Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 26

Тема: Водна помпа за кладенец

Място
    Добрич
    Публикации
    1,120
    Точки (при гласуване)
    11

По подразбиране Водна помпа за кладенец

Здравейте!
    Имам кладенец с дълбочина до повърхността на водата 15метра и воден стълб 5метра.Площта, която ще поливам е около 500кв. метра.
    Искам да попитам каква помпа е по-подходяща, потопяема или непотопяема?Ако може марки и модели.

Красимир Начев е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    с.Житница обл.Пловдив
    Публикации
    1,123
    Точки (при гласуване)
    10

По подразбиране До: Водна помпа за кладенец

Цитат Мнение на traktorist Преглед на публикациите
    Здравейте!
    Имам кладенец с дълбочина до повърхността на водата 15метра и воден стълб 5метра.Площта, която ще поливам е около 500кв. метра.
    Искам да попитам каква помпа е по-подходяща, потопяема или непотопяема?Ако може марки и модели.
    Какъв е този воден стълб 5 м.
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

Място
    Добрич
    Публикации
    1,120
    Точки (при гласуване)
    11

Водата е дълбока 5метра, от повърхността и на горе 15.

Място
    с.Житница обл.Пловдив
    Публикации
    1,123
    Точки (при гласуване)
    10

Водата е дълбока 5метра, от повърхността и на горе 15.
    Значи ще вадиш от 16-17м.

Трябва ти потапяща помпа.
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

Място
    София
    Публикации
    385
    Точки (при гласуване)
    8

Има още няколко зависимости, но по-принцип потопяемата помпа е по-добра за теб, защото е по-пригодна за тази дълбочина - около 20 м. Тя е с по-малък дебит,но нормално водата в кладенеца се въстановява по-бавно. Ако сложиш ротационна (непотопяема) за дебита, който има кладенеца, сигурно ще ти се наложи да я пуснеш по средата му, а това е допълнителна разправия. Хубаво е ако има лятото голяма разлика между температурата на водата и външната, самата вода да престои известно време в някакъв резервоар, за да се темперира, иначе може да повредиш растенията, които поливаш. Марки и модели - бол, гледай дебита, височината на водния стълб и цената.

Място
    с.Житница обл.Пловдив
    Публикации
    1,123
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на Владо_2 Преглед на публикациите
    Има още няколко зависимости, но по-принцип потопяемата помпа е по-добра за теб, защото е по-пригодна за тази дълбочина - около 20 м. Тя е с по-малък дебит,но нормално водата в кладенеца се въстановява по-бавно. Ако сложиш ротационна (непотопяема) за дебита, който има кладенеца, сигурно ще ти се наложи да я пуснеш по средата му, а това е допълнителна разправия. Хубаво е ако има лятото голяма разлика между температурата на водата и външната, самата вода да престои известно време в някакъв резервоар, за да се темперира, иначе може да повредиш растенията, които поливаш. Марки и модели - бол, гледай дебита, височината на водния стълб и цената.
    Растенията няма да ги повреди,това са врели некипели.
    Със зеленчукопроизводство си изкарвам прехраната и поливам всекидневно от сондаж,ами нищо им няма
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

Място
    Добрич
    Публикации
    1,120
    Точки (при гласуване)
    11

А трябва ли да я вържа за някакъв поплавък, за да не изгори ако спадне нивото на водата?Днес я чух тази идея.

Място
    с.Житница обл.Пловдив
    Публикации
    1,123
    Точки (при гласуване)
    10

А трябва ли да я вържа за някакъв поплавък, за да не изгори ако спадне нивото на водата?Днес я чух тази идея.
    А ти няма ли да си до нея,докато поливаш?

Ако спадне нивото и помпата не смуче вода(тя охлажда) има вероятност да изгори мотора.
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

Място
    Добрич
    Публикации
    1,120
    Точки (при гласуване)
    11

Ако поливам и като спре водата ще се усетя, но ако пълня някакъв съд(бидон,резервоар и т.н.) може и да не съм постоянно покрай кладенеца.За това идеята за поплавака ми се видя разумна.Например някаква шамандура или вътрешна автомобилна гума.

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,112
    Точки (при гласуване)
    28

Aми те си имат поплавък. Потопяемата центробежна помпа (бибо) си има свързан с нея поплавък с живачна ампула и когато поплавъкът опре дъното тя спира.

Място
    София
    Публикации
    385
    Точки (при гласуване)
    8

Повечето потопяеми, които продават са с поплавък и спират при изчерпване на водата. За другите можеш да си направиш и сам, но не си заслужана играчката. Хубаво е да вземеш за отпадни или дренажни води - те прекарват и твърди частици до 5-8 мм.
    Последно редактиран от Владо_2 ; 19-02-09 в 22:50

Място
    Варна
    Публикации
    113
    Точки (при гласуване)
    7

При 5м. воден стълб едва ли ще се изчерпи водата, че и да изгори помпата. Е, освен ако не се използва за промишлени цели.

Място
    София
    Публикации
    67
    Точки (при гласуване)
    10

Имам кладенец дълбок 11м. Ползвам потопяема помпа от 6 години и до сега не се е развалила. Италианска-за марката не се сещам - ако искаш изрично ще проверя. Купена е от магазин Флуида на бул. Гоце Делчев-близо до кръстовището с ул. Костенски водопад-гр.София. Помпата е вързана с неопреново въже и е спусната почти на дъното, но не съвсем. Отдолу на помпата съм завързал една квадратна метална кошница-от хладилник. Това е за да не опира помпата в дъното, където има кал. Има и една много полезна джаджа - контакт с 3 гнезда и три дистанционни- при пряка видимост дистанционното включва тока от около 40 м. Има ги в магазин Конрад-близо до Петте кьошета в гр. София. Адреси сигурно има в Google.
    Успех
    Владо Рангелов
    Land Rover Discovery 1-300tdi

Място
    Русе
    Публикации
    89
    Точки (при гласуване)
    8

Почти всяка помпа че ти свърши работа. НО!!! Имай предвид, че ако в кладенеца има и пясък (независимо колко) помпата ще замине бързо. Потопяема помпа без поплавък ти върши работа. Насочи се към руска, чешка или италианска. Ако искаш ми се обади 0888 267575. Това ми е нещо като хоби и мисля, че ще ти помогна. Много важно е колко вода вадиш на час. Не е важен водния сълб. Ако водата в сондажа свършва бързо ти трябва слаба помпа. Ако не свършва ти трябва мощна помпа. Турбинната помпа е най добра и винаги препоръчвам такава. Цените са от 350лв нагоре. Помпа за 60-70лв не върши работа.
    Има и друг вариант. Ако диаметъра на сондажа ти е малък (до ф150мм), и е малко водата в кладенеца или нивото на водата е променливо през сезоните, то в този случай трябва да си направиш едно табло, което да има три датчика - за долно, средно и горно ниво на водата. Но да ти кажа честно сега не мога да пиша..... съжелявам. звънни ми и ще ти обясня
    Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект

Място
    с.Житница обл.Пловдив
    Публикации
    1,123
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на Адриан Преглед на публикациите
    Почти всяка помпа че ти свърши работа. НО!!! Имай предвид, че ако в кладенеца има и пясък (независимо колко) помпата ще замине бързо. Потопяема помпа без поплавък ти върши работа. Насочи се към руска, чешка или италианска. Ако искаш ми се обади 0888 267575. Това ми е нещо като хоби и мисля, че ще ти помогна. Много важно е колко вода вадиш на час. Не е важен водния сълб. Ако водата в сондажа свършва бързо ти трябва слаба помпа. Ако не свършва ти трябва мощна помпа. Турбинната помпа е най добра и винаги препоръчвам такава. Цените са от 350лв нагоре. Помпа за 60-70лв не върши работа.
    Има и друг вариант. Ако диаметъра на сондажа ти е малък (до ф150мм), и е малко водата в кладенеца или нивото на водата е променливо през сезоните, то в този случай трябва да си направиш едно табло, което да има три датчика - за долно, средно и горно ниво на водата. Но да ти кажа честно сега не мога да пиша..... съжелявам. звънни ми и ще ти обясня
    Препоръчваш турбинна помпа,ами те и потопяемите са с турбина

Или пък искаш да кажеш центробежна помпа,с която да вади вода от повърхността,ама има 15м. до водата и няма да извади и една капка с нея.

Трябва му потапяща помпа с височина на водния стълб най-малко 25м.,зависи дали иска да използва вода под налягане или на свободно изтичане.
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

Място
    Русе
    Публикации
    89
    Точки (при гласуване)
    8

Цитат Мнение на Красимир Начев Преглед на публикациите
    Препоръчваш турбинна помпа,ами те и потопяемите са с турбина

Или пък искаш да кажеш центробежна помпа,с която да вади вода от повърхността,ама има 15м. до водата и няма да извади и една капка с нея.

Трябва му потапяща помпа с височина на водния стълб най-малко 25м.,зависи дали иска да използва вода под налягане или на свободно изтичане.
    Потопяема турбинна. Не съм се изразил правилно. Мисля, че повечето преодоляват 40м вертикално.

Място
    София
    Публикации
    30
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    8

красимир начев е прав. от това което си написал излиза че ще теглиш вода от кладенец на който нивото до водата е 15 метра затова ти трябва само потопяема помпа в противен случай каквато и да вземеш съгласно физичните закони няма да работи защото не може да засмуква вода на по голяма от 8 метра дълбочина т.е. ако нивото на водата е под 8 метра от входа на помпата. друго на което трябва да обърнеш внимание е уплътнението с оглед на това че може да попаднат и чужди частици (песачинки) и то с различен диаметър. но това го пише на характеристиките на всяка потопяема помпа.

Място
    Русе
    Публикации
    89
    Точки (при гласуване)
    8

По подразбиране

За сондажите, които правя, ползвам една италианска помпа(трифазна). Диаметъра и е около 100мм, но когато я включа, водата свършва много бързо. Например казах на чорбаджията на един от сондажите да си купи помпа еди каква си и той ме послуша. Пусна помпата и яколко часа не я спряха. Стана ми интересно мойта как ще се справи с задачата и на 15-20мин мин водата свърши . Пак пуснаха другата и нямаше проблем. Мисля, че малката вадеше около 1.6м3/час.

Цитат Мнение на petrini Преглед на публикациите
    красимир начев е прав. от това което си написал излиза че ще теглиш вода от кладенец на който нивото до водата е 15 метра затова ти трябва само потопяема помпа в противен случай каквато и да вземеш съгласно физичните закони няма да работи защото не може да засмуква вода на по голяма от 8 метра дълбочина т.е. ако нивото на водата е под 8 метра от входа на помпата. друго на което трябва да обърнеш внимание е уплътнението с оглед на това че може да попаднат и чужди частици (песачинки) и то с различен диаметър. но това го пише на характеристиките на всяка потопяема помпа.
    При нов сондаж, който е на 20-25м дълбочина, и хваща само подпочвени води т.е. да не е пробиван дебел слой скала, пясък винаги ще има. Трябват около 2-3 месеца докато кладенеца се "продуха" напълно от пясъчния нанос. Но това са ми наблюдения от равнината. Не знам как е положението със сондажите по планините и в скални местности. Аз съм ходил само в района на Русе и тук скали няма много. При нас водата се намира между два много твърди слоя земна маса. Между тези слоеве има и доста пясък, и по него се ориентирам кога ще стигна вода. Затова казвам, че помпата трябва да е устойчива на пясъци. Всяка друга загива много бързо.
    Последно редактиран от cveti ; 11-03-09 в 14:42

Място
    Добрич
    Публикации
    1,120
    Точки (при гласуване)
    11

Здравейте!
    Първо благодаря за отговорите.
    Преди време ползвахме руски потапящи помпи в този кладенец, но това беше преди 89г. и бяха качествени.
    Сега съм се спрял на една българска потапяща помпа на някаква троянска фирма на цена 134лв.Другите помпи, които гледах бяха:
    -италианска-100лв.
    -руска-75лв.
    -полска,пластмасова с поплавък-75лв.
    -китайски два вида, пластмасова с поплавък и метална на фирмата "Гардения".Първата-100лв. втората 55лв.Между другото какво мислите за тази фирма "Гардения"?
    Мисля, че всяка от тях ще върши работа за целите ми, въпреки че не съм гледал параметрите им.Търся повече надеждност и по-дълъг живот.Дебита не е толкова важен.Пясък също няма в кладенеца, днес вадих вода.

Място
    с.Житница обл.Пловдив
    Публикации
    1,123
    Точки (при гласуване)
    10

Здравейте!
    Първо благодаря за отговорите.
    Преди време ползвахме руски потапящи помпи в този кладенец, но това беше преди 89г. и бяха качествени.
    Сега съм се спрял на една българска потапяща помпа на някаква троянска фирма на цена 134лв.Другите помпи, които гледах бяха:
    -италианска-100лв.
    -руска-75лв.
    -полска,пластмасова с поплавък-75лв.
    -китайски два вида, пластмасова с поплавък и метална на фирмата "Гардения".Първата-100лв. втората 55лв.Между другото какво мислите за тази фирма "Гардения"?
    Мисля, че всяка от тях ще върши работа за целите ми, въпреки че не съм гледал параметрите им.Търся повече надеждност и по-дълъг живот.Дебита не е толкова важен.Пясък също няма в кладенеца, днес вадих вода.
    Гардения?А дали имат части за помпите които продават?

Аз ти препоръчвам да си купиш от Флуида,сериозна фирма с голямо разнообразие от модели,части на склад.
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Ръчна помпа за кладенец. Откъде?
    От kolonal-Васил Гергов във форум За дома и семейството
    Отговори: 18
    Последно мнение: 09-06-09, 13:00
  2. Водна помпа за YZ 400 f
    От CECO_KANGOTO във форум 4-Тактови
    Отговори: 3
    Последно мнение: 07-09-08, 10:43
  3. продавам водна помпа за CR 250