Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

    Първоначално публикуван от 5-ракиев Преглед на мнение
    .... и колофон .

    Добави го в "рецептата" и това тук го изтрий.
    По някаква причина запояването с колофон не ми се отдава, дори с аспиринчето ми е по-лесно. Ползвам една флюс подобна на грес, много приятно се разтича като се нагрее. Гребвам си малко с тинола и така... А инак, до колкото знам сега като сме в ЕС трябва да се спре продажбата на оловен тинол и да се замени със сребърен. Незнам дали е баш сребро или нещо подобно. Аз нещо не си намирам по магазините, а оловният е доста неприятен за работа и в закрито помещение неизменно води до главобол. Един приятел ми беше дал и една сива флюс, която му продадоха за по сериозни спойки, също доста добра ми се стори за по-бамбашка неща. Размерът на тинола също има значение, има по-дебели и по-тънки за различните детайли, та с дебел за малки нещица не е много успешно... Трябва по-силен поялник, който пък не е подходящ за дребни детайли...

    Коментар


    • #32
      До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

      Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
      По някаква причина запояването с колофон не ми се отдава, дори с аспиринчето ми е по-лесно. Ползвам една флюс подобна на грес, много приятно се разтича като се нагрее. Гребвам си малко с тинола и така... А инак, до колкото знам сега като сме в ЕС трябва да се спре продажбата на оловен тинол и да се замени със сребърен. Незнам дали е баш сребро или нещо подобно. Аз нещо не си намирам по магазините, а оловният е доста неприятен за работа и в закрито помещение неизменно води до главобол.
      Аспиринът и колофонът имат еднаква химия, поне по отношение на запояването. И на двете активното вещество е бензоена киселина. За да става с едното, а да не става с другото, имаш недобре подбрана (висока) температура.

      За безоловните припои съм писал по-горе - за ръчна работа са допустими даже в ЕС, което е добре, защото с безоловните се работи трудно.

      При температурите на поялника, оловото и калая не се изпаряват забележимо. Неутралните флюси пък нямат кой-знае какво въздействие върху организма. Киселите флюси са друга тема, с тях се работи на открито. Главоболието идва от продължителното взиране в спойката и изнервянето от нейното не-ставане.

      Коментар


      • #33
        До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

        Относно запояването на алуминий не видях в темата за използването на Кадмий. Алуминият първо се кадмира и след това много лесно се запоява, естествено след добро почистване и загряване.

        Коментар


        • #34
          До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

          Първоначално публикуван от YOSIF Преглед на мнение
          Относно запояването на алуминий не видях в темата за използването на Кадмий. Алуминият първо се кадмира и след това много лесно се запоява, естествено след добро почистване и загряване.
          А в любителски условия как се кадмира?
          Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

          Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

          Коментар


          • #35
            До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Много си е добро, даже, сведението, ако и да е практически полезно за малко хора . Винаги съм се чудил, как се запояват тези шоколади в прототипни условия.
            Ела да ти покажа. Запояват си се "пирфектно", с хубава солдер паста, и оптималния накрайник за целта. Направо си е песен.

            Интересно ми е, някой работил ли е с инфрачервена станция, и има ли изявени предимства пред въздуха?
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #36
              До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

              При запояване на нещо върху платка е хубаво да не се използва много флюс особенно киселинен такъв. Почти всички тиноли имат достатъчно флюс за добра спойка, ако двете неща които се запояват са почистени добре.

              Добре е също и при запояване на платка след като се приключи да се почисти добре. Има такива препарати за почистване и не са кой знае колко скъпи. При непочистен флюс от платка и праха и мръсотиите които се наслояват с времето могат да доведат до дефектиране на платката. Също така флюс + прах и високо напрежение е много лоша комбинация...

              Колофон и нишадър не ползвам много отдавна...

              Коментар


              • #37
                До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Интересно ми е, някой работил ли е с инфрачервена станция, и има ли изявени предимства пред въздуха?
                Предимствата са много, особенно за BGA корпусите и техните производни...

                Коментар


                • #38
                  До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Много си е добро, даже, сведението, ако и да е практически полезно за малко хора . Винаги съм се чудил, как се запояват тези шоколади в прототипни условия.
                  Лесно. Наместваш корпуса върху контактните площатки. Фиксираш го като запоиш някой от крайните изводи. Слага се флюс (Ама типа ще го напиша в понеделник че ми е в офиса) след което се запоява, отнема не повече от 20- 30 секунди за около 50 извода. Накрая изчистваш флюса и си готов. :-)

                  Ще гледам да пусна филмче как става, само че ще е след 1-2 седмици, че в момента нямам нищо за запояване.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                    Тъй като повечето повреди стават в неподходящи моменти, ще споделя и моя опит за запояване при полеви условия. При извадена кабелна обувка на захранващия кабел на стартера се наложи да я запояваме на ПЛАЖА. За целта са нужни клещи, кабел над 4кв или няколко с това сечение, батерия и здрав акумулатор. Вади се въгленчето на батерията (в случая беше "Никопол") и заедно с кабелите се хваща с клещите, като ръкохватка на електрожен. Другия край на кабела се свързва на плюса на акумулатора, а детайла за запояване на минуса. След допиране на въглена до детайла се получава нещо средно между запояване и заваряване. При по-дълго задържане въглена се загрява до червено. Тази технология се ползва за възстановяване и на скъсани минусови клеми на акумулатори.
                    [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                    Коментар


                    • #40
                      До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                      Първоначално публикуван от Tisho Преглед на мнение
                      Предимствата са много, особенно за BGA корпусите и техните производни...
                      BGA никога няма да хвана да запоявам така или иначе. Въпроса е в другите случаи дали има.

                      ...и колко струва подобна станция? Китайците правят ли?
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                        Чудесна тема! Но практиката е задължителна.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                          То за кое ли практиката не е задължителна. Ще взема да организирам семинарно занятие.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                            Имаш моята подкрепа!

                            Коментар


                            • #44
                              До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              ...и колко струва подобна станция? Китайците правят ли?
                              Правят, та им пукат ушите

                              Едно от предимствата е, че не се отделят толкова много вредни изпарения. Отделно инфрачервениte печки позволяват много по-лесно да се постигне нужният профил на температурата. Доста по-скъпи са. Духалки с въздух има и по 150-200 лева. Ниският клас на инфрачервените са по 500-600 лева. Отделно поддръжката е значително по-скъпа. На духалките им горят реотаните ако се ползват на много висока температура. При инфрачервените излъчвателят е доста по-скъп, а при китайските - не особено качествен.
                              Аз не вярвам в чудеса!
                              Разчитам на тях!

                              Коментар


                              • #45
                                До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Обещах да напиша инструкцийка, която ще спести много гадаене по жици, хвърляне на боб и молитви към богинята-майка на електричеството.
                                Точен си. Благодарности и на другите, които допълват темата.

                                При мен се появи едно явление, което не мога да си обясня със скромните си познания в тази област:

                                При опит да запоя едно кабелче на автомобила, поялникът започна да се превръща в електрожен. И двете клеми на акумулатора бяха откачени, а при допир на поялника с купето прехвърчаха искри, а при допир на кабелчето, което е в близост до бубината, се чуваше и бръмчащ звук. Което ме отказа от запояването до установяване на причината. Прозвъних самия поялник - всичко си му е наред.

                                А сега де.
                                БИО пчелен мед и пчелни продукти
                                0888 66 59 73

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X