Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да си изберем станция

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Да си изберем станция

    Здравейте колеги, мисля да купувам KG-UV6D, предпочитам него пред 1P най-вече заради IP55 спецификацията, но се двоумя между две модификации: 420-520Mhz или 400-480Mhz, питам защото някой беше споменал за отпускане на нови РЛ честоти в горните диапазони.

    Някакви съвети?
    Audi A6 Avant - 2.7TDI (4F)
    Kawasaki Vulcan S ABS SE '17

    LZ1FLY

    Коментар


    • От: Да си изберем станция

      Според мен,няма значение коя ще вземеш. Всичко ,което ти върши работа(HAM,PMR,FRS,GMRS,служебни) е между 420 и 480мхц. под и над тези честоти няма нищо.

      Коментар


      • От: Да си изберем станция

        Над 480 май само звука на някоя от телевизиите беше, нищо друго. Общо казано, в БГ е доста бедно откъм радио комуникации.
        Jeep Grand Cherokee '96 5,2 V8

        LZ1POP

        Коментар


        • От: Да си изберем станция

          След като реших за себе си какво искам (благодарение на запитването ми, на което отговориха Sparkybg и Pacific, а на тях имам основание да им вярвам и за което им благодаря) остава да се уточни кой модел на Wouxun да си взема. В топ листата са Wouxun KG-UV-6D 4M/2M, Wouxun KG-UV2D 4M/2M, Wouxun KG-UV5D 4M/2M или евентуално WOUXUN KG689E. По основните си параметри са почти еднакви. Интересно ми е с какви честотни обхвати да бъде. Повечето са 66-88Мхц (1 банд) и 136-174Мхз за 2ри. банд ИЛИ 136-174 + 430-520Мхц за 2рия. банд. Батериите са 1300 или 1700Ач., изходна мощност 5 Вата и т.н. Стъпките са 5/6,25/10/12,5/25/50/100 kHz. Странното е, че се продават в честоти, които принципно включват и служебни канали (полиция и т.н.), където не би трябвало да имаме достъп. Но са си така с заводски + програмна промяна и настройки.
          Кой от посочените модели и с кои честоти все пак ще ми препоръчате? Цените ги гледам в Ебай между 100 - 160 евро /бр.
          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

          Коментар


          • От: Да си изберем станция

            не мога да кажа, че моето мнение е кой знае колко обосновано но аз бих предпочел /136-174 + 430-520Мхц за 2рия. банд/
            все пак може да ти се наложи да говориш на PMR 446 за честотите
            66-88Мхц не знам кога ще ги ползваш т.е. не знам и какво има там де.
            Техниката на безопасност е като религия - може и да не вярваш, но по-добре да спазваш ритуалите...
            Калоян Кирилов
            LZ2ZGT

            Коментар


            • От: Да си изберем станция

              Не знам какво има там, ама при такава широка честотна лента все ще си намеря някой свободен канал като съм в горите тилилейски за връзка с партнера или др. хора от групата ми. Колкото по-надалече толкова по добре. Всъщност за моя случай не ми е определчщо толкова броя на каналите или честотите, колкото мощноста и обхвата.
              Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

              Коментар


              • От: Да си изберем станция

                Грешно ... като за начало, 66-88 банд не е разрешен за ползване. Като допълнително неудобство, няма свестни двубандови антени включващи този банд, а като финал, той иска повече мощности и по-дълги антени, което със сигурност е по-неудобно и по-малко ефективно . Ако искаш съвет, вземи радио, което поддържа 144/146 и 430/440 Мхз. От там нагоре и надолу е само в полза и то само за слушане, но тези трябва да ги съдържа задължително.
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • От: Да си изберем станция

                  Което означава - Wouxun KG-UVD1P, над който имам преки впечатления от всекидневна употреба. Има и по-нов модел (UV6D), който, освен с водозащита IP55, не се различава по друго. Ако не ме лъже паметта.
                  UVD1P е с много френдли софтуер, с компютърно настройване и софтуерно отключване на ер банда (ако е нужно ), и не на последно място - абсолютно копие на Мидланд.
                  Последно редактирано от Pacific; 09-11-12, 10:03.
                  LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                  Коментар


                  • От: Да си изберем станция

                    Сега поразгледах 409Шоп. Хитрите китайци какво са напавили: на описанието на UD6D са изредили детайлно някои функции на менюто, а при по-стария модел UVD1P - по-постно. Интересното е, че описанието на UV6D e и 99% от описанието на UVD1P (разликата - гореспомената водозащита и едно доълнително бутонче при UW6D). Разлика в цените -20 USD.
                    Ако UW6D е направен като материал и качество като UVD1P, аз не бих ги дал тези 20 долара. Практиката показва, че станцията не излиза от джоба на раницата толкова често, за да се притеснявам от малко вода. По-скоро ще гледам комутаторът да е защитен и добър.
                    LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                    Коментар


                    • От: Да си изберем станция

                      Е в такъв случай нещата отиват към UD6D. Тук по германските сайтове и онлайн магазини просто модела Wouxun KG-UVD1P го няма или е рядкост, а както се каза разликата не е голяма. Актуални са Wouxun KG-UVD6 и Wouxun KG-UVD2.
                      KG-UVD2 се предлага основно с честоти 66-88Мхц + 136-174Мхц 4M/2M. Първия обхват 66-88 обхваща и някой полицейски честоти, а очевидно и в БГ е забранен. А това не ми трябва. Станциите са за ползване в БГ. Демек остава UD6D (който също го има 66-88Мхц + 136-174Мхц 2м/4м) ИЛИ препоръчания вариант 136-174Мхц + 430-520Мхц 2м/70см. С какво банда 430-520Мхц е по-ценен и нужен от 66-88Мхц да кажат хората с опит. Логично си мислех, че все пак ако е варианта 66-88Мхц + 136-174Мхц, то наличието на 2у и 4 метрови вълни е по универсално и полезно, но може и да бъркам....
                      Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                      Коментар


                      • От: Да си изберем станция

                        Радиолюбителски лиценз там ли ще вземеш или като се прибереш в България?
                        LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                        Коментар


                        • От: Да си изберем станция

                          Първоначално публикуван от Pacific Преглед на мнение
                          Радиолюбителски лиценз там ли ще вземеш или като се прибереш в България?
                          Много ли е фатално ако нямам? В годината идвам веднъж за 1-2 седмици в БГ и ако трябва и това да правя за 2-3 час кеф със станциите в някоя дълбока гора или планина...
                          А и нали няма да се мешам в забранените честоти.
                          Странно, в казармата ми бяха поверили камион с най-съвременната и засекретена за времето си ЗАС апаратура с произтичащите за това всички декварации, лицензи и курсове, а сега за една станциа дето се продава свободно трябвало лиценз
                          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                          Коментар


                          • От: Да си изберем станция

                            Ако не ти се занимава с лицензи, най-добре си вземи PMR станции. Хем и по-евтино. Но без лиценз, на другите честоти не е добра идея.
                            LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                            Коментар


                            • От: Да си изберем станция

                              Радиолю'бителски лицензи се издават и в Германия.
                              Защо не е добра идея ще се опитам да ти разясна тук, въпреки че по въпросът има подобна тема, доста подробна. Класика: отивам на работа в Люлин, спрях да търся едни банички, които така и не намерих. Тръгвам, но съм забравил да пусна фаровете и след 200-300 метра видях палката. Спирам и си подавам документите. Понеже съм със служебна кола, която няма радио, 2рият тунер е настроен на Jazz FM (по желание може и друга станция), а горният на LZ0UHF (това е репитер над София). Всичко щеше да е наред ако веднага след като си подадох документите от репитера не се чу "LZ0UHF, repeater" и полицаят видя станцията. Последвалият разговор е последица от моето ранно ставане, налко кафе и огромната наивност че полицаите знаяк какво правят. Цитирам по памет:
                              - Това радиостанция ли е.
                              - Да.
                              - Има ли полицейските честоти
                              - Да
                              - Занчи можеш да ме подслушваш?
                              - Да
                              - Дай ми станцията (тук вече се посъбудих и се сетих че той изобщо не знае какво е това и че ще стане страшно)
                              - Няма. Нямате право да я проверявате, аз съм лицензиран радиолюбитл и си имам документ!
                              - Дай си документа!
                              - И него не можете да ми искате, но ще ви го покажа (показвам го, без да му го давам)
                              Полицая се изнесе при колегата и се почнаха едни консултации по телефона. Аз също проведох 1-2 бързи разговора. След 5-6 минути колегата му ми върна документите с кисела физиономия и съвета "да си пускам фаровете".
                              Разправям ти тази история не за да ти покажа че лиценза изобщо има някакво значение. Притежаването на радио оборудване и приемането на каквито и да било честоти не е нарушение. Нарушение е да предаваш на честоти за които нямаш разрешение. Наказанията са упоменати в "другата" тема. Тестът за 2ри клас в БГ може да се изкара от седмокласник ако е ходил на уроците по физика, не е толкова страшно, учи се.
                              LZ(единица) Лима Жоро Жоро
                              2002 ●||||||● Grand Cherokee Limited 4.7L и Ксантия 2000 HDi 110 коня без едно магаре.

                              Коментар


                              • От: Да си изберем станция

                                Към горното изказване на колегата jumboframe +1.
                                Към колегата Dagobar сигурно не сте прочели внимателно но UPi каза ,че 66-88 е забранен за позване тук,а и нямам основание да се съмнявам в неговите познания.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X