Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

    Милене, няма там проблем с охлаждането.Напротив, новия транзистор се охлажда по същия начин като оригиналния, през неговата топлоотвеждаща подложка....НО трябва да се залепи с подходящия топлоотвеждащ материал.
    0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
    Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
    Суперскан България www.decbg.com
    Машинно почистване на DPF/FAP филтър

    Коментар


    • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

      Първоначално публикуван от kiki.t Преглед на мнение
      Милене, няма там проблем с охлаждането.Напротив, новия транзистор се охлажда по същия начин като оригиналния, през неговата топлоотвеждаща подложка....НО трябва да се залепи с подходящия топлоотвеждащ материал.
      Киро както казах за твоя метод-не съм казал че е грешен , въпрос на избор. Аз смятам така и за това фризовам и го слагам на друг радиатор не контактуващ с помпата!!!
      Милен Иванов
      БМВ E46 320 D, Grand Vitara V6
      0887771559, Пловдив

      Коментар


      • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

        След като доста VP44 ми минаха през ръцете в последно време, определено мога да кажа, че ремонта на тази помпа е работа по-скоро неблагодарна.Фактически до последния момент не се знае дали колата ще работи като хората.И ако за това дали ще запали след ремонта вече мога да го кажа с 99% сигурност, далеч не така стоят нещата с работата после на всички режими.В смисъл, дали поради някаква причина, помпата няма да влезе в някой от безбройните си аварийни режими....
        Последният пример, Опел Фронтера 2.2 на колега от форума.Класическата повреда на VP44-изведнъж изгасва колата.Още първия път като прочетох PSG5 ми направи впечатление нетипичната грешка която беше записана за такава повреда-59.Както и да е, отворих електрониката и транзистора беше изгорял, но не беше отлепило краче на сорса(както обикновенно), а беше пробил дреина и кристала се беше отлепил от топлопроводимата подложка.След като смених транзистора и датчика за обороти, колата взе да пали и работи перфектно, НО записва грешка 1630 и свети чека.Какво е записала в PSG5 ще видя утре, но тази грешка при опелите се интерпретира като "проблем в клапана за количеството"Само че, аз съм почти сигурен, че клапана си е ОК(0.2ом.).Но ще пробвам и с друг де...

        А според мен причината е, че при първоначалния запис в паметта за динамични корекции, крайния транзистор, еталонното съпротивление
        и клапана за количеството образуват група като взаимносвързани елементи с точно определени и фиксирани параметри един спрямо друг.
        Всяка промяна, било то и незначителна в параметрите на който и да е от групата се интрпретира като грешка и се минава в авариен режим.
        А всъщност реално от авариен режим нужда няма, просто трябва да се препрограмира паметта за динамични корекций с новия елемент...
        Но тя е еднократно програмируема......
        Горното става сравнително рядко, обикновенно всичко е ОК, но........, се случва.
        0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
        Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
        Суперскан България www.decbg.com
        Машинно почистване на DPF/FAP филтър

        Коментар


        • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

          Такаааа, проблема на Фронтерката за която бях писал взе да се изяснява....
          След като смених клапана на количество с друг и нямаше промяна, направих няколко осцилограми.
          Формата на импулса няма нищо общо с исканата.Фактически стартовия ток и тока на задържане(впръскването) се сливат в един общ импулс със сила на тока над 20А.А не трябва да е така, тока на задържане е около 10А.За това и самодиагностиката на PSG5 интрпретира това като окъсил клапана за количеството....
          Какво всъщност е станало.Управлението на крайното стъпало на клапана за количество дефектира и почва да подава дефектно напрежение на входа на крайния транзистор, при което той започва да генерира импулс с двойно по-силен ток.Тогава се е и записала грешката 59 в псг5.В резултат на това крайния транзистор прегаря и колата спира.Понеже пробива дрейна, друга грешка освен 59 така и не се записва....Аз сменям изгорелия транзистор и чак тогава виждам, че има и друг проблем(то докато не заработи колата, няма и как да се види).Това е в общи линии, сваляне и качване на помпа и ремонт на електроника(смяна на транзистор), само за да се разбере, че има и друг проблем(непоправим) и че си иска друга помпа(електроника).Това за тия дето си мислят, че ремонта на вп44 е "голямата далавера" и че станахме милионери покрай него.....Иначе колата си пали и работи перфектно, но свтва чек и записва грешка-логчно, самодиагностиката на псг5 отчита неприемлив пад на напрежението във веригата на клапана за количество, светва чек и минава в авариен режим.Та такива работи.....
          Ето осцилограмата(грешната).
          пп.Тази тема наистина стана вече строго специализирана и едва ли помага на масовите участници във форума.Тя е специализирана даже и за форум за автодиагностика.Ама какво да се прави, такава е спецификата на тая помпа.Не може повърхностно, трябва да се заровиш на дълбоко...
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от kiki.t; 24-09-10, 15:02.
          0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
          Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
          Суперскан България www.decbg.com
          Машинно почистване на DPF/FAP филтър

          Коментар


          • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

            Може да качиш и осцилограмата на това какво става на гейта при нормална и дефектна електроника, ако имаш де. Надали някога ще тръгна да поправям такава, но ми е твърде интересно какво аджеба пуска тая вездесъща електроника на входа на транзистора, пък току виж сме и намерили колая, поне на въпросната от горния пост.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

              Въпросната от горния пост има проблем със сигнала от съпротивлението на сорса за обратна връзка. Този сигнал вероятно се хвърля на база/емитер преход и ако това е дискретен транзистор, проблем няма.

              Коментар


              • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Въпросната от горния пост има проблем със сигнала от съпротивлението на сорса за обратна връзка.
                ...ако има такова.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                  По-горе някой го спомена, аз затова.

                  Коментар


                  • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Може да качиш и осцилограмата на това какво става на гейта при нормална и дефектна електроника, ако имаш де. Надали някога ще тръгна да поправям такава, но ми е твърде интересно какво аджеба пуска тая вездесъща електроника на входа на транзистора, пък току виж сме и намерили колая, поне на въпросната от горния пост.
                    Крайния транзистор е N-MOS.Товара(клапана за количество представляващ соленоид със съпротивление 0.2ом.) е във веригата на дрейна.Сорса е маса, гейта се управлява с напрежение 0-5V.Успоредно на клапана е свързан калиброван резистор, мисля че беше 3ом.
                    Обратната информация се взима от пада на напрежение върху резистора.Логическата схема в PSG5 сравнява това напрежение със еталонно в паметта си и ако се разминават, записва съответната грешка в паметта за самодиагностика.Освен това, в зависимост от грешката изпраща информация към ЕКУ на двигателя, което съответно пали чек лампата.От своя страна, псг5 пък намалява подаването на гориво(авариен режим).
                    В общи линии, на ремонт подлежи само крайния транзистор(90% от проблемите са в него), датчика за обороти и соленоидите(сменят се).
                    Всичко друго е хибридни интегрални схеми, абсурдни за ремонт.Коварното е, както в случая, че за да видиш едно, трябва първо да направиш друго и трето.А клиента си иска колата ОК и си е прав, аз пък бъхтам 3 дена да я запаля, само за да видя че има и друг-непоправим дефект.
                    Гадост голяма, ама това са рисковете на професията.........
                    Осцилограми от гейта нямам, много е криво да се закачиш там-алуминиево краче колкото косъм.....Ама и какво да му гледаш, ясно е , че управляващото напежение не е както трябва...
                    Ебаси, що литература изчетох за тая помпа....., толкова не съм чел навремето и за изпитите в ХТИ
                    Ето така трябва да изглежда правилния токов импулс към клапана :
                    Прикачени файлове
                    0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                    Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                    Суперскан България www.decbg.com
                    Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                    Коментар


                    • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                      Първоначално публикуван от kiki.t Преглед на мнение
                      Крайния транзистор е N-MOS.Товара(клапана за количество представляващ соленоид със съпротивление 0.2ом.) е във веригата на дрейна.Сорса е маса, гейта се управлява с напрежение 0-5V.Успоредно на клапана е свързан калиброван резистор, мисля че беше 3ом.
                      Обратната информация се взима от пада на напрежение върху резистора...
                      Това 100% ли е сигурно или е предположение?
                      При някои силови схеми, като информация за протичащия ток се използва падът на напрежение върху отпушеният MOS транзистор, който съвсем идеализирано, може да се разглежда като резистор с известно съпротивление. Съответно, сменяйки транзистора с такъв с други параметри, това съпротивление евентуално ще е друго и резултатът от измерването няма да е верен, според контролния модул.

                      Гледам, че не ти се разкачва много, но тая осцилограма с осцилоскоп с токова сонда ли е правена или е през някакъв диагностичен софтуер. Конкретни имена на софтуери не ме вълнуват.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                        Това 100% ли е сигурно или е предположение?
                        При някои силови схеми, като информация за протичащия ток се използва падът на напрежение върху отпушеният MOS транзистор, който съвсем идеализирано, може да се разглежда като резистор с известно съпротивление. Съответно, сменяйки транзистора с такъв с други параметри, това съпротивление евентуално ще е друго и резултатът от измерването няма да е верен, според контролния модул.

                        Гледам, че не ти се разкачва много, но тая осцилограма с осцилоскоп с токова сонда ли е правена или е през някакъв диагностичен софтуер. Конкретни имена на софтуери не ме вълнуват.
                        Ако визираш последното, за теоретичния импулс, то това си е съвсем стандартен импулс за управление на соленоид, когато се иска бързото му задействане, а после по-малкото му загряване. Тоест големия ток му помага да преодолее механичното преместване, а тока на задържане след това просто го държи в нужното положение.

                        А това горното вероятно е от самото тестване, дали с осцилоскоп или със хардуера и софтуера за тестване - друга тема, но по-скоро с второто, поне според мен.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Ако визираш последното, за теоретичния импулс, то това си е съвсем стандартен импулс за управление на соленоид, когато се иска бързото му задействане, а после по-малкото му загряване. Тоест големия ток му помага да преодолее механичното преместване, а тока на задържане след това просто го държи в нужното положение.

                          А това горното вероятно е от самото тестване, дали с осцилоскоп или със хардуера и софтуера за тестване - друга тема, но по-скоро с второто, поне според мен.
                          Това за импулса е ясно. Друго имах предвид - начинът по който електрониката измерва тока. Кики е дал някакъв алгоритъм, за който още не се знае дали е реален или предполагаем и който ме съмнява, че може и да не е такъв.

                          А това, с какво е мерен токът е важно за съответните изводи. И аз имам подозрение, че е през диагностиката. И за да не се повтарям - чети внимателно предишният пост.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            Това 100% ли е сигурно или е предположение?
                            При някои силови схеми, като информация за протичащия ток се използва падът на напрежение върху отпушеният MOS транзистор, който съвсем идеализирано, може да се разглежда като резистор с известно съпротивление. Съответно, сменяйки транзистора с такъв с други параметри, това съпротивление евентуално ще е друго и резултатът от измерването няма да е верен, според контролния модул.

                            Гледам, че не ти се разкачва много, но тая осцилограма с осцилоскоп с токова сонда ли е правена или е през някакъв диагностичен софтуер. Конкретни имена на софтуери не ме вълнуват.
                            Осцилоскоп с токова сонда.
                            0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                            Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                            Суперскан България www.decbg.com
                            Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                            Коментар


                            • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Ако визираш последното, за теоретичния импулс, то това си е съвсем стандартен импулс за управление на соленоид, когато се иска бързото му задействане, а после по-малкото му загряване. Тоест големия ток му помага да преодолее механичното преместване, а тока на задържане след това просто го държи в нужното положение.

                              А това горното вероятно е от самото тестване, дали с осцилоскоп или със хардуера и софтуера за тестване - друга тема, но по-скоро с второто, поне според мен.
                              Точно така, стандартен управляващ соленоид импулс.Номера е сега да се сетим защо е излязал от стандарта....Аз поне си го обяснявам с грешно управление.Обърнете внимание, че началото на импулса е перфектно и в момента в който достига горната граница на стартовия ток и следва да премине към тока на задържане, нещата се объркват.
                              0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                              Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                              Суперскан България www.decbg.com
                              Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                              Коментар


                              • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                                Имайте в предвид, че обратната връзка салужи само за мониторинг и не влияе върху формирането на импулса с някакви корекции....
                                Самия импулс винаги има същата форма, само продължителността му се променя според оборотите/натоварването.
                                0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                                Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                                Суперскан България www.decbg.com
                                Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X