Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    ами 10дка, по тон и 100 някъде от декар , за сеитбооборота не е задължителен зависи как си го писал в бизнесплана на мене ми е само картофи, и за това само картофи трябва да сея ..
    gsm - 0899388807

    Коментар


    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      А семето откъде купи? И какъв клас е ?

      Коментар


      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        от мой познат - клас б
        gsm - 0899388807

        Коментар


        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Да споделя малко опит...

          След прибирането на картофите през септември, докато захладнее те прорастват.

          Купих един евтин климатик, монтирах вътрешното тяло в склада, извадих му сензора за температура и го вкарах при платката.

          Външното тяло монтирах в друг склад.

          Оттогава в склада с картофи имам точно 10 градуса, а в другия нямам нужда от отопление.

          Съответно картофите са в идеална кондиция , никакво прорастване, влажност на въздуха - около 70%.

          Всичко заспа с инвестиция от около 500 лв.

          Коментар


          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            това за колко тона и на какво помещение горе долу си го направил ?
            gsm - 0899388807

            Коментар


            • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              25 тона!

              Помещението е около 15 кв. височина около 4 метра, подземно ниво.

              Климетика е BEKO 12 - ка от промоция - 390 лв. Технополис.

              Коментар


              • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
                от мой познат - клас б
                В такъв случай не се учудвам, че си постигнал толкова малък добив. Агрията е добър и високодобивен сорт, но се изражда доста бързо. Като се вземе на клас Елит след това около 3 години дава добър добив, но след това трябва да се подмени иначе се получа като при тебе.

                Коментар


                • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
                  ами 10дка, по тон и 100 някъде от декар , за сеитбооборота не е задължителен зависи как си го писал в бизнесплана на мене ми е само картофи, и за това само картофи трябва да сея ..
                  Такъв добив за Агрия е .....задоволителен . Почти на нула си ....
                  Някъде нещо си объркал ...?
                  Не вярвай , че за новак е нормално - първата година да си на загуба . Не е вярно . Това са думи на незнаещи и самооправдаващи се картофаджии .
                  Идва следваща година - подготви се за нея . Изследва ли земята ( почвата ) за НЕМАТОДА . Струва 25 лева . Ако НЕ - направи го !
                  Ако ще слагаш Калиев ХЛОРИД - сега е момента . До пролетта хлора ще е фирясал ...
                  Ако ще слагаш естествена тор - сега е момента . Неугнилата слама (сено) в ест. тор ще угние до пролетта .
                  Иначе и хлора и сламата в ест. тор намаляват добива с около 10 % .
                  Семената - клас "Б" са добри за добив ..... но ДАЛИ са клас "Б" или 5а година след клас "Б" ?
                  Семена от този клас НЕ си взимай - от твоят добив не си оставяй семена ! За да не си пак ...... на нула .
                  Позволявам си да дам тези съвети от опит - защото харесвам когато млади хора се заемат със "земята ". Това е верен път - но трябва да се гледа на картофопроизводството не с очи на земеделец , а с очи на бизнесмен . САМО тогава картофите стават "бизнес " .
                  Все пак - с каква големина са клубените ( картофите) в мм ? Болшинството поне ?
                  Имаш ли много бройчици дребни ( под 2 см) които остави на нивата без да ги събираш ?
                  Имаш ли пробиви по клубените ( входно-изходни рани ) ?

                  Коментар


                  • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Значи първо за семената гарантирано са клас Б щото човека от който ги взех го познавам и знам как стоят нещата при него, също така ми беше препоръчан да взема този клас тъй като картофите вече са се били климатизирали за нашия климат , а тези които се внасят не са.
                    За клубените сортирах ги на 3 части едро ,средно и дребно като най много ми е средното 5-7-8см , дребни нямам много . В клубените пробиви почти няма никъде но имаше доста загнили или по точно започнали да загниват, което го отдавам на това, че нивата ми е малко тежка и задържа вода ..
                    gsm - 0899388807

                    Коментар


                    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
                      Значи първо за семената гарантирано са клас Б щото човека от който ги взех го познавам и знам как стоят нещата при него, също така ми беше препоръчан да взема този клас тъй като картофите вече са се били климатизирали за нашия климат , а тези които се внасят не са.
                      За клубените сортирах ги на 3 части едро ,средно и дребно като най много ми е средното 5-7-8см , дребни нямам много . В клубените пробиви почти няма никъде но имаше доста загнили или по точно започнали да загниват, което го отдавам на това, че нивата ми е малко тежка и задържа вода ..
                      Щом нямаш много дребни - значи нямаш нематода в нивата ( а тя е гадна )
                      Щом нямаш пробити картофи - значи нямаш телен червей ( и той е много гаден )
                      Щом преобладаващата фракция са средни картофи - значи вероятно торовете не са достигали или сушата ..... но ако е сушата - картофите ще имат стеснения на места ( като по-тънка талия).
                      Ако при разрез имаш наситен и ярък жълт цвят - значи азота е бил достатъчен . Ако клубенте имат добра , гладка и дебела ( изпечена ) кора - значи и калият е бил достатъчен .
                      Остава фосфора ...... вероятно си го пропуснал ....... ти ще кажеш ?
                      Или микроторовете , но ако земята е била отпочинала - няма да са микроторовете ...
                      Значи - фосфора . Според мен ..... но това са само свободни разсъждения - за развлечение . Темата ми е приятна .
                      Правилно ли разсъждавам .... или не ?
                      А относно гниенето - кога се прояви то ?
                      Ако има заболяване "мана" - тя се проявява на 10-12 ден след изваждането ( складирането ) на картофите . На концентрични петна .Ако гниенето е цялостно и е още в нивата - едва тогава е от многото вода .
                      М/у другото - Агрията лесно се дави .

                      Коментар


                      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                        ..... но ако е сушата - картофите ще имат стеснения на места ( като по-тънка талия).
                        да значи много от картофите имат такива стеснения или са криви аз си мислех, че е от тора защото вода не им е липсвало по принцип, а сложния тор го сложих късно и вероятно не е бил усвоен. Опитах да компесирм с листен тор пръсках 3 пъти но получих само една много хубава и голяма зелена маса
                        а за торовете наблягах основно да имат калий, на фосфора не съм обръщал толкова внимание ..
                        gsm - 0899388807

                        Коментар


                        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
                          да значи много от картофите имат такива стеснения или са криви аз си мислех, че е от тора защото вода не им е липсвало по принцип, а сложния тор го сложих късно и вероятно не е бил усвоен. Опитах да компесирм с листен тор пръсках 3 пъти но получих само една много хубава и голяма зелена маса
                          а за торовете наблягах основно да имат калий, на фосфора не съм обръщал толкова внимание ..
                          Макар и да не е пълно и точно ( торовете действат винаги съвместно ) торовете действат така :
                          1. Азота - дава листна маса и съответно по-добра обмяна и т.н. Но само листа не са нужни ....Липсата му се познава по бледо зелените листа
                          2. Фосфора - дава едрина ( натрупване на маса ) и вдига добива .Усвоява се по-бавно и трудно от другите торове . За това се практикува да се внесе в късната есен . Няма да се отмие - спокойно .
                          3. Калий - дава вкус и ЗДРАВА кожа на картофите . Стават гладки и добре оформени .
                          Това е грубо обяснение за торовете .... но пак внася НЯКАКВА бегла представа - какво е нужно . Иначе - торенето си е много важно и следва да се изчислява по-точно . Колкото искаш да получиш - изчисляваш колко е нужно да внесеш .....
                          А за листното подхранване - то е само ДОПЪЛНЕНИЕ към основното торене . И рядко е с видими резултати .

                          Коментар


                          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Какво ще кажете за немския сорт Белана?

                            Коментар


                            • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Ще ви запозная с хода на делото срещу Растителна Защита, които поради грешни анализи, унищожиха цялата ми реколта от картофи и после просто заявиха, че е станала грешка!

                              За да не изядете и вие дървото, имайте впредвид, че всичко което Растителна Защита ви предписва, трябва да бъде задължително обжалвано незабавно, защото съда ме обвини, че не съм обжалвал и има вероятност, освен огромните загуби, да платя и всички разноски по делото!

                              "Растителна защита" е мафиотска организация..

                              Доколкото знам, редовно подменят проби и аз съм станал жертва на прецакване на двама вносители на семена..

                              Всичко, което Растителна защита предпише, трябва незабавно да се обжалва, иначе ще изгорите...

                              Обаче наглостта на "институцията", беше зашеметяваща! Както и на прокурора..

                              "Ищеца е имал възможност да обжалва предписанията и тъй, като не го е направил, моля да не се дава ход на делото!"

                              Мръсотия, облечена с тога....
                              Последно редактирано от Volk; 03-12-09, 18:51.

                              Коментар


                              • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Не може да няма някакъв начин .
                                Къде е Карагьозов .... нали можеше да ти плати и да поеме делото и печалбата от него ?
                                Съчувствам ти и .... една пушка и за мен .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X