Обява

Свий
Няма добавени обяви.

смесване на спирт и нафта?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • смесване на спирт и нафта?

    Покрай темата за желирането на нафтата и начините да го предотвратим на няколко пъти имаше съвети да се сипва спирт в нафтата,което някак си не ми се връзва и лично аз никога не бих го направил!Без да се имам за специалист ми се струва,че двете течности са много различни и не е удачно да се смесват.Ама само аз така си мисля!Затова ще се радвам на всяко компетентно и аргументирано мнение по въпроса!
    много автомати-слаби резултати!

  • #2
    До: смесване на спирт и нафта?

    За спирт ми е малко трудно да кажа но за гас знам че се слага и аз съм слагал .Определено е по-добре зимно време .На 20 литра се пада литър гас .

    Коментар


    • #3
      До: смесване на спирт и нафта?

      Спирта се сипва заради водата в горивата /нафта или бензин/ .
      1.Спирт смесен с вода изгаря някак си - са разлика от чистата вода.
      2.Спирт смесен с вода не замръзва в горивната система.
      Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

      Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

      Коментар


      • #4
        До: смесване на спирт и нафта?

        Първоначално публикуван от asen3 Преглед на мнение
        За спирт ми е малко трудно да кажа но за гас знам че се слага и аз съм слагал .Определено е по-добре зимно време .На 20 литра се пада литър гас .
        така е-газта си е близо до нафтата,и керосина е основно газ за горене(ако е истинска,обаче,което от доста години е"мисията невъзможна"!).
        газта за горене и керосина горят с много по-малко сажди и някои тарикати продават сдухали дизеляци заредени с газ за горене(щото керосина изчезна нещо),но миризмата на изгорелите газове е доста по-различна!
        В случая питането е спирт и нафта!
        много автомати-слаби резултати!

        Коментар


        • #5
          До: смесване на спирт и нафта?

          Химията на въпроса се свежда до това: Подобни се разтварят в подобни. Оттук почва сложното.

          Сух (абсолютен, 100%) спирт се смесва неограничено (във всякакви пропорции) с бензина. Само че такъв спирт не се намира лесно и е скъп. Нормално се продава смес от 96% спирт и 4% вода (това е ацеотропна смес, какво значи - има гугъл). Ако смесим такова нещо с бензин, ще се получат две "фази" - ясно различими области от течността. Едната ще бъде смес от вода и спирт, другата - смес от бензин и спирт. Това е, защото водата и бензина категорично отказват да се смесват, а спиртът се смесва и в двете. Ако в съда с бензин е имало и вода, тя ще влезе в сместа от вода и спирт.

          С нафтата картинката е почти същата, но тя със спирта не се смесва неограничено. Т.е. и съвсем сух спирт да налеем в нафтата, тя ще разтвори известно количество, а излишъкът ще остане неразтворен. Само че, обикновено не се налива сух спирт, нито пък толкова много. На финала пак получаваме смес от нафта и спирт в едната фаза, а вода и спирт - в другата.

          Както по-горе писаха, цялата гимнастика се прави, за да нямаме чиста вода в резервоара. Чистата вода е корозионно-активна, освен това замръзва лесно. Водата, смесена със спирт, остава течна при много ниски температури, а корозията в такава смес е по-бавна. Даже и да замръзне, водно-спиртната смес не образува плътни ледени блокове, а нещо като сладолед или каша, която все пак е подвижна донякъде.

          Коментар


          • #6
            До: смесване на спирт и нафта?

            При бензина няма проблеми с добавяне на спирт,но при нафтата ефекта е силно отрицателен и обикновенно води до сваляне на резервоара и прочиастване.

            Коментар


            • #7
              До: смесване на спирт и нафта?

              Е, тук идва следващият въпрос -

              бензиновият двигател съвсем адекватно работи със спирт, и даже със смес от равно количество спирт и вода. Вярно, мощността изобщо не е същата, както с бензин, но в никакъв случай няма да изкиха и да спре. Просто ще придърпа, когато капките спирт с вода стигнат до двигателя, и ще продължи. Може и целия резервоар да се напълни с ракия, и пак ще може да се пътува, макар и бавно.

              дизеловият двигател разчита на самозапалването на горивото в горивната камера. Това спиртът и водата не го могат. С малки капчици вода + спирт той ще се справи, като просто пропусне един работен такт. Със сериозно количество от тях, което да заеме няколко последователни впръсквания, той просто ще спре. Това значи, че спирт в нафтата трябва да се добавя по малко и само като крайна мярка, иначе ще навреди повече, отколкото помага.

              Добавянето на значително количество спирт в дизелов резервоар е оправдано, само ако искаме да източим от дънната пробка замръзналата вода.

              Коментар


              • #8
                От: До: смесване на спирт и нафта?

                Колегата Ясен е прав,използваѝте спирта само за почистване на резервоара,защото спирта като се смеси с водата и попадаѝки в дюзата,може да доведе до запичане на разпрасквача...следва смяна,реглаж на налягането на впръскването и тн,което не е удачно.

                Коментар


                • #9
                  От: смесване на спирт и нафта?

                  Колеги при при t под -5 слагам 10% бензин в нафтата. 50л. нафта 5л. бензин и паля без проблеми. Поздрави

                  Коментар


                  • #10
                    От: смесване на спирт и нафта?

                    Баща ми профилактично си слагаше 1л. спирт всяка година в резервоара на жигулата октомври месец.

                    Коментар


                    • #11
                      От: смесване на спирт и нафта?

                      Жигулката и Ладата обаче да не забравяме, че са бензинови.На всичкотоо отгоре като се пипнат малко могат да си вървят и на промишлен спирт без никакви проблеми.
                      Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                      Коментар


                      • #12
                        От: смесване на спирт и нафта?

                        В едно шише смесих нафта,спирт за горене и вода.Не се смесиха а си останаха на различни етажи в шишето.Така ,че несмятам да слагам спирт в резервоара.Просто няма смисъл.Другото е споменато по горе.

                        Коментар


                        • #13
                          От: смесване на спирт и нафта?

                          Първоначално публикуван от plamen0571 Преглед на мнение
                          Колеги при при t под -5 слагам 10% бензин в нафтата. 50л. нафта 5л. бензин и паля без проблеми. Поздрави
                          Това е формулата! И работи безотказно, дори в разни опътвания на швабите го дават като положителен ефект 10% бензин. Дори отричат газта като източник на голямо количество негорими сажди.
                          ТКЗС за цял живот

                          http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X