Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нов съфорумец с Лада Нива

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Нов съфорумец с Лада Нива

    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    Днес си смених лагерите на дясна предна главина - и виенето изчезна !
    Оказа се паднала циментация и на двата лагера- доста дълбоки язви .
    Отне ми повече от 3 часа , но като за първи път на Нива - е добре( за мен )
    Затрудни ме смяната на маншона на полуоската - не я разкачвах и трудно избих карето .... но с голям чук .... стана от раз .
    Благодаря за съветите.
    Започва яка експлоатация ежедневна. Само в гората .
    Успех на всички колеги !
    Браво на тебе... Справил си се без сервиз. Много е приятно, като си направиш нещо са... Чустваш се малко по.... ( не знам как да го кажа...) Но е готино...

    А за карето, което си збил сам, може да дадеш повече инфо. Защото Аз това не съм правил на НИВА. Как се прави? Като на Голф ли е или като на Опел или как ???? То с чук е ясно, но какво го държи това каре? Зегерка или какво? Ще съм ти много благодарен, да кажеш как го свали и закачи обатно... Просто да си знам...
    Където Бирата, Там и Аз...

    Коментар


    • До: Нов съфорумец с Лада Нива

      Първоначално публикуван от nyvatest Преглед на мнение
      Браво на тебе... Справил си се без сервиз. Много е приятно, като си направиш нещо са... Чустваш се малко по.... ( не знам как да го кажа...) Но е готино...

      А за карето, което си збил сам, може да дадеш повече инфо. Защото Аз това не съм правил на НИВА. Как се прави? Като на Голф ли е или като на Опел или как ???? То с чук е ясно, но какво го държи това каре? Зегерка или какво? Ще съм ти много благодарен, да кажеш как го свали и закачи обатно... Просто да си знам...

      Първо - опознаване на Нивата - нали ще я юркам здраво - трябва да съм подготвен.
      Второ - в сервиз ми искаха 100 лева - за мен са си пари . А като си знам как става - как да пия кафе за 100 лева - не върви !

      Не знам дали е така при всички коли с предно предаване ,но :
      Това упражнение го знам от 10 години и важи при всички коли до сега - Талбот- Солара, Фиат Дукато , Голф, Форд и .... сигурно всички?
      Предната полуоска влиза във външното каре на шлици.( зъбци)
      По оста на полуоската през шлиците има направено каналче ( жлеб) - в което влиза вътрешно един стоманен пръстен за законтряне .Като зегерка, но скрита.
      Този пръстен - като се навре полуоската в карето и щтраква и се законтрят ( полуоска и каре ).Скрито законтряне.
      Така стават едно цяло .
      Като се сменя маншона или ремонтира карето - трябва полуоската и карето да се разкачат едно от друго. Лесно е ако знаеш как !
      Ето как става :
      Ако полуоската с карето е свалена - се хваща в менгеме полуоската и със единствен по-силен ( средно ) удар се удря вътрешната черупка на карето по оста на шлиците.
      Няма да се счупи - спокойно ! Просто контриращия пръстен ще се събере и ще позволи разделянето на карето от полуоската.
      Следва леко изтегляне на карето и - готово !
      Ако не стане от първия път - голяма работа . И майстора който ме научи пробва няколко пъти докато си регулира силата на удара .
      Интересното идва като решиш да сглобяваш отново двете части.
      Плъзгаш шлиците докато пръстена опре в черупката на карето.
      Сега трябва с остър предмет ( шило, отверка ) да се понатисне пръстена и едновременно с това се натиска полуоската към карето.
      Така се прави за да се събере пръстена ( той е като зегерка) - и след това с леееко почукване се намества карето на място докато щтракне пръстенчето и законтри карето.

      Звучи много сложно - но не е никак сложно. Става лесно - особенно ако веднъж го видиш на живо .
      Тоа е всичко по една полуоска.

      Виж - вътрешното каре се захваща със видима зегерка и там е по-лесно.
      Предполагам , че и на НИвата ще е така .

      Ако пък ти се налага да разглобяваш самото каре - също е лесно.
      При извита до край в някоя посока ( вътрешната черупка спрямо външната )вадиш едната съчма и ги редуваш последовтелно до последната.
      Вътрешната черупка се вади с чалъм - просто я въртиш докато улучиш правилния ъгъл под който ще излезе .
      Това е !
      Дано не ти се налага ! Успех !
      Последно редактирано от bgbul; 17-04-09, 01:21.

      Коментар


      • До: Нов съфорумец с Лада Нива

        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
        ...
        Благодаря за изчерпателният отговор... Значи се вади като на Голф (в Перник нали сме си голфаджии... ) Защото на Опел, е със зегарка, която трябва да се затвори... Съжалявам за сравненията, но това са най популярните карета за смяна...

        Първоначално публикуван от bgbul
        Ако пък ти се налага да разглобяваш самото каре - също е лесно.
        При извита до край в някоя посока ( вътрешната черупка спрямо външната )вадиш едната съчма и ги редуваш последовтелно до последната.
        Вътрешната черупка се вади с чалъм - просто я въртиш докато улучиш правилния ъгъл под който ще излезе .
        Това е !
        То това е лесно... Да го раглобиш демек.
        Но да го събереш, след като си извадил съчмите... Това съм се мъчил на Опел. При НИВА ще стане ли ?
        Значи, ако са изпаднали няколко съчми... как може да се зглоби? Че като се стигне да се сложи последната, някак не се получава... Поне при мене
        Където Бирата, Там и Аз...

        Коментар


        • До: Нов съфорумец с Лада Нива

          Първоначално публикуван от nyvatest Преглед на мнение
          Благодаря за изчерпателният отговор... Значи се вади като на Голф (в Перник нали сме си голфаджии... ) Защото на Опел, е със зегарка, която трябва да се затвори... Съжалявам за сравненията, но това са най популярните карета за смяна...


          То това е лесно... Да го раглобиш демек.
          Но да го събереш, след като си извадил съчмите... Това съм се мъчил на Опел. При НИВА ще стане ли ?
          Значи, ако са изпаднали няколко съчми... как може да се зглоби? Че като се стигне да се сложи последната, някак не се получава... Поне при мене
          Сглобяването не е трудно.
          Просто като стигнеш до последната съчма- малко натиск и се вкарва и тя.Имам пред вид натиск само с ръце, без уреди.
          Има няколко равнини на пречупване на карето и трябва да ги следваш .
          Не знам какво те е затруднило при Опела - те всички карета за предно предаване се на един и същ принцип .
          Освен да е някакво чепато каре - аз не съм виждал на Опел ?!
          Имаше един стругар - голям майстор - та той казваше "

          "Всяко нещо направено от човек , може да бъде ремонтирано пак от човек "
          Следвам този принцип и ...... доста трудни неща вече ми се струват нормални !
          Ама като вземат "РАЗНИ " майстори да обясняват колко е трудно .....направо се отказваш.
          А като започнеш нещо с мерак - все се получава !

          Коментар


          • До: Нов съфорумец с Лада Нива

            Първоначално публикуван от nyvatest Преглед на мнение
            Благодаря за изчерпателният отговор... Значи се вади като на Голф (в Перник нали сме си голфаджии... ) Защото на Опел, е със зегарка, която трябва да се затвори...
            Не си мисли,че си търся някакъв повод за заяждане тук всички сме дружина и си помагаме с акъл и какво ли още не.Но ще направя това уточнение за да не вземе някой да напъва зегерката не опела на затваряне.ЗЕГЕРКАТА на Опела се Отваря и при отворено полужение се демонтира и монтира карето монтажа може и без да я отваряш тя се отваря сама от леката фаска на полувала.
            Има три начина по популярни за поставне за зегерката:
            1- вътрешна кокато е в края на шлиците на полувала към карето (нива голф итн.този е най масовия варянт)
            2- средна когато е посредата на шлиците срещал съм го май само при Японски коли
            3-външна когато са в края на шлиците от към вътрешния край на полувала (май само при опел и другите производни на дженерал мотърс се използва този модел или поне сега не се сещам за друг)
            Honda crf450x Nissan patrоl y260 RB25DET
            Honda doninator 650 4RUNNER 5gen limited

            Sofrace Offroad Team

            Коментар


            • До: Нов съфорумец с Лада Нива

              Първоначално публикуван от evgeniml Преглед на мнение
              Не си мисли,че си търся някакъв повод за заяждане тук всички сме дружина и си помагаме с акъл и какво ли още не.
              Не си мисля че се заяждаш или нещо такова. Повредата е в моя телевиор
              Където Бирата, Там и Аз...

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X