Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    ...Премахването на припоя от платката при разпояване може да стане и с издухване...
    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
    ... Удобен и достъпен начин за отпушването на отворите е с клечка за зъби. ...
    Дописвам тези двете горе, защото са утвърдени и полезни методи, за които не съм се сетил

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    На този вид платки, доколкото знам, не се правят такива ремонти. Но може и да не знам, не споря. Те се правят на машина, човешката ръка не може да е толкова прецизна.
    Ремонтират се всякакви видове платки, включително и хибридните интегрални схеми (те са мънички платчици) и даже някои процесори (които също са платчици). Някои хора използват лупа на стойка или часовникарска, други разчитат на добро зрение. Човешката ръка (е, на някои човеци) е достатъчно прецизна, за да съшива нерви под микроскоп.

    Коментар


    • #17
      До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      ...Флюс:... а в полеви условия - таблетки аспирин (при работа мирише ужасно)...
      Може би ще е добре да се уточни, че става въпрос за малките бели таблетки аспирин, а не за разтворимите.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #18
        До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
        Може би ще е добре да се уточни, че става въпрос за малките бели таблетки аспирин, а не за разтворимите.
        Абе и с разтворимите имаш сериозен шанс. Но си е досада.

        5-ракиев пък разказа за "предварителен" флюс - разтваряш си аспирин в спирт до каквато ти е удобна гъстота, после мажеш по платката преди началото на монтажа. За домашни платки си е супер метод.

        Коментар


        • #19
          До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

          Едно уточнение за някои видове човки за поялници, а именно повечето от добрите такива:

          Тия човки имат покритие, пречещо на използваните флюсове малко по малко да изядат човката - много лесно се случва ако се ползва чисто медна човка. Тия човки обикновено са с бял метален блясък, още при купуването им в магазина. Имам 3 поялника с такива човки, най-стария на над 10 години, най-младия на около 4-5, и досега не съм сменял човка, а си седят като нови. Никога не съм ги стъргал с шкурка, пила или нещо такова, дори на опаковката си пишеше в никакъв случай това да не се прави, защото ще им смъкне покритието.

          Просто имайте тоя факт в предвид.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

            Много добра тема, благодаря. Аз предимно заварявам кабели към жакове или канон-и и е лесно, но имам сериозен проблем със стартера. Вече 3 пъти го водя на майстор, но не е трайно. Последно аз си го правих, но моят поялник беше много слаб и само го закрепих да пали. Сега обаче май пак се разпои някоя четка и ще го свалям скоро. Вътре при четките е ужасна гняз и си иска яко търкане до метал, после и добра флюс, предполагам киселинна. Ще си закупя поялник също така. Работата е там, че едва се справяха стартерджиите, та се чудя да няма още нещо по-така специфично, което пропускам... Ще пиша пак ако възникнат усложнения...

            Коментар


            • #21
              До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

              Кисел флюс не би трябвало да ти е нужен там, те са само медни неща. Карай с колофона. А ако се усложни прекалено много, ела да ти го запоя аз. Четките ще свършат, спойката - не.

              Ако упорито се разпоява, причината може да бъде някое късо съединение, което предизвиква неочаквано големи токове. Или проклет, не-запалващ двигател, който те кара да връткаш половин-една минута.

              Коментар


              • #22
                До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Едно уточнение за някои видове човки за поялници, а именно повечето от добрите такива:

                Тия човки имат покритие, пречещо на използваните флюсове малко по малко да изядат човката - много лесно се случва ако се ползва чисто медна човка. Тия човки обикновено са с бял метален блясък, още при купуването им в магазина. Имам 3 поялника с такива човки, най-стария на над 10 години, най-младия на около 4-5, и досега не съм сменял човка, а си седят като нови. Никога не съм ги стъргал с шкурка, пила или нещо такова, дори на опаковката си пишеше в никакъв случай това да не се прави, защото ще им смъкне покритието.

                Просто имайте тоя факт в предвид.
                Дописвам!
                Знам за тези човки, макар и да съм малко резервиран - вярно, че пречат на флюса и припоя да ги изядат, но пък като ги забравиш задълго на висока температура, така се окисляват, че нямат калайдисване, докато не заиграе пилата.

                Коментар


                • #23
                  До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Дописвам!
                  Знам за тези човки, макар и да съм малко резервиран - вярно, че пречат на флюса и припоя да ги изядат, но пък като ги забравиш задълго на висока температура, така се окисляват, че нямат калайдисване, докато не заиграе пилата.
                  Не съм имал такъв проблем с тия трите. А повярвяй ми, доста пъти са прегрявани 2 от тях - понеже поялниците на които са, не са с терморегулация.

                  Дори и помен от такова нещо не съм имал. Все едно съм забравил че имам човки.

                  Вероятно си попаднал на някакви ментета, или нещо такова. Ако искаш ще ти дам единия ми поялник да пробваш. Дръж го колото искаш включен. После топиш в колофона, и отпред човката е лъскава, все едно току-що си я калайдисал.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Не съм имал такъв проблем с тия трите. А повярвяй ми, доста пъти са прегрявани 2 от тях - понеже поялниците на които са, не са с терморегулация.

                    Дори и помен от такова нещо не съм имал. Все едно съм забравил че имам човки.

                    Вероятно си попаднал на някакви ментета, или нещо такова. Ако искаш ще ти дам единия ми поялник да пробваш. Дръж го колото искаш включен. После топиш в колофона, и отпред човката е лъскава, все едно току-що си я калайдисал.
                    Знам, бе. И на хубави съм попадал. Имам една на няколко години и нищо и няма. Но и поялникът е с термостат. Имам друга, която съм пилнал специално за да открия медта на върха - с нея се правят по-прецизните неща, май по-бързо отдава топлина. Имал съм и такъв поялник, който НЕ позволяваше калайдисване, докато не му смъкнах покритието от върха, а блестеше напълно невинно.

                    Най-накрая, имахме и радиоклубния поялник. На него човките му бяха консуматив (месец-два). Стоеше денонощно включен, а бомбетата го връткаха на безумни температури, защото не слушаха какво им се обяснява.


                    Е, направих инструкцията по-съвременна откъм човките.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                      Ако ми позволите бих искал да добавя малко информация за запояването/разпояването с горещ въздух. Преди време го правеха с пистолет за горещ възхух. Ако разполага с достатъчно добра настройка на температурата и потока въздух става идеално Сега са напускали разни китайски станцийки за запояване с въздух по 100-200 лева. Не са лоши.

                      Предимствата са няколко:
                      - равномерно нагряване на компонентите, а не както при поялниците - в една точка, което може да бъде фатално за някой компоненти;
                      - позволява демонтаж/монтаж на големи компоненти - примерно с по 20,30,40,100, 200 крака - както SMD, така и конвенционални;
                      - позволява работа с компоненти с малка стъпка между крачетата, където обикновен поялник прави едно голямо късо;
                      - богат набор от пасти и флюсове за запояване;

                      Основни недостатъци
                      - нагряването на печатните платки и компонентите - ако не се внимава бързо всичко се опича
                      - безоловните технологии - един малък кошмар. Припоят исисква по-висока температура за да бъде стопен. Това води до едно дълго и мъчително "печене" на платките;
                      - трудното управление на потока на горещият въздух - понякога се налага да се правят защитни екрани за да не ходи въздух към деликатни елементи - конеклтроти и други, които не биха понесли жегата;

                      Малко повече за приложението:
                      Едно от основните приложения е ремонти на оборудване или монтаж на протопипни платки. За 1-2 платки не е рентабилно да се монтират на машина. Но все пак всичко зависи от сложността. Възможността безконтактно да се нагрява голяма полщ позволява да се работи с големи елементи с по много крака - 20,30,40,100,200 и т.н. Ако всичко се прави на ръка е малко муден, но все пак пълно щастие няма
                      Ето процедурата, която следвам примерно при ремонт:
                      - елемента, който трябва да бъде демонтиран се маже с флюс;
                      - предпазват се околни чувствителни елементи;
                      - елемента се нагрява докато се отпои;
                      - контактните площадки се почистват с медна оплетка и поялник (отнема се излишният припой за да се изравнят площадките);
                      - нанася се спояваща паста върху площадките;
                      - позиционира се компонента;
                      - нагрява се докато се запои;
                      - оглед за къси;
                      - баня с изопропилов алкохол за придобиване на заводски вид

                      Надявам се описаното са е полезно. Ако модераторите преценят, че мнението не е подходящо за тази тема, моля да го изтрият.
                      Аз не вярвам в чудеса!
                      Разчитам на тях!

                      Коментар


                      • #26
                        До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                        Много си е добро, даже, сведението, ако и да е практически полезно за малко хора . Винаги съм се чудил, как се запояват тези шоколади в прототипни условия.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                          Има една гяволия при запояване на алуминий.То не е точно запояване,ами..ето за какво става дума :
                          Преди много,много години един руснак ми показа следното :налагаше се да се сложи една калаена капка на алуминиев корпус на моторче.Човекът изчисти с шабър едно петънце колкото монета от 1 стотинка.Капна на мястото капка меден сулфат(син камък).Това се прави на секундата,заради бързата реакция с въздуха.После свърза батерийка 4,5 В(имаше такива тогава) с една жичка към не помня какъв меден предмет,а от другия край - жичка,която потопи в капката.Това всичкото го закрепи с тиксо.Сега,не знам кой полюс на кое беше,но след известно време на мястото на капката се появява червено петънце от мед.Аз пробвах,много е здраво в смисъл не е хич лесно да го остържеш оттам.Върху петънцето вече по познатия начин се слага капката калай и от нея си вадиш проводник(в случая трябваше някаква много надеждна маса).Между другото,руснакът твърдеше,че и без батерийката става,но се чака много дълго - примерно седмица.Може и да бъркам нещо,това са спомени отпреди 30 години,но съм го виждал лично.Предполагам можете да възстановите процеса,аз никога не съм опитвал,не ми се е налагало.А пасти за спояване на алуминий,освен домашно приготвени,се и продават.Има и течни флюси,и паста в тубички.
                          Моите 2 стотинки..
                          Поздрави.
                          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                          имат право да гласуват на избори.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Винаги съм се чудил, как се запояват тези шоколади в прототипни условия.
                            До сега практиката показва, че пречката при прототипите е не броя на краката и размерите, а стъпката между крачетата. При ситни стъпки позиционирането е трудната работа. Със стъпка до 0.5мм - 0.25мм крак, 0.25мм разстояние става на ръка с какъв да е източника на горещ въздух с температура 310-330 градуса. При самото започване, дивотията е, че в един момент всичко започва да плува в локва паста. Това е момента на отчаянието, когато всичко изглежда като едно голямо късо. Но след това площадките "дръпват" припоя и нещата се оправят. Ако остане някое късо се чисти най-лесно с чиста човка на поялник. Тогава тя дръпва излишното количество спояващ материал. За чипове със стъпка 0.4мм - 0.20мм крак, 0.20мм позиционирането е много пипкава работа и до сега аз поне не съм се опитвал да слагам такъв ръчно.

                            И един жокер:
                            Технологията на колегата ми Буен, описана в древната монголска литература - работа с няколко поялника. За демонтаж на капризни към нагряването компоненти - бутони, конектори и всичко друго, което би се стопило при дълго нагряване ползваме по 2,3,4,5 поялника - по един за всяко краче. Елемента излиза жив и здрав за нула време. Също чест помощник е и въздуха - за емекенти с големи площи - крепежи, екраниращи ламарини, топлоотводни плочи и други. Въздуха подгрява на около 200 градуса. С помощта на поялник (или няколко) се нагрява локално за да се разпои това, което трябва.

                            При каквато и да е употреба на горещ въздух всичко пари много! Препоръчвам да се внимава, тъй като въздуха нагрява неочаквани места.
                            Последно редактирано от Иван Горчев; 18-01-09, 09:14.
                            Аз не вярвам в чудеса!
                            Разчитам на тях!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Кисел флюс не би трябвало да ти е нужен там, те са само медни неща. Карай с колофона. А ако се усложни прекалено много, ела да ти го запоя аз. Четките ще свършат, спойката - не.

                              Ако упорито се разпоява, причината може да бъде някое късо съединение, което предизвиква неочаквано големи токове. Или проклет, не-запалващ двигател, който те кара да връткаш половин-една минута.

                              Ами по някаква причина не иска да хваща много здраво. Може би трябва по-сериозно нагряване. Първото правене беше като свършиха четките и ги смених с нови. Изкара около година и изпусна. Носих го пак и за 30 минути едва го запои типа. Спойките обаче не изглеждаха много добре. Упорито отказваше да ползва флюс обаче, само с пилата било достатъчно. Та си мисля, че ако го сваля и спазя процедурата може и да стане добре. Принципно пали от четвърт до цял оборот, не го мъча хич. Странна работа, но като го сваля пак ще си покаже. Ако не се справя ще пиша и бих се възползвал от предложението, че ми писна от тоя стартер. Миналата година го свалих поне 30 пъти, че залепваше пружинката и задържаше след палене.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Абе и с разтворимите имаш сериозен шанс. Но си е досада.

                                5-ракиев пък разказа за "предварителен" флюс - разтваряш си аспирин в спирт до каквато ти е удобна гъстота, после мажеш по платката преди началото на монтажа. За домашни платки си е супер метод.
                                .... и колофон .

                                Добави го в "рецептата" и това тук го изтрий.
                                Land Rover Discovery:
                                - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
                                Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X