Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Евала момчета, за това драснах тука два реда, защото разчитам на вас!

    Благодаря за съветите и за предупрежденията!

    Сега за реализацията Вальо е прав, нямам предварителна такава.

    За поливане, всичките ми декари са до река, почвата е подходяща, климата мисля също...

    Механизация нямам все още, но има машини наоколо, ще наемам няма как...

    Ноу хау нямам за това търся съвети, разчитам на това, че съм до река, на собствена земя, и силно разчитам на двете си ръце...

    Плаша се много от цената на клубените и руската рулетка ако избера българското или мега скъпото със сертификат...

    Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
    Да направим една среща.

    Ами защо не ако всички имаме СКАЙП примерно ?

    Моят е batgeorgeone
    Последно редактирано от cveti; 03-01-09, 11:19.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #17
      До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Като наближи Аграта да се чуеме и да се разбереме да се видиме0888506221
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • #18
        До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Колеги, водите ли някаква борба със оная гадинка /по нашия край и викат - крът или сляпо куче/ .По моя преценка имам загуби поне 1/3 от реколтата.
        Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

        Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

        Коментар


        • #19
          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          Здравейте,

          ......................................

          Предварително благодаря!
          Ще ти разкажа една историйка, пък ти си прави изводите. Преди около 10 години, млад и нищо неразбиращ от земеделие оптимист като теб, се хванах на това хоро. Намерих отпочинала земя, на която не беше отглеждано нищо в продължение на 10 год, на 1400 - 1500 м н.в. Изтеглих банков заем, купих елитно холандско семе, наех съответните машини, направих перфектна обработка на земята. Нужните количества и видове торове и прочие препарати. Имах приятели агрономи, които ме съветваха. Получих очакваните високи добиви, но първата година себестойността на добива беше толкова висока, че бях много вътре. Имах осигурен пазар на картофите, вземаха се на малки количества, но на висока цена. Казах си, втората година ще е по-лесно. Ама не. Трета година - започнах подробно да записвам разходите. Пак получих висок добив, продадох картофите и като теглих чертата, прихода беше около 50 лв/декар. В тези петдесет лева се включваше целия огромен стрес и работа по производството, съхранението, унижението да се молиш на трактористите да свършат работа, после на прекупвачите да ги вземат. Стреса да следиш времето - пролет за застудявания, после за дъжд. Съхранението - замръзваха веднъж, познай после как се сортират посред зима. Стреса, жена ти да ти натяква, че бъркаш. /Моята беше против от самото начало./
          Та след третата година подарих няколко тона семе на един приятел, да си храни прасетата и приключих страницата Аз и земеделие. Кой за каквото е учил.
          Та съвета ми е - не влизай в такива филми, ще изпатиш!

          Коментар


          • #20
            Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
            - сеитбата се прави на дълбочина около 20 см





            Колега голяма грешка!
            Засаждането става на дълбочина толкова колкото засаденият клубен да е зарит около 2 см.
            На 20см.надали ще поникне.
            Моля когато се говори сериозно да не се бъркат културите !!! Тук се говори за Картофи , а не за Фасул !!! Когато някой има съмнения - първо да натрупа знания ( сверка в интернет или книга ) и после да " оборва " патили и препатили от Картофи !!!

            Първоначално публикуван от vanka.ta Преглед на мнение
            Колеги, водите ли някаква борба със оная гадинка /по нашия край и викат - крът или сляпо куче/ .По моя преценка имам загуби поне 1/3 от реколтата.
            Водим борба ВСЯКАКВА !!!За твоя случай решение ( не е единствено ):
            Препарат " КАУНТЕР - 5Г " по 4-5 кг на декар решава проблема с всички вредители от рода на твоите ,телен червей и др .!!!
            ВНИМАНИЕ !!! Препарата е първа група отровност !!! Работи се само с маска , с ръкавици и се зарива в почвата !!! Точно след пускане на клубена се минава във вадата с найлонова торба (пробита подходящо по дъното ) и след това се зариват клубените и препарата !!! Периода на каунтера е 40 дни ! За ранни картофи процедурата може да се направи на есен ! Препарата е прахообразен (ситни гранули ) и струва около 30 лв (не е актуална цената ).

            Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
            Виж ся кво стана,колегите почнаха да те отказват.
            Колкото до пазара мога да помагам,аз моята продукция я продавам в София,там имам доста добри позиции,та ако се наложи....

            За ниските добиви колеги има доста неща които не сте изпълнили в технологията,незнам кои от тях но те са общо взето така:

            Здрав обезвирусен посадъчен материал.

            Добре запасена с хранителни елементи почва/азот,фосфор,калий,микроелементи/

            Поддържане оптимална влажност на почвата.

            Борба с болести и неприятели

            И не на последно място избор на сорт съобразен с почвените и климатични условия.
            Всеки който е очаквал " лесни и бързи " пари на 3 - 4 година се предава и минава на друг фронт !!! Печалбите на картофите са от 500 до 2000 лв от декар !!! Зависи от човека , сорта , годината и ... късмета !!! Който сее ранни картофи ( аз не съм ) трябва да знае много точно особенностите на месността ? Късни слани , температури през февр.,март,април !!! Заразеност на почвата (нематода ,телен червей ).
            Едва тогава да се хвърляй смело !!! Не се разколебавай от приказки на хора ,на които ....им е все едно какво ще извадиш (като добив ).
            Посъветвай се със местните Специалисти ,но не забравяй : " Това което го пише по книгите не расте по нивите ( за добива ).
            Когато залагаш печалба - за ранно производство смятай добив около 1000 кг / декар. Ако си " горе " си добър стопанин . Ако сметката не се " ВРЪЗВА "- можеш да се замислиш дали да сееш !!! Това е реалността - дано не е разочароваща !!! Успех !!!
            Последно редактирано от bgbul; 03-01-09, 12:57.

            Коментар


            • #21
              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
              Здравейте,

              Много бих бил благодарен ако някой колега от Самоковско или Смолянско сподели технологична карта за отглеждане на картофи?
              Ето ти технологична карта :

              1. ПО подготовка на площта: почвен анализ (поне 3 проби) по 35 лв ,за оран - по 20 лв/дек , фрезуване - по 12 лв/д (не го спестявай ) -ще бъдеш благодарен за този съвет , браздене - 10 лв. Ако ще сееш с картофосадачка - без бразденето !
              2. За торенето- 30-50 кг амониева ,15 кг калиев сулфат (ако е хлорид се хвърля на есен ),10 кг фосфор (цени не знам) Има смесени торове (уж е по - изгодно , но за мен не е ).
              3. За семена - около 300 кг/д (фракция 35-40 мм ) по около 1 лв
              (сортове - агата, ривиера, карлита - 65 дни ; латона - 75 дни; арнова-80 дни
              4. При ранно производство не се пръска с/у плевели , а се прави почвена обработка разрохкване (прашене)
              5. Листно подхранване - около 15 - 30 лв/дек (направи го - плюс 10 % )
              6. Загърляне (възравяне) - при височина на стеблото около 25 см. Колкото по дълбоко се загърлят ,толкова по - добре . 10-12 лв/дек
              7. Изваждане - 3 надници на декар (3 човека)
              плюс 20 лв/дек за коня или трактора.
              8. Сортиране и транспорт - ти си знаеш .
              Дано да си доволен от отговора . Успех !
              Последно редактирано от Венци- малкия; 03-01-09, 13:01.

              Коментар


              • #22
                До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Колега bgbul,моето семейство си изкарва прехраната със зеленчукопроизводство от 1989г.,по голямото ми производство е в полиетиленови оранжерии.
                Не искам да влизам в безмислени спорове,виждам че си от Пловдив,ако искаш заповядай в с.Житница да поговорим по темата или друга щом се занимаваш с такава дейност.Мога и аз да дойда до Пловдив?
                ТЛК 80 4,2ТД-95г

                Коментар


                • #23
                  До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
                  Колега bgbul,моето семейство си изкарва прехраната със зеленчукопроизводство от 1989г.,по голямото ми производство е в полиетиленови оранжерии.
                  Малко оффтопик, имам малка оранжерия - стъклена от холандските... Дай идея какво е най-рентабилно да произвеждам през зимата, като имаш впредвид, че си го продавам в мой магазин...
                  Че с това отопление доматите излизат със златно покритие!
                  Предварително благодаря!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                    Малко оффтопик, имам малка оранжерия - стъклена от холандските... Дай идея какво е най-рентабилно да произвеждам през зимата, като имаш впредвид, че си го продавам в мой магазин...
                    Че с това отопление доматите излизат със златно покритие!
                    Предварително благодаря!
                    Аз слагам ягоди,ранни картофи с мулч,краставици ако си направил отопление.

                    Домати не гледам от години,по времето когато при нас започнат да зреят ранните домати на о.Крит са в края на сезона,а в Гърция–масова беритба.
                    Затова цената е ниска.

                    Може би най-добре ягоди,при тях почти не трябва отопление само аварийно.Беритбата започва около 15 Април до 25-30 Май.
                    Стигал съм добив 3000кг. от декар.
                    Засаждат се от 15 Септември до 30 Ноември,след беритба се скубят растенията и се засажда друга култура.Аз слагам след тях корнишони или краставици,съответно и мрежа за засенчване заради високите температури.


                    Мога да съдействам за добър ягодов посадъчен материал.

                    Ако мога да бъда полезен с нещо може и по телефона.
                    ТЛК 80 4,2ТД-95г

                    Коментар


                    • #25
                      Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
                      Колега bgbul,моето семейство си изкарва прехраната със зеленчукопроизводство от 1989г.,по голямото ми производство е в полиетиленови оранжерии.
                      Не искам да влизам в безмислени спорове,виждам че си от Пловдив,ако искаш заповядай в с.Житница да поговорим по темата или друга щом се занимаваш с такава дейност.Мога и аз да дойда до Пловдив?
                      Не разбирам какъв е спора ? Ако нещо кажеш за отговор по Темата - моля ! За спорове - минала ми е възрастта ! Колко декара отглеждаш -картофи ! Като говориш за оранжерия ти си по-вещ , но въпроса не е за оранжериино производство , а за открито .
                      Малко данни за мен :
                      Отглеждам 50 дка картофи - сорт Агрия . Планинско замеделие - 1600 м Н.В. Добиви - както всички (всяка година различно - но в границите от 1300 до 5000 кг/дек)
                      Няколко години комбинирах с фасул - 30 дка , но проблем се оказа прибирането (наклонен терен и не може да се ползва Комбайн ) и трябваше да го караме на 30 км до комбайна за да отделим зърното от обвивката .
                      Ако говорим за няколко корена - като експеримент съм добивал 4 кг от корен ( в 1дка има 4500 - 6000 корена ). Но това е само експеримент . На терена е друго !!!
                      Пиши какви добиви правиш ти (не се съревноваваме ,просто вече говорим като колеги) Каква е оранжерията ти? Да не е от вида "растения без почва"? ( за незнаещите -това е съвсем сериозен въпрос )

                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      Здравейте,

                      Много бих бил благодарен ако някой колега от Самоковско или Смолянско сподели технологична карта за отглеждане на картофи?

                      Интересувам се от цени на разсад на елитни сертифицирани сортове и разбира се и от нашенските разсади, и още малко съвети, кога най-рано може да се засее ранен сорт, техника на самото засяване, кой сорт кога къде как защо и т.н.

                      Преди малко се стресирах с тези цени от 2-3 лв на килограм за сертифициран кг разсад... а допълнително ме натъжи държавния рекет на МЗХ с решението си да спре всички субсиидии за фермери ползващи разсад собствено производство, демек не купувате ли от няколкото фирми на богопомазани хора не сте ефективни и легални земеделци следователно за вас пари ЙОК

                      Предварително благодаря!
                      Ако въпроса е бил за оранжериино производство на картофи ? - съжалявам , но не съм разбрал.
                      Последно редактирано от cveti; 03-01-09, 17:30.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Аз се набутах с разни измислени и безвкусни сортове от Карагьозов, но ще обърна курса твърдо към Агрия!
                        Колега 1600 н.в. не е ли прекалено височко?

                        Иначе за оранжерията имах впредвид всичко за плод-зеленчук, копър,магданоз, тиквички и т.н...

                        Коментар


                        • #27
                          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                          Аз се набутах с разни измислени и безвкусни сортове от Карагьозов, но ще обърна курса твърдо към Агрия!
                          Колега 1600 н.в. не е ли прекалено височко?

                          Иначе за оранжерията имах впредвид всичко за плод-зеленчук, копър,магданоз, тиквички и т.н...
                          Осигуриш ли си пазар може толкова магданоз да засадиш че да мааш с косатаПазарът е основното другото е от Лукавия
                          К мирной жизни не пригоден.
                          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                          Коментар


                          • #28
                            До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                            Аз се набутах с разни измислени и безвкусни сортове от Карагьозов, но ще обърна курса твърдо към Агрия!
                            Колега 1600 н.в. не е ли прекалено височко?

                            Иначе за оранжерията имах впредвид всичко за плод-зеленчук, копър,магданоз, тиквички и т.н...
                            За семепроизводство се допускат площи с Н.В - над 1200 м ,отдалечена от други култури на 200 м и толкова отдалеченост на сорт от сорт.
                            1. В БГ това не се спазва и затова са кофти семената .
                            2. Масово не се изследват площите за Нематода и затова добивите се мерят с КОФИ .
                            А относно Н. В. - площите са близо до хижа Бяла Черква - 1645 м

                            Коментар


                            • #29
                              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Виждате ли смисъл да се карат от Елит примерно 2 реколти при около 40 Дка?

                              Коментар


                              • #30
                                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                                Не разбирам какъв е спора ? Ако нещо кажеш за отговор по Темата - моля ! За спорове - минала ми е възрастта ! Колко декара отглеждаш -картофи ! Като говориш за оранжерия ти си по-вещ , но въпроса не е за оранжериино производство , а за открито .
                                Малко данни за мен :
                                Отглеждам 50 дка картофи - сорт Агрия . Планинско замеделие - 1600 м Н.В. Добиви - както всички (всяка година различно - но в границите от 1300 до 5000 кг/дек)
                                Няколко години комбинирах с фасул - 30 дка , но проблем се оказа прибирането (наклонен терен и не може да се ползва Комбайн ) и трябваше да го караме на 30 км до комбайна за да отделим зърното от обвивката .
                                Ако говорим за няколко корена - като експеримент съм добивал 4 кг от корен ( в 1дка има 4500 - 6000 корена ). Но това е само експеримент . На терена е друго !!!
                                Пиши какви добиви правиш ти (не се съревноваваме ,просто вече говорим като колеги) Каква е оранжерията ти? Да не е от вида "растения без почва"? ( за незнаещите -това е съвсем сериозен въпрос )


                                Ако въпроса е бил за оранжериино производство на картофи ? - съжалявам , но не съм разбрал.
                                За извън почвено отглеждане не мисля.Там е друг филм,скъпо струващи системи за хранене и особено информацията за хранителен режим.

                                Наистина е така за добивите от 1500 до 5000 кг. в зависимост от отглеждането.За дълбочината на засаждане не съм съгласен.
                                Ако ги засаждаш в бразди дълбоки 20см.,не ги заравяш с 20см.почва нали.
                                Също има разлика в отглеждането на различна надморска височина.
                                Аз съм убеден,че най добрия посадъчен материал става над 1100-1200м. където няма вирусоносители.
                                Имам идея за отглеждане върху повдигнати лехи,мулчирани с черно или червено полиетиленово фолио.Червеното е за затопляне на почвата за по ранно производство.

                                Имам 16дк. оранжерии,170дк.земя,но съм свил производството до оранжериите и малко на открито поради липсата на работна ръка.

                                Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                                Виждате ли смисъл да се карат от Елит примерно 2 реколти при около 40 Дка?
                                Две реколти на една и съща почва ли?
                                Аз не бих го направил.А и за втората ще е много топло вече.
                                Последно редактирано от cveti; 04-01-09, 10:25.
                                ТЛК 80 4,2ТД-95г

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X