Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Имах впредвид за две години...
    С една дума да изкарам с елитни семена 2 години...
    На една и съща почва /без нематода/

    Коментар


    • #32
      До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
      Виждате ли смисъл да се карат от Елит примерно 2 реколти при около 40 Дка?
      Ако можеш да си набавиш Елит (това е трудно ) -те държат висок добив до 4-5 години ( при над 1000 м Н.В. ). Важното е да не ги сееш заедно или близо до друг сорт. Ако ги сееш в ниското - до 500 -600 м Н.В. няма смисъл от Елит ( защото няма да се изплатят ). Достатъчен ти е Клас А , защото той вече е климатизиран 1 год. в БГ на високото и при преноса от високо в ниско се повишава добива .
      При избора на сорт е важно да се знае дали е Хибриден ,защото от някой Хибридни не може да се ползва добива за семена . Хибрид е сорт получен при кръстоска на два или повече сорта . И при картофите има Мъжки и Женски растения и е важно при опрашването на сортовете !!!
      А Елитни сортове - много е съмнително ??? Само специалист може да потвърди Елита , но ето един начин да се ориентираш :
      Клубена - трябва да е равен ,да не е напукан ,да е еднороден по големина и вид . Сортират се през 10 мм (35 - 45 фракция,45-55 ...) Не се допускат наранени ,посечени или с променен цвят!!! Най-важното колко са очичките ??? Това е мястото от което ще поникне кълн-стъбло .
      Ако очичките са под 10 бр. -големи съмнения !!! За клас "А" - 6-8 бр. Повтарям , че това е само визуален ориентир !!! Излишно е да пиша ,че е абсурд да има клубен от друг сорт!!!

      Коментар


      • #33
        До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Хитро и логично!
        Благодаря, вероятно ще мина на клас А!
        Агрия колко съхранение търпи?

        Коментар


        • #34
          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
          Имах впредвид за две години...
          С една дума да изкарам с елитни семена 2 години...
          На една и съща почва /без нематода/
          Нямаш проблем,само внасяй достатъчно калий.
          ТЛК 80 4,2ТД-95г

          Коментар


          • #35
            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
            Хитро и логично!
            Благодаря, вероятно ще мина на клас А!
            Агрия колко съхранение търпи?
            Какво съхранение ?
            Ако говорим за съхранение след изваждането - много търпи . Няма по издръжлив сорт. Здрав ,много търсен и ценен . При температура около 4-6 градуса ще издържи до май,юни. Без специални условия , домашни складове - започва да се събужда около 10 април. И понеже за рътенето е малко късно - принудително ги събуждаме (затопляме и увлажняваме) . На студ до -4 няма проблеми, но започват да сладнят ,затова трябва да се темперират 10 дни на плюс 5-10 гр. Агрия клас "А" имат по 10 до 14 очички. Сеят се на 30 см един от друг ,но вегетацията е над 100дни(средно късен сорт).

            ^^^^^.За дълбочината на засаждане не съм съгласен. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
            ^^^^^Ако ги засаждаш в бразди дълбоки 20см.,не ги заравяш с 20см.почва нали.^^^^^^^

            Тук е мястото да уточня , че в Холандия се сеят на 30 см дълбочина.

            Иначе на високото се сеят по - късно и затова 15- 20 см са достатъчни . Ако се сее с катрофосадачка - 22 см е нормалното ( поне нашата садачка която работи до 5 градуса наклон , немска е)
            Последно редактирано от cveti; 04-01-09, 10:25.

            Коментар


            • #36
              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Техническа бележка към Бат,Геогеоне и Трайал. Картофите не се садят, а се сеят.

              Сади се пиперот и доматето. Питайте Дилмана-мома-Дилбера.

              Присъединявам се към предупрежденията на опитните колеги за избягване на еуфорията и любителското отношение към предмета. Почва се отзад-напред . От пазара. Довери се на опитен агроном от твоя район и засей първата година малки площи от различни сортове. Опитните полета да са раздалечени, да не се получат "мелези" от отделните сортове.

              (В романа на Войнович "Приключенията на войника Чонкин" един пиян руснак прави опити да произведе сорт "ПУКС" - път към социализма. Сортът трябва да си има в корените картофи, а по клоните - домати!
              Поради някаква грешка, доматите зреят в корените, а картофите - горе в клонките! Добре че кравата на Нюра ги опасла...
              )

              Прочее - успехи в начинанието! Стига турски и египетски картофи! За песъчлива почва край реката дядо ми сееше сорт "Бинте". Жълти, сипкави при сваряване и печене. Не знам дали го има този сорт.

              Коментар


              • #37
                До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Надявам се Бат Георгеоне да не се сърди,че му използвам темата,но тук разбрах,че има специалисти.
                Та искам да попитам за мнение за сорт най-подходящ за софииското поле.Тук са падали слани и на 24май.
                Другият ми въпрос е за калифирнииския червей,изобщо не съм наясно с него.Повишават ли се наистина добивите и струват ли си средствата,вложени за него.
                Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                -----------------------------------------------
                Питието определя съзнанието....
                -----------------------------------------------
                0887770735

                Коментар


                • #38
                  До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                  Надявам се Бат Георгеоне да не се сърди,че му използвам темата,но тук разбрах,че има специалисти.
                  Та искам да попитам за мнение за сорт най-подходящ за софииското поле.Тук са падали слани и на 24май.
                  Другият ми въпрос е за калифирнииския червей,изобщо не съм наясно с него.Повишават ли се наистина добивите и струват ли си средствата,вложени за него.
                  В зависимост от това колко време за вегетация остава след рисковите срокове за слани се избира и сорта,ранен,средно ранен,късен,от 55 до 110 дни вегетация.
                  Засажда се така че да поникне когато е преминала опасността от слани.
                  Имай в предвид че температури над 22-24*пречат на нормалното развитие на растението.

                  За калифорнийския червей–излишни разходи.
                  За да получиш тор от калифорнийски червей с висока концентрация на микро и макро елементи трябва да ги храниш с 80-90% оборски тор,те всъщност го правят по концентриран,обема му намалява до 2/3.Слагай оборски тор ако имаш ефекта е същия.
                  Аз поливам само с капкова система.Направил съм една вана 12куб.м.,в 1/3 от нея слагам пресен оборски тор/говежди/,останалите 2/3 с вода,водата я вкарвам със силна струя за да се разбие об.тор.
                  Оставям го 5-6 часа да се утаи и след това като поливам с ежектор изсмуквам и вкарвам в почвата.Ефекта е страшен,правил съм проба с контрола торено по този начин,без тор,с комбинирани торове.
                  ТЛК 80 4,2ТД-95г

                  Коментар


                  • #39
                    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                    Техническа бележка към Бат,Геогеоне и Трайал. Картофите не се садят, а се сеят.

                    Сади се пиперот и доматето. Питайте Дилмана-мома-Дилбера.

                    Присъединявам се към предупрежденията на опитните колеги за избягване на еуфорията и любителското отношение към предмета. Почва се отзад-напред . От пазара. Довери се на опитен агроном от твоя район и засей първата година малки площи от различни сортове. Опитните полета да са раздалечени, да не се получат "мелези" от отделните сортове.
                    Поради някаква грешка, доматите зреят в корените, а картофите - горе в клонките! Добре че кравата на Нюра ги опасла...
                    )

                    Прочее - успехи в начинанието! Стига турски и египетски картофи! За песъчлива почва край реката дядо ми сееше сорт "Бинте". Жълти, сипкави при сваряване и печене. Не знам дали го има този сорт.
                    Всякакви проби на различни почви и сортове е направена !!!
                    Не е нужно човек да започва от А и Б !!! Когато някой е решил да опита нещо - може само да му дадем РЕАЛНА информация ,придобита от нашите Успехи И ... провали !!!
                    Останалото оставете на Човека и съдбата !!! Всеки има свой път който ще извърви , а по какви пътеки ..... избора е в ръцете на смелите !!!
                    ^^^^Сорт БИНТЕ вече не се поддържа , защото е заменен от по-здрави и вкусни сортове !!! И по плодородни !!! ^^^^

                    Ето няколко цифри : Най - добър добив (една година 1997) - 6 500 кг/дек - Чепеларе ,забравих сорта . Но е популярен .

                    В Холандия добиват редовно над 7-8 т/дек - сорт Агрия !!!
                    В БГ нормалния добив е около 3 тона!


                    Ето и един пример за смелите (неопитните ):
                    Когато решихме (моето семейство) да сеем за първи път 1992/93 г. теглихме заем 5000$ , купихме 5000 кг сорт Агрия от" БОНЕРО " (те са представитвлите на" АГРИКО" за БГ) и зачакахме вноса !?! Както се случва по филмите - вноса закъсня (късмет ,съдба?) и нямаше време за рътене на семената! Стана МАЙ месец и семената дотътриха до нас . Площите бяха подготвени и на 01.юни започна сеитбата на 650 м Н.В.(много закъсняла сеитба ). Възрастните хора ни скъсаха от "деликатни" бъзици от рода : ^ " вие от града дойдохте да ни научите как се сеят картофи " !!!^ "За първи път от 70 години виждам да се сее голо ПАТАТО през юни"^ и др. подобни. Резултата беше ,че разбрахме, че сме яко ВЪТРЕ щото заема от банката го заровихме в земята !!! Шаш и паника ... Нормално в този район (с. Хвойна - 700 м Н.В.) се сее около 1-10. април. Суша голяма и на всички " нормални " сеячи вече картофите бяха високи 30 см и вече ги беше уморила сушата (до 30 . юни) когато нашите тъкмо се показаха от земята?!?! И както се случва - късмета на начинаещите на 01.юли заваля след 40 дневна суша!!!! И като се започна - през 12 дни обилен дъжд (мечтата на земеделеца). Цялото поле от картофи жълто от изсъхналите картофи на ОПИТНИТЕ - само нашите 20 дка тъмно зелени , високи 90 см - мечта на всеки картофаджия!!!
                    Що и сега не е така ?! Всички бръмбари се събраха на нашата нива и 8 пъти пръскахме с Банкол . На есен с песен - добив над 3 т, и..... познайте имахме ли пазар и то от месните разбирачи !!! Цена - троЙна на другите семена ! Заема - изплатен успешно !
                    Така че, ако някой е решил да опита - смело и напред !!! Не се плашете от много опитни и плашещи съвети !!! Само слушайте и вземете онова което ви харесва !!! УСПЕХ !!!

                    Коментар


                    • #40
                      До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
                      В зависимост от това колко време за вегетация остава след рисковите срокове за слани се избира и сорта,ранен,средно ранен,късен,от 55 до 110 дни вегетация.
                      Засажда се така че да поникне когато е преминала опасността от слани.
                      Имай в предвид че температури над 22-24*пречат на нормалното развитие на растението.

                      За калифорнийския червей–излишни разходи.
                      За да получиш тор от калифорнийски червей с висока концентрация на микро и макро елементи трябва да ги храниш с 80-90% оборски тор,те всъщност го правят по концентриран,обема му намалява до 2/3.Слагай оборски тор ако имаш ефекта е същия.
                      Аз поливам само с капкова система.Направил съм една вана 12куб.м.,в 1/3 от нея слагам пресен оборски тор/говежди/,останалите 2/3 с вода,водата я вкарвам със силна струя за да се разбие об.тор.
                      Оставям го 5-6 часа да се утаи и след това като поливам с ежектор изсмуквам и вкарвам в почвата.Ефекта е страшен,правил съм проба с контрола торено по този начин,без тор,с комбинирани торове.
                      Супер точно казано !!! Вземи присърце този начин на поливане и торене едновременно. Ползвай този опит!!! Браво !!!

                      Коментар


                      • #41
                        Преди много години баща ми бе намерил склада на тези гадинки,искара около2,5 тона картофи направо сортирани все един размер.Та съвета ми е ако усетите че има такива гадини търсете мястото ще има и от картофа и на съседа
                        Първоначално публикуван от vanka.ta Преглед на мнение
                        Колеги, водите ли някаква борба със оная гадинка /по нашия край и викат - крът или сляпо куче/ .По моя преценка имам загуби поне 1/3 от реколтата.
                        И за сбирката свиркаите и аз съм кандидат земеделецмалко мързелив но ще се пробвам
                        Последно редактирано от cveti; 07-01-09, 14:13.
                        0885 297985,мтел-Радо
                        0876 556870,виваком като домашен

                        Коментар


                        • #42
                          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Първоначално публикуван от godech Преглед на мнение
                          Преди много години баща ми бе намерил склада на тези гадинки,искара около2,5 тона картофи направо сортирани все един размер.Та съвета ми е ако усетите че има такива гадини търсете мястото ще има и от картофа и на съседа
                          На комшийте луковиците от лалетата /две кофи/ са в къщи, ама за картофите всички си траят! Не вярвам да яде чеснов лук ама и него ми го отмъкна на някъде! Че требе да копам май!
                          Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                          Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                          Коментар


                          • #43
                            До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            След прочитане на цялта тема, мога определно да твърдя, че и от мен(машинен инжинер) може да стане производител на картофи. Още повече че съм притежател на достатъчно декари с надморска височина над 1200м. Да не говорим че тоя занаят ми е и леко потомствен. Обаче от толкова приказки, не схванах дали все пак някой възнамерява да започне да прави "нормални" картофи, които да стават за ядене от хора. Не мога да се отърва от мисълта, че последните 10-15г в стеремежа си за количество и ниски цени, предлаганите картофи на нашия пазар стават май само за прасетата, макар, че горките и те носят няква душа и не ги лапат по същия начин, както картофите от преди 20-на години. Защо ли? Ами защото нямат грам вкус на картофи.
                            Години наред семейството ми изяждаше около 100-120 кг картофи зимно време. Последните няколко години обаче тази цифра драстично падна. Просто закупените картофи някак си ги ядохме насила. Не помогна и вземането на картофи директно от производител някъде над Велинград. Случайно или не, тази пролет си взехме пресни картофи от Солун на цена от 1,20лв за килограм в Лидъл, при цена същия ден в бараката до нас 2,70лв.
                            По-големия сюрприз беше при готвенето и консумацията им. Просто бях забравил че картофа мирише и има вкус. Също като доматите, зелето, пъпеша.....
                            При друго ходене в Метро, в друга държава, при това близко до Холандия, се оказа че изброените от вас Холандски картофени сортове въобще ги няма по рафтовете, а се продават други при това разпределени в опаковки за съответния тип готвене(това също имало значение). Гледам, че и в нашето Метро взеха да се появяват такива картофи, макари и на доста по-висока цена от същите извън БГ.
                            За мен обаче е ясно, че от БГ картофи(колкото и голям любител да им бях), вече не вземам.
                            Но ако производителите в БГ са длъжни да следват пазара, то като че ли най- виновни обаче са тези вносители на картофи, които гледат единствено ниската доставна цена(те са и тези които почти унищожиха родното производство), без оглед на вкусовите качества, и разбира се клиентите които продължават като купуват картофи да се интересуват единствено от цената.
                            Срам не срам това е! Може и да не съм цвете за мирисене, ама прасе не съм!!
                            Успех на всички които са си направили някакви изводи от мнението ми!
                            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                            Коментар


                            • #44
                              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                              Просто бях забравил че картофа мирише и има вкус.
                              Поради тази причина си ги отглеждам сам /парите които съм вложил в мотофрезата няма да си ги върна никога/ . Обаче вкусът на бабините картофи не се побира в никакви Евростандарти!

                              Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                              Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                              Коментар


                              • #45
                                До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Това за вкусните картофи ,че липсват на пазара си абсолютно прав !!! Причините са пагубни и за БГ производители , защото в БГ няма евтини като в Гърция и Турция !!!
                                На юг реколтите са две за една година (това значи - евтини )
                                На юг реколтата е по - висока с около 50% ( заради поливни площи и мноооого торове - в Гърция по 500 кг/дек и мнооого вода). С толкова тор и вода са готови точно за 45 дни !!! И климата помага !!!
                                Затова Гърция е на първото място по ракови заболявания (преди около 5 год)
                                Ако някой реши в БГ да прави две реколти с мноого торове - това е напълно възможно . Има препарати които събуждат току-що извадени картофи за нова сеитба , на не съм го пробвал още ....но натам вървят нещата .
                                Ако някой иска да купи БГ картофи - много трудно (тази година ).
                                На едро Южните картофи са 35-40 ст/кг ,а нашите - 55-60 ст/кг.
                                Кой е луд търговец да вземе наши ! Всеки гледа цена ???
                                Дори много търговци теглят Субсидии с проформа фактури за семена и формални договори за площи( от приятели ) и после продават собствено производство.... от Турция или Полша !!!
                                Но това е всеизвесно не от днес ,нито от вчера !!!!
                                Който иска - договор със собственик на земя за 100 дка., Фактура за семена -за 28т и приятел в общината !!!
                                Много документи се събират , но по 130лв/дек прави 13 000 лв - един добър джип !!! Струва си труда !!! Разходи 10 до 20 % от печалбата ?!?
                                За да спрат тези пинизи - чрез сателитни снимки се доказват и измерват площите !!! Но никой не проверява с какво , и дали са засяти въобще !!! Бюрократчета !!! Как ще има стимул да си земеделец ????
                                Последно редактирано от bgbul; 05-01-09, 18:46.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X