Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Серум срещу ухапване от змии?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    е то това е друго, генетично заложен модел на поведение, как да ловува ! обаче мен Куадрата ме изкорка като заговори за интелект при рептилиите.

    Коментар


    • #32
      Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
      е то това е друго, генетично заложен модел на поведение, как да ловува ! обаче мен Куадрата ме изкорка като заговори за интелект при рептилиите.
      Абе да, гадинката прави разни неща които няма как да знае че ще се случат ако не си е направила изводи от ситуацията преди това... Костя разказва че лятото изнасял на балкона кокалите дето са му дадени и дебнел гаргите ако дойдат да си клъвнат...
      А теглото не му е голямо, да ти кажа никога не съм се опитвал да го премеря, но не е по-тежък от 6-7 кила като е гладен...Като се наяде може и кило и половина повече
      Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

      Коментар


      • #33
        това е приемливо
        аз си помислих по страшни неща.

        Коментар


        • #34
          Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
          това е приемливо
          аз си помислих по страшни неща.
          Е, още не е измислил азбуката ама знам ли догодина като се видим какви ще ми ги разкаже
          Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

          Коментар


          • #35
            Re: Серум срещу ухапване от змии?

            В БГ отровни са 4 вида змии - пепелянка, остромуцунеста пепелянка, усойница и каменарка.
            Поведение в доболнична обстановка:
            1. Според "Пирогов":
            - Налагане на стегната превръзка НАД мястото на ухапването /турникет/ с отпускане през 30 мин.
            - Убождане с игла или скалпел на няколко места около ухапания участък и изцеждане на кръвта.
            - Противозмийски серум - 1 амп./100АЕ/ около ухапаното място и 1 амп мускулно.
            - Кортикостероиди във високи дози при шок и/или Адреналин 1мг подкожно.
            А сега става интересно!!!
            2. Според медицинските университети на Женева и Лозана:
            - Дезинфектиране на мястото на ухапванетос антисептик.
            - Имобилизиране на крайника с шина и поставяне на компресивна широка превръзка ВЪРХУ мястото на ухапване.
            - Болкоуспокояващо, но НЕ АСПИРИН.
            - Да се избягват РАЗРЯЗВАНЕ, ИЗСМУКВАНЕ, КРИОТЕРАПИЯ/ЛЕД/ И СИЛНО ПРИСТЯГАНЕ НА КРАЙНИКА.
            - ВНИМАНИЕ: ЛЕЧЕНИЕТО С КОРТИКОСТЕРОИДИ Е ОПАСНО ИЛИ БЕЗ ДОКАЗАНА ЕФИКАСНОСТ.
            АМИ СЕГА?!
            И в двата случая следва болница. И нещо много важно - противотетанична профилактика: ТАП, а по показания и САТ! И антибиотично лечение!
            На кого ли пък да повярваме в този случай?

            Коментар


            • #36
              Re: Серум срещу ухапване от змии?

              Добре де хора като мене карали според мен сериозен курс "Долекарска помощ" са учили пироговския варянт? Какви змий живеят в Женева и Лозана не знам.

              Коментар


              • #37
                Re: Серум срещу ухапване от змии?

                Както казваше на времето един друг доктор, щом усетиш че те клъвне змия, или скорпион някъв, веднага зимаш гранати, ставаш и почваш да ги хвърляш. Додето сколасаш да залегнеш ония ще те гръмнат. Хич да не ти пука, тва вече е за хирурга и е просто.
                Мда. Знаех си аз че е божа работа.
                )) А Док едно време е карал някъв шест годишен курс в Медицинската академия, де да знам колко е сериозно. От тогава като ходи на работа му викат Докторе. Щом специалистите по спешна медицина всъщност нямат кво да те посъветват освен да бързаш към болницата, значи верно ще излезе че така трябва. От пиротговските съм чувал същото квото от Док

                Коментар


                • #38
                  Re: Серум срещу ухапване от змии?

                  За бързането до болницата е ясно, става въпрос за преди това. Аз не съм доктор, не съм и доверчив, но определено си мисля, че пироговския варянт е верния.

                  Коментар


                  • #39
                    Re: Серум срещу ухапване от змии?

                    Стефане, интересното е ,че има оцелели от ухапване на Комодски варан. Група учени, между тях и лекарка (или биолог?) от Русия са били на о-в Комодо за да се опитат да разберат как съжителстват вараните с този склад за биологични оръжия в устите им. Сигурно и военните дават мило и драго да разберат,но по други причини. В източна Африка има оцелели след ухапване от Черна мамба в облатстта на лицето и бедрото. Показаха и листата на един храст,които се ползвали като противоотрова. За сега май никой не е оцелял след ухапване от Зелена мамба. Безспорен номер едно обаче са морските змии-отровата им е в пъти по-силна от тази на сухоземните влечуги. Ние сме направо облагодетелствани-и морето, и сушата ни са лишени от силно отровни видове влечуги и риби.
                    There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                    No wahalla.

                    Коментар


                    • #40
                      Re: Серум срещу ухапване от змии?

                      А, в медицината има потресаваща казуистика. Това че няма описан от бял доктор човек преживял и инаквото ухапване, изобщо не значи че някъв си процент от местните не ги лови. 5-15% от хората, всичките бели, пък не ги лови СПИНа Който е африканска болест и тях ги трепе съвсем пълноценно.
                      Има документирани случаи на хора, преживели преминаващо раняване на сърцето, оздравели от рак и какви ли не още чудеса. Много знаем вече за себе си. Но очевидно далече не всичко.

                      Коментар


                      • #41
                        Re: Серум срещу ухапване от змии?

                        Фамаколозите и медиците отдавна изследват различни растителни видове и извличат субстанции за приготвяне на ефективни противоотрови и други препарати. Съвсем логично, отправната точка са знанията натрупани от местното население. То, ние още не познаваме всички растителни и животински видове живеещи на планетата ни-всяка година се откриват непознати растения,риби,насекоми,дори бозайници. Дано не затрием всичко преди да разберем колко полезни растения имаме.
                        Малкият процент хора,които не се заразяват със СПИН, мисля,че имаха някакъв модифициран ген. Същият ген са имали и хората,които в средновековието не са се заразявали от чума. Дано с писанията си не предизвиквам бурен смях сред лекарите във форума.
                        There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                        No wahalla.

                        Коментар


                        • #42
                          Re: Серум срещу ухапване от змии?

                          В Швейцария змиите са същите като у нас. Учудват ме някои разминавания в тактиката. Аз лично приемам Пироговския вариант с някои допълнения от швейцарския. А пък сега има едни серуми, които не се правят по Безредка. Е Урбазонът за всеки случай в джоба.

                          Коментар


                          • #43
                            Re: Серум срещу ухапване от змии?

                            Първоначално публикуван от Doc Преглед на мнение
                            В БГ отровни са 4 вида змии - пепелянка, остромуцунеста пепелянка, усойница и каменарка.
                            Поведение в доболнична обстановка:
                            1. Според "Пирогов":
                            - Налагане на стегната превръзка НАД мястото на ухапването /турникет/ с отпускане през 30 мин.
                            - Убождане с игла или скалпел на няколко места около ухапания участък и изцеждане на кръвта.
                            - Противозмийски серум - 1 амп./100АЕ/ около ухапаното място и 1 амп мускулно.
                            - Кортикостероиди във високи дози при шок и/или Адреналин 1мг подкожно.
                            А сега става интересно!!!
                            2. Според медицинските университети на Женева и Лозана:
                            - Дезинфектиране на мястото на ухапванетос антисептик.
                            - Имобилизиране на крайника с шина и поставяне на компресивна широка превръзка ВЪРХУ мястото на ухапване.
                            - Болкоуспокояващо, но НЕ АСПИРИН.
                            - Да се избягват РАЗРЯЗВАНЕ, ИЗСМУКВАНЕ, КРИОТЕРАПИЯ/ЛЕД/ И СИЛНО ПРИСТЯГАНЕ НА КРАЙНИКА.
                            - ВНИМАНИЕ: ЛЕЧЕНИЕТО С КОРТИКОСТЕРОИДИ Е ОПАСНО ИЛИ БЕЗ ДОКАЗАНА ЕФИКАСНОСТ.
                            АМИ СЕГА?!
                            И в двата случая следва болница. И нещо много важно - противотетанична профилактика: ТАП, а по показания и САТ! И антибиотично лечение!
                            На кого ли пък да повярваме в този случай?
                            Пироговския:

                            - стегната превръзка НАД ухапаното на теория е добра идея и би свършила работа, АКО е правилна... По-горе съм писъл защо обаче на практика не е никак добра идея да се пробва от не добре подготвен човек.

                            - това с дупченето и ИЗТИСКВАНЕТО(леки и само, ако стане бързо) също не е лоша идея... поне не пречи, не съм убеден иначе има ли особена файда, но не пречи, ако не изтече много кръв... обаче никакво изсмукване!

                            - серум... твърдо не, ако човека не е в болница и не му се направят тестове за алергия!

                            - стероиди и адреналин при положение какви са отровите на нашите змии също не звучи зле, но само в краен случай, какъвто не вярвам да се получи. обаче, ако тръгне да спира сърцето така или иначе нямаш голям избор освен да ги пробваш, ако имаш под ръка...

                            Женевския:

                            - дезинфекция - винаги е добра идея при рана, особено при ухапване от каквото и да е животно.

                            - имобилизиране на крайника - почти задължително. дори и да не бъде специялно имобилизиран е добре да не се движи много.

                            - болкоуспокояващо... бе зависи, ако болките не са убийствени(а при нашите змии не са) не бих прибягнал до нещо дето те замайва и отслабва...

                            - разрязване - загуба на кръв... която в по-голямата част не е отровена... лоша идея. изсмукване... супер лоша идея. лед... не е добре отровната кръв да седи на едно място. може да доведе до загуба а крайника. силно пристягане над раната казах си мнението вече. с други думи съгласен съм с тази точка.

                            Общо взето съм по-съгласен с Женевско-Люблянската версия...

                            А бързането към болница е варянт САМО, ако това не изисква бързото придвижване на човека със собствени сили(или поне движението на ухапания крайник). Иначе варянта да полежи спокойно и обездвижен докато се поразсее отровата е по-дория.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #44
                              Re: Серум срещу ухапване от змии?

                              Значи, какъв извод да си направи обикновения човек -като мен- без особени специализирани познания!
                              1 Високи обувки и повишено внимание
                              2 Дезинфекция на раната /като за всяка друга рана/
                              3 Някакъв противоалергичен препарат /напр. този "Урбазон"/
                              4 По най-бързия начин; в болница -но, в никакъв случай на самоход


                              Първоначално публикуван от Tramp Преглед на мнение
                              Стефане, интересното е ,че има оцелели от ухапване на Комодски варан. Група учени, между тях и лекарка (или биолог?) от Русия са били на о-в Комодо за да се опитат да разберат как съжителстват вараните с този склад за биологични оръжия в устите им. Сигурно и военните дават мило и драго да разберат,но по други причини. В източна Африка има оцелели след ухапване от Черна мамба в облатстта на лицето и бедрото. Показаха и листата на един храст,които се ползвали като противоотрова. За сега май никой не е оцелял след ухапване от Зелена мамба. Безспорен номер едно обаче са морските змии-отровата им е в пъти по-силна от тази на сухоземните влечуги. Ние сме направо облагодетелствани-и морето, и сушата ни са лишени от силно отровни видове влечуги и риби.

                              А, на тази лелка да не си й зет
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #45
                                Re: Серум срещу ухапване от змии?

                                Не разбирам нищо нито от змии, нито от медицина, но понеже живея в чужбина да питам - тези неща не се ли продават в България ? :
                                http://www.sawyerproducts.com/images/B4openf.gif

                                Представлява спринцовка с накрайник, с обратно действие - при натискане смуче. Не е перфектно, но за първа помощ става, и може да се ползва с една ръка, тоест може и сам човек да си го приложи.
                                В Европа ги прави френска фирма, казва се Aspivenin, и естествено са два пъти по-скъпи отколкото щатския вариант. По принцип се продават в аптеките. По това което съм забелязал българските аптеки са добре снабдени, дали няма да се намери там ?
                                Издъних се на Тюринг теста

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X