Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мярка 112 - МИТ или реалност ???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мярка 112 - МИТ или реалност ???

    Здравейте,

    Бих желал да впрегна множеството за да си изясним взаимно аджаба какво е мярко 112 от Програмата за подпомагане на селски райони...

    Мит или реалност???

    Какво гласят нормативните документи:

    Чл. 4. Финансова помощ се предоставя в рамките на наличните средства по ПРСР.

    Чл. 21. (1) Изпълнителният директор на РА се произнася със заповед за одобрение или отхвърляне на заявлението за подпомагане.
    (2) В срок до 15 работни дни от получаване на писмено уведомление за одобрение на проекта кандидатът следва да подпише договор за отпускане на финансовата помощ.
    (3) Договорът по ал. 2 урежда правата, задълженията и отговорностите на страните, включително основанията за изискуемост на финансовата помощ.

    Изплащане на финансовата помощ
    Чл. 23. В срок до един месец от сключване на договора по чл. 21, ал. 2 РА изплаща финансовата помощ по чл. 6, т. 1 .

    Според страницата на РА ето част от лицата получили одобрение на своите проекти(виж снимката):

    Само, че аз знам следното, в един регион, който няма да спомена има 5 от одобрени лица обаче към момента нито един от тях не е взел и стотинка!

    Има и друго, на мен лично не ми ставя ясно от наредбата а и от официално публикуваната информация на МЗХ и на РА на какъв етап са одобрените проекти?

    Подписани ли са договори? - Ако са, то тогава е нарушен 30 дневния срок за изплащане на парите...

    Пратено ли им е писмо на одобрените за сключване на договор, ако ДА, пак има нарушение по веригата, защото в края на деня пари при хората няма?

    Дали Изпълнителния директор на РА се е произнесъл ОДОБРЯВАМ/ОТХВЪРЛЯМ, и ако ДА, аз не виждам срок в който да последва писмено уведомление на одобрените ???

    Притеснява ме и друго как се проверява и кой контролира наличността по Чл. 4 (виж по-горе) а аджаба дали има пари заделени за тази мярка и по-важното за този регион ?

    Друго също ме тревожи, ОК, регионите са описани поименно, но как се определя в кой регион да има ХХХ броя одобрени, или действа принципа кой превари той товари?

    За съжаление знам само едно от информацията в интернет и от лица работещи в съветите по земеделието знам, не на 100% разбира се, все пак сме на Блаканите и тук се лъже много често и за всичко, че парици не са стигали до хора!

    Казано накратко - тази наредба и мярка скалъпени за пред ЕВРОПА ли са или просто в България всичката бюрокрация и бюрокрадция пречат на парите да стигнат до обикновенните хорица???

    Някъде бях срешнал дори, че одобрен човек споделя също, че се тревожи, защото бил одобрен а за пари не се чувало до сега...

    Възможно ли е да се издири някой от публикуваните(виж файл) и да се разбере от първоизточник какво е дереджето?




    Прикачени файлове
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

    Липсата на точни срокове за приключване на определени процедури е сериозен фактор за корупция. Плащаш - минаваш, не плащаш - папката събира прах на рафта. Основен момент при различните мерки и програми за подпомагане е че кандидатстващият трябва да реализира проекта на 100%, най-често с кредитни пари, и след това да чака благоволението на администрацията да му преведе сумата на безвъзмездното подпомагане. Което може да стане в необозримото бъдеще. А междувременно може да ни отрежат парите по съответната програма и тогава ... на печелившите честито!!! Та на въпроса европарите - МИТ са и МИТ ще си останат. Който взел, взел. Европейците се усетиха къде отиват парите на данъкоплатците им. Още повече в условията на криза няма така лесно да допуснат да пълнят джобчето на Батко, Татко, знайни и незнайни "герои" от обръчи и приятелски кръгове.

    Коментар


    • #3
      До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

      Градски, това с плащането е ясно...

      Проблема е, че доста хора "са минали" ама все още пари няма

      Прав си и за лобитата, и не само...

      Но мен преди всичко ме интересува дали някой в тази държава е взел пари от мярка 112???
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

        Всички хора които познавам и са кандидатствали по 112, още чакат. Във форума на traktor.bg няколко човека се похвалиха че са взели пари, но май са все проекти одобрени през лятото на 2008. Аз пък още си чакам субсидиите за обработвана площ, дето съм приключил процедурата в срок - 31.05.2008. Май парите за земеделие свършиха, нови не идат от Европа, а мишоците в министерство на земеделието си траят, да видим къде ще му излезе края...

        Коментар


        • #5
          http://fermer.bg/news/240/1/dfz-otgovori-na-pitaneto-na-abs-veche-ima-plateni-proekti

          Информация относно обработката на проектите по 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” от сектор „Договориране” към 05.02.2009г.



          1. Общ предвиден брой кандидати за подпомагане по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” за периода 2007г.-2013г. – 4 096 бр.
          2. Брой приети проекти от стартиране на приема по мярката до настоящия момент 2 141бр.

          От посочената по-горе информация става ясно, че в рамките на първите 10 месеца от стартиране на приема в ОРА на ДФ ”Земеделие” над 50% от броя на предвидените за седемгодишния период за подпомагане кандидати са подали заявление. От тях, над 60% са постъпили през първите три месеца от старта на приема на заявления за подпомагане по мярка 112.

          Общ брой одобрени проекти до момента със заповед на Изпълнителния директор – 644бр.

          Брой подписани договори – 426 бр.

          Брой договори в процес на разписване от кандидатите в ОРА на ДФ „Земеделие” -205 бр.

          Общ брой отхвърлени заявления за подпомагане по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” със заповед на Изпълнителния директор – 196 бр.

          Към настоящият момент са обработени 39% от общо постъпилите проекти по мярка 112.

          Отказите се дължат основно на следните причини:
          1. Констатирано несъответствие между заявените обработваеми площи по СЕПП за 2008г. и посочените от кандидатите в заявлението за подпомагане;
          2. Констатирано несъответствие между декларирани данни и установени при посещение на място;
          3. Декларирани неточни данни от кандидатите по отношение на дата на първоначална регистрация като земеделски производител по Наредба №3 от 1999г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, дата на започване на дейност – отглеждане на животни в собствен/нает животновъден обект и/или стопанисване на земя с цел производството на земеделска и животинска продукция;


          Информация относно обработката на сключени договори по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” от сектор „Оторизация на плащанията” към 04.02.2009г.

          Общ брой подадени за оторизация на първо плащане договори – 426 бр.

          Платени проекти – 322.

          Проекти в процес на извършване на проверка на място / в процес на анализиране на резултатите от проверка на място / изчакващи изискана допълнителна или доуточняваща информация от бенефициента/външна институция – 98 бр.

          Проекти, изчакващи риск анализ за определяне на извадка за проверка на място – 3 бр.

          Проекти за задължителна проверка на място, в процес на изготвяне на контролен лист за проверка на място преди първо плащане – 3 бр.

          Emil (06.02.2009г., 11:05)
          1
          Пари до онзи ден нямаше. Днес наистина има!!!! Наредили са ги на 4-и Февруари!

          Димитър (06.02.2009г., 11:40)
          2
          Моят проект е от Юни 2008, нямам платени пари.

          Работещ в селското стопанство (06.02.2009г., 12:33)
          3
          мислех да кандидатствам по тази мярка, субсидията не е малка, ама се чудя вече ...след всички тези перипети, за които прочетох и тук и вив форума...

          аз (06.02.2009г., 01:27)
          4
          Истина е, аз имам преведени пари

          Emo (06.02.2009г., 01:42)
          5
          И аз имам преведени, от вчера. Най-после!!!!

          (06.02.2009г., 06:25)
          6
          и аз, имам превод



          http://fermer.bg/news/240/1/dfz-otgo...ad-fermer.html
          Последно редактирано от BatGeorgeone; 06-02-09, 22:24.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #6
            До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

            Кандидатстването по тази мярка е значително по-опростено, в сравнение с другите и е единствената , където дават пари "напред"
            [IMG]http://forum.offroad-bulgaria.com/attachment.php?attachmentid=79977&stc=1&d=1237313877[/IMG] Дискавъри 2 , ТД5

            Коментар


            • #7
              До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

              Първоначално публикуван от egbelev Преглед на мнение
              Кандидатстването по тази мярка е значително по-опростено, в сравнение с другите и е единствената , където дават пари "напред"
              Здравейте колега,

              Трудно ми е да нарека плащане напред това при което трябва да имаш солидна инвестиция и работеща ферма за да кандидатстваш... примерно 80 кошера е минимума което са си едни 10 000 лева както и да го погледнеш само в пчели и сандъци, а оборудване а пчелин а текущи разходи...
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #8
                До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                Здравейте колега,

                Трудно ми е да нарека плащане напред това при което трябва да имаш солидна инвестиция и работеща ферма за да кандидатстваш... примерно 80 кошера е минимума което са си едни 10 000 лева както и да го погледнеш само в пчели и сандъци, а оборудване а пчелин а текущи разходи...
                За пчелина може да се кандидатства по 121 мярка / за увеличаване на икономическите единици, съоръжения, оборудване и др./. Може в бизнесплана на 112 мярка да се заложи кандидатстване по 121 м.
                [IMG]http://forum.offroad-bulgaria.com/attachment.php?attachmentid=79977&stc=1&d=1237313877[/IMG] Дискавъри 2 , ТД5

                Коментар


                • #9
                  До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

                  Първоначално публикуван от egbelev Преглед на мнение
                  За пчелина може да се кандидатства по 121 мярка / за увеличаване на икономическите единици, съоръжения, оборудване и др./. Може в бизнесплана на 112 мярка да се заложи кандидатстване по 121 м.
                  Благодаря много за съвета колега, наистина това е оптималния начин и ние смятаме да ползваме точно него!

                  Ако желаете може да се присъедините към нашата скромна опознавателна сбирка на АГРА в Пловдив или сега уикенда в Плевен на пчеларския форум?

                  Аз съм Георги Стоянов 088 999 51 61
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

                    Благодаря за поканата, но през тази седмица бях в друга посока. Ако мога да бъда полезен с нещо на 0887 713699 Емил Белев
                    [IMG]http://forum.offroad-bulgaria.com/attachment.php?attachmentid=79977&stc=1&d=1237313877[/IMG] Дискавъри 2 , ТД5

                    Коментар


                    • #11
                      До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

                      Със тая тема толкова ми бръкна в болното място, че пак се разпсувах.

                      За едни е мит, за други (корумпирани и корумпиращи) е реалност. Ама... Ново правитество - нов късмет!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

                        Здравейте
                        И аз да си кажа-изпитах го! Не се лъжете, поне аз устонових че няма да взема пари като Млад фермер но и повече никога не бих се подлъгал така!
                        ОБОЖАВАМ ДА ЦАПАМ В КАЛТА
                        Начин на живот- за някой:)Honda Shutlle 4WD 16V, Suzuki Samuraj SJ413, Toyota Runner 2.5TDI, Мургаш

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мярка 112 - МИТ или реалност ???

                          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                          Здравейте,

                          Бих желал да впрегна множеството за да си изясним взаимно аджаба какво е мярко 112 от Програмата за подпомагане на селски райони...

                          Мит или реалност???

                          Какво гласят нормативните документи:

                          Чл. 4. Финансова помощ се предоставя в рамките на наличните средства по ПРСР.

                          Чл. 21. (1) Изпълнителният директор на РА се произнася със заповед за одобрение или отхвърляне на заявлението за подпомагане.
                          (2) В срок до 15 работни дни от получаване на писмено уведомление за одобрение на проекта кандидатът следва да подпише договор за отпускане на финансовата помощ.
                          (3) Договорът по ал. 2 урежда правата, задълженията и отговорностите на страните, включително основанията за изискуемост на финансовата помощ.

                          Изплащане на финансовата помощ
                          Чл. 23. В срок до един месец от сключване на договора по чл. 21, ал. 2 РА изплаща финансовата помощ по чл. 6, т. 1 .

                          Според страницата на РА ето част от лицата получили одобрение на своите проекти(виж снимката):

                          Само, че аз знам следното, в един регион, който няма да спомена има 5 от одобрени лица обаче към момента нито един от тях не е взел и стотинка!

                          Има и друго, на мен лично не ми ставя ясно от наредбата а и от официално публикуваната информация на МЗХ и на РА на какъв етап са одобрените проекти?

                          Подписани ли са договори? - Ако са, то тогава е нарушен 30 дневния срок за изплащане на парите...

                          Пратено ли им е писмо на одобрените за сключване на договор, ако ДА, пак има нарушение по веригата, защото в края на деня пари при хората няма?

                          Дали Изпълнителния директор на РА се е произнесъл ОДОБРЯВАМ/ОТХВЪРЛЯМ, и ако ДА, аз не виждам срок в който да последва писмено уведомление на одобрените ???

                          Притеснява ме и друго как се проверява и кой контролира наличността по Чл. 4 (виж по-горе) а аджаба дали има пари заделени за тази мярка и по-важното за този регион ?


                          Друго също ме тревожи, ОК, регионите са описани поименно, но как се определя в кой регион да има ХХХ броя одобрени, или действа принципа кой превари той товари?


                          За съжаление знам само едно от информацията в интернет и от лица работещи в съветите по земеделието знам, не на 100% разбира се, все пак сме на Блаканите и тук се лъже много често и за всичко, че парици не са стигали до хора!


                          Казано накратко - тази наредба и мярка скалъпени за пред ЕВРОПА ли са или просто в България всичката бюрокрация и бюрокрадция пречат на парите да стигнат до обикновенните хорица???

                          Някъде бях срешнал дори, че одобрен човек споделя също, че се тревожи, защото бил одобрен а за пари не се чувало до сега...


                          Възможно ли е да се издири някой от публикуваните(виж файл) и да се разбере от първоизточник какво е дереджето?





                          Аз спечелих 48 000 лева от мярка 112.Изпратиха ми писмо за одобрение, след няколко дни подписах договора и парите влязоха в сметката ми.Всичко това става в рамките на 1-2 седмици.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X