Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Самоделни електронни барабани

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Самоделни електронни барабани

    Колеги, нека в тая тема да обсъдим възможностите за направа на сравнително прости ударни инструменти с датчици и някакъв съвременен микроконтролер, който да генерира тоновете. Засега съм неподготвен теоритично, и не съм търсил в мрежата за подобни проекти. Започвам темата, пък ще я допълваме по-нататък.
    Като начало няколко въпроса :

    Удачно ли е да се направи лека контрукция от ПВЦ тръби за стойките, които ще държат падовете(самите подложки, върху, които се удря)
    От какво е удачно да се направят самите падове ? Нещо, което е евтино и ако се счупи, да го намеря в магазните за 1 лв. Дали да не си купя от магазна за китайски играчки детски барабанчета, на които да поставя по-безшумна материя и да монтирам датчиците. От акакво да направя самите датчици ? Като начало, ще реагират само на удар с някакъво и по-голямо налягане. Нещо като релета, само on и off. Силата на удара за сега няма да я взимам в предвид, освен, ако няма лесен начин. Ами някакви пиезо-датчици ?
    За чинелите обаче идея си нямам. Трябва да са от безшумна при директен удар гумирана материя, на която да има датчици, които обаче да са чувствителни на вибрациите на самата гума и да могат да "се затихват" с ръка.
    Самата електроника, удачно ли е да бъде stand-alone и да си върши нещата сама, и само накрая да е с усилвател, или да бъде по-проста но нещата да влизат през някакъв порт в персонален компютър, и там вече да си правя каквото искам ?
    Изобщо дайте някакви идеи и/или линкове с подобни проекти с подръчни средства.

  • #2
    До: Самоделни електронни барабани

    Аз съм бивш барабанчик и мисля като този, чието мнение ти предлагам:

    "Трябва много да се внимава с електронните барабани, защото ти скапват техниката...удрянето под какъвто и да е ъгъл и начин винаги вади един и същи звук, така че целият фийлинг ти се проваля, ако свириш само на такива барабани. После като седнеш на акустични ще се чудиш що не се получава. За репетиране и поддържане на форма са ок, но не трябва да се прекалява."

    А и дали си заслужава? Срещал съм обяви за продажба на руски такива за 250 лв.
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • #3
      До: Самоделни електронни барабани

      Абе зависи си от барабаните... новите докарват и тушето.... обаче как ставаа
      Land Rover Defender 110SW 300tdi

      Коментар


      • #4
        До: Самоделни електронни барабани

        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
        Аз съм бивш барабанчик и мисля като този, чието мнение ти предлагам:

        "Трябва много да се внимава с електронните барабани, защото ти скапват техниката...удрянето под какъвто и да е ъгъл и начин винаги вади един и същи звук, така че целият фийлинг ти се проваля, ако свириш само на такива барабани. После като седнеш на акустични ще се чудиш що не се получава. За репетиране и поддържане на форма са ок, но не трябва да се прекалява."

        А и дали си заслужава? Срещал съм обяви за продажба на руски такива за 250 лв.
        И аз съм срещал, но все стари, вече невалидни обяви. Ако имаш нещо под ръка, сподели. Руските, които съм гледал като оферти са доста старички. Някакви шестоъгълници от времето на ранното диско. Ще разгледам в мрежата, какви руски машини е имало тогава и какво са предлагали.
        Иначе самоделката може да се направи много хитра, си мисля. Особено, ако обработката се извършва от РС. ПОртове колкото искаш. Даже си мисля, че с подходящо кодиране, мога да вкарам данните и през звуковата карта., После с АПИ-тата на Уиндоус(например) ще получавам
        сигнала в двоичен вид. Например постоянно пълнещ се буфер от 32 битови променливи. От-до тая стойност тоя чинел, от-до = касата и т.н. продължителности могат да се кодират. В 32 бита мога да набутам много данни, пък и ще семплирам с 44 килохерца. Не вярвам да го закъсам откъм скорост. Ако ли не, има портове още, пък и USB мога да подкарам с ПИК-а.

        А тоя цитата по-горе ми е познат. От някакъв музикантски форум.

        Сериозно, ако имаш оферта за някакви тупанчета до 300 кинта - давай.
        Държа да са електронни, заради контрола върху нервите на околните.

        Иначе за техниката. Мога за датчици да ползвам пиезо или там някакви контактни микрофони. Ще ги набутам по АЦП-тата на няколко ПИК-а и се очаква да получа в цифров вид с каква сила е удара. За чинелите това ще отиде за продължителност на тона. За ъглите после ще му мислим.
        Последно редактирано от solenoid; 10-01-09, 22:37.

        Коментар


        • #5
          До: Самоделни електронни барабани

          Виж в eBay, може да си харесаш нещо. Иначе толкова ентусиазирано го обясняваш... станал съм страшно мързелив. Мисля, при всички случаи ще излезне много скъпо. Да не говорим за времето. От друга страна удоволствието от работота...


          http://musical-instruments.shop.ebay...&_osacat=38092
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #6
            До: Самоделни електронни барабани

            Мерси, но реших да си си правя. Какво изделие ще излезе само мога да гадая, но нещата си ги представям много мощни откъм ефекти, набор семпли, подложки(ритми и разни перкусии отдолу) по начина по който ги мисля. Ще вкарам ударите в РС-то най-вероятно през паралелния порт. Вече понаписах малко тестове откъм РС-софтуера с DirectSound и резултатите са обнадеждаващи.
            Имам идеи за тригерите поне на тупаните. Имам идея и от какво да направя падовете. Остава да сглобя едни стойки от нещо леко, да не хващам електрожена, че ще избия рибата И да вкарам нещата от тригерите в контролер, а от него към порта на РС-то. Получа ли надеждно тригериране, без интерфериране между падовете и добра чувствителност, изпратя ли ги надеждно към порта, другото е вече въпрос на РС-програмиране и мога и докато съм на бачкане да си го изкусурявам.
            Може да се окаже, че ще излезнат под 60лв, без персоналния компютър, но не цената е блазнеща а многото възможности.
            Ще видим, дано не ми мине ентусиазма

            Коментар


            • #7
              До: Самоделни електронни барабани

              Мдаа, след дълго умуване прецених, че тая история с портовете е някакъв "овъркил". Хората са ми дали клавиатура като слънце, а пък що "битове" има по нея
              Засега "свиря" с клавиатурата. Баса ми е шпацията, цимбала ми е "ДЕЛ", фуса ";" и т.н.
              Прикачил съм по-долу едно малко файлче 2 МБ с малко барабани върху парчета на Любе, The Shadows, Metallica.
              Бъдете снизходителни, все пак не съм свикнал да свиря с 3 пръста върху РС-клавиатура.
              Прикачени файлове

              Коментар


              • #8
                До: Самоделни електронни барабани

                Няма нужда да се занимаваш. Има сносни сетове за по 260 евро. Ето един примерно: http://www.thomann.de/gb/millenium_h...e_drum_set.htm

                За малко повече пари има и по-добри модели и са все под 1000 лв. Това са цени за нови комплекти. Ако намериш нещо в ибей - би трябвало да е още по-изгодно.

                Коментар


                • #9
                  До: Самоделни електронни барабани

                  Мерси, но би ми се искало да ги има тука по музикалните магазини на тази цена

                  Засега се спрях на този вариант. Става за чесане на крастата, донякъде.. Много начинаещ съм и нямам много време през деня да троша клавиатури.
                  Ето едно видео от тая вечер. Снисхождението е благодетел, да знаете

                  http://www.youtube.com/watch?v=KhHE9GfXiio

                  Коментар


                  • #10
                    До: Самоделни електронни барабани

                    Metallica - For Whom The Bell Tolls
                    http://www.youtube.com/watch?v=mNoowhXbXOc

                    Коментар


                    • #11
                      До: Самоделни електронни барабани

                      Докъде стигна?
                      Ако направиш интродукцията на това
                      http://www.youtube.com/watch?v=x2zFlu9Uh1E
                      ще започна да уважавам клавиатурата

                      Коментар


                      • #12
                        До: Самоделни електронни барабани

                        Пърпълягата е брЪЗ и много "филлс"-ове ползва. Той Улрих от него се учеше едно време, доколкото знам.
                        Може да го опитам, но сегашния ми "фингър сетъп" е неподходящ, а нова комбинация от пръсти (това не е така известната комбинация трех пальцев ) изисква време да се усвои.

                        Иначе цъкам на Металлика засега. Опит за Ентер Сандман

                        Клип : http://www.youtube.com/watch?v=neiNsNkzMGg

                        Коментар


                        • #13
                          До: Самоделни електронни барабани

                          Надобряваш!
                          Обаче не ми се мисли ако след тези сплетопръстици седнеш зад истински комплект - ще си като риба на сухо!
                          И на мен ми се иска да се върна за малко към минали неща, но не искам и да помислям за тези клавиатурни упражнения

                          Коментар


                          • #14
                            До: Самоделни електронни барабани

                            Мерси, и аз подозирах, че надобрявам, а щракам само вкъщи след работа.
                            Усещам как пръстите ми пречат по-малко. В началото беше кошмар. Абе знаеш го ритъма, но просто не можеш да си контролираш пръстите в нужната последователност и скорост за да го изсвириш.
                            Иначе дето викаш, ако седна на истински сет, ще почвам от нулата.. На първо време мисля поне крайниците да ги разгранича, подобно на истински сет. На тая клавиатура имам в предвид. Демек, лява ръка - snare, дясна - high-hat, и тука идва тънкия момент - касата ще е шпация сложена долу, за да я настъпвам с крак .
                            Нямам време да изработвам цяло устройство, тригери и падове и да ги връзвам към някакъв порт, USB, midi, PS2, COM-ове, разни..

                            Коментар


                            • #15
                              До: Самоделни електронни барабани

                              Първоначално публикуван от solenoid Преглед на мнение
                              На първо време мисля поне крайниците да ги разгранича, подобно на истински сет. На тая клавиатура имам в предвид. Демек, лява ръка - snare, дясна - high-hat, и тука идва тънкия момент - касата ще е шпация сложена долу, за да я настъпвам с крак .
                              Мисля, че това е правилният път. И направо слагай три педала долу, както си му е редът.
                              Сега се сещам, дали някой от геймърските комплекти волан и педали, но без волана, няма да свърши работа?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X