Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да си изберем станция

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да си изберем станция

    Отварям нова тема, надявам се полезна за всички.

    Вече сме любители и лека-полека всеки се е сдобил с по-хубава или по-лоша станция. Е, вероятно няма ,,хубава" или ,,лоша" - за всекиго според нуждите.

    Аз бих желал да попитам във връзка с моята нужда . Не съм се спрял на конкретен модел, но това което със сигурност желая е токи с два приемника, т.е. да може да се върже cross-band-репитер-майка

    От добре информиран източник подочух, че вече такива токита не се произвеждат (?!) или има единични модели на твърде високи цени - над 400$. Та въпросът ми е: откъде мога да се сдобия с точно такава станция (евентуално две). Предполагам, че при това положение единствен избор ми остава станция на старо, но...

    Очаквам вашите напътствия
    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
    LZ1EMS

  • #2
    До: Да си изберем станция

    Ако искаш мога да ти предложа Yaesu FT 51R http://www.rigpix.com/yaesu/ft51r.htm със вграден крос банд репитерПонеже имам още две двубандови и това ми е в излишък С две батери и но елементите са за смяна не държат много по късно ще кача и снимки

    Коментар


    • #3
      До: Да си изберем станция

      Първоначално публикуван от joro-g Преглед на мнение
      Ако искаш мога да ти предложа Yaesu FT 51R http://www.rigpix.com/yaesu/ft51r.htm със вграден крос банд репитерПонеже имам още две двубандови и това ми е в излишък С две батери и но елементите са за смяна не държат много по късно ще кача и снимки
      От това разбирам, че се продава, може ли цена?
      LZ1PER

      Коментар


      • #4
        До: Да си изберем станция

        относително евтино можеш да намериш Alinco DJ-580 или DJ-582 (еднакви са)
        вървят по 140-200 лв в зависимост от състоянието и аксесоарите
        мисля че това е най-евтиното с крос банд
        LZ1NDI
        DR650SE K8

        Коментар


        • #5
          До: Да си изберем станция

          А ако ви трябва евтин ръчен двубандер - QUANSHENG TG-UV от www.radiogearpro.com или www.409shop.com Работя с такова вече месец, и съм доволен. 115 долара с транспорта. Стога в кварталната поща.

          Хубавото му е че има 6.25Khz стъпка, и освен за всичко друго, става и за PMR446.

          Иначе Yaesu FTM-10R е добра мобилна станция за нашите цели.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            До: Да си изберем станция

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            А ако ви трябва евтин ръчен двубандер - QUANSHENG TG-UV от www.radiogearpro.com или www.409shop.com Работя с такова вече месец, и съм доволен. 115 долара с транспорта. Стога в кварталната поща.

            Хубавото му е че има 6.25Khz стъпка, и освен за всичко друго, става и за PMR446.

            Иначе Yaesu FTM-10R е добра мобилна станция за нашите цели.
            Да, но това доколкото ми е известно не се съгласува с cross-band-репитера...
            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
            LZ1EMS

            Коментар


            • #7
              До: Да си изберем станция

              Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
              Да, но това доколкото ми е известно не се съгласува с cross-band-репитера...
              Какво имаш в предвид? С кой крос банд репитер не се съгласува?

              Изобщо, май нещо си се пооплел.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                До: Да си изберем станция

                Може ли да се говори с cross-band-репитер майка Още по-точно казано - две токита през такъв репитер. За китайката става въпрос.
                Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                LZ1EMS

                Коментар


                • #9
                  До: Да си изберем станция

                  Имаш в предвид да слуша на 430, а да предава на 144? Ако е това, то не, не може.

                  Но в какъв случай мислиш че подобна функция ще ти трябва?

                  Иначе, такива станции има и по-нови модели. Тоест не е нужно да е на старо. Въпроса е че са скъпи.

                  А крос банд репитер в самата станция означава че може деновременно да приема нещо, да речем на 144MHz, и да излъчва същото на 430Mhz, или обратно.

                  Но пак да питам, каква точно е целта на мероприятието, та търсиш точно такава станция?
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Да си изберем станция

                    Да, точно това имах предвид. А иначе целта е колата някъде нависоко и в подножието токита - в колата cross-band-репитер. Доколкото разбирам нови токита с такава възможност (дори и да нямат два приемника, а да превключват софтуеар-но) са си доста скъпи - около 400$. Има ли такива нови на по-разумна цена?
                    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                    LZ1EMS

                    Коментар


                    • #11
                      До: Да си изберем станция

                      Yqesu VX-8R го може. И мжеду другото е страхотна станция, но е скъпа - 450 долара.

                      На всичкото отгоре има и 6.25кhz стъпка. Най-накрая и Yaesu се усетиха.

                      Замислям се...
                      Последно редактирано от sparkybg; 04-02-09, 12:50.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Да си изберем станция

                        Спарки, това е изцяло цифрово радио. В смисъл почти ги няма класическите решения. Освен това има доста опции, които само му надуват излишно цената.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Да си изберем станция

                          От това че е цифрово, какви са му кусурите?

                          Иначе, алтернативата му е ICOM IC-T91A, но то е още по-скъпо.

                          Това е за ръчните.

                          Иначе, чудя се за мобилно:

                          Ако правим мобилен репитер за нашите цели, единствения вариант е кросбанд, май. Иначе въпроса с антените става много сложен.

                          FTM-10R си е обикновено токи, но с по-голяма мощност, и мобилно. Не става за репитер, иначе е прекрасно мобилно радио. Също не знам дали може да слуша долу и да предава горе.

                          FT-8900R пък става за репитер, но е без 6.25 стъпка, тоест забравяме за PMR. Иначе е компактно и удобно, и си е 2 станции в една, с всички последствия от това.

                          FT-857/897 пък има 100Hz стъпка, става за всичко, ама не става за репитер. Но има и КВ и доста други екстри. Не знам дали има възможност да слуша долу и да предава горе, или обратно.

                          Не съм наясно и дали 2 радиа могат да се комбинират с една антена, като едното само да приема, а другото само да предава. Дуплексер в мобилни условия, доколкото рабирам, е кажи-речи неизпълним. Не и за нашите цели, при тия вибрации и условия.

                          Кажи твойто виждане за мобилен репитер, мобилни станции и токита.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Да си изберем станция

                            Относно VX8 - не казвам че не хубаво, нито пък че перфекно. Просто е първото цифрово токи и като всеки нов продукт/концепция очаквам бета версията


                            Относно мобилния репитер - Бях направил такъв чрез фт8800. От VHF на GMRS . Общо взето като всеки друг репитер - на хубаво високо място работи чудесно, иначе - не. Ако пък е в движение съвсем се узорват нещата.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Да си изберем станция

                              Еми, идеята, дето ми се върти е по принцип такава:

                              Една кола в колоната е с добро оборудване и добри антени, и излъчва на 50W, примерно. По тоя начин ще чува по-добре останалите (предполагаемо токита), заради по-добрата антена, а пък останалите ще чуват по-добре репитера, както заради по-добрата антена, така и заради по-голямата мощност.

                              Идеята на emanuilis е подобна, но не съвсем. Там въпросния репитер е нависоко, а в ниското се говори с токита.

                              Все ще е по-добре от прости токита, особено ако токитата и говорят на ниския банд, а слушат на високия.

                              Дали на практика ще е ефективно, и дали ще има реална полза от това, ще се разбере като се пробва.

                              Станцията за репитера е вече налице. Остава да набавим токита, можещи да слушат единия банд и да предават в другия.

                              ...иначе, най-добре е всички да имаме добри мобилни станции с добри антени, и да си говорим на долния на симплекс, но това просто няма да се случи.

                              ...всъщност, едва ли ще се случи и всички да си купят токита с такива екстри...

                              Абе.... не знам. Козата си сака пръч, май. Като с джипките. Ако някой иска да има надеждна радиокомуникация с останалите, ще трябва да си пазарува хубава станция.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X