Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Имаше едни капани, като ножица. Режат от двете страни на примамката. Незнам обаче колко е ефективно в голяма картофена нива. Там изкушения - бол и ефективност-спорна. Има и едни ултразвукови излъчватели, но мой приятел от Железница ми каза, че с времето свиквали и даже звукът ги привличал.
    Има и начин с причакване, но ти сигурно го знаеш. Отравяш канала и чакаш слепокът да дойде да заравя. С правата лопата го изкарваш отгоре и после с мотиката по главата /става и с тъпото на мотиката по директива на ЕС за хуманно отношение/.

    Май да сложиш един взривателски шнур и след пропан-бутана - фламбе.
    За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

    Коментар


    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
      От Агрията ранни картофи не можеш да очакваш. Имат период 120 дни.
      Много обичат слизането от високото на по-ниска Н.В.. Образуват до 14 броя клубени и все едри. Семена ... трудно ще си изкараш.
      Ако са рътени - поникват на 12-15 ден след засаждането.Ако не са рътени - на 35-40 ден. Това са наблюдения на 600 м Н.В.
      Образуват висок храст - около 1 метър при семена клас "Б". Издържат на засушаване, но при поливане дават висок добив . (над 3 тона/дка)
      Не понасят заблатяване, обилно поливане. Трябва дозирано...
      Най-издръжливия сорт за съхранение. С най-високо съдържание на скорбяла(сухо в-во ). Наситено жълт при разрязване. С 5-12 очички на клубен.
      При загърляне трябва висок "гръб" на вадата. Иначе от едрината се показват и позеленяват.

      Сертифицирани ли са ?
      С каква едрина са (каква фракция ) ?
      Колко "очички" имат средно на клубен ?
      Какъв клас са семената ?

      Значи сертификата е "Гаранциа Франция т.е.никакъв: изглеждат хубави,само че кловчетата не са лилаво виолет,а по скоро белеят.Очите са малко по дълбоки,иначе на брой са добре,средно по 7.Рътих ги преди десетина дена.ето и снимки. Има и един червен сорт,които,ако го познае някой да сподели на кой му приличат.И да попитам това личният ви телефон е...и дали ще е удобно да ви звънна в удобно за вас време.?? Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0184.jpg
Прегледи:1
Размер:111.6 КБ
ID:5261154Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0165.jpg
Прегледи:1
Размер:64.8 КБ
ID:5261155Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0187.jpg
Прегледи:1
Размер:107.4 КБ
ID:5261156Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0162.jpg
Прегледи:1
Размер:80.6 КБ
ID:5261157

      Коментар


      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Първоначално публикуван от krasyoni Преглед на мнение
        Значи сертификата е "Гаранциа Франция т.е.никакъв: изглеждат хубави,само че кловчетата не са лилаво виолет,а по скоро белеят.Очите са малко по дълбоки,иначе на брой са добре,средно по 7.Рътих ги преди десетина дена.ето и снимки. Има и един червен сорт,които,ако го познае някой да сподели на кой му приличат.И да попитам това личният ви телефон е...и дали ще е удобно да ви звънна в удобно за вас време.?? [ATTACH=CONFIG]310215[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]310216[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]310217[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]310218[/ATTACH]
        Поздравявам те за снимките ! Разтъжвам се с картофите.......много са хубави с клувчетата ..... браво !
        Сега по ред:
        1. За сертификат не се тревожи. Не ти е нужен. Той ти трябва ,АКО ще взимаш субсидии.
        2. Семената са ..... добри. Щом имат по 7 очички.... стават. Забележка за в бъдеще е , да гледаш Агрията семена да са продълговати и леко сплескани.
        Такива кръгли и "кълбо" са вече изродени. Не се стряскай - ще си дадат добив, но семената от такива картофи не са добри.
        3. Клувчетата са бели докато ги осветиш. Хубаво е когато израстат 1-1.5 см да ги осветиш (може и на слънце) за да задебелеят и тогава ще станат ЛИЛАВИ (Агрия). Така, че е нормално да са бели сега.
        За жалост от червени картофи не разбирам НИЩИЧКО. Не мога да бъда полезен.
        Успех !
        И - това ми е телефона. Звънкай когато има нужда. Не се притеснявай .

        Коментар


        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Първоначално публикуван от krasyoni Преглед на мнение
          Значи сертификата е "Гаранциа Франция т.е.никакъв: изглеждат хубави,само че кловчетата не са лилаво виолет,а по скоро белеят.Очите са малко по дълбоки,иначе на брой са добре,средно по 7.Рътих ги преди десетина дена.ето и снимки. Има и един червен сорт,които,ако го познае някой да сподели на кой му приличат.И да попитам това личният ви телефон е...и дали ще е удобно да ви звънна в удобно за вас време.?? [ATTACH=CONFIG]310215[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]310216[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]310217[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]310218[/ATTACH]
          Червения картоф според мен е Лаура http://www.europlant-potato.de//down...%202010-01.pdf на този линк можеш да види какви са сортовите му характеристики. Разрежи го трябва да е много жълт отвътре и не хвърляй разрязаните части просто ги засади с останалите. А тези кръглите са всичко друго, но не и Агрия, което потвърждава написаното от мен в предишните ми постове. Отдели жълтите от червените картофи. Жълтите са най-малко два сорта - като ги насадиш и поникнат ще видиш, че ще се различават. Повече не купувай семена от този човек. В най-добрия случай е объркал сортовете (в което се съмнявам, но все пак се случва когато са насадени един до друг) Относно Лаурата мога да ти споделя, че е невероятно вкусен сорт, и е средноранен до полукъсен. Пиши какво е станало после. Успех.

          Коментар


          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Първоначално публикуван от stanli77 Преглед на мнение
            Червения картоф според мен е Лаура http://www.europlant-potato.de//down...%202010-01.pdf на този линк можеш да види какви са сортовите му характеристики. Разрежи го трябва да е много жълт отвътре и не хвърляй разрязаните части просто ги засади с останалите. А тези кръглите са всичко друго, но не и Агрия, което потвърждава написаното от мен в предишните ми постове. Отдели жълтите от червените картофи. Жълтите са най-малко два сорта - като ги насадиш и поникнат ще видиш, че ще се различават. Повече не купувай семена от този човек. В най-добрия случай е объркал сортовете (в което се съмнявам, но все пак се случва когато са насадени един до друг) Относно Лаурата мога да ти споделя, че е невероятно вкусен сорт, и е средноранен до полукъсен. Пиши какво е станало после. Успех.
            Не бива така категорично и по снимки да се дава присъда. И човека може да е свестен и картофите може да са Агрия.
            Добивът ще покаже. Просто трябват правилните грижи и добивът ще е добър.
            Да отбележа: Аз не познавам човека. Просто съм бил и от двете страни на пазара и знам колко е обидно да се изказват хората прибързано.
            Каква полза, че после ми се извиняват !

            Коментар


            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Благодаря ви за отговора и съветите "колеги".Въпреки някой негативи мисля да опитам с този сорт и ако е рекъл Господ .........!
              П.П. Колеги е в кавички защото смятам че ме е малко рано!

              Коментар


              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Благодаря..,Закъснявам малко с отговора ,но кирилизациата на компа... ми беше прецакана,опитах на латиница,модератора ме отряза и затова чак сега...ще ти звънна скоро,защото ,както се досешташ,сме лаици и се нуждаем от малко помощ..между другото бях на "аграта.." и се запознах с интересни хора и все пак...едно от впечатлениата, ":които не бяха много" ми направи един щанд на,които се рекламираха немски семена клас А..? на цена 1.30 на "NORIKA".Така или иначе ,говорих с човека,много възпитан,които ми обясни,че вече е късно,понеже всичко е продадено...и т.н.Ще ви пусна 2снимки от неговите брошури и ако някои е работил с човека, нека сподели..?! дано да излезнат сполучливи...
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0193.jpg
Прегледи:1
Размер:135.3 КБ
ID:5261565Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0188.jpg
Прегледи:1
Размер:101.6 КБ
ID:5261566

                Коментар


                • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  благодаря ти... непременно ще пиша..! виж какви снимки качих.Някой работил ли е с въпросниа господин...или "гаранция Франция.."

                  Коментар


                  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Днес е късно... отговор утре.
                    Когато става въпрос за вносни семена - много производители се комбинират и поръчват без посредник. За тази година вече са поръчани и парите са преведени , но за догодина ако имаш подобна идея - ЯНУАРИ е месеца за поръчки.
                    А за този човек - утре .

                    Коментар


                    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от krasyoni Преглед на мнение
                      Благодаря..,Закъснявам малко с отговора ,но кирилизациата на компа... ми беше прецакана,опитах на латиница,модератора ме отряза и затова чак сега...ще ти звънна скоро,защото ,както се досешташ,сме лаици и се нуждаем от малко помощ..между другото бях на "аграта.." и се запознах с интересни хора и все пак...едно от впечатлениата, ":които не бяха много" ми направи един щанд на,които се рекламираха немски семена клас А..? на цена 1.30 на "NORIKA".Така или иначе ,говорих с човека,много възпитан,които ми обясни,че вече е късно,понеже всичко е продадено...и т.н.Ще ви пусна 2снимки от неговите брошури и ако някои е работил с човека, нека сподели..?! дано да излезнат сполучливи...
                      [ATTACH=CONFIG]311386[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]311387[/ATTACH]
                      С въпросният господин говорихме на АГРА-та, каза че от тези семена щяло да има опитно поле в Ихтиман и му дадох телефона си да ми звънне да ги видя какво представляват
                      и как се представят в нашите условия. Когато имам информация ще пиша. В момента каза, че не могат да се поръчат малки количества за проба а само на камион, което според мен е безумие.

                      Коментар


                      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Здравейте.За първи път ще отглеждам картофи-не повече от 2 дка.Прочетох за всички сортове,но така и не реших кой сорт да засадя.Нивата се намира в югозападна България,300м Н.В.,вода за поливане колкото искаш,че и отгоре,слънце и горещи дни също.Едно голямо БЛАГОДАРЯ за всеки съвет.

                        Коментар


                        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Здравейте . Публикувам няколко снимки на картофите който си купих за семе , сорта е АРИНДА а фирмата от която са няма да споменавам за сега . Имам съмнения че картофите са болни(заразени)..Ако някой е срещал това или има представа от болестите по картофите ще бъда благодарен да сподели своя опит и знания !!!
                          БЛАГОДАРЯ!!

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF8065.jpg
Прегледи:1
Размер:160.2 КБ
ID:5265946 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF8063.jpg
Прегледи:1
Размер:95.9 КБ
ID:5265947

                          П.П. Не всички са така но може би 40% .

                          Коментар


                          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Прилича на краста, но може и да бъркам. Не е нещо фатално, освен че разваля търговския вид. Попитай някой съсед-агроном.

                            Коментар


                            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Първоначално публикуван от emo 8 Преглед на мнение
                              Здравейте . Публикувам няколко снимки на картофите който си купих за семе , сорта е АРИНДА а фирмата от която са няма да споменавам за сега . Имам съмнения че картофите са болни(заразени)..Ако някой е срещал това или има представа от болестите по картофите ще бъда благодарен да сподели своя опит и знания !!!
                              БЛАГОДАРЯ!!

                              [ATTACH=CONFIG]316401[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]316402[/ATTACH]

                              П.П. Не всички са така но може би 40% .
                              И аз мисля, че е краста.
                              Не е правилно картофи е с такава болест да се продават за семена.
                              Причината - тази "краста" се разпостранява веднага и по новото място на сеитба. И следваща година дори и хубави (здрави ) семена да посееш - ще се родят заболели ( с тази краста ) картофи.
                              Основната причина за такова заболяване (краста ) е ползването на недобре угнила оборска тор.
                              Всичко това са разсъждения АКО това е краста , а то на такова прилича...... прилича на снимката.
                              Ето защо за препоръчване е да се избягват такива семена.
                              Ако вече си се изръсил и си купил тези семена - една препоръка.
                              ЕДИНСТВЕНИЯ начин да си помогнеш (не на 100% ) това е да наториш земята с калиева тор (Калиев сулфат) - защото калиев хлорид се влага в почвата през късната есен заради хлора който намалява добивите. Калиев хлорид е по-евтин и го има по-масово, но вземи си калиев сулфат .
                              Така, че калиев сулфат му е майката и ..... дано изкараш гладки картофи.

                              Питай агроном дали можеш с нещо да обеззаразиш картофите преди сеитбата, но вече са заболели и не знам дали е възможно. Така се прави със здрави семена.
                              Последно редактирано от bgbul; 04-04-11, 18:44.

                              Коментар


                              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                [QUOTE=emo 8;1494179]Здравейте . Публикувам няколко снимки на картофите който си купих за семе , сорта е АРИНДА а фирмата от която са няма да споменавам за сега . Имам съмнения че картофите са болни(заразени)..Ако някой е срещал това или има представа от болестите по картофите ще бъда благодарен да сподели своя опит и знания !!!
                                БЛАГОДАРЯ!!

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF8065.jpg
Прегледи:1
Размер:160.2 КБ
ID:5265946 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF8063.jpg
Прегледи:1
Размер:95.9 КБ
ID:5265947

                                Колега доколкото знам крастата се развива в почви с кисела реакция, затова ти препоръчвам да си направиш PH анализ и ако почвата има силно кисела реакция трябва да понижиш киселинността чрез варуване, но това се прави наесен и не съм сигурен в ефекта ако се прави пролет. Също така ползвай карбамид и патенткали защото са физиологично неутрални торове и не вкисляват почвата. П.С. Ако PH-то е неутрално не се притеснявай.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X