Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

    "Как да отворим карта в "img" формат с Mapsource" -е този цитат е заглавието на една тема в този раздел. MapSource не се ли явява такъв софтуер (може би си има друго наименование, но на кой му дреме, мисля че се разбира за какво иде реч)?Ако коментарите ти наистина са такива (при положение че отбелязах че не съм навътре в материала), може би наистина е по-добре да не коментираш.

    И ако наистина тия карти не могат да се използват с нещо, което има само вградена памет от 24 мегабайта, то защо това нещо е в списъка с подържани устройства?

    Благодаря все пак!
    [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
    ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

    Коментар


    • #17
      До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

      Първоначално публикуван от xns Преглед на мнение
      Видях, че в списъка с подържани апарати е сложен и eTrex Venture HC. Доколкото знам паметта му е вградена и е 24 мегабайта. Големината на .img файла пише че средно е 60 МБ. Въпросът ми е: Какъв е начина за използване на тези .img с този модел GPS?
      По принцип картата е подходяща за уреди с разширяема памет (на външен носител) поради големия обем на данните. Промених упътването да споменава само уреди, за които вече е проверено че са съвместими. Допълването на този списък ще зависи от вас.

      Коментар


      • #18
        До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

        Първоначално публикуван от xns Преглед на мнение
        "Как да отворим карта в "img" формат с Mapsource" -е този цитат е заглавието на една тема в този раздел. MapSource не се ли явява такъв софтуер (може би си има друго наименование, но на кой му дреме, мисля че се разбира за какво иде реч)?Ако коментарите ти наистина са такива (при положение че отбелязах че не съм навътре в материала), може би наистина е по-добре да не коментираш.

        И ако наистина тия карти не могат да се използват с нещо, което има само вградена памет от 24 мегабайта, то защо това нещо е в списъка с подържани устройства?

        Благодаря все пак!
        Наличните в момента *.img файлове са предназначени само за работа с GPS устройства на Garmin. В бъдеще може да бъдат направени и версии за MapSource, ала засега това не е приоритет, тъй като по принцип има по-подходящи начини за работа с изходните растерни карти на PC.

        Коментар


        • #19
          До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

          С благодарности към Ведрин и започнатото му многополезно дело, се осмелявам да питам

          -какъв е очаквания срок за цялостното завършване на проекта?

          и в частност - кога ще имаме достъп до околопловдивските Родопи? ( за да не цитирам номера на листове )
          или те съществуват, но трябва да се теглят по описания по-горе алгоритъм

          Съжалявам, но компютъра, на който съм в момента, не позволява такива тежки за него операции

          моля да не се тълкува като даване на зор, а като просто любопитство

          Отново адмирации към това дело, и към автора му!

          Коментар


          • #20
            До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
            -какъв е очаквания срок за цялостното завършване на проекта?
            и в частност - кога ще имаме достъп до околопловдивските Родопи?!
            Надявам се преди края на месеца да бъде завършена първата версия на всичките 351 листа с мащаб 1:50К. Околопловдивските Родопи са съвсем предстоящи.

            Впоследствие ще започна работа по някои подобрения, които биха позволили едновременното зареждане на няколко листа в уреда, без от това да страда толкова много качеството на изобразяване, както в момента.

            Коментар


            • #21
              До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

              Първоначално публикуван от vedrin Преглед на мнение
              Наличните в момента *.img файлове са предназначени само за работа с GPS устройства на Garmin. В бъдеще може да бъдат направени и версии за MapSource, ала засега това не е приоритет ...

              Честно казано, на първо четене ми се струва, че по-полезна би била именно версия за Мапсорс. Тя би могла да се използва при предварително планиране на маршрут, като записани тракове или маршрути се наложат върху топографската карта, която да се разглежда на големия екран на настолен монитор или лаптоп.

              Поне по мое мнение, на този етап практическата използваемост на картите с приемник от типа на Map 60 CSX е много силно ограничена поради следните причини:

              - зареждането само по един картен лист е много непрактично, защото картата не може да покрие дори една лека няколкочасова разходка. Да не говорим за някакви по-дълги пътувания;

              - GPS-ът (60 CSX) работи много бавно с картата. Прерисуването при промяна в местоположението, както и при преминаване от едно ниво на приближение към друго е досадно бавно;

              - детайли, които да правят смислено използването на топографска карта, започват да се виждат под ниво на приближение 300 - 200 м. Там обаче показваната площ от картата е вече доста малка. Дори и в този случай качеството на изображението не е особено високо. Например изолиниите са доста по-трудно различими, отколкото тези, които вървят с OFRM.
              При показването на по-общ план (примерно 1 км и повече) картата е практически неизползваема дори за най-обща ориентация.

              - ако със зареждането на повече на брой картни листи качеството на изображението се влошава, то горната констатация ще важи с още по-голяма сила.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #22
                До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                по-полезна би била именно версия за Мапсорс. Тя би могла да се използва при предварително планиране на маршрут, като записани тракове или маршрути се наложат върху топографската карта, която да се разглежда на големия екран на настолен монитор или лаптоп.
                Да, ала все пак при настолния компютър или лаптоп съществува по-добрата възможност за целта да се ползват програмите, които работят с калибрирани растерни изображения (Ozi, Global Mapper и т.н.).

                Изброените недостатъци наистина са факт, но все пак има ситуации, при които е по-добре човек да разполага с трудно достъпни ала надеждни данни, отколкото с никакви. Поради това (поне за мен) картата понякога запълва празнини в останалите.

                Ще се опитам да направя следващата версия по-скалируема откъм обединяване на листове, макар дори и в момента 20 квадратни километра (колкото горе-долу има в един лист с мащаб 1:50К) да са си съвсем добро предизвикателство за еднодневен преход в планината ;-) Ако това се получи, ще има възможност и за инсталиране в MapSource, за онези, които наистина държат на това. BTW, доста забавно, но факт -- визуализацията на лист от картата в MapSource на мощен настолен комютър е дори по-тромаво, отколкото в 60CSx...

                Коментар


                • #23
                  До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                  Честно казано, на първо четене ми се струва, че по-полезна би била именно версия за Мапсорс. Тя би могла да се използва при предварително планиране на маршрут, като записани тракове или маршрути се наложат върху топографската карта, която да се разглежда на големия екран на настолен монитор или лаптоп.
                  картите на Ведрин без проблем тръгват на Мапсоурс! Пробвано става ...

                  П.П.:Надявам се Ведрин да не се разсърди на написания коментар, но все пак една тема по-горе е описано как се отворя .img файл в Мапсоурс
                  Изброените недостатъци наистина са факт, но все пак има ситуации, при които е по-добре човек да разполага с трудно достъпни ала надеждни данни, отколкото с никакви. Поради това (поне за мен) картата понякога запълва празнини в останалите.
                  Проекта е невероятно добър, продължавай в същия дух!

                  П.П.: Не съм много наясно с правенето на векторна карта, но видях че на Мапсоурс без проблем могат се чертаят тракове върху картите ти, които много добре съвпадат с информацията на OFRM, BG Route и BG Topo Maps ...

                  Коментар


                  • #24
                    До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                    Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
                    картите на Ведрин без проблем тръгват на Мапсоурс! Пробвано става ...

                    П.П.:Надявам се Ведрин да не се разсърди на написания коментар, но все пак една тема по-горе е описано как се отворя .img файл в Мапсоурс
                    ...
                    Последната версия на Мапсорс се срива при селектиране на инсталираната карта. Пробвано. 3 пъти.

                    П.П. А за сърдене, може и да се разсърди. Но пък може и да му е интересно как изглеждат нещата, погледнати от страната на крайния потребител, който утре или в други ден ще вземе GPS-а и ще подкара из горите. Засега ще е без новата карта ...
                    Последно редактирано от Чавдар (V93); 17-01-09, 00:33.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #25
                      До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                      Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
                      картите на Ведрин без проблем тръгват на Мапсоурс! Пробвано става ...
                      Мда, но при опит да заредиш повече от един лист в общ Mapset настава боза с цветовата палитра, както в Mapsource, така и в уреда, въпреки че бях положил специални усилия да избегна това. В този случай само един от листовете от Mapset-a се вижда добре -- останалите са с умопомрачителни цветове. Ако има чалъм да бъде преодоляна тази неприятност би било добре, защото това би помогнало да се реши същия проблем и при работа с уреда. Има още доста работа докато се получи задоволителен резултат.

                      За съжаление Mapwel засега не позволява работа с различни FIDs и PIDs, което допълнително усложнява нещата...

                      Коментар


                      • #26
                        До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Последната версия на Мапсорс се срива при селектиране на инсталираната карта. Пробвано. 3 пъти.
                        При мен 6.14.1 работи, но по-бавно и от 60CSx, както вече писах (пробвано десетки пъти с различни набори от листове). Всъщност това за по-бавното може да е субективно впечатление -- все пак площите за рисуване и опресняване са доста различни в двата случая. Мисля че засега ще престана да се боричкам с Mapsource. Ако все пак някой пожъне успех с нормална визуализация на повече от един лист в Mapsource, ще се радвам да сподели как го е постигнал.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          ...Но пък може и да му е интересно как изглеждат нещата, погледнати от страната на крайния потребител, който утре или в други ден ще вземе GPS-а и ще подкара из горите. Засега ще е без новата карта ...
                          И все пак, поради липсата на истинска (точна) топографска карта, поне аз не виждм от какво би могъл да се оплаква крайният потребител. Така или иначе по точна от 50к карта няма. Всички са копирани от именно тези или подобни карти, за съжаление не навсякъде успешно. И за да не ми се налага на мен, крайният потребител, да мъкна цял набор от хартиени карти в раницата, предпочитам да кача и нея, а като не ми трябва я изключвам и готово. Вярно тромавки са, има роблем с обедияването на няколко, но винаги е по добре още един източник на информация. ОСОБЕННО АКО ТОЙ Е НАЙ-НАДЕЖНИЯТ .

                          Коментар


                          • #28
                            До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                            Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                            И все пак, поради липсата на истинска (точна) топографска карта, поне аз не виждм от какво би могъл да се оплаква крайният потребител. Така или иначе по точна от 50к карта няма. Всички са копирани от именно тези или подобни карти, за съжаление не навсякъде успешно. И за да не ми се налага на мен, крайният потребител, да мъкна цял набор от хартиени карти в раницата, предпочитам да кача и нея, а като не ми трябва я изключвам и готово. Вярно тромавки са, има роблем с обедияването на няколко, но винаги е по добре още един източник на информация. ОСОБЕННО АКО ТОЙ Е НАЙ-НАДЕЖНИЯТ .
                            E, там е проблемът, че пак ще трябва да мъкнеш набора от картни листове. Само че на лаптопа, та да можеш да заредиш следващия лист, когато излезеш от качения в GPS-а.

                            И не си прав, че липсва истинска топографска карта. Същите тези 50к карти са отдавна пригодени за работа и много хора ги използват с Ozi Explorer.
                            На този етап, ако непременно държа да имам истинска топографска карта, този вариант определено е повече за предпочитане. По-лесно ще ми е да си сложа в джоба един PDA, отколкото през няколко километра да зареждам нов картен лист в GPS-а. Още повече, че при Ozi липсват посочените по-горе проблемчета.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              E, там е проблемът, че пак ще трябва да мъкнеш набора от картни листове. Само че на лаптопа, та да можеш да заредиш следващия лист, когато излезеш от качения в GPS-а.
                              Факт е че има затруднения при преминаване в друг картен лист, но и за това си има тактика . Вземаш си няколко SD карти и ис готов, а тях както ида ги гледаш размера има е 10х15х0,5mm т.е. не заемат абсолютно никакво място из джибове и раници и се късат значително по трудно от една хартиена карта (не, че немога с моя талант да прецакам и тях де ).

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              И не си прав, че липсва истинска топографска карта. Същите тези 50к карти са отдавна пригодени за работа и много хора ги използват с Ozi Explorer.
                              Като казах, че липсва, имах впредвид векторна такава, за ОЗИто не споря. Но е трудно да се подмяташ из горите с лаптоп без да му скапеш поне HDDто, а тези с флаш просто не си заслужават с тези параметри, които предлагат. За PDA немога да кажа нищо лошо, никога не съм имал, но си предпочитам "бронирания" Гармин

                              И накрая поне според мен трябва да се подтрекават такива начинания, като на Ведрин, защото съвършенство се постига с много опити, нали така .

                              ПП: Извинявам се ако липсват доста букви а други се дублират, ама това да си купя безжична клавиатура за 50ина лева се оказа голяма грешка, не че ко беше по скъпа има гаранция, че няма да прави проблееми ама ...

                              Коментар


                              • #30
                                До: Векторна топографска карта на България за Garmin™ GPS уреди

                                Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                                ... Като казах, че липсва, имах впредвид векторна такава, за ОЗИто не споря. ...
                                Едно от основните предимства на векторните спрямо растерните топографски карти е това, че могат да бъдат рутиращи. Предимството на растерните е, че могат да предоставят повече информация за особеностите на терена. За да е полезна, комбинацията от двете трябва да има поне предимствата на единия тип. Защото, ако не може да рутира, но за сметка на това изобразяването на информацията е с ниско качество ...

                                Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                                ... И накрая поне според мен трябва да се подтрекават такива начинания, като на Ведрин, защото съвършенство се постига с много опити, нали така ...
                                Тук 2 мнения няма. Когато съм писал за проблемите, които съм срещнал, то не е за да кажа на колегата да се откаже, а за да има обратна информация какво трябва да се оправя от гледна точка на юзъра. Бета тестване, така да се каже ...
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X