Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се настройва задно седло?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Как се настройва задно седло?

    В стругарската тема съм показал как бързо да отстраним тоя дефект . Просто подлагаш на центъра колкото трябва и от където трябва . Ако конуса е към универсала подлагаш от към теб ако конуса е към задното седло от обратната страна . И на двата ми струга в работата има минимален конус който при различните дължини варира с по две три стотни . При мен подлагам един сгънат на 4 вестник и съм на нула . Това няма как да го избегнеш особено при стара машина защото паралелите са различно износени .До сега през целия си стаж по машините не съм видял струг дори и нов който да не дава минимален конус на някъде .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #17
      От: Как се настройва задно седло?

      Няма струг,който да не произвежда конус,пък било и чисто нов.При по-стара машина,съответно е по-голям,най-вече защото паралелите близо до универсала са износени и супорта пропада.Няма универсално лечение,просто като решиш да работиш някакъв детайл на център,трябва да имаш едно наум,най-лесно се коригира със подложка от хартия,пъхната между конуса на центъра и седлото като можеш да варираш със дебелината.Подложката я поставяш от към теб ако до универсала диаметъра е по-голям и обратно.Добре е седлото да е на нула и не забравяй,че на различни по дължина детайли,подложките са различни.

      P.S Колегата ме е изпреварил...
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • #18
        От: Как се настройва задно седло?

        При мене не ми бяга със стотни, а с цели десети. За двете разстоянието между двете лагерни шиики е половин мм. Предполагам че центъра на седлото е с около 1,5мм изместен. Тези дни имам други ангажименти и в сряда евентуално ще мога да погледна какво е действителност. Сега като мисля вала не би трябвало да е толкова негоден. Проблема е че лагерните шиики имат формата на конус, но няма да създава проблем. Принципно ми остава да направя шпонков канал от едната страна, а от другата една резба.

        Коментар


        • #19
          От: Как се настройва задно седло?

          Добре де. Задното седло не се ли центрова по делителната равнина в основата на седлото? С която се измества за да се правят конуси.

          Коментар


          • #20
            От: Как се настройва задно седло?

            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
            Добре де. Задното седло не се ли центрова по делителната равнина в основата на седлото? С която се измества за да се правят конуси.
            За второто изречение не съм сигурен,ама пъвото е в десетката.

            Коментар


            • #21
              От: Как се настройва задно седло?

              Конусите се правят с малкия супорт . На задното седло има винт за центровка на съосието .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #22
                От: Как се настройва задно седло?

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                Конусите се правят с малкия супорт . На задното седло има винт за центровка на съосието .
                Примерно на С11,колко от трите болта на седлото се развиват за да го придвижиш по паралелите?

                Коментар


                • #23
                  От: Как се настройва задно седло?

                  Отвиват се двете гайки те и се затягат за да го законтриш . Средния болт контрира седлото към центровъчната плоча .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #24
                    От: Как се настройва задно седло?

                    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                    Отвиват се двете гайки те и се затягат за да го законтриш . Средния болт контрира седлото към центровъчната плоча .
                    Аз затова питах,щото доста стругари разбират че средния болт не се развива,когато установят че им прави конус.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Как се настройва задно седло?

                      Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
                      За второто изречение не съм сигурен,ама пъвото е в десетката.
                      Ами какво да кажа? В техникума ни учеха, че дълги кониси се правят и с изместване на задното седло в страни. Разбира се, с малки ъгли. За подлагане под морзовия конуса на центъра, също ни отвориха, но само когато се прави нещо набързо, и не се изисква кой зане каква точност. То и как ще направиш дълъг конус само с кръстатия супорт? Ще трябва да го правиш на няколко установки по дължината, трябва да се подава на ръка. Въобще, непроизводителна а и не много точна работа.

                      Коментар


                      • #26
                        От: До: Как се настройва задно седло?

                        Имах предвид разцентроването.Че не е особенно приятно занимание да го докараш до приличен цилиндър.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Как се настройва задно седло?

                          Имаш ли индикаторен часовник, проблема ти е наполовина решен. Плюс това, дълги конуси не се правят всеки ден, я. А за серийно си има конусни линеали, нали?

                          Коментар


                          • #28
                            От: Как се настройва задно седло?

                            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                            Имаш ли индикаторен часовник, проблема ти е наполовина решен.
                            Той проблема е в другата половина.Ама то зависи каква е цената на разцентроването.При положение,че знаеш и алтернативата за подобен конус,що да си правиш трудно.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Как се настройва задно седло?

                              При положение,че задното седло е със нормална височина,се коригира само страничното изместване.Проверява се като на универсала се поставя парче желязо и се прави остър център,доближава се седлото като между двата центъра се поставя хартия,на ход не трябва да се къса,допустимо е да се пробие малък отвор,на размера на бода.Тази операция след като се извърши,във никакъв случай не означава,че стругът е точен и няма да произвежда конус,задължително трябва да се проверява,може на някаква дължина да е точен и на друга да бърка.Ако се прави серия,е добре да се коригира от седлото,за единични бройки по описаният вариянт и подлагане с хартия на морза на центъра върши работа при положение,че предварително е уточнена дебелината и.
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар


                              • #30
                                От: Как се настройва задно седло?

                                Днеска се прибрах от университета раничко и се занимавах до преди малко с центъра. Направих няколко престъргвания докато докарам прилична точност. С микрометъра като измерих ми даде разлика от 50 микрометра. Вала е дълъг около 40см, а разстоянието което обсъргах от него е 20см. Това означава че центъра ми е изместен странично със 100микрометра. Имам индикаторен часовник, но нямам стойка за него, така че все още не мога да го ползвам. За стойка мисля да взема един стар нож и да го сложа в ножодържача. В патронника слагам свредло 8мм и пробивам отвор. В пробития отвор си слагам индикаторния часовник и така с ножодържача ще мога да си го проверявам странично. Единствено ако има някакво износване по паралелите не може да се хване, но идеята ми е да проверявам за биене докато е супорта неподвижен.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X