Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се настройва задно седло?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Как се настройва задно седло?

    Предполагам имаш предвид микрони. Вече това ли е официално прието да се казва?
    Но ми се струва, че имаш грешка в разсъжденията.
    Казваш, вала е 40см, а си престъргал 20 от него. Не става ясно дали си оставил цялата дължина от 40 см. м-у универсала и задното седло, или си го хванал късо - 20см. Да приемем че е на 40. Казваш че прстъргваш 20 см от 40, и ти дава разлика 50 um т.е. 0.05mm. Значи ако беше престъргал цялата дължина, теоретично би дал разлика 0.10mm, нали? Това са разлики в диаметър. От което следва, че задното седло ти е изместено радиално с 0.05mm, за да ти даде тази разлика в диаметрите. Съгласен ?
    Иначе, стойката която си замислил за индикатора, става, но ще ти е малко неудобна.

    Коментар


    • #32
      От: Как се настройва задно седло?

      Здравей колега!
      Преди да бърникаш задното седло си провери съосието между шпиндела и направляващите.
      За целта:постави в патронника прът с дължина 100-150мм за престъргване и диаметър който можеш да мериш
      с микрометъра който имаш.
      Престържи 100-150мм и премери с микрометъра диаметъра в предния и задния край на пръта.
      Ако са различни трябва да се изправи скоростната кутия на струга,изправянето става с два болта за бутане дърпане,би
      трябвало да са в задния долен край на кутията.
      После проверявай задното седло като сложиш магнитната стойка с часовника върху патронника,
      доближаваш задното седло толкова че да можеш да сложиш часовника върху пинолата и въртеики
      патронника измерваш отклонението.
      Регулирането става с два болта странично и шлаифане на подложката ако е високо или подлагане ако е ниско.
      Поне п
      Надявам се че съм бил полезн.

      Коментар


      • #33
        От: Как се настройва задно седло?

        Аз имам подобен проблем.
        Когато пробивам, свредлото никога не е в центъра на детайла и бие.
        Слагам център на задното седло и в универсала и ги допирам.
        Двата центъра са на едно ниво или със съвсем малко разминаване по височина.
        Но когато пробивам и свредлото бие, бие и пинолата на задното свредло.
        Стругът е съветски 16Б05П, на 21 стр. е дадена схемата на задното седло: https://htftp.offroad-bulgaria.com/i...976_Odessa.pdf

        Коментар


        • #34
          От: Как се настройва задно седло?

          А малък отвор с центрово свредло правиш ли, преди да почнеш да пробиваш?
          За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

          Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

          Коментар


          • #35
            От: Как се настройва задно седло?

            Ivan, Това което първо ми идва на ум е, дали оста на задното седло не е кръстосана спрямо оста на шпиндела. Като сложиш дългото свредло, вече отклонението става по-голямо и видимо.

            П.п. това с центровото свредло си е чалъм, да се поведе другото свредло в центъра, но не гарантира след това отклонение от оста и биене на отвора. Особено ако има несъосие.

            Коментар


            • #36
              От: Как се настройва задно седло?

              Първоначално публикуван от nikolay lyutov Преглед на мнение
              Здравей колега!
              Преди да бърникаш задното седло си провери съосието между шпиндела и направляващите.
              За целта:постави в патронника прът с дължина 100-150мм за престъргване и диаметър който можеш да мериш
              с микрометъра който имаш.
              Престържи 100-150мм и премери с микрометъра диаметъра в предния и задния край на пръта.
              Ако са различни трябва да се изправи скоростната кутия на струга,изправянето става с два болта за бутане дърпане,би
              трябвало да са в задния долен край на кутията.
              После проверявай задното седло като сложиш магнитната стойка с часовника върху патронника,
              доближаваш задното седло толкова че да можеш да сложиш часовника върху пинолата и въртеики
              патронника измерваш отклонението.
              Регулирането става с два болта странично и шлаифане на подложката ако е високо или подлагане ако е ниско.
              Поне п
              Надявам се че съм бил полезн.
              Аз вече си мисля че съм си оправил проблема. Много си играх и се получи. Вала който стържа е между центри, макар че центъра го пъхам в конуса на вретеното без да свалям универсала, слагам едно сърце и го подпирам в едната челюст на универсала без да стягам челюстте.. Малко е неудобно, но не ми се сваля универсала и след това да се получи избягване и да се налага престъргване на челюстите. Като взех струга ми се случваше при побторно стягане леко биене. Тогава почнах да си престъргвам челюстите (много бавна и тегава работа, но сега само най-външния диаметър на обратните челюсти не ми е престърган, но и ге ми се е налагало да го ползвам). Не ми се е случвало до сега да ми дава разлика при престъргване на прокат, без да е подпрян на седлото, така че скоростната кутия ми е добре. Струга като го вземах, отговорното лице каза че от както се помни около 80-та година не е работено на този струг и то си личеше че буквално свети. Даже подвижния люнет не беше ползван изобщо. Единственото зъбните колела от лирата ги нямаше и докато намери видях голяма мъка. То и сега ги нямам половината, но основните резби мога да си ги правя.

              Коментар


              • #37
                От: Как се настройва задно седло?

                Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                Аз вече си мисля че съм си оправил проблема. Много си играх и се получи. Вала който стържа е между центри
                Това е верният вариянт за обработка на вал,преди да уточняваш размери,пусни една стружка откъм центъра към 20-30мм и сложи нониуса на нула,повтори процедурата откъм универсала като подаваш на същата дълбочина,ако има разминаване коригирай седлото(със изместване,със подлагане на морза,избираш сам),успех.

                P.S. Най-фрапиращо разминаване във размерите се получава на къс детайл подпрян със център.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • #38
                  От: Как се настройва задно седло?

                  Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение

                  P.S. Най-фрапиращо разминаване във размерите се получава на къс детайл подпрян със център.
                  Те за тоа вреден секс,ставаше дума.Свързан е с вибрациите....

                  Коментар


                  • #39
                    От: Как се настройва задно седло?

                    Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
                    Те за тоа вреден секс,ставаше дума.Свързан е с вибрациите....
                    Напротив,там са най-износени паралелите(близко до универсала) и съответно отклоненията са по-големи.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Как се настройва задно седло?

                      Ясно ми е че колкото по-къс е детайла, толкова по-голям става ъгала на конуса. Съвета за пускането на една малка стружка в двата края ще го имам предвид. Има още много неща които не ги знам, то даже и това с изместеното седло трябваше да се сетя преди доста време, като ми бягаха свредлата при пробиване на отвори, ама аз си мислех че не мога да направя добър център на свредлото. Пък и няколко центроци свредла счупих, а то къде бил ключа за бараката. Тези дни като свърша този проект, ще почвам един дълъг вал 1,5м. Там грешката ще е доста по-малка в предвид размера на вала. Обаче се получават доста вибрации и евентуално ще ползвам люнет за да не поддава.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Как се настройва задно седло?

                        Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                        Напротив,там са най-износени паралелите(близко до универсала) и съответно отклоненията са по-големи.
                        В нашия край имаме поговорка "Ем да е лабаво,ем да не клапа".В превод: Хем да има луфт,хем да няма луфт...

                        Коментар


                        • #42
                          От: Как се настройва задно седло?

                          Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
                          В нашия край имаме поговорка "Ем да е лабаво,ем да не клапа".В превод: Хем да има луфт,хем да няма луфт...
                          Нещо от сорта на лабава резба със кълчища!
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Как се настройва задно седло?

                            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                            Ами какво да кажа? В техникума ни учеха, че дълги кониси се правят и с изместване на задното седло в страни. Разбира се, с малки ъгли. За подлагане под морзовия конуса на центъра, също ни отвориха, но само когато се прави нещо набързо, и не се изисква кой зане каква точност. То и как ще направиш дълъг конус само с кръстатия супорт? Ще трябва да го правиш на няколко установки по дължината, трябва да се подава на ръка. Въобще, непроизводителна а и не много точна работа.
                            Няма как с изместване на задното седло да направиш конус с точни градуси . Нещо ще стана ама какво знае само оня горе . За тая работа има конусни линеали или презастъпваш с кръстатия супорт . Тия съм ги правил с презастъпване конус от вътре и от вън .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6153.jpg
Прегледи:1
Размер:109.9 КБ
ID:5457174Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6151.jpg
Прегледи:1
Размер:95.7 КБ
ID:5457175Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6128.jpg
Прегледи:1
Размер:102.1 КБ
ID:5457176Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6125.jpg
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5457177
                            Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
                            В нашия край имаме поговорка "Ем да е лабаво,ем да не клапа".В превод: Хем да има луфт,хем да няма луфт...
                            Тая съществува в дърводелството ; бъчварството и строителството в техниката има допуски и сглобки или както им викаме пропуски и сглобки .
                            Последно редактирано от sek.1; 26-02-13, 07:03.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #44
                              От: Как се настройва задно седло?

                              Имахме в цеха в който работех два струга Красной пролетарий, големи колкото горе, долу С13 тките, само те имаха самоход на шейната на кръстатия супорт, и то с доста голям ход от порядъка на около 250, 300 мм. Имаше и бърз ход на шейната и беше голям благодат да се прави конус на тях.
                              При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Как се настройва задно седло?

                                Градуса от седлото много лесно се смята, като се знае колко е изместено в страни седлото и колко е дълъг детайла, но не мисля че си заслужава. Предполагам че ако се правят цолови резби е удачно, но иначе ще е голяма хамалогия. Аз докато докатам което седло нормално се мотах почети час.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X