03.382" 35TLH5437045939
    2 42º51'09.306" 25º13'02.353" 35TLH5434845986
    3 42º51'09.193" 25º13'04.367" 35TLH5439445982
    Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

    Коментар


    • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

      Ползвайте официалната програма за трансформация от Агенцията по Кадастър: http://www.cadastre.bg/news/programe...-na-koordinati
      Няма WGS84, но трансформира в система 2005, която е идентична с ETRS89, а за GPS и любителски нужди е на практика еднаква с WGS84.
      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

      Коментар


      • От: До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

        Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
        Ползвам МКАД само за разглеждане на данни и за експорт към DXF. Аз имам "лекувана" версия на МКАД, и при мен тези трансформации не работят. Не знам с каква точност са, но тъй като МКАД е официалния софтуер за работа с цифрови кадстри в България, предполагам че точността трябва да е адекватна според изискванията на кадастъра. От порядъка на 1-2 сантиметра.

        Пробвал съм Mapex Transform и UltraGeo - двете програми дават разлики в резултатите под 10 сантиметра. Не знам коя от двете е по-вярна, и колко изобщо са верни.
        10 сантиметра точност за любителски GPS приложения е перфектно, но за повечето геодезически цели е недостатъчно.
        Здравейте!
        Искам да тествам transform на mapex, дали ще ми върши работа, но за съжаление иска serial. Ако някой може да ми помогне ще съм му благодарен! На Л.С.
        Поздрави!!
        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

        Коментар


        • От: До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

          Здравей MARINHAKER,

          Според мен програмата от агенция по кадастър е това което ти трябва, всичко друго е загуба на време.
          Трансформира по одобрен от държавата начин, освен това поддържа и най ползваните формати.

          Поздрави

          Коментар


          • От: До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

            Първоначално публикуван от oblada Преглед на мнение
            Здравей MARINHAKER,

            Според мен програмата от агенция по кадастър е това което ти трябва, всичко друго е загуба на време.
            Трансформира по одобрен от държавата начин, освен това поддържа и най ползваните формати.

            Поздрави
            Благодаря!!
            Ултрата даже се справя по добре от мапекса!
            Поздрави!
            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

            Коментар


            • От: До: X, Y координати/Трансформиране от 1970

              Изчетох написаното до тук и така и не разбрах има ли вариант да се трансформират кординати от 1970 в 1950.
              Дръпнал съм си една две програмки от гореспоменатите и те имат вариант за трансформация в 1950 , ама получените кординати са с голяма разлика.И ако ги имам истинските могат ли да се приложат за тези руските военни карти от 1942.

              Коментар


              • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                BGSTrans (от агенциата по кадастър) може да конвертира от 1970 в 1950. Което е абсолютно ненужно и безпредметно, освен за много специални случаи. Система 1950 няма нищо общо с руските военни карти. Те са в стандартна напречна цилиндрична проекция Transverse Mercator (Гаусова проекция) с начало 0°, централен меридиан според зоната (за България 21° и 27°), мащабен коефициент при централния меридиан = 1, false east = 500000 m
                Всяка карта може да се калибрира с тези параметри по координатната и мрежа.
                "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                Коментар


                • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                  Първо мерси за отговора.
                  Сега имам желание на една такава топографска карта от тези руските /щото само такава имам/ да си начертая границите на териториите попадащи в Натура. От това дето съм прочел останах с впечатление,че координатната система 1950г. е идентична с 1942г. и за това реших, че ако се трансформират координатите от сайта на Натура , които според мен са в координатната система 1970г. в 1950г. , ще мога направо да ги нанасям на картата , обаче се оказа не толкова елементарно и май изобщо няма да стане така.
                  И ако имате идея как мога да сътворя това което съм замислил моля нахвърляйте ми някой идеи.
                  Благодаря предварително.

                  Коментар


                  • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                    Тези данни ли имаш предвид? http://www.natura2000bg.org/natura/bg/zz_ptici.php

                    Това са шейп файлове, има ги и в 1970 и в UTM35 WGS84. Работата е елементарна. Изтегляш си втория вариант, WGS84.
                    Ще ти трябва OziExplorer и Global Mapper. Топографските карти ги калибрираш в OziExplorer с проекция Transverse Mercator с данните от предишния ми пост, координатна система (Datum) Pulkovo 1942, координати имаш във всеки ъгъл на картата. След това калибрираните карти ги отваряш в Глобал Мапер, променяш проекцията на UTM Zone 35, WGS84. Накрая отваряш и изтеглените шейп файлове, те автоматично се появяват върху картите точно където им е мястото.
                    Калибрирането на картите може да го направиш и директно в Глобал Мапер, там също има такава възможност. Така може да избегнеш Ozi, но поне според мен, с него е по-удобно и е по-универсално решение.


                    Ако искаш да калибрираш всички карти за България, работата е мнооого бавна. Потърси някъде трябва да има готови калибрирани картите. В rutracker със сигурност ги има, ако имаш регистрация
                    Последно редактирано от dhv; 13-03-13, 20:01.
                    "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                    Коментар


                    • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                      Eто тук мисля ги има готови калибрирани http://bgspeleo.info/?page=maps Там дето пише военни топографски карти мисля са калибрирани, като ли не мога да сложа тука всички калибриращи файлове за България.
                      И да дхв точно е обяснил процедурата с Глобал мапера, даже за теста и аз си поиграх да вкарам шейп файла с границите на Натура и импорта не ми отне повече от 5 мин. работа.

                      Коментар


                      • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                        Е пак мерси, ма за прув път се срещам с подобен проблем и тези програми са ми абсолутно непознати.
                        Ша се постарая да ги разуча и ако имам някой въпрос колкото и да е досадно ще питам.
                        Примерно от ОЗИ калибрираната карта трябва да излезе w (MAP File) или в (.tif ) , че аз нещо не намирам как да я запазя като (.tif ) , а картите от поста на icpart дето трябва да са калибрирани са в (.tif ).

                        Коментар


                        • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                          Няма значение в какъв формат е картата. jpg, tiff, png, това са графични формати. Ozi ги отваря всичките. При калибрирането не се променя графичния файл, само се създава допълнителен .map файл, в който е информацията за геореферирането. След това в Глобал Мапер отваряш точно този .map файл.
                          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                          Коментар


                          • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                            Справих се някак с калибрирането в глобал мап. сложих и тези .sph файлове и като чели всичко си идвана мястото, /Незнам как да проверя/.
                            Ако може само да ми одговориш как мога да си направя такъв .sph файлове примерно от ексел или от някоя друга програма който при вкарване в глобал мап. да ми изкара границите на имот на който знам кординатите взети от поземлена служба мисля в кординатна система 1970. Идеят ми е да мога да си проверявам горе доло кой имот попада в Натура и кой не , щото такава проверка може да коства на човек страшно много време и нерви, особенно ако става дума за повечко имоти.

                            Коментар


                            • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                              И това не е сложно, но ако нямаш опит, не е толкова лесно. Трябва да запишеш екселската таблица в текстов файл. В Глобал Мапер може да отвориш текстовия файл и ще получиш точките с върховете на имота. Ако са в система 1970, трябва да експортнеш точките като шейп файл без да задаваш никаква проекция. После този шейп се конвертира с BGSTrans от 1970 във система 2005. Накрая отваряш конвертирания шейп отново в Глобал Мапер, като задаваш система ETRS89.
                              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                              Коментар


                              • От: X, Y координати/Трансформиране от 1970

                                При отваряне на текстов фаел с координати 1970 каква проекция и координатна система да задам в Глобал мап.
                                Как точно да експортна тези sph file. с кой от всичките " Export ".

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X