Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Здраейте смятам да започна бизнес с отглеждане на картофи....Имам място около 20декара близо до река.... Но ме притеснява че е на ниско място на около 100- 200 метра надморска височина...Искам да получа малко информация за сортовете които са благоприятни за тази височина и.тн.

    Предварително Благодаря!!!

    Коментар


    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      http://bnt.bg/bg/news/view/73595
      Колеги ето какво се случва в нашагта държава с картофопроизводството!

      Коментар


      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Първоначално публикуван от DIZELA_86 Преглед на мнение
        http://bnt.bg/bg/news/view/73595
        Колеги ето какво се случва в нашагта държава с картофопроизводството!
        Много зле е работата..........

        Коментар


        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Добър завършек на темата. Без хепиенд.

          Коментар


          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Първоначално публикуван от Михаил .И Преглед на мнение
            Здраейте смятам да започна бизнес с отглеждане на картофи....Имам място около 20декара близо до река.... Но ме притеснява че е на ниско място на около 100- 200 метра надморска височина...Искам да получа малко информация за сортовете които са благоприятни за тази височина и.тн.

            Предварително Благодаря!!!

            Те те разубедиха преди да си започнал. Може би трябва да си благодарен.


            Първоначално публикуван от Михаил .И Преглед на мнение
            Много зле е работата..........
            И кое е злето на работата?
            1. Всеки производител (земеделски) получава субсидии. 140 лв/дка за картофите.
            2. Всеки ползва преференциални цени за торове, препарати и горива.
            3. Всеки си определя продажната цена.
            И тук идва интересното - всички точки до тук (1,2 и 3) не се включват в продажната цена.
            Продажната цена трябва да е пазарна. Нали за това се бориме.
            Е - пазарна е. Но не ни харесва. Ами захващате се с нещо друго дето ви харесва.
            Ставате монополисти или пак няма да ви хареса цената.
            Да не правим сметки кой колко вади от декар и колко печели. Ще стане весело.
            Зърното, ориза,картофите и всичко що е земеделска продукция е надцецена.
            Колко трябва да струват картофите според вас за да сте добре ?

            Коментар


            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Здравейте
              И аз извадих първите картофи,но ми направио впечатление,че са сякаш малко дребни и на някой имат малки дупки от някъкъв червей.Да ми предложите някъкъв препарат ако не е късно за този червей.сорта е Маестро ако има значение площа е 120 кв.м.
              ЖЕЛАЯ ВИ БЕЗСМЪРТИЕ

              Коментар


              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Първоначално публикуван от константин трендафилов Преглед на мнение
                Здравейте
                И аз извадих първите картофи,но ми направио впечатление,че са сякаш малко дребни и на някой имат малки дупки от някъкъв червей.Да ми предложите някъкъв препарат ако не е късно за този червей.сорта е Маестро ако има значение площа е 120 кв.м.
                Малко дребни - 1-2 см или просто са по-дребни от ЕДРИ.
                1. Ако са 1-2 см преобладаващи е възможно да е заразена земята с "нематода". С изследване се установява.
                Животинки са, но толкова дребни, че се виждат само на микроскоп. Изяждат връзката между картофа и растението .
                2. Ако има пробиви по картофите може да е "телен червей".
                И за двете има препарати,но първо трябва да се установи какво е.
                Само с изследване на почвата ще стане.

                Коментар


                • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Здравейте
                  Сякаш са по-дребни от едри,в смисъл досега който купувах от магазина са някъкви средни,нашите са по-малки от средните но не са 1-2 см.Тази седмица ще ги полеем ако не вали.Кажете някъкъв препарат за този телен червей и дали не закъсняваме с приложението му.
                  ЖЕЛАЯ ВИ БЕЗСМЪРТИЕ

                  Коментар


                  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Здравейте, тази година насадихме 8 декара пробно ранни картофи немски сортове със сертификат.
                    Подготовката бе професионална, анализ на почвата, садене с машина (която едновременно ги тори с 3 вида тор), пръскане, зариване, Подготвихме сонда и помпи но до поливане не се стигна защото тази година в нашия район имаше дъждове. Като цяло картофите полудяха (нямат ни колорадски бръмбари ни червей) и вървяха добре а на сорта цикълът му за вадене бе края на Юли.
                    Но към средата на Юли за има няма 3 седмици изгоряха на 75% и сега предстои вадене с машина.
                    Въпросът ми е ситните картофи (като орехи на големина) каква им е съдбата (Вие какво ги правите- фураж, на боклука или?) защото вероятно е 1/4 от добива де е такъв?
                    На ранния картоф (сортове за ядене а не фуражните) каква е цената в момента?

                    Коментар


                    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      не знам къде в БГ е валяло чак толкова дъжд, че да не ги поливаш . Аз като опънат жегите и ги поливах по 2 пъти на седмица , но това зависи и от почвата . Така или иначе картофите се държат зелени с поливки и с пръскане . 3-те вида тор дето си ги внасял със сеялката са сложните торове предполагам , трябва да се внасят по рано след оранта ( някои го внасят още на есен), но това са работи които са писани тука мн пъти , ако мислиш да се занимаваш сериозно земи изчети цялата тема знам че е големичка , но пък ще научиш всичко което ти трябва да знаеш ( и много което не ти трябва ) за картофите.
                      иначе дребните отиват за животни, ако ти е нисък добива и използваш наемна работна ръка , може да ти излезне по на сметка да не ги събираш .
                      успех
                      gsm - 0899388807

                      Коментар


                      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от kalinveliki Преглед на мнение
                        Но към средата на Юли за има няма 3 седмици изгоряха на 75% и сега предстои вадене с машина.
                        Въпросът ми е ситните картофи (като орехи на големина) каква им е съдбата (Вие какво ги правите- фураж, на боклука или?) защото вероятно е 1/4 от добива де е такъв?
                        На ранния картоф (сортове за ядене а не фуражните) каква е цената в момента?
                        Всички изгарят когато им е времето.Полягат и изгарят, а не да са прави,здрави и да изгорят.
                        Защо са останали дребни ? какво не е достигнало?
                        Каква им е кожицата - тънка или дебела?
                        Изпечени ли са или са извадени с тънка кожица?

                        Коментар


                        • От: До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                          Между другото картофопроизводител от Самоков ми каза,че от много години там гледат само холандски високодобивни сортове,а "самоковсият картоф" се отглеждал само в някаво опитно поле колкото да се запази сорта.
                          Аз съм от самоковско и за съжаление си прав, хората масово минаха на разни холаднски семена, понякога добивите са умопомрачаващи, но са ми супер безвкусни, а за пържене въобще не стават. Ние отглеждаме само за лично ползване та не съм запознат с бизнеса, ако е вярно, че са останали места където все още има останали места с отглеждане на традиционните семена да ми каже.

                          Коментар


                          • От: До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Няма такова животно (сорт) "Самоковски картоф". Има само 4-5 български сорта на ИЗК Марица, които се отглеждат само по опитни станции. Не познавам човек, който си е купил такъв сорт. Има хора които имат стари семена повечето от които са микс от няколко сорта като някои са дори от времето на ТКЗС-то, но това не значи че са български.

                            Коментар


                            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Добре казано

                              Коментар


                              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Прочетох темата с голям интерес, толкова много полезно инфо не съм намирал дори и в специализирани земеделски саитове.Забравих да се представя Владислав Оджаков от Видинско.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X