Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Датчици, термостати и др. термо устройства

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Датчици, термостати и др. термо устройства

    Напоследък се сблъсках с доста въпросителни относно тези устройства и реших да пусна тази тема.
    Най-общо казано - на пазара намирам много датчици за руски двг има някои които са еднакви на пръв поглед но са с различни технически наименования, примерно долу прикачените, кой от тези според вас става за уред, а не за лампа или всичките са еднакви.
    Въобще как действат...
    Тези долу от ляво на дясно са ТС106, ТС108 и ТС100
    108 ми е стария за уреда - нещо не действа както трябва
    ТС100 ми го продадоха за уред, но такъв ми е за лампата
    А 106 го взех на моя глава за уреда, поне да го изпробвам...
    Кой каквото знае нека съдейства с инфо, ще съм благодарен!
    Прикачени файлове

  • #2
    До: Датчици, термостати и др. термо устройства

    Общо казано тези за лампа са с две положения отворено и затворено. Обикновенно са отворени (проба с омметър - много високо съпротивление) и при загряване със запалка в един момент съпротивлението им става почти "0" (т.е. някъде светва лампа) другите са термометри т.е. имат някакво съпротивление и при загряване със запалка то плавно се променя т.е. плавно движат някъде стрелка .....и т.н......и аз съм на 15-тина км от София назапад и когато желаеш звънни и ела мога да ти разказвам (и показвам) много, понеже темата с евентуалните разклонения ще стане дълга.
    П.П. А някои неща от клавиатурат се правят трудно
    Последно редактирано от дядо владо; 19-01-09, 20:35. Причина: допълнение
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      До: Датчици, термостати и др. термо устройства

      Ако приборът ти е със стърчаща отдолу стрелка, то той е логометър, и за него ти трябва датчик с терморезистор ТМ-100.
      Ако стрелката на показометъра виси отгоре, то той е импулсен биметален, и за него ти трябва датчик ТМ-101.
      За аварийната лампа ти трябва биметален датчик Т-104 (или ТМ-101).
      ТМ-106 и 108 също са за логометри, но с друга конструкция. Лади, Москвичи, ЗАЗ, разни камиони.

      ТМ-108 по принцип няма да работи с лампата.
      Последно редактирано от Стефан; 19-01-09, 20:38.

      Коментар


      • #4
        До: Датчици, термостати и др. термо устройства

        Тези долу от ляво на дясно са ТС106, ТС108 и ТС100
        Тука да корегирам една грешка - датчиците са ТМ, а не ТС... ако съм подвел някой съжалявам!
        Термостатите са ТС



        Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
        и аз съм на 15-тина км от София назапад и когато желаеш звънни и ела мога да ти разказвам (и показвам) много, понеже темата с евентуалните разклонения ще стане дълга.
        П.П. А някои неща от клавиатурат се правят трудно
        Благодарско! С удоволствие бих дошъл да побъбрим, но аз съм на 15 в източна посока и рядко имам път към другия край... Ама нищо не се знае...




        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Ако приборът ти е със стърчаща отдолу стрелка, то той е логометър, и за него ти трябва датчик с терморезистор ТМ-100.
        Ако стрелката на показометъра виси отгоре, то той е импулсен биметален, и за него ти трябва датчик ТМ-101.
        За аварийната лампа ти трябва биметален датчик Т-104 (или ТМ-101).
        ТМ-106 и 108 също са за логометри, но с друга конструкция. Лади, Москвичи, ЗАЗ, разни камиони.

        ТМ-108 по принцип няма да работи с лампата.
        Стефан разбра че съм сгрешил ТМ с ТС, явно няма датчици с ТС, ама като не съм в час с тея техники така е... Обаче нали затова е тази тема - да се учим.

        Приборът ми е със стърчаща стрелка отдолу - вчера си купих ТМ100 дано нещата вече се оправят с него. До този момент на това място бях с датчик ТМ108 и стрелката се движеше доста странно...

        Коментар


        • #5
          До: Датчици, термостати и др. термо устройства

          Малко за термостатите...
          По-долу на прикачената снимка се вижда едната част на термостатите. Точно там в центъра, на заостреното има стационарна гайка, през нея минава винт, с резба, който в частта която виждаме има направен срез за права отверка. Този винт/прът влиза вътре в самия патрон(ако мога така да го нарека) на термостата.
          Винтът е пипнат с калаен припой, за да се контрира и да не се върти.
          Това ме кара да си мисля, че тоя винт служи за реглаж на термо-патрона???
          Дали от там може да се дорегулира термостата да отваря на по-висока или съответно по-ниска t ?

          Питам най-вече, защото наскоро купихме един термостат от магазина, който си е щампован на 80 градуса и за толкова ни го продадоха, но отваря на 70, което не е добре.
          Той така и така е нередовен, ако Ники реши може да пробваме да го дорегулираме, ако този винт служи за такава настройка
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от Жоро Донечки; 20-01-09, 11:44. Причина: букви

          Коментар


          • #6
            До: Датчици, термостати и др. термо устройства

            За това е, обаче работата е извънредно досадна и голямо губивреме.
            Ако ще затриваш цял ден, да знаеш че те имат голям хистерезис. Това значи че започват да отварят на една температура, отварят се напълно на няколко градуса по-висока, и се затварят при температура няколко градуса по-ниска от тая, при която са започнали да се отварят. Така че преди да го разпоиш, трябва да го изследваш в тенджерката какво всъщност прави.

            Коментар


            • #7
              До: Датчици, термостати и др. термо устройства

              Да, за хистерезиса знам...
              Несъмнено ще има доста проби до като се уцели точния момент, ако въобще стане. НО с удоволствие бих си експериментирал дори и резултата да е съмнителен. Е така само от краста, че ме човърка от вътре да го изпробвам...
              Та като стана въпрос - знаеш ли в коя посока на въртене вдига температурната граница на отваряне/затваряне

              Коментар


              • #8
                До: Датчици, термостати и др. термо устройства

                Не помня, и тука нямам ни един да го разгледам. Натягането на мембраната го изстудяваше май че.

                Коментар


                • #9
                  До: Датчици, термостати и др. термо устройства

                  Пу гадове ниедни изкарахте ме на студа да търся стари термостати по кьошетата на гаража ама не намерих руски мойте са EU и J и нямат регулиране....ама от физиката като са замисля ако намалиш обема на кутийката (навиеш болта) вътре налягането се вдига и с малко вдигане на температурата ( добавяш малко към вече вдигнатото налягане) отваряш, съотватно обратно ...ако олабиш болта обема става по-голям и ще трябва по-висока температура за да може топлинното разширение на газа да бутне пружината май така е правилно....сега ще трябва да компенсирам разликата в температурите с ракия ....
                  0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                  Коментар


                  • #10
                    До: Датчици, термостати и др. термо устройства

                    Добре де, аз поемам политическата отговорност за махмурлука.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Датчици, термостати и др. термо устройства

                      Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                      НО с удоволствие бих си експериментирал дори и резултата да е съмнителен.
                      Регулират си се. Този долу е от Нива и е външен, но в него е обикновен елемент. Направих го регулируем и то в движение, резултата го виждаш директно на таблото...
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #12
                        До: Датчици, термостати и др. термо устройства

                        Страшни сте )) Благодарско!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Датчици, термостати и др. термо устройства

                          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                          Ако приборът ти е със стърчаща отдолу стрелка, то той е логометър, и за него ти трябва датчик с терморезистор ТМ-100.
                          Ако стрелката на показометъра виси отгоре, то той е импулсен биметален, и за него ти трябва датчик ТМ-101.
                          За аварийната лампа ти трябва биметален датчик Т-104 (или ТМ-101).
                          ТМ-106 и 108 също са за логометри, но с друга конструкция. Лади, Москвичи, ЗАЗ, разни камиони.

                          ТМ-108 по принцип няма да работи с лампата.
                          ЕЕЕЕ и от тук научих много ценна инфо. Точно това ми трябваше и на мен. Аз съм с дв. 24 а термометъра на таблото ми е от уаз и смених датчика на главата, ама не сум сигурен че вече отчита правилно. Има несъответствие между лампата и отчетените градуси на уреда на таблото. този датчик които ми дадоха е по дълъг от волговия и нестава. Колко трябва да са цифрите на датчика за да ми отчита правилно термометъра на таблото. А и да става на главата( да е на дължина като уаз-ковия) Благодаря предварително!!!
                          Последно редактирано от vankata__098; 23-01-09, 11:05.
                          http://www.offroad-bulgaria.com/atta...2&d=1288641910

                          Коментар


                          • #14
                            До: Датчици, термостати и др. термо устройства

                            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                            Регулират си се. Този долу е от Нива и е външен, но в него е обикновен елемент. Направих го регулируем и то в движение, резултата го виждаш директно на таблото...
                            ееее добре бе колега ти ме уби бравоооо !!!
                            http://www.offroad-bulgaria.com/atta...2&d=1288641910

                            Коментар


                            • #15
                              До: Датчици, термостати и др. термо устройства

                              Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                              Питам най-вече, защото наскоро купихме един термостат от магазина, който си е щампован на 80 градуса и за толкова ни го продадоха, но отваря на 70, което не е добре.
                              Той така и така е нередовен, ако Ники реши може да пробваме да го дорегулираме, ако този винт служи за такава настройка
                              Адаш, дай ми този термостат а аз ще ти дам същия, чисто нов, който си отваря на 80. Аз експериментирах с навиване на винта с цел да отваря на по-ниска температура но под 75 не можах да го сваля, защото започва да стои леко отворен.
                              Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X