Обява

Свий
Няма добавени обяви.

УАЗ, техника и експлоатация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • УАЗ, техника и експлоатация

    Първоначално публикуван от diavol koleda
    абсолютно си прав човече не че toyota не е хубав джип но все пак в българските условия уаз си остава най-добрия и лично за мен това е машината само да не беше сас тоя бензинов двигател братушките не са мислили че някога бензина нямам да е без пари
    Здравейте, за това че двигателя на УАЗ не е най добрият избор смятам че не сте прав - аргументите ми:

    1. Основно значение за проходимостта на една машина е нейната тежест в това число и на двигателя и разбира се. Двигателя на УАЗ е сравнително лек за данните, които има - общото му тегло е 168 кг за 2.5л. и 163 кг. за 2.89л. модел. Представете си същият УАЗ но с дизелов двигател - колко ще тежи и как ще се промени проходимостта му. Има много примери за подмяна на стандартния двигател с двигател от мерцедес и резултатите като проходимост без изключение са плачевни. Към момента се произвеждат и Уази с дизелов двигател ANDORIA който е по-лек но за сметка на това крайно недостатъчен като мощност за по сериозни изпитания. Турбо компресора естествено би променил нещата – но пък смятате ли че може да има сериозна оффроуд машина с такъв нежен елемент от конструкцията като турбо компресор ?
    2. Конструкцията на стандартния бензинов двигател е с долен разпределителен вал и повдигачи, широко чело на буталото и сравнително къс ход, което му дава огромно преимущество на ниски обороти - максималния въртящ момент е при 2000-2200 оборота, което е параметър като за дизелов двигател - идеално за тежки условия извън пътя.
    3. Да не забравяме, че УАЗ е преди всичко армейски автомобил и като такъв се очаква да работи и при - 60C, което е много трудно постижимо с качествата на горивата, които армията може да си позволи
    4. Всъщност стандартния двигател на УАЗ е добре измислена конструкция, но обикновено има сериозни проблеми при сглобката и качеството на частите. Ако се прегледа основно и всичко, което не отговаря на параметрите се регулира или подмени става много добър, изключително надежден и мощен двигател.
    5. Много проблеми идват и от качеството на консумативите и въобще отношението към експлоатацията на двигателите на УАЗ. Обикновено понеже нали е "руски" значи може с всякакво масло, може маслото да му се сменя когато дойде или само да се долива, свещи каквито има, вместо антифриз вода и т.н. Той двигателя е надежден и издържа такива издевателства но няма как при тези условия да дава особено добри параметри.
    6. Ако двигателя на УАЗ е сглобен както следва, експлоатира се с качествени горива и масла, и грамотно се поддържа консумацията на гориво въобще не е такава, за каквато се носят легенди. Давам пример: и двата всъдехода УАЗ, които имаме са със среден разход на гориво при експлоатация на пътя 11 - 12 - което за тази машина е повече от добре.
    7. Има и други проблеми които повечето хора не знаят но за сметка на това приписват на производителя пример:
    двигателя на УАЗ във вида който излиза от завода е предназначен за експлоатация само с бензин с октаново число 76 ! Експлоатацията му с бензин 92 е недопустима и вредна. Тя води до преразход на гориво, и прегаряне на изпускателните клапани.
    За да може двигателя на УАЗ да се експлоатира с 92 бензин е задължително да се смени главата му, или на оригиналната да се намали височината с 3.5 мм и да се сменят повдигачите на клапаните с такива за 92 бензин. В България бензин 76 не се продава от много време !
    VPetrov.photography

  • #2
    divol koleda

    мерси за информацията за двг на уаза аз лично сам сигорен че той е най-подходящия избор само ме притеснява разхода но ето благодарение на такива форуми всичко се изяснява знам че е недопустимо експолатацията на двг на уаз са бензин по голям от 76 но в България такъв бензин вече няма но щом става по горепосочения метод супер само какви или по точно от какво да се сложат повдигачи за да може всичко да е ок аз лично все още нямам джип но ще си взема и със сигорност това ще е уаз просто защото съм сигорен в тази машина това ми беше учебна кола в техникума които учих това притежава и един приятел и понякога го карам а тои има и чероки за това мога да ги сапоставя тои лично с черокито на планина ходи само един път и вече не му стиска но както и да е мерси за съвета а иа ако може малко повече информация за това как да се направи шнорхел за двигателя
    ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
    тел.088четири 9едно9 4нула4
    -------------------------------------------------------

    Коментар


    • #3
      diavol koleda

      също така разбира се ако може да ми обясните нещо повече за ролбарите от какви тръби е най-добре да бъдат направени имам предвид като диаметър и как да бъдат изградени най-правилно и каде да бъдат захванати за джипа мерси предварително
      ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
      тел.088четири 9едно9 4нула4
      -------------------------------------------------------

      Коментар


      • #4
        Основния въпрос по отношение на ролбарите е дали трябва да отговарят на изисквания за хомологация с цел евентуално участие в истинско състезание, или просто искате да направите усилен каркас с цел единствено по голяма сигурност. Основния проблем с хомологиран каркас е, че достъпа до и използването на задната седалка стават на практика невъзможни, което разбира се не е пречка ако идеята е да се подготвяте за състезание.

        Коментар


        • #5
          Преработка на двигател за УАЗ за 92 бензин

          Както вече беше посочено по горе, стандартния двигател за УАЗ (серията 3151, 3741) излиза от завода предназначен само за експлоатация на бензин с октаново число 76. Това са следните двигатели:

          1. ЗМЗ 4021
          2. УМЗ 4118
          3. ЗМЗ 4104 (410) (3л)
          4. УМЗ 4218 (3л)

          И съответно техните по стари модели. Всички тези двигатели имат модификации за работа с бензин с октаново число 92. Тези модификации са предназначени за инсталиране в различни модели на ГАЗ (Волга, Газела, Собол). Разликата между двигателите за 76 и 92 бензин е в степента на компресия. Това е така, защото по високо октановият бензин изисква по висока компресия за да може при запалването на сместа да се гарантира скоростта на горене в горивната камера. Ако двигател който е предназначен за по нискооктанов бензин се експлоатира с по високо октанов, резултатът е че скоростта на горене е по малка от необходимото което довежда до непълно изгаряне и догарянето и в изпускателните тръби. Това води до недопустимо прегряване на изпускателните клапани (през тях постоянно преминава горяща смес а не отработили газове които са с по ниска температура). Освен тези проблеми не се използват пълните възможности на двигателя т.е. отдаваната мощност е по малка от номиналната. Субективно обаче двигателя започва да работи по равномерно и тихо, което създава погрешна представа у повечето хора, че така е по добре. За да се постигне оптимална степен на компресия за 92 бензин при двигателите, които са предназначени за него е намалена височината на главата с 3.5мм и съответно повдигачите на клапаните също с толкова. Всеки двигател на УАЗ, който е предназначен за 76 може да бъде (всъщност е задължително) преработен за 92 бензин спазвайки следната последователност:

          1. Намалява се главата с 3.5 мм. Това се прави в работилница за авторемонти, където имат шлайфмашина или фреза. Не обръщайте внимание на мненията на различни „специалисти” че това не е нужно – по долу ще приложа официалния отговор от бюрото на главния конструктор на УАЗ касаещ експлоатацията на УАЗ с 92 бензин.
          2. Сменят се щангите (повдигачите на клапаните) Това са алуминиеви пръчки с стоманени наконечници от двата си края които служат да предават усилието от разпределителния вал който се намира долу в блока до кобилиците на клапаните. За смяната се вземат фабрични такива от варианта на двигателите за 92 бензин. За всички модели двигатели без значение какво производство има само един вид – просто питайте за по късите и ги сверете с една от вашите оригинални. Имайте в предвид че понякога е възможно да срещнете и трети вид още по дълги – предназначени са за много по старите модификации на двигателите които работеха на 72 бензин. Т.е. питайте за къси повдигачи от Волга или Газела.
          3. След шлайфането на главата се сменя гарнитурата и задължително се стяга съгласно указанията за поредност и с динамо-метричен ключ. След като двигателя поработи и достигне работна температура го оставяте и когато отново и стине наново проверявате и съответно отново стягате главата. Не чакайте да минат първите 1000 км както е указано в книжката – гарнитурата отхлабва веднага след първото и загряване и изстиване.
          4. Регулирате клапаните както е указано като имате в предвид, че крайните се регулират с други данни различни от останалите. Това е така поради факта, че там охлаждането на главата е по различно. Не слушайте разните самозвани „майстори”, че клапаните трябва да се пристегнат повече, да така двигателя става по тих – и дотук с положителните елементи. Престегнатите клапани са много по вредни, отколкото отпуснатите.
          5. Сменяте свещите с такива със съответното топлинно число – справка Волга Газела – а аз ви препоръчвам еквивалента от NGK, BOCSH и т.н.
          6. Не забравяйте, че всички по горе указани операции се провеждат при съответните условия и след запознаване с необходимата документация. Всички обяснения, че еди кой си много добре ги разбира тези работи приемайте едва след като сте сверили знанията му с фабричната документация и изисквания. В завода тези двигатели се проектират от конструкторски бюра от по няколко хиляди човека и процеса отнема години така че, по добре следвайте техните указания.

          При гореописаната преработка освен това че двигателя ще работи правилно мощността му е с около 10 конски сили повече, и съответно с толкова проценти по икономичен.

          Приложено отговор от конструкторския отдел за експлоатация на УАЗ с 92 бензин:

          Уважаемый господин Петров!
          Российский внедородник УАЗ адаптирован к тяжелым условиям
          эксплуатации, неприхотлив в обслуживании, а также нетребователен к
          применинию высококачественных ГСМ.
          К сожалению, эксплуатация Вашего автомобилч на А-92 не возможна. Для
          этого Вам необходимо провести тюнинг двигателя:либо заменить головку
          блока Вашего двигателя (дет. ╧402.1003007-40)и применить другие
          штанги, либо уменьшить камеру сгорания путем фрезерования плоскости
          прилегания в специализированных автосервисах.
          Не рекомендуем применять синтетические масла, поскольку может
          появиться течь масла сквозь передний сальник.
          Свечи зажигания ведущих европейских производителей только улучшат
          работу Вашего двигателя. Как и применение маслянных фильтров. Однако
          при покупке МФ обращайте внимание на соответсвие его рабочему объему
          Вашего двигателя, а также крепежным элементам.
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            diavol koleda

            много благодаря за техничвската информация свързана с двг на уаз а за ролбарите не смятам на сериозно да участвам в сястезаниа просто искам дйипа да е малко по сигорен в смисъл няма нувда ролбара да отговаря на изискаванията на fia просто ме интересува диаметътар на тръбите от които да направя кафеза и предния ролбар начина му на закрепяне кям дйипа и ако е жазможно някакъв чертеж или нещо подбно много ше сям благодарен
            ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
            тел.088четири 9едно9 4нула4
            -------------------------------------------------------

            Коментар


            • #7
              diavol koleda

              извинявам се за правописа още не съм свиканл с кирилицата много дано ме разберете какво съм писал
              ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
              тел.088четири 9едно9 4нула4
              -------------------------------------------------------

              Коментар


              • #8
                Re: diavol koleda

                така.Като мисли6 4е няма да ти трябва за какво ще го правиш дебел.Примерно дебелина на тръбата да е 2,3 мм а пък външен диаметар примерно 30,40мм.Аз толкова мисля.За да задържи.Ама като няма да се състезаваш защо ти е??
                https://www.youtube.com/watch?v=xvZ7xkufXn4 HEAVY BONE RACING TEAM

                Коментар


                • #9
                  diavol koleda

                  виж сега не съм казал че никога няма да участвам на състезание напротив имам желание да ида но само за кефа не на професионално ниво не съм си поставял цели да съм първи иначе мерси за инфото а как да го закрепя най- правилно за джипа този ролбар
                  ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                  тел.088четири 9едно9 4нула4
                  -------------------------------------------------------

                  Коментар


                  • #10
                    На моята УАЗка съм и шлайфал главата с 4мм,като не съм сменял повдигателните пръти.Разходът ми е 12/100 бензин при скорост 50-60км/ч,снощи до 23ч.и монтирах и АГУ.Колкото до ролбарите си ги направих сам от тръби от тръбно скеле/виж личната ми галерия/,а в руските сайтове има и изискванията и чертежи на ролбари.

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от uaz
                      На моята УАЗка съм и шлайфал главата с 4мм,като не съм сменял повдигателните пръти.Разходът ми е 12/100 бензин при скорост 50-60км/ч,снощи до 23ч.и монтирах и АГУ.Колкото до ролбарите си ги направих сам от тръби от тръбно скеле/виж личната ми галерия/,а в руските сайтове има и изискванията и чертежи на ролбари.
                      Здравейте, допустимо е шлайфането на главата до 4 мм - тогава двигателя става за бензин с октаново число 95 - за газ е повече от добре. Това че не сте сменили повдигачите с по къси е много сериозен проблем. Можете да регулирате клапаните и с по дългите повдигачи както сте и направили но обърнете внимание на отворчетата за масло които са на регулировъчните болтове - те са затворени при това положение. Т.е. в момента не се смазват повдигачите и респективно и долният им край защото по конструкция по тях се стича маслото към разпределителният вал. Препоръчвам ви веднага да си смените повдигачите с по къси защото следващият ремонт ще Ви е по скъп.
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        Re: diavol koleda

                        Аз за закрепаването знам че е задалжително да бъде с планки.Не директно.Причината не я знам каква е.Може би ако е ръждасяло купето някаде и да не се позволи счупване.С планката е по сигорно.
                        https://www.youtube.com/watch?v=xvZ7xkufXn4 HEAVY BONE RACING TEAM

                        Коментар


                        • #13
                          diavol koleda

                          кажи кой руски саит да видя търсил съм навсякъде кажи саита с чертежите
                          ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                          тел.088четири 9едно9 4нула4
                          -------------------------------------------------------

                          Коментар


                          • #14
                            Здравейте, по отношение на ролбарите: съгласно приетите стандарти тръбата която трябва са използва е 45х2.5 или 50х2 за главната дъга и елементите към нея и 38х2.5 или 40х2 за останалата част от конструкцията. Изискванията към усилието което трябва да издържа тръбата е - минимум 45кг/кв.см, задължително се използват безшевни тръби и трябва да се работи със студено огъване. За закрепване на главната дъга към конструкцията на купето на него се монтират усилващи планки с площ 120 кв.см като минимум 1/3 от площта трябва да е закрепена към вертикална част на купето(рис.102-26, 102-28 ) . За задните разпънки площа трябва да е 60 кв.см, дебелината на материала трябва да е 3 мм.. Закрепването на главната дъга към усилващите планки трябва да се извърши с мин. 3 болта М8 ISO8.8.
                            http://htftp.offroad-bulgaria.com/Pl...res/Karkas.BMP

                            Коментар


                            • #15
                              diavol koleda

                              мерси за информацията ама много са дребни чертежите
                              ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                              тел.088четири 9едно9 4нула4
                              -------------------------------------------------------

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X