Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Патрони с кух връх (Hollow-point)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Патрони с кух връх (Hollow-point)

    Някой знае ли със сигурност дали патроните с кух връх са законни?

    Едно време когато се намираха по магазините разправяха че щом се продават, значи са законни. Дори в КОС мисля че ми бяха казали че са законни, ама от казано и писмено има голяма разлика.

    Моят хеклер е зареден с 9х19 hollow-point за максимален стопиращ ефект и ми е чудно да не вземе да се окаже, че не са законни, че ще го закъсам яко ако не дай си боже гръмна някой

    Ето малко информация за какви патрони говоря: http://en.wikipedia.org/wiki/Hollow-point_bullet

  • #2
    До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

    Според ЗКВВООБ са забранени за продажба на цивилни лица мунициите с повишен смъртоносен ефект и тези със стоманен сърдечник.

    Въпрек, че първото определение не е ясно регламентирано в закона, общата неофициална позиция е, че експандиращите куршуми (тези с кух връх са част от тях) спадат към горната забрана.

    Отдавна не съм срещал по оръжейните магазини експандиращи патрони, което вероятно се явява потвърждение на включването им в забраната.

    В светлината на горното по-добре да смениш патроните си с изцяло облечени такива.

    Известно повишаване на стопиращия ефект на изцяло облечени куршуми се набюдава ако те са тип "пресечен конус" - т.е. с тъп връх.

    Коментар


    • #3
      До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

      Абсолоютно си прав, че такива патрони са забранени за ползване в България и не е "здравословно" оръжието да се носи с такива. Решението както се каза е HP да бъдат заменени с облечени или полуоблечени (за револверите), като според мен трябва да се търсят патрони с максимално тегло на куршума, респ. с по-ниска скорост, за постигане на максимален стопиращ ефект. В конкретния калибър 9х19 - куршуми с тегло 147gr.
      Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

      Коментар


      • #4
        До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

        Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
        Абсолоютно си прав, че такива патрони са забранени за ползване в България и не е "здравословно" оръжието да се носи с такива. Решението както се каза е HP да бъдат заменени с облечени или полуоблечени (за револверите), като според мен трябва да се търсят патрони с максимално тегло на куршума, респ. с по-ниска скорост, за постигане на максимален стопиращ ефект. В конкретния калибър 9х19 - куршуми с тегло 147gr.
        Да не искаш да кажеш 14,7гр.
        ТЛК 80 4,2ТД-95г

        Коментар


        • #5
          До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

          Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
          Да не искаш да кажеш 14,7гр.
          Gr. означава грейна, а не гр. (грама)! Т.е. 147 грейна е равно на 9,52 грама!
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • #6
            До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

            Благодаря за отговорите. Явно затова са изчезнали тези патрони.

            Като повечето закони в БГ и този ми се струва че не е измислен. Съдейки по това което съм чел, за да спра някой добре надъхан с адреналин ще трябва да го гръмна 3 пъти с нормални 9х19 патрони, които пробиват 2ма и се спират в 3-ти човек, ако не ударят някоя здрава кост. Значи първо врага ще е с 6 дупки, 3 входни и 3 изходни и второ има голяма възможност да пострадат невинни хора. Отделно до колкото съм чел простреляните най вече умирали от загуба на кръв, а при 6 дупки в меха, скъпоценната течност ще изтече много по-бързо от колкото от една. Вътрешните наранявания не били толкова голям проблем защото лекарите се справят с тях, но ако човека е умрял 10 мин преди да дойдат няма какво да направят. Така че много умно да забранят тези хуманни патрони...

            Коментар


            • #7
              До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

              Първоначално публикуван от Vimpel Преглед на мнение
              Според ЗКВВООБ са забранени за продажба на цивилни лица мунициите с повишен смъртоносен ефект и тези със стоманен сърдечник.

              Въпрек, че първото определение не е ясно регламентирано в закона, общата неофициална позиция е, че експандиращите куршуми (тези с кух връх са част от тях) спадат към горната забрана.

              Отдавна не съм срещал по оръжейните магазини експандиращи патрони, което вероятно се явява потвърждение на включването им в забраната.

              В светлината на горното по-добре да смениш патроните си с изцяло облечени такива.

              Известо повишаване на стопиращия ефект на изцяло облечени куршуми се набюдава ако те са тип "пресечен конус" - т.е. с тъп връх.
              Къде в ЗКВВООБ и правилника за приложението му пише,че патроните "Hollow-point" са забранени или че са с повишен смъртоносен ефект?

              Коментар


              • #8
                До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

                пробвай по стрелбищата, все още се намират тежки 147 грейнови експанзивни патрони на селиер белот. ако си от софия питай във стрелбището на вип-а дали нямат такива, вземаш си 45 или колкото ти се водят в касата, изтрелваш твоите а си прибираш тежките

                Коментар


                • #9
                  До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

                  В закона и правилника за приложението му естествено такова нещо не е записано, както и много други неща, така че остава широко поле на тълкувания. Във връзка с това всичко различно от FMJ може да се тълкува като боеприпас с повишен смъртоносен ефект.
                  Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

                    "Във връзка с това всичко различно от FMJ може да се тълкува като боеприпас с повишен смъртоносен ефект."
                    Защо смятате така или това е свободна итерпретация по темата?
                    Дали hollow point могат да се считат за крушуми с повишен смъртоносен ефект?
                    Ами то целта на всеки куршум е да предизвика смъртоносен ефект. Ако погледнем законовото определение за огнестрелно оръжие, ще видим че то, наред с другите си особености, причинява „механично поразяване на целта”. Именно тук се крие и смисъла на понятието „повишен смъртоносен ефект”, т.е. допълнително въздействие върху целта, което е в добавка към механичното.
                    Та от тук се връщаме на hollow point куршумите. Каква е идеята на тоя кух връх? Да се получи по-голяма ударна площ и така проектилът да отдаде цялата си енергия в целта. Ами не е ли това „механично поразяване на целта” в най-чист вид?
                    Всеизвестно е,че патроните с куховръхи куршуми са щатният пистолетен и револверен боеприпас на полицията в много държави по света, където за разлика от тук, по една или друга причина доста се стреля по хора. За САЩ със сигурност знам, че е така. Ами те ако бяха с повишен смъртоносен ефект – представяте ли си какъв вой щеше да се нададе от там да ги спрат.
                    На тези, които смятат, че куховръхите не са разрешени от закона, ще кажа следното:
                    Стопиращ ефект и законосъобразна самозащита с огнестрелно оръжие /ОО/.
                    Под стопиращ ефект имам предвид такова въздействие с ОО върху нападателя, така че последният да бъде лишен от възможност да стреля по нас.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

                      Както каза Събин, от 6 дупки изтича повече течност отколкото от 2 или от 1 дупка. Щото кухите имат навика и да не излизат.
                      Въпрост е - какво се случва между дупките. Аз гръмнати хора съм виждал, но не съм разглеждал. Диви животни обаче съм "изследвал". При случая 6 дупки между чифтовете дупки има тесен канал, малки ракъсвания, втората дупка е малко по-широка от първата. Нещото има шанс. При 2 дупки, между тях има "широк тунел" големи разкъсвания, втората дупка е огромна, липсват парчета. Малки шансове. При една дупка работата отива на "изуй гащи". Няма канал или тунел има пещера. Не се случва кой знае какво - гръмнатото нещо леко се издува, после спада и...тихичко притихва. Няма шанс.
                      Та така - какво се случва между дупките?/вход - изход/.
                      Поздрави
                      Последно редактирано от T.T; 22-01-09, 00:02. Причина: допълване
                      Тодор Томов
                      =============================
                      Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
                      Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

                      Коментар


                      • #12
                        До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

                        Дали една отбрана посредством огнестрелно оръжие е законосъобразна или не се доказва в съда. Там има добри и лоши адвокати, прокурори, оръжейни и други експерти, които изказват мнения и т.н. и т.н. Много е важно какво ще кажат именно тези експерти. А то ще бъде, че Hollow-point или т.нар. "хидрошокови" боеприпаси са създадени за постигане на максимален стопиращ ( респ. смъртоносен ) ефект и ограничена пробивна сила, създадени с цел противодействие на похитителите на самолети, стрелба е затворени помещения и т.н. Крайния резултат от едно такова дело е много неясен. Не пожелавам на никого да стига до там.
                        Факт е обаче, че въпросните боеприпаси НР се смятат в България за такива с повишен смъртоносен ефект и затова отдавна не се срещат в магазинната мрежа. Ако бъдете проверени и се установи, че оръжието ви е с такива боеприпаси спокойно могат да ви санкционират. След това написания акт пак ще трябва да го успорвате в съда, което също не го пожелавам на никого.
                        Проблем в закона представлява дифиницията "повишен смъртоносен ефект". Както и много други закони в милата ни татковина така и в този има много такива неясноти, които за съжаление дават широко поле на тълкувания и интерпретации. И за да няма интерпретации от наша страна ще сигнализирам за темата на наш колега съфорумец, който е служител в служба КОС, за да ни обясни как изглеждат нещата от гледна точка на Полицията.
                        Последно редактирано от paunoff; 22-01-09, 10:02.
                        Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

                          Отговарям ясно и точно... ->

                          Не, не са разрешени за употреба от цивилни лица в Бг.!
                          Обесниха ти по-горе защо.
                          А това как се прилага закона е съвсем друга тема... много познати носят на себе си пълнител пълен до горе с такива и реално погледнато, ако се прилагаха всичките без извинение малоумщини в закона ни... то би следвало да изземат на момента оръжието на поне 99% от притежателите на такова.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

                            тези определения са в една графа с дефиниции от рода "бременна, ама малко"

                            Коментар


                            • #15
                              До: Патрони с кух връх (Hollow-point)

                              Събине, трябва да имаш документ мисля А1 се казва в който е описано какви патрони си купил, следователно какви патрони имаш право да притежаваш, ако в хартийката пише друга марка/вид патрони от тези в оръжието НЕ спазваш закона следователно...

                              Моите две стотинки...
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X