Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Здравейте, прочетох доста интересни и полезни мнения в тази тема, затова и реших да се допитам до вас относно нещо:
    От университета ми зададоха задача да направя един проект за отглеждане на картофи - къде, какви, как и т.н. Накрая на доклада трябва да изчисля икономическите аспекти от цялата тая работа. Та ето какво съм пресметнал:
    · Почвен анализ – 3 проби х 35лв = 105лв.
    · Дълбока оран – 13лв/дка
    · Фрезуване - 12лв/дка
    · Брануване – 2 х 6лв/дка = 12лв/дка
    · Закупуване на посадъчен материал 0.40лв/кг х 300кг/дка = 120лв/дка
    · Засаждане на картофите – механизирано – 25лв/дка
    · Загърляне – 11лв/дка
    · Закупуване на органичен тор – 2,5 т / дка х 120лв/дка = 300лв/дка
    · Закупуване на хербициди - 6,77лв/дка
    · Пръскане с хербициди – 6лв/дка
    · Закупуване на фунгициди – 2,28лв/дка
    · Пръскане с фунгициди – 2 х 8лв/дка = 16лв/дка
    · Закупуване на инсектициди – 5,52лв/дка
    · Пръскане с инсектициди – 2 х 8лв/дка = 16лв/дка
    · Закупуване на минерални торове – при норма от 37,5кг/дка минерален тор Кристалон Специален и цена на едро от 2990лв за 1000кг тор, разходът е 37,5кг х 2,99лв = 112лв/дка за минерален тор
    · Проба от семеконтролна инспекция за вирусни болести – 2 х 50лв = 100лв
    · Напояване на картофите – 355 куб.м вода на декар х 0,01лв = 3,55лв/дка
    · Разходи за гориво на водната помпа – ще се използва бензинова помпа с дебит 1000 литра в минута, максимална дълбочина 8 метра, мощност 5,5 конски сили и разход на гориво 750мл/час; при разход на вода от 355 куб.м. вода ще е необходимо 4,6л гориво на декар; 4,5л х 2,2лв = 9,9лв/дка за гориво
    · Изваждане на картофите – 20лв/дка - механизирано
    · Събиране на картофите – 60лв/дка
    Тъй като не съм картофопроизводител и не съм навътре в тази област може ли да ми кажете дали това, което виждате е всичко необходимо за отглеждането? Решил съм картофите да се отглеждат в Самоковско, на теория приемаме че почвата е плодородна и много благоприятна, сорта картофи е Агрия, а очаквания добив съм определил 5т от декар (тъй като видях в темата, че действително от този сорт са получавани такива добиви). За този очакван добив и съм определил торовата норма. Също така ме интересува дали избраният от мен тор ще е подходящ (избрах този водоразтворим тор, за да го внасям посредством капково напояване). Нормата за посадъчния материал съм решил да е 300кг/дка. В един сайт за сертифицирани сортове посадъчен материал видях доста високи цени, но от хора по обяви съм избрал цена от 40ст. за килограм посадъчен материал. На тази цена също така съм и решил да продавам продукцията. Виждат ли ви се всички тези цифри реални? Благодаря ви предварително!

    Коментар


    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Много добра предварителна подготовка и работа си извършил.
      Поздравления !
      Понеже не съм поливал - дано това е вярното количество при капково напояване - 35 л/кв.м .
      Добив 5 т при поливане е постижимо .
      За да се запазят картофите под земя( да не се покажат на повърхността) - трябва гърбовете на вадите при загърлянето да са високи и обилни .
      Това се постига с междуредие повече от 70-75 см . ( за Агрия - 90 см препоръчват)
      Картофите стават много едри и опасността от показване на повърхността и позеленяване е голяма.
      Друго - за да не станат прекалено големи грудките - трябва да се обезлисти . Това значи когато постигнеш нужната големина на картофа( клубена) той да спре да расте . Това е смисъла на обезлистването.
      Специално за сорт Агрия опасността е голяма. Гледал съм този сорт - още 1993 г. Тогава беше малко познат и изчетох какво правят в Холандия .За жалост подобна обработка не можем да постигнем в България - високи гърбове на вадите 40 см . Ако го постигнеш - при тази технология ( която мислиш) съм убеден , че ще постигнеш над 6 т от декар .
      При мен въпреки НЕполивните условия имаше клубени по 1.2 кг . Това не е добре защото в средата на клубена се образува кухина и стават непродаваеми - хората мислят, че са с много торове и избягват да купуват .
      Споделих каквото знам от личен опит .
      Пожелавам ти успех !

      Коментар


      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Първоначално публикуван от vazo Преглед на мнение
        ........... очаквания добив съм определил от декар .........съм избрал цена от 40ст. за килограм посадъчен материал. ........ Виждат ли ви се всички тези цифри реални? Благодаря ви предварително!
        От бърз прочит - това са несъвместими неща. Уточнявам - добив 5 тона/дка е възможен само от елитен посадъчен материал, а той не е по 40 ст.
        Успех с дипломната работа и бягай далече от земеделието.

        Коментар


        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Сорта Агрия е вече поизтъркан и ..... има много семена .
          Макар и да не са "елит" - ако имат по 7-10 очички на клубен ще стане добър добив при поливане . Дано колегата го знае ......
          Странното обаче е, че Агрията лесно се дави .
          Аз от поливане не разбирам, но съм чувал,че с капково не можеш да "удавиш" картофите . Дано е вярно !
          Другото хубаво за него е - в момента има много семена непродадени и .... нетърсени . За това и цената на клас "А" и клас"Б" е доста по-надолу от 80 ст/кг .
          Аз макар и да съм съгласен с теб ( бегай далеч от земеделието) - мисля, че това си е един сигурен и спокоен среден доход за човек . За жалост .... не е за млад човек .
          Аз си мечтая да се прибера на село и да си гледам земеделието . Дано го доживея ......

          Коментар


          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Самоцитирам се - пост № 19, стр 1 от темата.

            Коментар


            • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Благодаря за отговорите!

              Коментар


              • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                Самоцитирам се - пост № 19, стр 1 от темата.
                Потвърждавам - земеделието не е бизнес, както и не е начинание за млади образовани хора!!!

                В чужбина потомствени фермери фалират, а тук млад да пробие - утопия...

                Образован и млад да стане земеделец, може но трябва да - може да краде, да лъже, да мами, да е лицемерен, да няма семейство, да бие циганите, да ползва умело корупционни техники, да е мазохист, да не го е страх да спи нощем на нивата, да има оръжие и да го ползва, особено нощем, да се пазари до стотинка, да няма морал защото трябва често да прецаква този и онзи, да се възползва от мизерията и бедността на хората с които ще работи, да е експлоататор и последно но не по значение ДА ИМА КЪСМЕТ....
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Колеги един въпрос слагате ли при засаждане фунгицуд да пази от ризоктония и други подобни болести?

                  Коментар


                  • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Колеги дето ви стяга шапката - не плашете момчето.
                    Вие с какво образование сте - земеделско ли ?
                    А момчето това учи . Ако това което е научил го приложи на полето няма да е неуспял земеделец .
                    Освен това от земеделие може да не се забогатява ( има изключения), но гладен не се остава .
                    Също така земеделците са винаги здраво стъпили на земята .
                    Както има разочаровани ( и аз съм малко), така има и успешни .
                    Момчето върви по правилен път - образование, практика и вероятно после развитие на бизнеса. Въпрос на интелект .
                    Освен това проектите ( Европейските) трябва да се усвояват .
                    Това е един бъдещ млад фермер с успешен бизнес по Европейски проект .
                    Нека нашите неуспехи да не ги прехвърляме на други млади колеги .
                    Сложете ръка на сърце и кажете - допуснахте ли грешки и кой е взимал решенията за вашите грешки .
                    Това е - никой не ни е виновен .

                    Коментар


                    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Аз само ще му препоръчам да не се занимава с проекти от министерството,ако някой е спечелил от обвързването с глупави проекти нека да каже.Докато не се сменят действащите лица в министерството,които решават как ще се дават въпросните пари,земеделие няма да има.
                      ТЛК 80 4,2ТД-95г

                      Коментар


                      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Приятел ,както каза колегата Савов,гледай си дипломната работа и бягай от земеделието.В учебниците е лесно 0.40 ст за килограм семе,тор вода и -5тона добив.ще ти дам прост пример в един декар -който е 100м на 10м-ако насипеш 5тона едва ли ще намериш земя да ги покриеш.Ако са на бразди през 0.70 см както се садят се получава труден добив.Виждал съм добиви от по 3-4т.всичко едър дребен и семе но 5т е изключителен добив,иначе в Самоков всички щях ме да сме богати като арабски шейхове.Имаше един казваше се Косьо Самоковеца но неговото семе беше от Холандия и на прах,само той забогатя от" гледане "на картофи,но не можа да ги отглежда до старини.Един приятел СашоПопов,младо момче като теб,2г.работи в Шотландия в една ферма за отглеждане на картофи,и когато се прибра докара 8т.посадъчен материял,насади около 30-40декара и отгледа най-хубавите картофи в нашия регион,но с ъс среден добив около 3т,от декар,и на цена на семето около 2-2.50.

                        Коментар


                        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                          Приятел ,както каза колегата Савов,гледай си дипломната работа и бягай от земеделието.В учебниците е лесно 0.40 ст за килограм семе,тор вода и -5тона добив.ще ти дам прост пример в един декар -който е 100м на 10м-ако насипеш 5тона едва ли ще намериш земя да ги покриеш.Ако са на бразди през 0.70 см както се садят се получава труден добив.Виждал съм добиви от по 3-4т.всичко едър дребен и семе но 5т е изключителен добив,иначе в Самоков всички щях ме да сме богати като арабски шейхове.Имаше един казваше се Косьо Самоковеца но неговото семе беше от Холандия и на прах,само той забогатя от" гледане "на картофи,но не можа да ги отглежда до старини.Един приятел СашоПопов,младо момче като теб,2г.работи в Шотландия в една ферма за отглеждане на картофи,и когато се прибра докара 8т.посадъчен материял,насади около 30-40декара и отгледа най-хубавите картофи в нашия регион,но с ъс среден добив около 3т,от декар,и на цена на семето около 2-2.50.
                          Колеги - добив 3 тона при поливни условия ...... някой ви е извадил половината добив без ваше съгласие...
                          Такъв добив дава Агрията дори да си новак и неук . Само с правилни съвети .
                          По нашия край (Родопите около Чепеларе, Хвойна) добив под 2.5 т се смята за неуспех . А поливане няма, удрят слани и има дивеч ( прасета ) доста . Туристи огладнели също .
                          Нека да говорим сериозно - при поливни условия от сорт Агрия няма да изкарате семена .
                          При неполивни - семената са само 10-15 % . Всичко останало е едър клубен . Гладки и жълти . Вкусни и продаваеми . Трайни - до най-късно издържат . За това се продават последни - е по това време .
                          Като искате примери - да ги дам и аз . Гледали сме Агрия няколко години от 1993 година. Тогава тъкмо навлизаше .
                          Експериментално ( до къщата) поливахме две-три гнезда картофи.
                          Среден добив от едно гнездо - 3.500 кг.
                          Най-едър картоф - 1.800 кг една бройка .
                          На нивата - 22 декара - височина на стеблата - 1.1 м . Клекнал човек не се вижда въобще . Пръскане с/у бръмбари - 8 пъти . Добиви - винаги над 3 тона .
                          А сега за статистиката - в един декар има от 4500 - 6000 броя гнезда .
                          Агрията връзва по 6-8 бройки клубени. Сложи ги по 100 гр/бр .
                          Смятайте сами . Аз съм смятал, товарил, разтоварвал, продавал ...... не ми се говори ....
                          Единствено условие - да сте добри стопани . Това значи :
                          1. Изследване на нивата за нематода.
                          2. Есенна дълбока оран и внасяне на калиев хлорид
                          3. Пролетна плитка оран ( може и само с фрезата )
                          4. Дълбоки вади и засаждане на 20 см дълбочина.
                          5. Междуредие - 90 см
                          6. Загърляне високо 40-45 см
                          7. Торовете всеки си ги знае
                          8. Пазене от мана и бръмбари
                          9. Опазване от гладни и любопитни "туристи" ( това съвсем сериозно)
                          Ако някой от вас е изпълнил точките и не е извадил над 3 тона/дек - значи не казва истината . Забележете - поливането е от господ.
                          Знам, че пак ще ви окривея - но това е истината . Пиша защото съм гледал Агрия, а последните години вдигнах Н.В. на 1600 м за да има семена . Няма какво повече да кажа .
                          Всеки си избира пътя .
                          Аз мечтая да гледам отново картофи .....най-безгрижните години ....3-4 месеца работиш и после почиваш .
                          Късмет на всички !

                          Коментар


                          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            незнам за6то мисли така колегата но земеделец на годината беше мъж 33 год та това опровергава тези твърдения пък и гърчав ми се вижда да се бие с цигани
                            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                            Потвърждавам - земеделието не е бизнес, както и не е начинание за млади образовани хора!!!

                            В чужбина потомствени фермери фалират, а тук млад да пробие - утопия...

                            Образован и млад да стане земеделец, може но трябва да - може да краде, да лъже, да мами, да е лицемерен, да няма семейство, да бие циганите, да ползва умело корупционни техники, да е мазохист, да не го е страх да спи нощем на нивата, да има оръжие и да го ползва, особено нощем, да се пазари до стотинка, да няма морал защото трябва често да прецаква този и онзи, да се възползва от мизерията и бедността на хората с които ще работи, да е експлоататор и последно но не по значение ДА ИМА КЪСМЕТ....

                            Коментар


                            • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              нов съм в този форум,много мнения и интересни изказвания видях интересно защо от толкова много производители не чух нищо за сорта импала казват ,че в ловешко са получили добив 11т на декар от нея а дали е така кои ще ми каже?

                              Коментар


                              • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Трудно ще получиш такава информация,като имаш предвид че търговците на посадъчен материал не могат да дадат технология пробвана в нашата страна,та камо ли някой който е правил разходи за проби ей така да започне да пише как точно стават работите.Макар че дори и да се напише пак ще има специалисти нищо не пробвали,но и не вярващи.

                                А Вие не знаете ли?
                                ТЛК 80 4,2ТД-95г

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X