Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да си изберем станция

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Да си изберем станция

    Първоначално публикуван от greblio Преглед на мнение
    Здравейте,
    Последната публикация тук е от преди 4 месеца и искам да попитам дали някой може да сподели актуална информация за закупуване на станция.
    С брат ми взехме изпита в петък 15,1,2016. Т.е. още нямаме самото разрешително, но това е въпрос на седмица/две. Така че вече търсим. За момента мислим за baofeng UV 5R (до колкото чета си е класика в жанра). Гледам обяви в OLX от 63 до 75лв. Можете ли да препоръчате читаво място/дилър да не ни прецакат или ще стреляме на сляпо.
    (тепърва започваме и докато се научим как стават нещата реално мислим за носима станция до 100лв, пък след време ще мислим за по-скъпи и за стационарни).

    На сайта на baofeng пише че са пуснали 3то поколение на серията 5R (модел
    BF-F8HP) - но в България не го намирам. Само в америка, а от там доставката ще е златна.
    В olx намерих аналог на това 3то поколение с име Uv-8hx за 75лв.

    Но се чудим и за по скъпи станции (с повече функции и дано да е по-читава). В olx намерихме UV-6R за 75-77лв.


    Ще съм много благодарен за съвети и мнения.

    73
    LZ1WCK
    Здравей колега,
    и честито. И аз си взех изпита на 22.02.2016 г. и съм в твойта ситуация. И при мен дилемата е м/у цена, възможности (функционалност).
    Харесъл съм Wouxun KG-UV9D, но цената му е твърде солена и вероятно ще взема една Boufeng/Pofung UV-5R за около 65 лв.
    Тези другите (Boufeng 8W) вероятно са софтуерно ъпдейтнати е ефекта е по-скоро търговски. Според мен е по-добре с по-голяна (по-хубава) антена.

    Сподели, ако вечи си се оборудвал: с какво?; отзиви и т.н.

    73

    Коментар


    • От: Да си изберем станция

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160307_151242.jpg
Прегледи:1
Размер:172.6 КБ
ID:5705790Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160307_151311.jpg
Прегледи:1
Размер:151.1 КБ
ID:5705794Здравейте колеги,Взех си тези станции на моторола.но без зарядно,Та ако някой работи с такива от Пловдив и може да ми обясни това-онова,ще черпим.И ако можем да заредим батерийте да пробваме работят ли и т. н.пак ще почерпим.
      Toyota Land Cruiser LJ70;Mazda Tribute;0878 84 20 84

      Коментар


      • От: Да си изберем станция

        Първоначално публикуван от greblio Преглед на мнение
        Здравейте,
        Последната публикация тук е от преди 4 месеца и искам да попитам дали някой може да сподели актуална информация за закупуване на станция.
        С брат ми взехме изпита в петък 15,1,2016. Т.е. още нямаме самото разрешително, но това е въпрос на седмица/две. Така че вече търсим. За момента мислим за baofeng UV 5R (до колкото чета си е класика в жанра). Гледам обяви в OLX от 63 до 75лв. Можете ли да препоръчате читаво място/дилър да не ни прецакат или ще стреляме на сляпо.
        (тепърва започваме и докато се научим как стават нещата реално мислим за носима станция до 100лв, пък след време ще мислим за по-скъпи и за стационарни).

        На сайта на baofeng пише че са пуснали 3то поколение на серията 5R (модел
        BF-F8HP) - но в България не го намирам. Само в америка, а от там доставката ще е златна.
        В olx намерих аналог на това 3то поколение с име Uv-8hx за 75лв.

        Но се чудим и за по скъпи станции (с повече функции и дано да е по-читава). В olx намерихме UV-6R за 75-77лв.


        Ще съм много благодарен за съвети и мнения.

        73
        LZ1WCK
        Честит лиценз

        Звучи добре, нормална двубандова радиостанция.

        Лично аз ползвам Yaesu FT60, два броя.

        Освен другия ценови клас, основен недостатък е отсъствието на литиева батерия в стандартната му комплектация.

        Да попитам колегите нещо друго.

        Тук някъде се каза, че Yaesu FT8100 има опция за "cross-band".

        Наистина ли е така
        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
        LZ1EMS

        Коментар


        • От: Да си изберем станция

          Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
          Тук някъде се каза, че Yaesu FT8100 има опция за "cross-band".
          Наистина ли е така
          Да, ако имаш предивд крос-банд репитер - радиото е с 2 приемника и има вграден дуплексер - http://www.repeater-builder.com/yvs/...ors-manual.pdf

          Коментар


          • От: Да си изберем станция

            От около 3 месеца с Baofeng UV-5R - много прилично радио. За парите си е направо супер (за възможностите и работата си - направо без пари). Вече си има и място в колата :-)


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160324_180932.jpg
Прегледи:1
Размер:85.6 КБ
ID:5716620
            От скоро го изпробвам и с Nagoya NA-771 и 701. (по около $2-3 всяка)
            701 почти не се различава от оригиналната, като работа и възможности.
            Със 771 нещата стоят с една идея по-добре и при слушане и при предаване. Само дето идва малко дългичка и неудобна.
            Прикачени файлове

            Коментар


            • Да споделя скромното си мнение от станции, които са ми минали през ръцете.

              Baofeng UV-5R
              Предимства: ниска цена; сравнително лека; копчетата са меки-натискат се лесно; много шорткъти - сканиране с един бутон, смяна на мощността с един бутон; името на запаметения канал може да е до 7 символа; малко по-бързо сканиране от другите китайски станции
              Недостатъци или ограничения: SDR приемник почти без филтрация - приема всякакви излъчватели на шум като монитори, компютри, дистанционното на колата; няма CTCSS/DCS скенер; не може да се премахват и добавят канали от списъка за сканиране от самата станция, само от компютър; на дисплея са или само 2 честоти или само 2 запаметени канала, не може смесено запаметен канал и честота
              Въпреки ограниченията, станцията е добър избор за тези, които нямат възможност за по-скъпа станция

              Baofeng UV-B6
              Предимства: по-удобна за държане от UV-5R, може да показва канал и честота едновременно
              Недостатъци: проблемът с приемането на шумове е по-голям от при UV-5R, неудобно меню, сегментен дисплей, до 5 символа за запаметените канали
              Не бих си купил пак - по добре UV-5R

              Quansheng TG-UV2
              Предимства: суперхетеродин - отлична чувствителност и селективност на приемане; качествена изработка; удобна за държане; добър живот на батерията; добра цена за суперхетеродин, CTCSS/DCS скенер, може да се добавят/премахват канали за сканиране от самата станция, може да показва канал и честота едновременно
              Недостатъци: копчетата са много твърди и се изтъркват лесно; странно меню или по-скоро липсата на такова - всички функции се достъпват с комбинации от бутона F плюс цифри от клавиатурата; сегментен дисплей, който се вижда само като гледаш точно срещу него; долният ред на дисплея не може да показва име на запаметен канал, само номера му; при пуснат DUAL WATCH станцията се заключва един вид - не може да се рови в менюто и да се сменят канали; сканирането има само един режим - като намери сигнал спира за 5 секунди и след това продължава, независимо, че продължава да се говори на честотата
              Станцията е избор за тези, които нямат възможност за Wouxun, но на мен особеностите и ограниченията на модела ми идват в повече. Може би ако се ползват няколко канала за симплекс в гората става

              Ако има интерес ще напиша за TYT TH-UV3R и WLN KD-C1.
              Тези дни чакам да дойде Wouxun KG-UVD1P и един по-малко познат модел - TYT TH-UVF1, също суперхетеродин

              Коментар


              • От: Да си изберем станция

                Първоначално публикуван от encoder Преглед на мнение
                Тези дни чакам да дойде Wouxun KG-UVD1P и един по-малко познат модел - TYT TH-UVF1, също суперхетеродин
                Има интерес и за останалите!

                Коментар


                • От: Да си изберем станция

                  Първоначално публикуван от encoder Преглед на мнение
                  Baofeng UV-5R
                  Недостатъци или ограничения: няма CTCSS/DCS скенер;
                  има

                  Коментар


                  • От: Да си изберем станция

                    Прав си, че има - моя грешка

                    TYT TH-UVF1 - като габарити и усещане много близка до Baofeng UV-82. Седи удобно в ръката. Големи и меки копчета, дисплеят изглежда същия като на UV-5R. Някой в Интернет беше мерил, че е малко по-чувствителна от Wouxun UVD1Р. Нямам везна, но ми се струва по-тежка от него. 1500mAh батерия по етикет
                    Минуси: Звукът от говорителя няма ниски спрямо другите станции - няма плътност някак си; получавам забележки като предавам - било глухо; бъг в сканирането - като се сканират канали не им се сменят имената на дисплея, само номерата - вижда се тук https://youtu.be/ASK4qYb7HCY?t=1m16s ; няма фенерче

                    Wouxun KG-UVD1P - пристигна днес. Доста хора тук са запознати с модела. Много добро първо впечатление. Засега не намирам нещо, за което да се хвана като забележка. Малко е странна системата за закрепване на батерията. Не искаше да се програмира с кабел с чип CH340, при другите станции нямам проблем. Успях да я програмирам с кабел с чип Profilic. Възможен, но рядък проблем при модела е да изгори чипът, в който се запаметяват каналите, но се сменя и "продължаваме напред".

                    Плюсове на Wouxun спрямо TYT: врътка за смяна на канали и честоти - работеща и в менюто, по-добро аудио на приемане, по-добро аудио на предаване, по-малка и по-лека, нормално сканиране без бъгове, фенерче
                    Плюсове на TYT спрямо Wouxun: при започване на приемане изпреварва Wouxun-a с част от секундата или по-точно явно Wouxun-a се бави, Squelch-ът може да се настрои да е много малко над шума

                    При сравнително еднаква цена според мен Wouxun-a печели

                    Снимка за сравнение на размери

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:radiossmall.jpg
Прегледи:1
Размер:92.8 КБ
ID:5753225

                    Коментар


                    • От: Да си изберем станция

                      Цените им са хубави, но дойде ли време за ремонт ... олеле мале. Много такива са идвали за ремонт, и завършват в боклука. Но за тези пари толкова.
                      "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

                      Grand Cherokee Limited 2.7CRD

                      Коментар


                      • От: До: Да си изберем станция

                        Здравейте,
                        нов съм във форума затова добре заварили.
                        Видях темата и ми допадна защото имам известно питане.
                        Искам да си купя станция, та съм се спрял на едно "токи" bf-888s, но до колкото знам то покрива само 400-470Mhz.
                        Освен това, искам да рзбера имам ли право да притежавам (и евентуално използвам такава станция) без да имам лиценз за клас 2.
                        Гледах в КРС, но така и не разбрах любителските станции само за лицензирани с клас 2 и 1 ли са.
                        На 13 съм и още не мога да се явя на изпит защото минимума е 14.
                        Друго, законно ли е дори само да слушам на канали които не са любителски и ако не как могат да ме хванат, като аз само получавам сигнал, а не предавам?
                        Извинявам се, ако някъде по темата е писано подобно, но просто сега нямам време да прочета 8 страници.
                        Ако някой ми отговори ще съм му много благодарен.

                        Поздрави!!!
                        Ако си мислиш, че си добър в нещо, значи тепърва започваш да се учиш!
                        LZ1DLP

                        Коментар


                        • От: Да си изберем станция

                          PMR 446 e името на радиодиапазон, който е свободен за гражданска употреба в по-голямата част на Европейската общност включително и в България. Честотите, които са разрешени са:

                          Канал.....Честота

                          1...........446.00625 MHz
                          2...........446.01875 MHz
                          3...........446.03125 MHz
                          4...........446.04375 MHz
                          5...........446.05625 MHz
                          6...........446.06875 MHz
                          7...........446.08125 MHz
                          8...........446.09375 MHz

                          На този диапазон не може да се използват радиостанции с външна антена и излъчващи повече от 0.5W ERP. Т.е. радиостанциите могат да бъдат само ръчни подвижни без възможност за смяна на антената или включването на външна такава.Можеш да слушаш навсякъде другаде, но не трябва да предаваш. Друг отворен за граждански цели е 27Мхц. обхва т.н. СВ банд, там също можеш да предаваш.За двата диапазона има достатъчно материал за запознаване.
                          LZ3YG

                          Коментар


                          • От: До: Да си изберем станция

                            Изтрийте моля беше като долното ,но без цитат.
                            Последно редактирано от todop; 24-02-18, 22:24.

                            Коментар


                            • От: До: Да си изберем станция

                              Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                              Да, нали идеята е репитера да приема PMR и да излъчва в любителския банд, за да улесни комуникацията, с тези, които не са радиолюбители. Така, че FT8900 си става за целта.
                              Обратния канал ще трябва да е на PMR честота, което също не е голям проблем с външната антена и подходяща станция.

                              Това може ли да се направи? Дали няма да има някой радиолюбител който да се дразни че чува хора на 2м които не са радиолюбители?

                              Иначе е добра идея.

                              Коментар


                              • От: До: Да си изберем станция

                                Първоначално публикуван от todop Преглед на мнение
                                Това може ли да се направи? Дали няма да има някой радиолюбител който да се дразни че чува хора на 2м които не са радиолюбители?

                                Иначе е добра идея.
                                То е незаконно, преди всичко. Вероятно е оправдано в някакви извънредни ситуации ама пък докато обясниш на човек който няма лиценз как се ползва всичко това извънредната ситуация сигурно ще е приключила.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X