Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проста схема за тиристорно комутиране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проста схема за тиристорно комутиране

    Колеги, трябва ми да комутирам безконактно 600-на ампера на 12 волта.
    В смисъл да подам с една тънка жичка напрежение към схемата, а тя да превключи големия ток нататък, като реле. С мощен тиристор мисля се правят тези неща, но ме вълнува, как да гася удачно тисристора, като се включи, и да ли има други подходящи методи за комутация за целта?

  • #2
    До: Проста схема за тиристорно комутиране

    С IGBT? Обаче има ли ги за тези ампери?

    А тиристорът можеш да го запушваш с разреждане на кондензатор, зареден с обратна полярност и включен между анода и катода му в желания момент.

    Коментар


    • #3
      До: Проста схема за тиристорно комутиране

      Той да го запуши може. Ами колкото и да е хубав, колко му е съпротивлението на прехода. Ще грее, все пак не е контакт.
      И за много повече ампери има, сигурно имам тука, ще му дам.
      Какво ще клатиш с него?

      Коментар


      • #4
        До: Проста схема за тиристорно комутиране

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Какво ще клатиш с него?
        Ами лебедка предполагам...

        Коментар


        • #5
          До: Проста схема за тиристорно комутиране

          Не бе писна ми да сменям шалтери на стартери от скапани нагорели контакти и недостатъчно силен удар на котвата(от слаб акумулатор, кофти връзки и т.н.) да включи "мощните пъпки" в шалтера, дето комутират мотора на стартера. Имам идея да сложа безконтакто нещо да го комутира, пък шалтера нека си изхвърля само бендикса там. Не знам дали е глупава идеята?

          Коментар


          • #6
            До: Проста схема за тиристорно комутиране

            Става и с повечко мосфети в паралел и на радиаторче. С тиристорите ще имаш големи загуби и разсейвана мощност. Тук има прилично разнообразие от мощни мосфети. Чети внимателно документацията за транзисторите. На доста от тях максималният ток е изчислен на база съпротивление на прехода и максимална разсейвана мощност. На практика има ограничения в зависимост от използвания корпус. Примерно - IRF3205 - 55V / 110A - TO220, който ток няма как да премине през изводите на тоя корпус.
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #7
              До: Проста схема за тиристорно комутиране

              И аз съм за мосфетите. По много и в паралел - те така най-добре работят.

              Ако имаш някой UPS 500-1000 вата за изтърбушване, просто му събери всичките в паралел. И радиатор няма да ти трябва.

              Една досада - N-канални са почти всичките мощни. Това значи или да комутираш минуса, или да съчиняваш управляващи напрежения над захранващото.

              Коментар


              • #8
                До: Проста схема за тиристорно комутиране

                Първоначално публикуван от solenoid Преглед на мнение
                Не бе писна ми да сменям шалтери на стартери от скапани нагорели контакти и недостатъчно силен удар на котвата(от слаб акумулатор, кофти връзки и т.н.) да включи "мощните пъпки" в шалтера, дето комутират мотора на стартера. Имам идея да сложа безконтакто нещо да го комутира, пък шалтера нека си изхвърля само бендикса там. Не знам дали е глупава идеята?
                Не е глупава, но се вкарваш в приключение. Товарът на стартера е много променлив, с индуктивна съставка, която още повече снижава надежността на безконтатна схема.
                Добре настроен (или нов) класически стартер кара 20 години.

                Коментар


                • #9
                  До: Проста схема за тиристорно комутиране

                  Комутацията на работния ток е само част от проблема. Както казах, няколко мосфет го решават и питат за още, с пад на напрежение под 0.5в. За сравнение - тиристор под 1.5в трудно ще падне.

                  Проблем остава управлението на притеглящата бобина - по-точно фактът, че са две и едната трябва да спре да работи в някой момент. Има наоколо съвсем прясна тема за стартери. Със схема.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Проста схема за тиристорно комутиране

                    Мерси за съветите конкретно и като цяло.
                    За сега ще карам с механични шалтери, не за друго, ами просто не мога да ги изхвърля изобщо, защото все пак изхвърлят и бендикса. А с електронния ключ пак ще трябва да правя някакви механични ключета да му подавам на тригера сигнал, когато котвата хлопне в соленоида и прочие.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Проста схема за тиристорно комутиране

                      Или да намериш педалче от старинен ГАЗ. Каквото търся и аз отдавна, но няма никъде.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Проста схема за тиристорно комутиране

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        Или да намериш педалче от старинен ГАЗ. Каквото търся и аз отдавна, но няма никъде.
                        Не знам. Кажи кой номер е този ГАЗ и какво има в това педалче ?

                        А аз мога ли да си използвам темата да попитам и нещо друго, почти в тоя ред на мисли дотук...?

                        Как да заменим дистрибуторната капачка с нещо електронно и безконтактно ? Датчици на Хол и палеца лети отгоре и някаква схема комутира и дистрибутира високото напрежение ?

                        Коментар


                        • #13
                          До: Проста схема за тиристорно комутиране

                          И лазер със сноп светловоди вместо свещите. С последващ тунинг - собствен лазер на всеки цилиндър.
                          Педалче като педалче. Само е по-малко от останалите три. Някога го е имало на всички коли, после е сменено от електродистанционната система "вмъкващо реле", или както там се казва.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Проста схема за тиристорно комутиране

                            Първоначално публикуван от solenoid Преглед на мнение
                            Как да заменим дистрибуторната капачка с нещо електронно и безконтактно ? Датчици на Хол и палеца лети отгоре и някаква схема комутира и дистрибутира високото напрежение ?


                            С още три комутатора в делкото , още три ел. запалвания с бобините и да изпилиш три гърбици от валчето .
                            0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                            Коментар


                            • #15
                              До: Проста схема за тиристорно комутиране

                              Първоначално публикуван от solenoid Преглед на мнение
                              ...
                              Как да заменим дистрибуторната капачка с нещо електронно и безконтактно ? Датчици на Хол и палеца лети отгоре и някаква схема комутира и дистрибутира високото напрежение ?
                              Не правете човека луд, бе! Лазери, 4 комутатора в делкото, гърбици...

                              Автомобилостроенето е решило проблема с разпределителя по два начина:

                              1. две (за 4-цилиндров двигател) двойни бобини. Всяка от тях е с изведени двата края на вторичната намотка и захранва едновременно две свещи. Имаш досадна "празна" искра в такта изпускане, но тя се случва при ниско налягане, с ниска мощност и всякак не ти пука за нея. Поне докато не объркаш аванса и "празната" искра не отиде в такта "пълнене". Но тогава сам си си виновен.

                              2. Бобина на всяка свещ. Тогава, най-често се спестява и кабела, а бобината се завива върху свещта. В по-стари системи кабелът си стои, а бобината е завинтена някъде по коша. Примерно Трабант и Вартбург.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X