Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Откъде тръгва пътят за връх Ботев?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Откъде тръгва пътят за връх Ботев?

    Първоначално публикуван от Boko91 Преглед на мнение
    През паниците ще рече през Калофер нали така? Понеже смятам от там да спра и да взема разрешително за ползване на пътя...
    Разрешителното се взима мин. два дни по рано.Обади се утре да ти обясня.
    . LRE Bulgaria.
    RRC SE V8 91г.

    Коментар


    • От: Откъде тръгва пътят за връх Ботев?

      Първоначално публикуван от Boko91 Преглед на мнение
      През паниците ще рече през Калофер нали така? Понеже смятам от там да спра и да взема разрешително за ползване на пътя...
      Колега като спомена разрешително, от къде трябва да се вземе? Благодаря предварително!

      Коментар


      • От: Откъде тръгва пътят за връх Ботев?

        До колкото знам,на центъра пред паметника,офиса на нпцб
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • От: Откъде тръгва пътят за връх Ботев?

          Може и по интернет ,на саита на централен балкан има заявления попълват се и чакаш отговор .

          П.п издаваха се до 15 или 30 септември нещо подобно беше. И да напомня че се разрешава до 10 мпс на уикенд.
          . LRE Bulgaria.
          RRC SE V8 91г.

          Коментар


          • От: Откъде тръгва пътят за връх Ботев?

            Достигната квота за движение с МПС

            18/08/2016


            Съгласно Плана за управление на НПЦБ по определените пътища с ограничен достъп се допуска движението на до 10 МПС на ден, само събота, неделя и официални празници, в периода от 01 юни до 15 септември, след съгласуване с Дирекция „НП Централен Балкан“.

            Към 16.00 часа на 18.08.2016г. е достигната определената квота за движение на МПС по следните пътища с ограничен достъп за 20.08. 2016 г. (събота):

            - Път № 33 хотел „Табите“ (х. „Тъжа“) – вр. Ботев (паркинг на вр. Ботев);

            - Път № 60 гр. Калофер – Паниците – вр. Ботев.


            Това е директно от сайта им...
            ..::2002 Hyundai Santa FE 2.4L 4WD::.. 0885 54 44 67

            с гуми HANKOOK DynaPro A/T RF10

            Коментар


            • Здравейте , утре мисля да ходя към Априлци и от там (Острец) да се качим пеша до хижа Плевен и евентуално по билото до Връх Ботев , но нещо започвам да се замислям дали пък да не се кача с джипарата до горе . Ще съм благодарен ако някой е ходил скоро да каже фабричен WJ 2.7 може ли да се качи до връх Ботев от Острец ? Как е пътя , има ли дълбоки коловози , някакви особености и т.н. Мисълта ми е да се опитаме да оползотворим деня и евентуално да минем и през Райското пръскало (мисля че така се казваше водопада) . И най-много ме интересува за колко време се качва с джип този участък , защото пеша за 1 час съм на хижа Плевен , не знам колко е от там до върха , но ми се стори късо като разтояние .

              Коментар


              • Лятото се качвахме на Ботев с жипките от Калофер и задължително беше да имаме разрешително , предполагам и от северната страна ще важи същото . Освен това качването до вр.Ботев с автомобил е разрешено само от юни до септември .
                Който търси , намира !
                Човекът е човек, когато е на път !

                Коментар


                • От Априлци до хижа Плевен се ходи от квартал Видима - все покрай реката. Има две пътеки. Едната тръгва от ВЕЦ-а на Видимата. Другата е от водохващането за ВЕЦ-а - продължава се в дясно от ВЕЦ-а пак покрай реката. Препоръчвам втората. От хижа Плевен до върха е около три часа в едната посока. Качването до горе с автомобил става с разрешение от парк "Централен Балкан". някъде в темата беше описано как се взима.

                  Коментар


                  • Първоначално публикуван от bmwww Преглед на мнение
                    пеша за 1 час съм на хижа Плевен , не знам колко е от там до върха , но ми се стори късо като разтояние .
                    Здравей, това е зимната пътека към връх Ботев. Разтоянието не е късо за сметка на това денивелацията е голяма. Тръгва се по пистата над хижата, на там има маркировка. 90% е само на горе. Има един равен участък по билото преди Ботев. Стегнато ходене с малко поичивки може и да успееш за 3 часа да достигнеш върха. В този сезон следи прогнозите за времето че горе бързо става интересно.

                    Коментар


                    • redex
                      redex коментира
                      Редактиране на коментар
                      Това с времето важи и ако си с джип. Качвал съм се в слънчево време а на връщане ( няколко часа по-късно) в непрогледна гъста мъгла. Толкова гъста че пуснах пешак пред джипа да следи терена.

                    • rosen_offroad
                      rosen_offroad коментира
                      Редактиране на коментар
                      Аз пък съм тръгвал лятото от х. Плевен в чудесно време към Ботев и след 1 час ураганен вятър ме е принуждавал да се върна

                      Връх Ботев е най кофтия от кофти върховете за изкачване в България именно щото от север и юг няма какво да спира въздушните маси.

                      Вихрен и Муссала(х) са изи пизи

                  • Ами оставих го за понеделник , днес бях на връх Ком - пеша . С джип предполагам се тръгва от към Петрохан , аз тръгнах от Берковица и стигнах само до хижа Ком и на горе път няма за джип или каквото и да е . В понеделник ще ида да кача Ботев пак пеша . Не ми се занимава с институции и разрешителни . Благодаря за насоките все пак . И аз съм си харесал пътя от хижа Плевен и нагоре през пистата .

                    Коментар


                    • rosen_offroad
                      rosen_offroad коментира
                      Редактиране на коментар
                      Абре човек, не е сега времето за качване на Ботев не разбра ли?

                      Нито пеш нито с жипа си.

                      Рисковете са огромни.

                      https://www.360mag.bg/posts/115483

                    • trapper
                      trapper коментира
                      Редактиране на коментар
                      Росен е прав. Работил съм в този район. Подмамващо лесен е. Но ако падне мъгла човек лесно се губи. Има много мечки. Още не са легнали. Затова си води куче - като си свие опашката под корема и почне да се притиска в краката ти - търси по джобовете тоалетна харния.

                    • bmwww
                      bmwww коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ами предния път като качвах хижа Плевен питах един местен има ли мечки , защото знам , че има . Той каза "Абе давай бе тия мечките са страхливи". Иначе сме група , та все една мечка ще преборим

                  • Първоначално публикуван от bmwww Преглед на мнение
                    бях на връх Ком - пеша . С джип предполагам се тръгва от към Петрохан , аз тръгнах от Берковица и стигнах само до хижа Ком и на горе път няма за джип или каквото и да е .
                    Ако държиш да отидеш до в. Ком ( буквално да паркираш до паметника) трябва да заходиш от Петрохан. Хващаш пътя за връх Зелена глава ( там където е кулата) след това пътя те извежда в ляво от връх Ком в ниското. От там следва кратко но стръмно изкчаване и си горе. Можеш разбира се да оставиш колата в ниското и за 10-тина минути да трамбоваш до върха. От хижа Ком също има вариант, но не съм минавал скоро и незнам пътищата в какво състояние са. Ако ти се занимава, тръгваш от новата хижа Ком в посока старата. Следва разклон. Нагоре е за старата хижа, на пред( ляво) тръгва път, който се слива с този идващ от Петрохан. За този маршрут ще ти трябва клиренс.

                    Коментар


                    • Почти няма начин да се кача на Ботев пеша,особенно ноември месец.Ходил съм стотици пъти,никога пеша.

                      За 3-4 часа съм виждал четирите сезона горе.
                      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                      Анатолий Пейчинов o8875о9815
                      https://dvrbg.com/

                      Коментар


                      • Ето какво се случва около връх Ботев по това време от годината

                        https://dnes.dir.bg/intsidenti/novi-...eko-postradali
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • cnc82
                          cnc82 коментира
                          Редактиране на коментар
                          За мен си е чисто самоубийство да тръгнеш за Ботев по това време.

                      • https://www.dnes.bg/stranata/2022/07...-balkan.536340

                        Коментар


                        • Да качиш Ботев с джип, извинете колеги, ама е глупост голяма . Трасето не е нито трудно нито технично, няма никакво предизвикателство, само се нанасят вреди на природата.

                          Но виж да качиш Ботев пеша, е прекрасно изживяване. Лятото маршрута е лек , не изисква екипировка или специални умения, качват го деца и много стари деца, между 2 и 4 часа е нагоре , надолу е .... колкото време имате

                          Лятото маршруте от север, от Априлци , северния джендем е уникален, прекрасни гледки , уникална панорама. Единствената подготовка е да следите прогнозата на времето. По горе някой спомена че горе можеш да преживееш всички 4 сезона в рамките на един час
                          Изберете хубаво времето. Горещ съвет планирайте една нощувка на хижа плевен. Само си направете резервация, има стаи за семейства, не е типична хижа. Не че не може да се качи за ден, но една вечер в планината е прекрасно нещо. След Априлци на Мазното има паркинг за коли, оттам нагоре е само разходка.

                          Зимата и има ли сняг, Северната пътека е забранена, опасна е и има много жертви. Качването е само от юг, като в лошо време се иска добра екипировка и много опит

                          Коментар


                          • kartechar
                            kartechar коментира
                            Редактиране на коментар
                            Малко уточнения:
                            1. Паркингът е на "Мазането"
                            2. Забранена е не северната, а лятната пътека. Зимният маршрут от север е през Млечния чал по билото през Безименния и заслон Ботев.
                            3. Качването на Ботев с джип си е предизвикателство, но от север и най-вече в частта от Табите до Пирова ливада (пътят на Гандалф), но за там официално разрешение не се издава и забраната е тотална.

                          • trav
                            trav коментира
                            Редактиране на коментар
                            Благодаря за забележката.
                            Винаги бъркам Мазането с мазното. Да допълня, от паркинга има товарен лифт и тези който са с много багаж към хижа Плевен, могат да се възползват.
                            Лятната пътека е забранена зимата. Зимата от север е за много опитни. Млечния чал е много тежък лятото, а зимата да не говорим .

                            Отново да напиша . Лятото катерене на Ботев, от северната страна е прекрасна не натоварваща разходка с едно преспиване на х.Плевен Подходящо е за всякакви възрасти и опит.
                            Може би е най качвания връх след Черни връх , Пътеките са широки ясно обозначени, с прекрасни панорами. Липсват стръмни опасни участъци (като тарзановата пътека) А хижата има много места и е чиста и приятна. Проверявайте за места предварително и правете резервации.

                            https://photo-forum.net/static/site_...tev02_2016.jpg

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X