Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Комуникация при бедствия и аварии

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Комуникация при бедствия и аварии

    Темата е разделена и беше продължение на описанието как работи DCS - цифров "squelch"




    То хубаво, ама ако наистина не ме засягат. Излиза, и че никой няма да ме чуе...
    Мисълта ми беше по-проста. Ей го кво става в Добруджа и около Варна. Как да чуя радиото на горските, или на линейките, или чието и да е ...

  • #2
    То хубаво, ама ако наистина не ме засягат. Излиза, и че никой няма да ме чуе...
    DCS както и CTCSS са системи, които работят като предавателя излъчва определен код, който "отваря" приемника. Но това също така значи, че всеки, който няма настроен код на приемника си ще слуша. Т.е. ще чуват всички, които са от групата + тези, които слушат всичко.

    Мисълта ми беше по-проста. Ей го кво става в Добруджа и около Варна. Как да чуя радиото на горските, или на линейките, или чието и да е ...
    Между предаването и слушането има доста сериозна разлика. Освен това различните служби работят на съвършено различни честоти. За да можете да се слуша всичко трябва т.н. скенер или радиоприемник с широк диапазон, който може да приема в обхватите, които представляват интерес. Освен това приемника трябва да е в обхвата на разпространение на радиовълните на съответния предавател. Така че да се приеме от София разговора на пожарната в Добруджа е физически невъзможно защото те работят на УКВ. Евентуално може да се приемат КВ станции оттам т.е. военните но това не е съвсем сигурно и зависи от много фактори. Друг въпрос е колко е законно приемането на чужди комуникации, това е уредено в законодателството на различните страни и се третира по различен начин, от пълно разрешение до затвор. Как стои въпроса у нас не знам.
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      Никак не стои, щото тия структури толкоз и работят.
      Остави ги панорамните приемници, не съм радиоразузнавателна рота, и няма как да стана. Какво става в Добруджа когато съм в София научавам на чисто 103 MHz, и това е достатъчно. Въпроса е като се изтреса там, дето и без това е хаос, на кого съм притрябвал с лъскавото си защитено радио, като не мога да се разбера с нужните служби и любители на масово употребяваните канали.

      Коментар


      • #4
        Въпроса е като се изтреса там, дето и без това е хаос, на кого съм притрябвал с лъскавото си защитено радио, като не мога да се разбера с нужните служби и любители на масово употребяваните канали.
        За да може някой да говори с всички служби и любители означава или да има съответния набор радиопредаватели, толкова на брой колкото са службите, или да има широколентов предавател. Нито едното нито другото е възможно на практика. А да не говорим че е безсмислено. Дори да може да се предава на честотата на полицията например, това е абсолютно незаконно. И службите като пожарна и полиция си говорят само през командната верига и по никакъв друг начин. Незаконно е и да се говори с любители на техните честоти без съответния лиценз и позивни. Единственото, което е допустимо и реално осъществимо за помощ в такива ситуации е: Желаещия да се запише в Мобилната Спасителна Служба - съответно оборудван. Когато членовете на тази служба станат достатъчно на брой и с добро взаимодействие можем официално да поискаме съответния начин за комуникация с държавните органи и евентуално да помагаме, ако те преценят за нужно. А собствени спасителни акции можем да правим колкото си искаме, стига да не нарушаваме законите. Аз не случайно говоря от много време, че за да се направи сериозно каквото и да е първо трябва хората да усетят нуждата от организация. Соловите акции са успешни само в холивудските филми...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          Стефане, да се подслушват службите е абсолютно незаконно в момента у нас. Да нарушаваш техния ефир също. При бедствия и аварии си има спасителни отряди на гражданска защита и съответните звена на полиция, бърза помощ и пожарна. Ако ти трябва лекар - 150, за пожарна ... Ако нямаш телефон или няма кой да се обади за теб е зле, но че нямаш работа в ефира на службите е сигурно.
          А че радиото върши чудесна работа за offroad съм сигурен.

          Коментар


          • #6
            За подслушване на връзките на кои да е служби си имам селективен микроволтметър, понякога наричан панорамен, или разузнавателен приемник, и като натисна копчето "вкл." на спрегнатия генератор мога и да ги смущавам. Обаче това просто не ме интересува, или поне когато си седя в къщи на топло.
            Въпроса беше кво всъщност да правя когато е виелица, и никва щабна машина с 18 антени не ме води на никъде. Когато местния кмет вече не знае къде е горе и къде долу. Когато по националното радио казват че в половината държава си е нещо там майката, ама в парламента е топло, и има шербет за всички. Когато областните управители дават интервюта вместо да дадат нафта на частниците за да изкарат тракторите си на улицата. Когато някви хора са издивели от глад, и аз не мога да чуя по радиото къде са.
            Така че като оставим настрани сексуалните ми щения към творците на мъдри закони, ме интересува нещо на поносима цена, и по-леко от 200 кила, в което да мога да включа щатен шлемофон.

            Коментар


            • #7
              Ми тука при нас на двора седи един БТР. Даже и гребло си има
              Ако искаш може антени да му наслагаш.
              Шефовете обаче не искат да го продават.
              Е тежи повече от 200 кила ама има защо. Е и бензиностанция ще ти трябва

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X