Страница 3 от 3 ПървиПърви 123
Резултати 41 до 59 от 59

Тема: Искам да си направя лешникова градина

Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране До: Искам да си направя лешникова градина

Цитат Мнение на братчеда Преглед на публикациите
    Кажете нещо как да ги опазя от катерици.Имам няколко на вилата,но катериците само чакат да узреят и всичко обират.
    Аз съм се замислил сериозно на да такава градина и мисля да правя животинкса електрическа ограда.. не се сещам друго за сега

Място
    Бургас
    Публикации
    2,731
    Блог Публикации
    5
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Lany-Емил Русев Преглед на публикациите
    Може би трябва да се отвори друга тема-Трюфели.
    Малко спам-Тук при нас в (Малта) има едно момче(българче),има си ресторант и предлага разните му там гозби с трюфели.Та от него знам че се снабдява от Франция.Телешки стеик приготвен с тези гъбки е 65 евро.Богаташите се скъсвали да си поръчват разни неша приготвени с тази гъба.Растяла там дето има мазут,мерише отвратително и се откривала с прасета(това тои ми каза) нямам идея за какво става въпрос
    Правилно. А то темата се пързулна в друг улей...И може да се стигне до комбинация с лешник и ламбени шишета...с формата на трюфели.

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,724
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Ето ви по темата - за всички които искат Лешникова градина :
    1. Отивате в Горското и питате за колко време и за какви пари ще ви доставят фиданки от Лешници . Ако не могат поне ще ви насочат къде има разсадник . Обикновено цената е около 2 лева за бройка фиданка.
    2. Купувате си колкото ви е мерака и ги засаждате .
    Трябва да се знае , че има дърво Лешник , както и по-малко дърво , което прилича на висок храст .
    Помислете и се ориентирайте кое искате .
    От избора зависи колко бройки ще поберете на терена. На един декар дърво Лешник се побират около 30 дръвчета . Обаче цената е малко по-висока .
    Има няколко сорта лешници . Облагородените са с едър плод .
    Ако искате икономично засяване - събирате "пичове" , издънки от местните лешници и ползвате тях за засаждане. Като се вкоренят - след втората година може да им присадите какъвто искате сорт .
    Всяка година трябва да кастрите насажденията от издънките . А бе грижите се като за плодно дърво - това е .
    Относно катериците - само котки наоколо ви спасяват по естествен и хуманен начин .
    Иначе има капани за катерици - единия вид лови катериците живи и после ги отнасяте далече от вас . Другия вид капан лови катериците както мишките .........а те са си по-големи мишки .
    Няма друго спасение . Нито огради , нито водни препятствия - нищо не помага срещу катерици през сезона на лешниците и орехите .
    Само котка . Тя ще гони и пилците - те крадат повече лешници от катериците .
    Стана дълго - извинения ....... но за да е ясно . Почти
    Поздрави !

Място
    Велико Търново
    Публикации
    431
    Точки (при гласуване)
    5

По подразбиране От: До: Искам да си направя лешникова градина

Докато питах Гугъла, пак във форума се върнах! Темата е старичка, но въпроса ми е за тук, въпреки, че няма да правя лешникова градина.
    Търся някакво обяснение как се прави резитба на лешник.
    От миналата година се занимавам да поддържам райграс и с това се изчерпват моите градинарски познания. На вилата заварихме един храст лешник.
    Не е поддържан както трябва. Дали има колега, който да помогне с малко обяснения как и гога да свърша тази работа?
    Rexton 2.7xdi, Yamaha FZS1000, VF 750 Sabre, за малкия 125cc Cross , за двамата - Traxxas T-Maxx 2.5, ESKY Big Lama :)

Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на bgbul Преглед на публикациите
    Така и така сте решили да се занимавате с лешници !!! Заразете ги с ТРЮФЕЛИ - ще бъдете изненадани от резултата !!!
    В БГ има няколко плантации с лешници . Някой от тях даже и по САПАРД ! Има утвърдени и изпробвани сортове ! Не са скъпи !
    Простичък съвет - спестете си време ( времето е пари ),ядове и ...обучение от собствени грешки !
    Един експеримент с такива култури е " няколко години " ! Имате ли излишни ??? Ако - НЕ , вземете култивиран сорт !!!
    Къде - най-добре питайте в Горското !
    На второ място - институт по земеделие и селско стопанство !
    На трето място - Лесотехническия институт !
    Когато изберете сорта - се обадете за ТРЮФЕЛИТЕ ! Успех !!!
    Здравей , искам да те попитам ако е възможно - как могат да се заразят фиданки с трюфели. Четох из нета за развъждането на трюфели но на всякъде се предлага да се закупят направо заразен фиданки , как мога да си заразя аз фиданки. Попаднах в е бей на разни търговци предлагащи нещо като "семе" от трюфел, но трюфела нали е гъба мислех си че се разпространява чрез спори или нещо от сорта ?!

derhunter е офлайн Старши участник | ТО || OM |
    | news || Организатор |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    5,589
    Точки (при гласуване)
    20

По подразбиране От: Искам да си направя лешникова градина

Трудно ще ти отговори.
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    0

Аз имам на село лешници.Вадят се на есен или на пролет издънки, но да са на разстояние от дървото и се засаждат. Въдят се, като троскут. Жалко, че си толкова отдалече иначе щях да те заведа на село да си извадиш издънки.

Място
    София
    Публикации
    9,082
    Точки (при гласуване)
    22

И аз имам няколко лешника ама катериците обират по голямата част от реколтата .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

Място
    София
    Публикации
    101
    Точки (при гласуване)
    5

Здравейте колеги,
    проявявам интерес към темата за лешникова градина, изчетох доста теми из нета, но ме интересува професионално мнение на колега който се занимава с това. А най вече кое е оптималното растояние на засаждане, кой или кои са най подходящите сортове за култивирано отглеждане / добив от еденица площ /. Как да бъдат съчетани отделните сортове за по добро порашване по междуим и / кой с кой сорт/.И общо взето тънкости по самото засаждане и отглеждане.Какви са възможностите за финансиране по програмите.

Благодаря предварително!
    Не всичко,което е с две БУЗИ ,е лице !
    ТЕЛ. нула88седем7шест4дведве8

Място
    София
    Публикации
    5,050
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на kekek Преглед на публикациите
    Докато питах Гугъла, пак във форума се върнах! Темата е старичка, но въпроса ми е за тук, въпреки, че няма да правя лешникова градина.
    От миналата година се занимавам да поддържам райграс и с това се изчерпват моите градинарски познания. На вилата заварихме един храст лешник.
    Не е поддържан както трябва. Дали има колега, който да помогне с малко обяснения как и гога да свърша тази работа?
    На Витошта, около лифта , пък и другаде, е пълно с лешници и раждат даже, а не съм видял някой да се грижи за тях.
    Колега, лешникът си е лешник, да си видял орех да се подрязва ?

Място
    София
    Публикации
    101
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на kekek Преглед на публикациите
    Здравей колега това което научих от чичко гугъл е че лешника се подрязва есен или пролет след 5-6 г след засаждане, премахват се по старите и дебели клони / ако е храстовиден/ , с цел подмладяване на издънките и овеличаване на плододаването. Оставят се 2-3 по стари 3-4 годишни издънки а по дебелите се премахват.

Дано съм ти бил полезен

Място
    София
    Публикации
    2,666
    Точки (при гласуване)
    9

Цитат Мнение на nvelikov Преглед на публикациите
    Здравейте колеги,
    проявявам интерес към темата за лешникова градина, изчетох доста теми из нета, но ме интересува професионално мнение на колега който се занимава с това. А най вече кое е оптималното растояние на засаждане, кой или кои са най подходящите сортове за култивирано отглеждане / добив от еденица площ /. Как да бъдат съчетани отделните сортове за по добро порашване по междуим и / кой с кой сорт/.И общо взето тънкости по самото засаждане и отглеждане.Какви са възможностите за финансиране по програмите.

Благодаря предварително!
    В двора на къщата ни растеше леска, голяма като дърво - около 15 см диаметър. Листата бяха по-големи и по-дебели от на дивите лески. Всяка година раждаше по много едри и пълни лешници. Никакви овощарски грижи. Старите казваха, че е Цариградски лешник.
    Препоръчвам този сорт.
    Където не стига Нива, се стига с хеликоптер.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

Място
    София
    Публикации
    5,050
    Точки (при гласуване)
    16

С'я , заради опита, ш мъ накарате да подрежа моите, ама после к'во попържане ш' падне, не е истина.

Място
    София
    Публикации
    101
    Точки (при гласуване)
    5

[QUOTE=trapper;2102707]В двора на къщата ни растеше леска, голяма като дърво - около 15 см диаметър. Листата бяха по-големи и по-дебели от на дивите лески. Всяка година раждаше по много едри и пълни лешници. Никакви овощарски грижи. Старите казваха, че е Цариградски лешник.
    Препоръчвам този сорт.[/QUO/]

Благодаря за инфото, колега !
    Последно редактиран от nvelikov ; 18-02-13 в 10:07

Място
    София
    Публикации
    101
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на maystor Преглед на публикациите
    С'я , заради опита, ш мъ накарате да подрежа моите, ама после к'во попържане ш' падне, не е истина.
    Еееее, ти па сеа подържане, па колко да е поддържане само на 3-4 г. ша си ги поподрязваш по малко да има много лешничета.

Място
    Бургас
    Публикации
    183
    Точки (при гласуване)
    6

Някой може ли да каже как се разпознава посадъчен материал заразен с трюфел,от такъв който не е.От това което проверих в нета обикновена фиданка лешник е 3-6лв,а заразена с трюфел 25-30лв.Освен това целия риск си остава за създателя на насажденията.

Място
    Земя
    Публикации
    5,960
    Точки (при гласуване)
    0

Taз тема от маса време я търся и хоп изскочи! Много гот. Уви го няма бгбул-а да удари по едно рамо с трюфелите, но все ще му намеря телефона... Та така и аз искам да садя лешници, да ги заразя с трюфели звучи като задължителна част . Имам няколко диви лешника и 15-20 ореха... та ядките им е добре при мен. Само остава да намеря посадъчен материал... което се оказва не съвсем лесна задача. Къде ги намирате? Нещо в нета не ми звучи рентабилно за трюфелите де... как ще знаеш, че наистина са заразени, а не плащаш просто десеторна цена за лешници?

Място
    Бургас
    Публикации
    183
    Точки (при гласуване)
    6

Телефона на колегата за когото става въпрос е 0897967811,и аз го търсих но все няма обхват явно постоянно е по горите.

Място
    Бургас
    Публикации
    183
    Точки (при гласуване)
    6

Ето я и моята градина създадена буквално преди няколко дни.Лешниците са от института по овощарство в Кърджали.За тези които се интересуват там имат всички необходими документи и сертификати за фиданките.По техен съвет ги засадих на разстояние 5м между фиданките и 4м между редовете.Това е с цел за в бъдеще ако реша да експериментирам,както е правено на някои места да засадя още по едно дръвче следващата година между останалите тоест през 2,5метра.Иначе основния сорт е Тонда джентиле,а опрашващия Ата баба.DSCN0348.jpgDSCN0347.jpgDSCN0349.jpgDSCN0332.jpg
    Последно редактиран от military extreme ; 08-12-13 в 16:05

Страница 3 от 3 ПървиПърви 123

Сходни теми

1. Искам да си направя АТВ от Трабант
    От To6o във форум Трансмисия, окачване, блокировки и спирачна система
    Отговори: 17
    Последно мнение: 28-12-13, 19:08
  2. Груба селска проява в Борисовата градина
    От Da Luz във форум Други медии
    Отговори: 30
    Последно мнение: 27-12-08, 20:28
  3. Пак камъни в нашата градина или самата истина