Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Тъй, аз да питам! Някой в радиус от 60-80км от Пловдив дали си е направил труда да сее Агрия! Искам да взема проба(за съжалание с измамите стигнахме до тука), и след дегустация да си взема картофи за зимата. Верно няма да е много като количество( за 2 семейства), но други картофи не искам. Ако пробата излезе успешна, лично аз ще пиша тука, от кого хората от форума, да отидат и да си вземат вкусни картофи за зимата!
    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

    Коментар


    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
      Тъй, аз да питам! Някой в радиус от 60-80км от Пловдив дали си е направил труда да сее Агрия! Искам да взема проба(за съжалание с измамите стигнахме до тука), и след дегустация да си взема картофи за зимата. Верно няма да е много като количество( за 2 семейства), но други картофи не искам. Ако пробата излезе успешна, лично аз ще пиша тука, от кого хората от форума, да отидат и да си вземат вкусни картофи за зимата!
      Тъй като никой не ти отговаря - нека ти помогна да разбереш защо .
      Ясно е , че Агрията е издръжлива , покълва доста по-късно от други сортове и за това всички които са сяли Агрия я запазват за продан за най-късно .
      Трябва ти някой , който е сял ЕДИНСТВЕНО Агрия . Само той ще продава в момента .
      Аз ти препоръчвам да влезнеш в "Кауфланд" . Там разгледай няколкото сорта . Има дори внесени от Франция .
      Харесай си някакви и ги пробвай .
      Като препоръка - колкото е по-жълт един картоф , толкова повече скорбяла ( сухо вещество ) съдържа . И съответно е по-подходящ за обработка .
      Избери си най-жълтите и ги пробвай . Може да ти харесат ?
      И ако ще ги съхраняваш на топло - не си взимай много . Ще покълнат - дори да са Агрия.
      Да са ти вкусни !

      Коментар


      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Благодаря за съвета! Честно, въобще не се бях сетил да отида до Кауфланд. Тракия я визитирам 1 до 2 пъти в годината. Но щом казваш, ще проверя там, понеже явно от тук нищо няма да се получи. Миналата година си взех немски от Метро на околовръстното, на цена по-ниска от българските други сортове, и практически цяла зима изкарахме с тях. Истинско удоволствие за сетивата за пръв път от поне 5-6г. Затова и държа да са пак същия сорт. От всичко останало, което съм опитвал, за хранителни цели, като че ли този сорт е най-добрия!
        Поздрави!
        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

        Коментар


        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Здравейте колеги картофари! С голяма радост открих форума ви и изчетох повечето постове доста задълбочено. Истинско удоволствие е че открих подобно сборище на картофаджии.
          Аз се занимавам с внос и търговия на семена картофи заедно с моя баща. Фирмата ми се казва Словбул Соланум Пловдив и както е видно от името е ситоирана в Пловдив.
          Мога да кажа доста неща относно картофопроизводството ( аз не съм агроном!!!), но работата в тази сфера (вече 7 години) ме е научила много неща, както и честите ми ходения при ферери в Холандия.
          Първо нека всички са наясно, че ЛОШ СОРТ КАРТОФИ НЯМА!!! Може би не предполагате колко сорта са само в Европа - каталога на ЕС е повече от 32 страници с по 20тина сорта на страница!!!От друга страна всеки един сорт струва на фирмата селекционер поне 10-11 години изпитване преди да се реши за неговата комерсиализация... Просто всеки един от нас трябва да е наясно каква цел гони при сеенето на картофи - много ранно производство, ранно полско или планинско отглеждане и естествено да подбере подходящия за нуждата сорт.
          Видях чудения и питания за Агрия, която е НЕМСКИ сорт на Европлант а не Холансдки, за полско производство. Според мен това е грешка! Агрия е късен сорт и има нужда от около 100-115 дни от поникването му до пълна зрялост. Това не може да се постигне в условията на Пловдив-Пазарджишкия климат, например - както знаете картофите спират да се развиват при температура над 32 градуса.
          Що се отнася до "меката" на картофоотглеждането - Холандия - всяка година съм там за 40-45 дни в периода от края на Май до началото на Юли. Работя с тамушен фермер, семеприозводител, за селекцията на посевите му със семена. Ето какво съм научил и от този ми опит относно качествата на семената и техния клас!
          Окачествяването на семената се базира основно на процента (промила по-точно) завирусяване и наличието на бактерийни болести, причиняващи загниването на картофите (общо наричани - Ервиния). Голямото учудване за много от Вас ще дойде от факта, че разликата между клас А и Елит е в това че при елит не се допуска наличието на бактерийно болни растения при огледа на контролните органи по време на вегетацията, а при клас А има толеранс от 10ина растения на хектар! Друото е в процента вирус който се допуска за всеки клас.... А тук като се каже ЕЛИТ - всякаш сам се гледа и дава по 10 тона/дка
          Също така е добре да знаете, че там няма пряка субсидия за картофоотглеждането, както има у нас! Картофите не се подпомагат! Също и е забранено да се полива от където ти е кеф, въпреки че вода колкото искаш! Трябва ти специално разрешение от организацията която се грижи за техните канали и отвеждането на водата в морето, а биенето на сонди е забранено. Но пък климата им е много благоприятен - имат много често сутришна роса даже и през юни, а температурата рядко минава 29градуса в този период.
          Истинта е че в Холандия хората занимаващи се със земеделие са ходили най-малко в земеделски колеж или даже университет и са много наясно и с препаратите, вредителите и с технологията на отглеждане. Картофите задължително спазват 3 годишен цикъл на сеитбо-оборот - по закон, което много помага при борба с вредителите.
          За мен лично проблема със знанието и познаването на културата, било то картоф или нещо друго, е основен за нашето земеделие. Колко от нашите фермери са ходили на училище за това? Кой знае основните болест по картофите? Колко от нас могат да разпознаят вируси, ризоктония, алтернария, нематода, различните видове краста, вертицилиум.... най-лесно е да се каже - "ами то семето виновно". Може и да е така в някой случай, но в повечето не е - купил съм си книга от Холанската служба по контрол на семена NAK с над 270 страници от болести и вредители по картофите.... ако някой се интересува може да поглене на http://www.potato.nl/uk/nivap/shop - книгата се казва POTATO DISEASES и си заслужава ако се занимавате сериозно с картофо отглеждане.
          Това е от мен за сега. Ако ви е интересно да научите и за друго налично на нашия пазар като семена и сортове може да надникнете в сайта на фирмата www.slovbul.dir.bg. Ще продължа да следя форума и ще помагам с каквото мога
          поздрави на всички и успех!!!

          Коментар


          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Здравейте г-н Карагьозов!

            Аз закупих от Вас един ТИР семена за картофи! Платих Ви 100 % авансово...

            Картофите бяха конфискувани от Растителна Защита, заради съмнения за клавибактер...

            Както си спомняте, когато се наложи да съдействате, заедно с французите много бързо се обявихте за напълно свободни от всякакви ангажименти...

            Сега аз се съдя с Растителна защита, но в интерес на истината от сърце Ви желая успех...

            Проблема е в това, че не само че България е малка , ами и с тоя интернет, човек не може да се покрие...

            Сорта е "Атлас" - производител Germicopa Франция - вносител - въпросния господин...
            Последно редактирано от Volk; 22-10-09, 21:45.

            Коментар


            • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
              Здравейте г-н Карагьозов!

              Аз закупих от Вас един ТИР семена за картофи! Платих Ви 100 % авансово...

              Картофите бяха конфискувани от Растителна Защита, заради съмнения за клавибактер...

              Както си спомняте, когато се наложи да съдействате, заедно с французите много бързо се обявихте за напълно свободни от всякакви ангажименти...

              Сега аз се съдя с Растителна защита, но в интерес на истината от сърце Ви желая успех...

              Проблема е в това, че не само че България е малка , ами и с тоя интернет, човек не може да се покрие...

              Сорта е "Атлас" - производител Germicopa Франция - вносител - въпросния господин...
              Здравейте Г-н Добрев,
              нещата наистина станаха както Вие казвате, с изключение на това, че не споменавате за крайния резултат от изпитването на нашите карантинни служби и това че то се протака изключително дълго. А що се отнася до нашето съдействие - също не сте съвсем искрен .
              В крайна сметка аз не мога да Ви виня че сте обиден и се сърдите, даже Ви желая много успех и да си възстановите щетите заедно с щедра компенсация.
              Успех!

              Коментар


              • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Първоначално публикуван от karagyozov Преглед на мнение
                Здравейте колеги картофари! С голяма радост открих форума ви и изчетох повечето постове доста задълбочено. Истинско удоволствие е че открих подобно сборище на картофаджии.
                Аз се занимавам с внос и търговия на семена картофи заедно с моя баща. Фирмата ми се казва Словбул Соланум Пловдив и както е видно от името е ситоирана в Пловдив.
                Мога да кажа доста неща относно картофопроизводството ( аз не съм агроном!!!), но работата в тази сфера (вече 7 години) ме е научила много неща, както и честите ми ходения при ферери в Холандия.
                Първо нека всички са наясно, че ЛОШ СОРТ КАРТОФИ НЯМА!!! Може би не предполагате колко сорта са само в Европа - каталога на ЕС е повече от 32 страници с по 20тина сорта на страница!!!От друга страна всеки един сорт струва на фирмата селекционер поне 10-11 години изпитване преди да се реши за неговата комерсиализация... Просто всеки един от нас трябва да е наясно каква цел гони при сеенето на картофи - много ранно производство, ранно полско или планинско отглеждане и естествено да подбере подходящия за нуждата сорт.
                Видях чудения и питания за Агрия, която е НЕМСКИ сорт на Европлант а не Холансдки, за полско производство. Според мен това е грешка! Агрия е късен сорт и има нужда от около 100-115 дни от поникването му до пълна зрялост. Това не може да се постигне в условията на Пловдив-Пазарджишкия климат, например - както знаете картофите спират да се развиват при температура над 32 градуса.
                Що се отнася до "меката" на картофоотглеждането - Холандия - всяка година съм там за 40-45 дни в периода от края на Май до началото на Юли. Работя с тамушен фермер, семеприозводител, за селекцията на посевите му със семена. Ето какво съм научил и от този ми опит относно качествата на семената и техния клас!
                Окачествяването на семената се базира основно на процента (промила по-точно) завирусяване и наличието на бактерийни болести, причиняващи загниването на картофите (общо наричани - Ервиния). Голямото учудване за много от Вас ще дойде от факта, че разликата между клас А и Елит е в това че при елит не се допуска наличието на бактерийно болни растения при огледа на контролните органи по време на вегетацията, а при клас А има толеранс от 10ина растения на хектар! Друото е в процента вирус който се допуска за всеки клас.... А тук като се каже ЕЛИТ - всякаш сам се гледа и дава по 10 тона/дка
                Също така е добре да знаете, че там няма пряка субсидия за картофоотглеждането, както има у нас! Картофите не се подпомагат! Също и е забранено да се полива от където ти е кеф, въпреки че вода колкото искаш! Трябва ти специално разрешение от организацията която се грижи за техните канали и отвеждането на водата в морето, а биенето на сонди е забранено. Но пък климата им е много благоприятен - имат много често сутришна роса даже и през юни, а температурата рядко минава 29градуса в този период.
                Истинта е че в Холандия хората занимаващи се със земеделие са ходили най-малко в земеделски колеж или даже университет и са много наясно и с препаратите, вредителите и с технологията на отглеждане. Картофите задължително спазват 3 годишен цикъл на сеитбо-оборот - по закон, което много помага при борба с вредителите.
                За мен лично проблема със знанието и познаването на културата, било то картоф или нещо друго, е основен за нашето земеделие. Колко от нашите фермери са ходили на училище за това? Кой знае основните болест по картофите? Колко от нас могат да разпознаят вируси, ризоктония, алтернария, нематода, различните видове краста, вертицилиум.... най-лесно е да се каже - "ами то семето виновно". Може и да е така в някой случай, но в повечето не е - купил съм си книга от Холанската служба по контрол на семена NAK с над 270 страници от болести и вредители по картофите.... ако някой се интересува може да поглене на http://www.potato.nl/uk/nivap/shop - книгата се казва POTATO DISEASES и си заслужава ако се занимавате сериозно с картофо отглеждане.
                Това е от мен за сега. Ако ви е интересно да научите и за друго налично на нашия пазар като семена и сортове може да надникнете в сайта на фирмата www.slovbul.dir.bg. Ще продължа да следя форума и ще помагам с каквото мога
                поздрави на всички и успех!!!

                Г-н Карагйозов,Вие можете ли да разпознавате изброените от Вас вируси и болести?Аз контактувам с доста професори специалисти,които се затрудняват да определат съответната болест,та се налага да се определя чрез проба.

                А на колегата Volk какво става с картофа за който ви е задал въпрос?

                За пореден път се убеждавам,че повечето търговци на семена и посадъчен материал МАМЯТ.
                Ако можете убедете ме в противното.
                ТЛК 80 4,2ТД-95г

                Коментар


                • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Първоначално публикуван от Красимир Начев Преглед на мнение
                  Г-н Карагйозов,Вие можете ли да разпознавате изброените от Вас вируси и болести?Аз контактувам с доста професори специалисти,които се затрудняват да определат съответната болест,та се налага да се определя чрез проба.

                  А на колегата Volk какво става с картофа за който ви е задал въпрос?

                  За пореден път се убеждавам,че повечето търговци на семена и посадъчен материал МАМЯТ.
                  Ако можете убедете ме в противното.
                  Здравейте и на Вас.
                  Тези които съм изброил ги познавам, да. Вирусите по тип не могат да се разпознаят с просто око - само с лабораторни тестове. Видимо само се установява наличието на вирус, но не и вида му - да това го мога. Както писах, на това съм се научил в Холандия и работя точно по селекцията на семената всяко лято. Бактерийно гниене всеки от нас може да познае, предполагам.
                  Аз не съм агроном, пак го повтарям, но пък за неща които не знам съм си взел литература и чета в нета
                  Що се отнася за поста на Volk - аз му отговорих вече и това едва ли е тема за дискутиране тук... ако той реши, нямям против.
                  Що се отнася за маменето - как да ви убедя с писане в някакъв форум... аз не съм тръгнал да си правя реклама тук - както виждате никъде не съм се говорил за сортовете които предлагам или пък да плюя по другите колеги вносители. Ако имате идея как мога да ви накарам да си смените мнението за търговците споделете и ще го направя.

                  Коментар


                  • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Първоначално публикуван от karagyozov Преглед на мнение
                    Ако имате идея как мога да ви накарам да си смените мнението за търговците споделете и ще го направя.
                    Имам идея!

                    Върнете ми парите, а пък аз ще ви предоставя правата си в делото срещу Растителна Защита!

                    За другата година има заседание на арбитражния съд!

                    Коментар


                    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                      Имам идея!

                      Върнете ми парите, а пък аз ще ви предоставя правата си в делото срещу Растителна Защита!

                      За другата година има заседание на арбитражния съд!
                      Ще се консултирам възможно ли е да се направи такова нещо и ще Ви отговоря.

                      Коментар


                      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от karagyozov Преглед на мнение
                        Ще се консултирам възможно ли е да се направи такова нещо и ще Ви отговоря.


                        Ако не е блъф, звучи добре...

                        Незнам как сте с картофите, но от бизнес изглежда разбирате...

                        И от излизане от кофти ситуация - също!

                        Поздрави г-н Карагьозов!

                        Коментар


                        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          А пък ако се случи, ще Ви съдействам да дадем малко светлина върху "работата" на Растителна защина!

                          Коментар


                          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Ако наитина се стигне до там, ще ми е нужна цялата Ви документация по делото, така или иначе.

                            Коментар


                            • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                              Тъй, аз да питам! Някой в радиус от 60-80км от Пловдив дали си е направил труда да сее Агрия! Искам да взема проба(за съжалание с измамите стигнахме до тука), и след дегустация да си взема картофи за зимата. Верно няма да е много като количество( за 2 семейства), но други картофи не искам. Ако пробата излезе успешна, лично аз ще пиша тука, от кого хората от форума, да отидат и да си вземат вкусни картофи за зимата!
                              Аз тази година сях агрия, но съм на доста повече от 80км от пловдив

                              хех колеги този форум е последното място в което очаквах да срещтна тема за картофи . Тази година реших да посея картофи и да кандидатствам по програма млад фермер. Както много от земеделците в България и аз грам понятие си нямам от земделие . И сега си сърбам попарата заради което. Както и да е взех отпочинала земя 14-15г, направих какви ли не обработки, купих си сорт агрия, пръскане облино, поливане на корем - канала е точно над мене , и на накрая ... нито добив нито цена . Сега съм ги сложил в един склад и със всички произтичащи от това рискове не ги продавам и чакам цена за след нова г. То тази година, че ще съм на загуба тва е ясно - лошото е че спечелих програмата и сега съм задължен още 5г да сея картофи, и ако продължавам да съм на загуба всяка година накрая от парите които ще взема като събсидия няма да остане нищо .Направо съм се видял в чудо.
                              Картофаджии с които работя ми казват, че като за първа год е нормално да си на загуба, но вече не знам ...
                              Та така се получава когато се занимаваш с нещо от което не разбираш или по лошо което не ти е на сърце да се занимаваш с него .
                              gsm - 0899388807

                              Коментар


                              • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Колега колко декара имаше и колко тона картоф произведе? Агрията откъде я купи и какъв клас е? Тази програма не те ли задължава да правиш сеитбооборот или трябва само с картофи да се занимаваш? Питам, защото един приятел също кандидатства, но каза че трябвало да се прави сеитбооборот като една година сее картоф, а другата житни култури и т.н.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X