Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
    След прочитане на цялта тема, мога определно да твърдя, че и от мен(машинен инжинер) може да стане производител на картофи. Още повече че съм притежател на достатъчно декари с надморска височина над 1200м. Да не говорим че тоя занаят ми е и леко потомствен. Обаче от толкова приказки, не схванах дали все пак някой възнамерява да започне да прави "нормални" картофи, които да стават за ядене от хора. Не мога да се отърва от мисълта, че последните 10-15г в стеремежа си за количество и ниски цени, предлаганите картофи на нашия пазар стават май само за прасетата, макар, че горките и те носят няква душа и не ги лапат по същия начин, както картофите от преди 20-на години. Защо ли? Ами защото нямат грам вкус на картофи.
    Години наред семейството ми изяждаше около 100-120 кг картофи зимно време. Последните няколко години обаче тази цифра драстично падна. Просто закупените картофи някак си ги ядохме насила. Не помогна и вземането на картофи директно от производител някъде над Велинград. Случайно или не, тази пролет си взехме пресни картофи от Солун на цена от 1,20лв за килограм в Лидъл, при цена същия ден в бараката до нас 2,70лв.
    По-големия сюрприз беше при готвенето и консумацията им. Просто бях забравил че картофа мирише и има вкус. Също като доматите, зелето, пъпеша.....
    При друго ходене в Метро, в друга държава, при това близко до Холандия, се оказа че изброените от вас Холандски картофени сортове въобще ги няма по рафтовете, а се продават други при това разпределени в опаковки за съответния тип готвене(това също имало значение). Гледам, че и в нашето Метро взеха да се появяват такива картофи, макари и на доста по-висока цена от същите извън БГ.
    За мен обаче е ясно, че от БГ картофи(колкото и голям любител да им бях), вече не вземам.
    Но ако производителите в БГ са длъжни да следват пазара, то като че ли най- виновни обаче са тези вносители на картофи, които гледат единствено ниската доставна цена(те са и тези които почти унищожиха родното производство), без оглед на вкусовите качества, и разбира се клиентите които продължават като купуват картофи да се интересуват единствено от цената.
    Срам не срам това е! Може и да не съм цвете за мирисене, ама прасе не съм!!
    Успех на всички които са си направили някакви изводи от мнението ми!

    Много сте прав колега.Все още има производство на вкусни плодове и зеленчуци,но то е много трудно понеже тези сортове са по-малко устойчиви на болести и с по малък добив,в някои случаи и различен външен вид.
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

    Коментар


    • #47
      До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
      Много сте прав колега.Все още има производство на вкусни плодове и зеленчуци,но то е много трудно понеже тези сортове са по-малко устойчиви на болести и с по малък добив,в някои случаи и различен външен вид.
      Понеже виждам " ценители " на вкус , а не на евтини картофи мога убедено да препоръчам сорта "Агрия ".! Високо съдържание на скорбяла ( сухо вещество )което е плюс. Много хубав вкус на картофи ! Прекрасен наситен жълт цвят (важно особено за заведенията ).
      Ако веднъж видиш истинска " Агрия "- повече не можеш да я объркаш заради написаните показатели по-горе !!!

      Коментар


      • #48
        До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        И аз вече съм на същото мнение...
        Къде може да се вземе хубаво семе Агрия?

        Коментар


        • #49
          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
          Това за вкусните картофи ,че липсват на пазара си абсолютно прав !!!За да спрат тези пинизи - чрез сателитни снимки се доказват и измерват площите !!! Но никой не проверява с какво , и дали са засяти въобще !!! Бюрократчета !!! Как ще има стимул да си земеделец ????
          Мен това лято ме проверяваха. засичаха дали площите , които са заявени, действително се обработват, и с какво са засети, даже ги снима момичето... Да не би да съм грешен нещо, и да взема европари, без "ония, дето трябва" да знаят
          Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
          Години наред семейството ми изяждаше около 100-120 кг картофи зимно време. Последните няколко години обаче тази цифра драстично падна. Просто закупените картофи някак си ги ядохме насила.
          Моето семейство изяжда между 500 и 1000 кг на година. Но си ги произвеждам сам. Почти не помня някога да съм купувал картофи...
          А ето и как ги правя-
          Оран задължително наесен, на колкото може по-дълбоко. Това осигурява голям обем за разрастване на корена, а той е в основата на високите добиви, а и не само на тях.
          Посадъчен материал, а не "разсад", (разсадът е вече поникнало, и донякъде развито растение, което се присажда на постоянно място, след като е било отскубнато от първоначалното му такова) от собствено семе, не знам сортове, но майка ми го сменяше ако имаше основателни причини да се съмнява, че семето е "измъстрено", т.е. свършил е потенциала за размножение. Но винаги смяната е била с картофи от съседи, роднини, познати, все от същото село, климатизиран, местен сорт, с доказан приличен добив, и доказан вкус.
          Сеитба-силно зависи от местните особености за последна пролетна слана, не е добре да се допуска измръзване на пониците, не, че няма да се възстановят, но това е забявяне в развитието, никога не е добре... Дълбочина-склонен съм по-скоро на 2 см, отколкото на 20. Понеже не сея промишлени количества, тази работа я вършим с мотика, и заравяне на 20 см с този инструмент е почти невъзможно, а винаги съм имал добри реколти.
          Окопаване-поне два пъти, ръчно, за да е качествено.
          Поливане-колкото може по-често, даже да ви се стори, че влажно след последното поливане( а то беше оня ден), пак полейте, няма лошо. Ако не помогне, със сигурност няма да навреди.
          Забравих торенето-преди да наредим семето в реда, задължително поръсваме с обирски тор, но не да солим, а да се получи пласт с дебелина 2-3 см(ориентировъчно, никой не може да каже колко килограма на декар са), слагаме семето, и после отгоре още малко, долу-горе наполовин на първия слой.
          Борба с неприятелите-от изключителна важност е да се преборите с колорадския бръмбар, (народно название-картофена бубулечка), не се ли справите, не чакайте нищо особено като добив.
          Остава прибирането, но там всеки си знае, може и с мотика, може и с най-модерният картофокомбайн, въпрос на сметки.

          ПП. Забравих да спомена, че според учебниците на баща ми, картофите са полската култура, реагираща най-добре на торенето с оборски тор.

          ПП2 в една дръга тема бях посъветвал Вълчо да се допита до местните за това, което вирее най-добре по техните ниви. Та съветът си важи със същата сила. Питайте местните, те знаят кое, и как. Само внимавайте кого питате, че има хора, които не могат и тапа за г.за си да издялат, но са "компетентни" и дават съвет за всичко.
          Дано да съм бил полезен.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #50
            До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
            И аз вече съм на същото мнение...
            Къде може да се вземе хубаво семе Агрия?
            Макар не винаги да сме доволни - ' АГРИКО ' Холандия са създателите на сорта . Представители за БГ е фирма " БОНЕРО " и когато аз купувах от тях - Бозаров им беше един от шефовете ! (адреса го има на компа )
            По мое мнение от тях е най - добър вариант ! Те внасят клас "А" на добра цена . Другата възможност са сертифицирани семепроизводители, но само от високи части на БГ - над 1200 м. Агрия е доста популярен сорт ! Ако нещата опрат до конкретен семепроизводител ще ти посоча 2 - 3 , но тази година беше много суха ! Аз не бих рискувал от БГ семена защото по време на суша се развиват всички болести и лошите черти на сорта се проявяват !!! ( понижава се добива , стават податливи на болести и вредители )
            Когато се избират семена се гледа :
            1. Гладка кожа,дебела - да няма напукване и струпеи ( заложени болести с които се заразяват и площите ) (дебелината на кожата показва че са добре изпечени ,отлежали в земята след премахването на листната маса )
            2.Да няма изтънявания по клубена - "тънки талии " - всяка талия показва засушаването през сезона )
            3.Да има много очички - около 10 ( за всеки сорт )

            В клас "А" се допускат не цели и накопани картофи до 4-5 %, но без никакви примеси от друг сорт .Накопаните картофи също си раждат ,само не стават за семепроизводство !
            Дори ако няма от дребната фракция - се вземат едри , но се нарязват на парчета с еднакъв брой очички ( това се практикува рядко , и ножа за рязане да се обезаразява )
            До панаира има време да си побъбрим , а там ще си направим една среща !!!

            Коментар


            • #51
              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Благодаря!

              Кога най-рано мога да извадя картоф и кога най-късно? Говорим за Агрия, която искам да засея на конвейр!

              Коментар


              • #52
                До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                Благодаря!

                Кога най-рано мога да извадя картоф и кога най-късно? Говорим за Агрия, която искам да засея на конвейр!
                Ако говорим за " Агрия " тя може да се засява още февруари месец , но за целта трябва да е събудена и подготвена ( рътене).
                Може да се прави само една реколта от нея на година , защото е с период около 100 дни на вагетация .
                При поливни условия добива е над 5000 кг/дек , но да не се прекалява с поливането ,за да не се удави ( има си норми ).
                Трябва също да се контролира листната маса , за да отива силата на растението в корена ,а не в стеблото !
                За изваждането е важно - ако ще се продава бързо , може да се извади веднага щом стеблата изсъхнат !
                Ако обаче ще зимуват в склад - се изваждат около 25 - 30 дни след премахване на листната маса ( изпичане в земята за заздравяване на клубените )

                Коментар


                • #53
                  До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Още веднъж - благодаря!

                  Мисля от март да подкарам нещата, дотогава остана още малко време за червено винце, на тоя хубав сняг!

                  Добра реколта на всички!

                  Коментар


                  • #54
                    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    А как да контролирам листната маса,че една година ми беше почти ди кръста,а картофи- йок.
                    Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                    -----------------------------------------------
                    Питието определя съзнанието....
                    -----------------------------------------------
                    0887770735

                    Коментар


                    • #55
                      До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                      А как да контролирам листната маса,че една година ми беше почти ди кръста,а картофи- йок.
                      Най - лесно е като се дозират правилно торовете !
                      Когато са ти били до кръста си използувал основно амониева тор ( селитра ) , а си икономисал калия и фосфора ??? Така ли е ?
                      Тогава е трябвало по механичен начин ( с обезлистване ) или със специален препарат ( не се сещам за името ,защото не съм го ползувал , но го има ) .
                      Щом има добра листна маса ,това означава добра запасеност със азот , добра влажност и добра реколта !!! Вероятно преди да събереш реколтата си имал " неканени помощници ".. Според мен ???
                      Друга вероятност е семената или площа да са били заразени от едни гадинки ( май мозайка се казваше ) които се хранят с младите коренчета и завързалите картофчета остават без храна и дребни !!!
                      Когато дойде необходимата зрялост - има препарат за пръскане който прави нещо като "обръщане" на потока на соковете и те се натрупват в клубена вместо да се изпаряват - нещо подобно ! По този начин се контролира времето на изсъхване на стеблото и леко се повишава добива ( на теория )! Засега толкова !

                      Коментар


                      • #56
                        До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Благодаря.Явно не съм наясно с всички препарати.Ще трябва да ги разуча.
                        Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                        -----------------------------------------------
                        Питието определя съзнанието....
                        -----------------------------------------------
                        0887770735

                        Коментар


                        • #57
                          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Здравейте,
                          тази пролет мислим да засдим 5-6 дка картофи. Абсолюто начинаещи сме и потърсих информация в интернет, така попаднах в този форум. Изчетох всичко, което пишете за картофите, но не разбрах от къде е най- добре д се купят семената. Прочетох противоречиви мнения, затова ще ви помоля да споделите вашия опит и да ме насочите към доставчици.
                          Благодаря предварително.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Първоначално публикуван от ezv Преглед на мнение
                            Здравейте,
                            тази пролет мислим да засдим 5-6 дка картофи. Абсолюто начинаещи сме и потърсих информация в интернет, така попаднах в този форум. Изчетох всичко, което пишете за картофите, но не разбрах от къде е най- добре д се купят семената. Прочетох противоречиви мнения, затова ще ви помоля да споделите вашия опит и да ме насочите към доставчици.
                            Благодаря предварително.
                            Какви сортове искате да сеете - ранни или късни ! Определя се от това кога искате да ги ВАДИТЕ ! Ранните могат да се вадят още през МАЙ , но вече е времето за тях ( да се рътят ). Късните се сеят през април и се вадят на есен ! Здрави са - за зимуване !
                            Всички БГ семепроизводители са регистрирани ! Мисля че в семеконтролната инспекция !
                            Аз препоръчвам мои приятели на които това е дългогодишен семеен бизнес. За тях гарантирам , а и може да се разпитат техни клиенти от цялата страна !
                            Друг вариант са вносители - ще ги видим на панаира ,има ги и в интернета !
                            Във веригата " Кауфланд " вчера видях картофи от " Агрико " , сорт " Агрия " . Имаше и по - дребна фракция ! Те стават и за семена ,но по добре да ги погледне и човек запознат със сорта !
                            Ако не картофите , то поне адреса на " Агрико - БГ " е там , на етикета !!!
                            В общи линии е това !!! Успех !!!

                            Коментар


                            • #59
                              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Благодаря Bgbul за информацията. Имаме намерение да сеем късни картофи, ние сме от Шумен , при нас падат късни слани. Свързах се с Бонеро и ми предлагат няколко сорта по 1.80 лв/ кг, но някой във форума писа, че не е доволен, друг писа, че 2008 г българските семена не са добри заради сушата, затова искам съвети от по- знаещи от мен. Ще трябва и отрова за къртици и сляпо куче за купя, че при нас доста ги има.
                              Бонеро ми говорят за 5-8 тона от дка, което ми е малко съмнително... не знам. Те ми казаха , че за Шумен не са подходящи Агрия заради надморската височина, при нас е доста горещо лятото.
                              Благодаря на всички за съветите.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Първоначално публикуван от ezv Преглед на мнение
                                Благодаря Bgbul за информацията. Имаме намерение да сеем късни картофи, ние сме от Шумен , при нас падат късни слани. Свързах се с Бонеро и ми предлагат няколко сорта по 1.80 лв/ кг, но някой във форума писа, че не е доволен, друг писа, че 2008 г българските семена не са добри заради сушата, затова искам съвети от по- знаещи от мен. Ще трябва и отрова за къртици и сляпо куче за купя, че при нас доста ги има.
                                Бонеро ми говорят за 5-8 тона от дка, което ми е малко съмнително... не знам. Те ми казаха , че за Шумен не са подходящи Агрия заради надморската височина, при нас е доста горещо лятото.
                                Благодаря на всички за съветите.
                                За добив 5 - 8 т/дек мечтае всеки !!!! Дай боже !!!
                                Но да бъдем реалисти -само в Холандия ,поливни условия и Супер ЕЛИТ семена с торове 100 - 200 кг/дек може да се постигне тази реколта !!!
                                При нашите земи нормален добив е около 3 тона ! Ако е суша - надолу (имало е случай по 800 кг ), ако е добра година - 4 - 4,5 тона !
                                Това е реалността ! Запомнете , че "това което го пише по книгите не расте по нивите " е доста гадна , но отрезвяваща поговорка на старите хора !!! Затова - бъдете реалисти , вмести разочаровани !
                                ДО тук с теорията !!!
                                За каква надморска височина говорим ? За колко късни слани говорим ( последните 4 години ) ? Кога се сеят картофите при вас ?
                                Земята която ще сеете- обработвана ли е и с какви култури е предхождана ?
                                Около Бургас сеят картофи по 50 - 60 дка и купуват семена от Родопите ! Ще ви дам координати и на клиентите и на семепроизводителите , ако желаете !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X