Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Искам да си направя лешникова градина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Искам да си направя лешникова градина

    Първоначално публикуван от military extreme Преглед на мнение
    ... въпросът ми е дали да им чистя стъблата от листата и до каква височина...
    Каква е причината въобще да задаваш такъв въпрос? Кой/какво те наведе на мисълта, че това е нужно?

    Листата на растенията са "завода", в който хранителните вещества поети от почвата и въздуха се преобразуват във вид, който позволява растежа и развитието на цялото растение. Тоест, ако махаш листа забавяш растежа (в по-голяма степен) и развитието (в по-малка степен). Ако по някаква причина това е желателно при толкова младите лешници - действай. Аз не мога да се сетя за такава, освен, ако целта не е по-ранното навлизане в зимен покой с цел намаляване на риска от измръзвания. Ако обаче мястото е в района на Бургас такава опасност не би трябвало да има въобще. Климатът при вас е доста мек.

    Прави ми впечатление, че приръстът е бил доста малък, което е малко странно за дъждовна година. При нас последните 40-50 дни са паднали 20-тина литра и може да се каже, че се засуши, но преди това валя доста.

    Коментар


    • #62
      От: Искам да си направя лешникова градина

      И на мен ми се стори малко странно,но това ме посъветваха от разсадника където ги закупих по-точно от института по овощарство в Кърджали.

      Коментар


      • #63
        От: Искам да си направя лешникова градина

        Вероятно, за да се образува по-високо короната (в случай, че ще се отглеждат едностъблено), но ако е това, то операцията трябва да се извърши рано на пролет - още докато се разлистват пъпките. По този начин едно, че става с едно движение на ръката, на практика не се отстраняват листа, а само се предотвратява образуването на разклонения. Но да се махат листа сега според мен е по-скоро вредно за растението. Ако имат нужда от почистване направи го след листопада. Тогава става по-трудно, защото може да се наложи ползването на ножица вместо да се направи само с ръка, но поне няма да има негативно влияние върху растенията.

        Коментар


        • #64
          От: Искам да си направя лешникова градина

          Именно защото ще се оформят като дърво,но пак мисля че сгреших с чистенето на листата,защото освен листата поизчистих и доста клонки по стъблата.Ама така е като не разбирам нищо от земеделие,въпреки че чета и питам....

          Коментар


          • #65
            От: Искам да си направя лешникова градина

            Вегетативните резитби се правят често, но основно при вече плододаващи растения. При съвсем млади водят до това, което виждаме - в добра година слаб прираст. Не е дошъл краят на света, но за съжаление в селското стопанство грешките обикновено струват година, а понякога и повече. В случая плододаването може да се забави с година или по-вероятно първите добиви да са по-ниски от това, което е можело да бъдат.

            Един съвет - когато ти дават насоки за отглеждане на нещо освен Кога и Как да се направи, питай и Защо трябва да се направи точно така, а не инак. Обърни внимание как ти отговарят на последния въпрос - ако останеш с впечатление, че човека не е наясно с причините, то търси и друго мнение. Няма какво да се лъжем, много от специалистите просто цитират, без да имат собствено мислене. За съжаление дори и в дебелите книги не всичко е дадено в най-удачния си вариант, лично за себе си отдавна стигнах до този извод.

            Аз нямам много опит с лешниците, имаме 10-тина, но мястото е такова, че от птици и катерици за нас не остава и затова съм ги изоставил. Въпреки това ще ти дам още един съвет, поне да помислиш. Остави по няколко растения от сорт да се развият като храст - например по 2-3 от северния край на градината - да кажем с по 5-6 стъбла, които да подменяш на 5-6 години с по-млади. Може да се окаже, че при твоите условия това дава по-добри резултати.

            Коментар


            • #66
              От: Искам да си направя лешникова градина

              Да благодаря за съвета,а с торенето как стоят нещата направил съм и гнезда за био тор от калифорнийски червей.

              Коментар


              • #67
                От: Искам да си направя лешникова градина

                Вариантите са два - или ползваш някоя от препоръчителните торови норми за лешници, които се дават по книгите, или вземаш почвена проба и я даваш за изследване, и на база резултатите се преценява какво и колко да се внесе. Първият вариант е игра на зарове. Истината е в почвената проба и то подробна проба, а не само рН и NPK. За съжаление ще ти е трудно да намериш лаборатория, която ще ти направи подробен тест, не защото е нещо трудно, а защото много рядко някой иска такъв тест. Обърни се към областната ви служба за съвети в земеделието да те насочат към някоя лаборатория:
                http://www.naas.government.bg/bg/%D0...D1%82%D0%B8/49

                Или може да ползваш тяхната лаборатория:
                http://www.naas.government.bg/bg/%D0...80%D0%B8%D1%8F
                ...но както виждам и те предлагат само половинчат анализ

                Коментар


                • #68
                  От: Искам да си направя лешникова градина

                  Идеята ми е да торя с био тор от калифорнийски червей,като за целта имам създадени няколко легла,така че пробата от почвата едва ли ще ми даде ясна представа колко био тор да слагам.По скоро ме интересува като време кога е подходящо да се тори именно с тази тор,що се отнася до количеството мисля че е въпрос на експеримент,като в началото мисля да слагам по малко и да не прекалявам.От друга страна градината ми е създадена на любителски начала и целта ми не е някакво промишлено производство.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Искам да си направя лешникова градина

                    Да, само почвена проба няма да е достатъчна. В тези случаи се прави проба и на тора, независимо оборски или от червеи. Всичко останало е игра на зарове - по-често няма да има никакъв проблем, но ако почвата не е балансирана сляпото торене може да влоши нещата. Това е един от първите уроци, които научих по трудния начин. Приемлив вариант е, ако може човек, който може да "чете" по листата на растенията да разгледа градината, за да придобие някаква представа дали има видими проблеми с недостиг/излишък на елементи, които се отразяват на листата. Такъв човек може да даде насока за торенето, но пробата е най-доброто, другото, повтарям, е игра на зарове, от която по-често се печели, но понякога нещата се влошават.

                    Що се отнася кога да се тори - органичните торове е най-добре да се внасят преди най-дълбоката почвена обработка, която се прави на насаждението. Първо се разхвърля тора - ако е по-малко се прави по една ивица от двете страни на редовете - и веднага се заорава. Важно е заораването да стане веднага, защото ако торът се остави да просъхне се губи азот, който се отделя в атмосферата.
                    Последно редактирано от Христо_Шн; 06-08-14, 20:40. Причина: грешчици

                    Коментар


                    • #70
                      От: Искам да си направя лешникова градина

                      Чистят се с цел развитие на кореновата система, което в началния етап е по-важно.
                      Nissan Patrol Y60

                      Коментар


                      • #71
                        От: Искам да си направя лешникова градина

                        Кореновата система не може да се развива без листа, защото там се преработват минералните хранителни вещества постъпващи от корените с помощта на слънчевата светлина. Без листа няма растеж - надземен или подземен. Ако листата транспирират повече от това, което може да доставят корените, спира растежа на надземната маса и се активира на корените. Растенията сами се адаптират към условията, осакатяването им не може да помогне. Ако ми кажете, че тези съвети сте ги чули от някой агроном, за съжаление ще ви повярвам.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Искам да си направя лешникова градина

                          До Вашите изводи как стигнахте?
                          Nissan Patrol Y60

                          Коментар


                          • #73
                            От: Искам да си направя лешникова градина

                            Над 20 години практика и теория.

                            Спомням си, че едно от първите неща, които бях чел като дете и ми е останало в главата, беше съвет идващ от старите ни градинари - разсадът се полива при разсаждането, но след това не се полива, докато не се вкорени и не започне растежът, освен ако не се засуши силно. Опита им показвал, че ако корените имат лесен достъп до вода и безпроблемно осигуряват нуждите на малкото листа, те (корените) се развиват по-слабо, просто защото не изпитват нужда да растат силно, за да търсят повече вода/храна, когато всичко им е в изобилие. Впоследствие с настъпване на лятото, топлините, засушаванията растенията, които са поливани по-често изпитват по-голям шок и изостават от останалите. Изводът е, че корените растат толкова, колкото има нужда. Ако това не беше вярно щеше да бъде възможно да засееш топола, да я подкастряш редовно, за да остане 2 метра висока и след 20 години тя ще е с 2 м. надземна част и коренова система способна да поддържа 20 метрова топола. Подкастрянето на короната не засилва растежа на корените, а точно обратното - забавя го/спира го, защото, първо, притокът на преработени хранителни вещества (градивни "тухли") идващи от листата намалява и второ, нуждата корените да растат, за да осигуряват с достатъчно храна/вода короната намалява.

                            П. П. Личният ми опит показа, че по-горе написаното за поливането след разсаждане е вярно основно за случаите, когато поливната вода през лятото е недостатъчно или ако се следват старите препоръки за поливни норми по книгите 30-40 л./кв. м. на седмица, което при температури над 30 градуса е повече от недостатъчно. Когато поливаш изобилно няма голяма разлика между растенията.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Искам да си направя лешникова градина

                              Мисля, че не става дума за кастрене на короната. Става дума за премахване на издънки и разни малки клончета в основата на стеблото (ако не греша). Има значение дали е дърво или храст, но и в двата случая се премахват излишни израстъци. Теории и тълкувания много.
                              Nissan Patrol Y60

                              Коментар


                              • #75
                                От: Искам да си направя лешникова градина

                                До колкото разбрах въпросът му ставаше дума за листа/клонки от короната.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X