Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Уважаеми колеги, забравих да спомена, че не съм агроном и това е само хоби за мен. Площите които отглеждахме бяха с размери от 120 до 300 декара. Лабораторните лехи от 20 до 100 квадратни метра за сорт и от 20 до 50 квадратни метра за "контролните" групи.

    Ето още две любопитни подробности при отглеждането и търговията с картофи:

    1. В последните години опитите показват, че семе със "хронологична" възраст от 333 дни дава повече основни стебла и по-добри добиви от семе със "хронологична" възраст от 303 дни (при семе 55 мм).

    "Хронологична"-та възраст на семето е -времето от бутонизация (началният момент, когато картофеното растение прави завръзи по корените си и от тях се развиват картофените клубени - грудки) до времето на засаждане на семето за следващата вегетация през пролетта.

    Семе със "хронологична" възраст от 333 дни дава до 188 000 стебла на хектар срещу 55 000 стебла при семе със 303 дни.

    За да има големи добиви трябва да има и достатъчна листна маса, която да направи фотосинтезата и да "произведе" скорбялата за грудките!

    2. Дългогодишната статистика е установила, че процентът на промяната на площите засадени през една стопанска година и промяната на добивите спрямо предишната стопанска година, повлияват цената на картофите в съотношение 1:7 в обратната посока.

    Пример:
    Ако през 2009 година площите се увеличат с 1% и средните добиви от хектар се увеличат с 1 % то цената на картофите на пазара ще спадне със 14 % !!!
    Ако площите се увеличат с 10 % и средните добиви от хектар се увеличат с 1 % то цената на картофите на пазара ще спадне със 77% !!!
    През 2006 цената беше 5 евро цента за килограм, а през 2007 беше 20 евро цента за килограм.
    Формулата наистина действува!

    Същото важи и в обратна посока!!!

    За това не забравяйте правилото на баба ми Райна Шокордова

    НИКОГА НЕ ЗАПОЧВАЙТЕ ПРОИЗВОДСТВО НА СТОКА, ЗА КОЯТО НЕ СТЕ ОСИГУРИЛИ ПАЗАР ПРЕДВАРИТЕЛНО!

    Желая Ви успех!

    Коментар


    • #92
      До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      И последно,
      всички чували или торби с опаковки на семена задължително трябва да имат оригинални зашити със здрав конец етикети.
      На снимките показвам холандския модел.

      Това е някаква гаранция за произхода на семето.

      На края ще представя моята лична класация за селскостопанското производство на кореноплодни растения в Европа:
      Номер 1 селяните в Германия (провинция Долна саксония)
      Номер 2 селяните в Холандия
      Номер 3 селяните в Турция
      Номер 4 селяните в Норвегия (Хедмарк и Ост марк), Швеция и Финландия
      Номер 5 селяните в Испания и Франция.

      Коментар


      • #93
        До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Днес, 07.04 гледах в магазин от известна верига пресен картоф от Египет на цена 0,49 лв. Помислете си добре, бъдещи производители, дали да хвърлите времето и парите си при такава конкуренция.

        Коментар


        • #94
          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Незнам да ли знаете но картофа е донесен от някои си господин Катроф ,хубава тема четах я с интерес браво за инфото!

          Коментар


          • #95
            До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Темата е много интересна... за това реших да поствам. Да се представя, аз съм дребен арендатор от северна България. Занимавам се предимно със зърнопроизводтсво, но гледам и картофи. Ето малко снимки на една от нивите ми .
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #96
              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Първоначално публикуван от l337krew
              Темата е много интересна... за това реших да поствам. Да се представя, аз съм дребен арендатор от северна България. Занимавам се предимно със зърнопроизводтсво, но гледам и картофи. Ето малко снимки на една от нивите ми .
              Образцови площи !
              Поздравления ! Какъв сорт са ?


              Първоначално публикуван от kmeto Преглед на мнение
              Уважаеми колеги,
              след две водки и четири бири снощи и кратко убеждавне от страна на нашия приятел, наречен във форума странно защо Gotin ?!?!? си позволявам да споделя с Вас моя опит в отглеждането на картофи.

              - От направените опити достигнахме до следните заключения:
              а) сорт Санте - изключително стабилен сорт 2/3 от клубените са с размери от 55-80 мм, 1/3 28-55 мм.
              б) сорт Ел Пасо - едри и много едри клубени - от 3 до 5 клубена с размери 55-80 мм. и от 3 до 5 клубена с размери 80-110 мм.
              в) сорт Арнова - равномерни едри клубени със среден размер от 55-80 мм.
              г) сорт Алмера - 2/3 равномерни едри 55-80 мм и 1/3 много едри с размери 80-110 мм.
              - Сорт Алмера изпробвахме само през 2007 година. През 2008 закъснях с търсенето на семе. Фирмата доставчик не знаеше нищо за тези наши експери-менти и ние купувахме семената от магазина на Сточна гара в София. Реалните брутни резултати бяха - брой завръзи средно 35-40; средно тегло на едно огнище 2500 гр.; номинален брутен добив от хектар 142,8 т/ха. Което потвърждава, че сорта е с изключителни качества и комбинирания тор Lithactyl си струва парите.

              Надявам се, че тази информация ще Ви бъде полезна.
              Позелавам здраве и успех на всички форумници!
              Силно и приятно впечатлен !
              Надявам се да опра до вашите услуги и съвети !
              Имам въпроси - естествено за догодина се готвя - но от рано .
              От каква площ( големина) посеви се правят анализите ?
              1. За килограм на огнище .
              2. Огнище - значи ли един корен - съответно стебло ?
              3. За брой стебла на ХА ?( 188 000 и съответно 55 000 )( 338 и 303 дневни семена).
              4. Добивите - хипотетично според анализите от малка площ ли са направени или реални хектари са засяти ?
              И още въпроси има - но постепенно .
              Аз доста опит съм натрупал с картофи . Производство на 1600 м Н.В.
              Много ми харесаха анализите и прогнозите .......и увереността ви също ..... но аз нямам тази увереност заради отглежданите от моето семейство картофи .
              Ясно е , че някъде се разминаваме - трябва да уточним КЪДЕ ?
              Надявам се да ми помогнете - че сън не ме хваща . Едва тази вечер прочетох вашите експерименти и .... си загубих съня - това сериозно .
              Дано по-скоро се включите в Ефир ....
              Очаквам отговор .
              Последно редактирано от bgbul; 06-08-09, 00:53.

              Коментар


              • #97
                До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Колега от 10 години се занимавам с производство на картофи и мога да кажа, че имам доста опит в тази област. От Самоковско съм. Тази година имам 30дка, а миналата бяха 50дка. От опит мога да кажа, че в тази дейност 1+1 не винаги прави 2. т.е. ако има кг.картофи в едно огнище да очакваме добив от 5,5 тона от дка. Добивите се смятат когато сложиш парите наесен в джоба и ги разделиш на декарите.Всичко останало е суха статистика. При разходи на декар над 1000лв. няма как да излезеш на печалба. Още повече говориш за 300 дка.Колкото са повече декарите, толкова повече се увеличават разходите и се увеличава възможността някъде да има участъци с доста по-слаб добив. Затова добива се смята средно от декар или хектар, а не като математическа интерполация на добивът от едно огнище.А тези добиви над 3.5 тона/дка ги има само в книгите. От опит съм установил, че от 1 дка може да се добият дори 4тона, което е почти максимума, но от 50 или 100 дка такъв среден добив е невъзможен. РЕАЛНИ добиви над 4 тона/дка ми изглеждат много съмнителни. Това е моето мнение колеги. Не ангажирам никого с него. Просто се опитвам да върна в реалността тези, които очакват да станат милионери от картофите. Аз още не съм станал.
                Първоначално публикуван от kmeto Преглед на мнение
                Уважаеми колеги, ....................

                Коментар


                • #98
                  До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Първоначално публикуван от stanli77 Преглед на мнение
                  Колега от 10 години се занимавам с производство на картофи и мога да кажа, че имам доста опит в тази област. От Самоковско съм. Тази година имам 30дка, а миналата бяха 50дка. От опит мога да кажа, че в тази дейност 1+1 не винаги прави 2. т.е. ако има кг.картофи в едно огнище да очакваме добив от 5,5 тона от дка. Добивите се смятат когато сложиш парите наесен в джоба и ги разделиш на декарите.Всичко останало е суха статистика. При разходи на декар над 1000лв. няма как да излезеш на печалба. Още повече говориш за 300 дка.Колкото са повече декарите, толкова повече се увеличават разходите и се увеличава възможността някъде да има участъци с доста по-слаб добив. Затова добива се смята средно от декар или хектар, а не като математическа интерполация на добивът от едно огнище.А тези добиви над 3.5 тона/дка ги има само в книгите. От опит съм установил, че от 1 дка може да се добият дори 4тона, което е почти максимума, но от 50 или 100 дка такъв среден добив е невъзможен. РЕАЛНИ добиви над 4 тона/дка ми изглеждат много съмнителни. Това е моето мнение колеги. Не ангажирам никого с него. Просто се опитвам да върна в реалността тези, които очакват да станат милионери от картофите. Аз още не съм станал.
                  Който гледа картофи реално - знае всичко което си описал . Това е истината ...... но за нас - производителите .
                  За учените - добивите са много по-големи и печалбата е огромна ....просто ние не знаем как да отглеждаме картофи .

                  А сега за статистиката - при експеримент от едно гнездо ( сорт Агрия) - сме вадили 4 кг картофи . По сметките на колегата ( кмето )- един декар има 4500 гнезда от сорта Агрия - значи трябва да вадим 18 тона от декар ....айде малко грешки да допуснем - да паднем с 50 % добива- пак 9 тона трябва на хартия да излезнат ...... ДА ама ...НЕ !
                  В склада се оказаха по 3 тона от декар .
                  За това питам колегата - дали на хартия ( експериментално ) или на нивата се прави сметката ...... но колегата не иска да отговаря.
                  Сигурно някъде смята добивите ......

                  Коментар


                  • #99
                    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Уважаеми колеги
                    отдавна не съм влизал в този форум защото нямам време. Лято е и работа много - време малко! Само 24 часа в денонощие!

                    Лелеее! Тука голям кокошарник станало!

                    Уважаеми колеги, споделих с вас моя опит.
                    Вътре в текста има отговори на всичките ви въпроси!
                    Трябва само внимателно да четете!

                    Това което научих безплатно от американците и датчаните и моя опит с тази технология споделих с вас. В цивилизования свят е така! За всички има равен старт. От старта нататък всеки тича сам по своята писта!

                    Утре на пазара ние сме конкуренти и това е въпрос на оцеляване!

                    Когато знаете технологията и получените резултати - можете да си правите сметка защо са такива цените на пазара! И да прецените дали можете да се конкурирате с другите производители и какво трябва да направите за да успеете.

                    Ако преценките Ви са погешни загубите са си само за вас и друг не ви е виновен! И не трябва да ви спасява !

                    Който има някакви въпроси - в текста е посочен начин за контакт!

                    Желая Ви успех и здраве!

                    Иван Сапунджиев

                    П.С. Моят автомобил е Москвич Алеко и той не може да вдигне сам скорост от 160 км/ч., но аз не твърдя, че автомобилите са апарати на които максималната скорост е под 160 км/ч.

                    Айде чао!

                    Коментар


                    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Колега - Благодаря за включването .
                      Зададох ви простички въпроси .... но явно не сте ме разбрал .
                      За това формулирам само един въпрос :
                      Това което пишете ( прочетох го внимателно ) - се основава на Американски опит или вие го правите на нивата и постигате такива резултати ?
                      Нямам друг въпрос . Но нека уточня любопитството си .
                      Правя го в полза на много колеги , които четейки вашите писания - ще се втурнат да сеят картофи и да смятат добивите ....по вашите данни .
                      И ...... жална им майка Юнашка - ще гризнат Земеделското дръвце .
                      Там където пращате ентусиастите -НИЕ ( има и други колеги ) от там се връщаме .
                      Когато започвах да сея около 1992-3 година - се хвърлих на Холандският опит и семена .
                      Вадите - през 90 см ( нямаме такива браздилници ..... но аз си поръчах ).
                      От клубен до клубен - 35-40 см . Супер - с малко семена - големи площи се сеят .
                      И ето изненадата - гърбът на вадата трябва да е 45 см висок . Така трябва да се загърли при сеитбата или при следваща обработка .
                      Вие сте учен - как да го постигна с наличната техника в България?
                      И тук се разминаваме с Холандците - тяхната пръст е друга .
                      Техният климат е друг и за това имат добиви 9 тона /декар ( 1995 г )
                      Оказа се - че у нас - се сее по Български начин , с Българска пръст и Български торове. Това е реалността . Друга НЯМА .... освен на книга или в експерименти научни .
                      И ето сега - вие пак ме убеждавате в другата България - епизода ми се повтаря ........ но съм гърмян заек ....
                      За това моля за отговор на единственият ми въпрос .
                      Ако вашето изложение се основава на реални засяти площи - ще съм щастлив да видя един успешен и богат Картофаджия ( колега ).
                      Снимайте тези площи - да им се порадваме и ние .
                      Благодаря !

                      Коментар


                      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от kmeto Преглед на мнение
                        Уважаеми колеги
                        отдавна не съм влизал в този форум защото нямам време. Лято е и работа много - време малко! Само 24 часа в денонощие!

                        Лелеее! Тука голям кокошарник станало!

                        Уважаеми колеги, споделих с вас моя опит.
                        Вътре в текста има отговори на всичките ви въпроси!
                        Трябва само внимателно да четете!

                        Това което научих безплатно от американците и датчаните и моя опит с тази технология споделих с вас. В цивилизования свят е така! За всички има равен старт. От старта нататък всеки тича сам по своята писта!

                        Утре на пазара ние сме конкуренти и това е въпрос на оцеляване!

                        Когато знаете технологията и получените резултати - можете да си правите сметка защо са такива цените на пазара! И да прецените дали можете да се конкурирате с другите производители и какво трябва да направите за да успеете.

                        Ако преценките Ви са погешни загубите са си само за вас и друг не ви е виновен! И не трябва да ви спасява !

                        Който има някакви въпроси - в текста е посочен начин за контакт!

                        Желая Ви успех и здраве!

                        Иван Сапунджиев

                        П.С. Моят автомобил е Москвич Алеко и той не може да вдигне сам скорост от 160 км/ч., но аз не твърдя, че автомобилите са апарати на които максималната скорост е под 160 км/ч.

                        Айде чао!
                        Е точно там е истината-в пазарната конкуренция.
                        Та затова всеки има глава на раменете си да мисли с нея,да отсява от всяки коментар или критика полезното.
                        ТЛК 80 4,2ТД-95г

                        Коментар


                        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                          Колега - Благодаря за включването .
                          Зададох ви простички въпроси .... но явно не сте ме разбрал .
                          За това формулирам само един въпрос :
                          Това което пишете ( прочетох го внимателно ) - се основава на Американски опит или вие го правите на нивата и постигате такива резултати ?
                          Нямам друг въпрос . Но нека уточня любопитството си .
                          Правя го в полза на много колеги , които четейки вашите писания - ще се втурнат да сеят картофи и да смятат добивите ....по вашите данни .
                          И ...... жална им майка Юнашка - ще гризнат Земеделското дръвце .
                          Там където пращате ентусиастите -НИЕ ( има и други колеги ) от там се връщаме .
                          Когато започвах да сея около 1992-3 година - се хвърлих на Холандският опит и семена .
                          Вадите - през 90 см ( нямаме такива браздилници ..... но аз си поръчах ).
                          От клубен до клубен - 35-40 см . Супер - с малко семена - големи площи се сеят .
                          И ето изненадата - гърбът на вадата трябва да е 45 см висок . Така трябва да се загърли при сеитбата или при следваща обработка .
                          Вие сте учен - как да го постигна с наличната техника в България?
                          И тук се разминаваме с Холандците - тяхната пръст е друга .
                          Техният климат е друг и за това имат добиви 9 тона /декар ( 1995 г )
                          Оказа се - че у нас - се сее по Български начин , с Българска пръст и Български торове. Това е реалността . Друга НЯМА .... освен на книга или в експерименти научни .
                          И ето сега - вие пак ме убеждавате в другата България - епизода ми се повтаря ........ но съм гърмян заек ....
                          За това моля за отговор на единственият ми въпрос .
                          Ако вашето изложение се основава на реални засяти площи - ще съм щастлив да видя един успешен и богат Картофаджия ( колега ).
                          Снимайте тези площи - да им се порадваме и ние .
                          Благодаря !

                          Ами колега аз продавам холандска почва и торове, ако само това е проблема, нямате грижи ...

                          Коментар


                          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            [QUOTE=bgbul;835067]Колега - Благодаря за включването .
                            Зададох ви простички въпроси .... но явно не сте ме разбрал .
                            За това формулирам само един въпрос :
                            Това което пишете ( прочетох го внимателно ) - се основава на Американски опит или вие го правите на нивата и постигате такива резултати ?
                            Нямам друг въпрос . Но нека уточня любопитството си .
                            Правя го в полза на много колеги , които четейки вашите писания - ще се втурнат да сеят картофи и да смятат добивите ....по вашите данни .
                            И ...... жална им майка Юнашка - ще гризнат Земеделското дръвце .
                            Там където пращате ентусиастите -НИЕ ( има и други колеги ) от там се връщаме . [QUOTE=bgbul;835067]

                            КРАЙ НА ЦИТАТА!


                            Колега (уважаеми) "bgbul" нищо не сте разбрал!
                            Характерен пример за случка в която на някой хора дърветата им пречат за да видят гората!

                            Четете бе колега (уважаеми)!

                            Целият материал е достоверен! Всичко е написано ясно!
                            АКО НЕ РАЗБИРАТЕ НЕЩО - ОБАДЕТЕ МИ СЕ ПО ТЕЛЕФОНААААААА!
                            КАКТО НАПРАВИХА ДРУГИ СЪФОРУМНИЦИ!

                            Ако нямате пари кажете си телефона аз ще Ви се обадя!

                            За последно правя някакъв коментар тук по темата
                            Ако трябва и аз да натрупам 1370 поствания във форума за 10 месеца, то няма да ми остане време за четене и работа!

                            Ще пиша мнооооого бавно

                            1. Всичко си е написано в темата! Не съм скрил нищо от познанията си и моя опит!
                            2. Алчните хора ламтят за богатство без труд. Глупавите блъскат яко без да мислят. Умните първо трупат чужд и свой опит и сред това се хвърлят да се доказват на света и на СЕБЕ СИ!
                            3. Давам гласност на технологията и моя опит защото искам България да се развива напред! Това става с интелект и работа!
                            ЕДНА ОТ ПРИЧИНИТЕ ДА Я СПОДЕЛЯ Е, че спасявам обикновените хора от ЛАМТЕЖ ЗА ЗАБОГАТЯВАНЕ! Показвам им, какво се случва, когато инвестираш средства в дейност равностойна на КОМАРА. Дейност в която всеки може да постигне големи резултати и да свали цената на продукта на пазара!!! Ама това всичко го има в текста и трябва само някой да ЧЕТЕЕЕЕЕЕ! А както и на мен в училището четенето ми беше трудноооо!
                            4. Показва на желаещите да се занимават със картофопроизводство ДА НЕ ЗАПОЧВАТ РИСКОВО С ГОЛЕМИ ПЛОЩИ И ИНВЕСТИЦИИ, защото могат да постигнат същите резултати с по-малки площи и с малки инвестиции!!! С минимален риск! Какво ДРЪВЦЕ, какви ПЕТ ЛЕВА, каква МИЛИЦИЯ? Както се казваше в един стар виц от времето на Развития социализъм!
                            Няма нищо по-страшно от мисловното късогледство май?

                            Това е!

                            В следствие на резултатите от моите селскостопански експерименти
                            (в които загубих около 50 000 лв. преди да ми дойде ума да чета и ТЪРСЯ успешен опит)
                            фирми производителки на торове и препарати и търговци на семена предложиха да съберем доброволци от България желаещи да изпробват технологиите и семената БЕЗПЛАТНО.

                            За съжаление тази година имам забавен проект от две години за създаване на черешова градина и за това пропуснах картофопроизводството (направихме само малък експеримент в Босилеград - Сърбия на 3 декара, който дава до сега много добър резултат), но догодина живот и здраве пак ще БОЦНЕМЕ някой декар с картофи!

                            За финал ще повторя от написаното в лекцията:

                            ПАРАДИГМА НА СЪВРЕМЕННОТО СЕЛСКО СТОПАНСТВО -

                            Можеш до отглеждаш селскостопанска продукция на толкова площ, колкото можеш да поливаш от постоянен, сигурен водоизточник с постоянен дебит!

                            Scool`s out!

                            Иван Сапунджиев
                            Кюстендил
                            тел 0888-505094

                            skype ivansapunjiev
                            email ivansapunjiev@yahoo.com

                            Коментар


                            • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Както и да вижда нещата един учен човек - все си остава на теория .
                              Само толкова мога да кажа .
                              Един практик - пише това което е постигнал - 3.5 тона от декар .
                              Толкова извадихме когато гледахме 34 декара картофи ( сорт Агрия - 1999 г ) и 20 декара фасул ( Добруджански ) .
                              Колко пиша и колко чета - няма как да видиш . Може единствено да предполагаш......
                              И тъй като не видях конкретен отговор на единственият ми въпрос - се досещам за отговора.
                              Само чужд опит и експериментални посеви за констатиране на евентуални възможности на даден сорт и дадена местност .
                              Признавам - теорията ви е пленителна и прекрасна .Възхитих ви се на знанията и опита който споделяте . Благодаря !
                              Ако някъде мога да видя този опит приложен на практика ( такива добиви ) - ще отида да се полюбувам дори и до Македония .
                              Но макар и да ви дразня по някакъв начин - истината е само ЕДНА !
                              Всеки който отглежда картофи знае каква е тя - на практика .
                              Благодаря за приятните мигове с вашата теория !
                              А относно личното обаждане - аз постъпвам така :
                              Когато имам нужда от информация за семена или друга - отивам при човека който е вещ в занаята . Така постъпих когато пристигнаха семената от Холандия - отидох до Самоков за проверка и информация ( там има Институт или нещо подобно по картофите ).
                              Лично при ваша колежка Роза Иванчева - трябва да я знаете .
                              Така бих постъпил и днес .
                              Ако трябва да пиша книга , реферат или научен труд за картофопроизводство - непременно ще се възползвам от вашия опит и знания . Те са наистина големи . И създават уважение и респект .
                              Ако обаче трябва да посея декари картофи - за жалост .... ще се допитам до друг ваш колега . Извинения , че ще ви пренебрегна !
                              Завършвам - макар и да изпитвате неприятно чувство от моите въпроси и коментари - с ръка на сърцето кажете на себе си - дали съм прав ?
                              И всеки разговор с вас за картофи е много приятен и вълнуващ .
                              Но когато се срещнат теорията и практиката - винаги се получава разминаване и спорове .
                              А в спора се ражда истината .
                              Жалко , че един спор вие го превръщате в лични нападки .
                              Но дори това показва що за човек сте и колко сте убеден в теорията си - приложена на практика в България ( или Македония , Сърбия ).
                              Със съжаление приключвам тази тема - вместо позитивна и полезна - тя се превърна в личен спор .
                              За да няма повече спор - признавам :
                              Вие сте много учен , с много знания и натрупан опит !
                              И всичко което сте написал е самата истина .

                              Коментар


                              • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                А ти що реши, че практиците могат да постигнат максимален добив без помощ, без теория, без знания???

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X