Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Варшава 223

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Варшава 223

    Продължавай в същия дух!

    Благодаря за споделеното!
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • От: До: Варшава 223 - няколко въпроса.

      Здравейте колеги .Видях ,че в кръвта ви е да реставрирате варшави .Тъй като до сега не съм се сблъсквам такъв вид кола и ми е малко далечна .Един приятел има такава и се чудя дали да я взема и да си я направа ,но въпроса е ,че искам да сложа по мощен мотор естествено който до голяма степен да пасва на купето , дифа и от там с по проста инсталация разбираемо защо.
      Много ще съм ви благодарен ако дадете едно рамо. Благодаря предварително !!!

      Коментар


      • От: Варшава 223

        Здравейте! Според мен Варшавата е твърде куца платформа за тунинг. Много е примитивна, а и повечето такива коли са пълни гробници, които за нищо не стават. Поляците слагат V6 агрегат от Форд Гранада или Скорпио. Предвид, че коша е дълъг и тесен, това е адекватен вариант - примерно 2,9 мотора. Приятел насади Волга 21 на долна част (под и агрегати) от БМВ Е23 (първата 7ма серия). Базите на Волгата и Варшавата са по 2700мм, а на БМВто е 2795. Не знам какво и как е рязал по пода, не съм гледал колата подробно.
        Все едно, узаконяването на Варшава с агрегати от друга кола в момента е проблемно, да не кажа невъзможно.
        Като вземем, че Варшавата хем не става за доработки, хем няма да може да се узакони, препоръчвам да не се прави никакъв тунинг и колата да се възстанови в оригинал. И нейния двигател върви достатъчно, за да се пътешества спокойно.

        Коментар


        • От: Варшава 223

          Варшавата изкара половин година в гаража без движение. На два пъти я припалвах. По-миналата седмица обаче имаше раздвижване.
          Приятел ме помоли да го возя на сватбата му в Своге.
          Варшавата запали от раз и изпълзя на слънце. Измих я и се отправих към кварталната бензиностанция. Гумите бяха спаднали с по половин атмосфера - напомпах ги. Заредих до горе. Повозих се - всичко работи изрядно.
          На 15-ти рано рано отидох с нея в Своге. Сватбата мина супер.
          Ето я и Варшавата с украса:






          Голям кеф е за каране. За пореден път се изненадах как добре се наема по баирите и как меко вози.

          Коментар


          • От: Варшава 223

            През изминалата 2016г. карах Варшавата съвсем малко. Минах едва 250км. Реално веднъж ходих до Своге и веднъж до Владая.
            Октомври дори забравих да й направя гражданска отговорност и ГТП. Усетих се чак края на ноември.
            Бях се концентрирал върху Волгата, а карах по мероприятия основно Жигулито.
            Бях решил за 2017г да карам Волга. Ремонтът на купето се забави и ще почне след окончателното затопляне на времето. Кара ми се ретро кола. Слава богу, имам две в отлично състояние (имам още две вървящи за правене и още 3 мъртъвци).
            В крайна сметка избрах да карам по-активно Варшавата.
            Речено - сторено. Върнах си й гумите и джантите (два месеца бяха обути на Нисата). Запали от раз. Изкарах я от гаража. Скъса ми се жилото на смукача.
            Запознах я с новата ми полска играчка - Ниса 522.

            Нисата реално е Варшава с друга каросерия. Двигател, трансмисия и ходова част са същите (е, главното предаване е 5,125 вместо 4,55 и е на 16 цолови гуми вместо 15 при Варшава).
            Оня ден я карах цял ден из града. Работи отлично. Купих й годишна винетка. Що пък не.
            Вечерта смених маслото и филтъра и я гресирах. Варшавата и отдолу е като нова (то тя е реално нова след като смених задния и предния мост и кардана).
            Жилото на смукача го оправихме. Взех УАЗково, отрязах самото жило и го запоихме на варшавовия водач с ръкохватка. Намазахме го с графитна леснопроникваща смазка. Сега се движи идеално.
            Снощи я закарах за основно почистване.

            В събота на Калояново откриваме сезона.

            Коментар


            • От: Варшава 223

              Започнахме сезона по най-добрия начин!
              Отидохме в Калояново.

              Обиколихме пазара. Имаше интересни работи. Харесах си един каталог за резервни части за ГАЗ 21 от 1957г. За най-първата Волга с петолъчка вместо решетка. Не му мислих много, такава книга попада веднъж в живота дето се вика.
              Един приятел ме беше поканил да ходим на едно място. Имало интересни за мене работи. Отиваме. Отвори се пещерата на Али баба. Натъпках Варшавата както се следва... Тя е прочута със своята товароносимост и този път се представи на ниво.
              Вечерта бяхме при родата. Изкарахме чудесно!
              Ставаме по някое време. Похапнах здраво.
              Хайде пак на пистата - стигнахме чак към 11 и нещо.
              Имаше какво да се види и на пистата, и около нея...
              Особено много ми хареса новата Манта на Влади. Естествено, и на нас с жената ни се прииска и Манта... За сега обаче стига толкова коли.
              Видях се с много хора, приказвахме, изкарахме си супер.
              Варшавата получи специална награда от организаторите. Благодаря много за което!




              По едно време със Стефан и двете дами решихме да се отправим към София. Карахме си кротко с 80км/ч по целия път.
              С Теди сме си седнали на дивана във Варшавата, а отпред плавно се носи бяла Волга 24. Идилия.
              За двата дена минах 400км, повече отколкото за цялата 2016.Варшавата се държи безупречно.

              Този уикенд пък посетихме ретропарада Благоевград - Симитли - Банско. Отново много ми хареса мероприятието. Организацията беше на ниво. Този парад е идеален за кола като Варшавата. Красива природа, караш със свалени прозорци в колона. С колегата Кольо от Петрич понатиснахме Варшавите през Предела - качихме го в пакет.
              Този път получих не една, а две купи, за които много благодаря на Благоевградския ретро клуб, както и на БАК - Ретро.


              В неделя сутринта с Варшавата се качихме на хижа Вихрен на 1950м. надморска височина. С 4 човека и пълен багажник (поне 100кг багаж и инструменти) нямахме никакъв проблем нагоре в планината. Станаха много хубави снимки на фона на първенеца на Пирин - връх Вихрен.


              Коментар


              • От: Варшава 223

                През 2018г. Варшавата я изкарах веднъж за една сватба и това й беше карането. Е, припалвам си я редовно и е в пълна изправност, но все едно - не сколасах да я карам.
                Миналата събота се оказа, че трябва да мина Нисата на преглед. Бръм, отивам първи рано рано. Никакъв проблем, оказа се изправна, както се и очакваше.
                Тръгвам си и случайно мернах Ладата на приятел - тоя месец и нави 6600км - ходи с нея до Москва и Ленинград, обиколи и Централна Европа и се върна без никакви технически проблеми. Въпросната Лада е след цялостна реставрация след като падна дърво и й смаза тавана преди няколко години.


                На Варшавата ми оставаха още 10 дена до преглед, викам си - айде да я мина и нея.
                Отивам, запали от раз и излезе уверено от гаража. Пробвам спирачки, светлини - всичко работи. Тръгнах и мина на преглед без никакви проблеми. Много се изкефих, тя наистина работи отлично - дори и по паваж вози уникално меко без тропане и подскоци. Беше леко прашна и й направих едно цялостно измиване - заслужила си е.
                Врътнах й едно хубаво кръгче из града.






                Сдобих се и с едни страхотни соц ключодържатели, благодарение на колегата Влади. Един полски от FSO (фабриката, произвеждала Варшава, Полски ФИАТ и Полонез), отива на връзката на Варшавата.

                В крайна сметка добре й спестих карането на сол и сняг, макар че точно Варшава 223 има страхотна проходимост. Има и отлично за времето си парно, за разлика от Волга М21 и повечето тогавашни коли.
                Няма да забравя как в януари 2011г. запали от раз на -24 след 3 седмици навън без да е палена и даже кръгче й врътнах... Тогава на едни цигани - продавачи на тикви им увиснаха ченетата и половин час обикаляха невярващи, докато аз с променлив успех чегъртах леда от вътрешната страна на предното стъкло.



                Като се замисля, то май първото ми каране на 4 цилиндъра из София беше точно на сняг. Ето няколко кадъра от края на 2008г - Варшавата все още е обута с гуми Вида 185R15 и си е още на старата, оригинална боя.


                Ето тука тамън съм сложил работещ стартер, а навън е -15 и аз с вкочанени ръце се кефя как работи двигателя.


                Газ с Видинките на лед... Е, не е много разумно, ама вървеше без особени ядове. Не спираше особено, но както и да е.


                Бая съм я покарал на сняг ще излезе.


                Тя и сега си е готова - купето няма никъде ръжда, всички кухини са заляти с консервант, гумите са M+S...
                Отвреме - навреме ми хрумват разни щуротии, но все пак ако ще карам нещо старо зимата, то вероятно ще е Ниса - тя така и така е за боя.

                Коментар


                • От: Варшава 223

                  На времето купих от склада на Наркоопа и още се въргалят части нови(полски) за Варшава, Жук, Ниса ...касета с корона и пиньон, бутала и сегменти. лагери, чукчета и наковални , капачка палец, и делко май има, помпа за съединителя. гумички за спирачни цилиндърчета, нов километраж и куп други дребни неща ако има интерес пиши на лични ! Мечтаех да си намеря една и да я обновя , ама няма да стане не съм довършил трабанта още. Възхищавам Ви се с колко желание и любов си поддържате автопарка !

                  Коментар


                  • От: Варшава 223

                    Много е добра Варшавата.... има и други автомобили за които може да се твърди, че са наистина добре реставрирани, и то с намерението да се карат и да бъдат с перфектно състояние едновременно... понеже има реставрации само за едното и само за другото. Освен труда и уменията са необходими и специфични технически познания и много търпение!
                    Свалям шапка за тези неща!
                    Аз също съм запален по старите коли и конкретно ми харесва Волга ГАЗ 21, но поне за сега си преценям силите много под необходимото за една добра реставрация!

                    Коментар


                    • От: Варшава 223

                      В последно време отново много се ентусиазирах на вълна "Варшава".
                      Поддържам контакти с полски колеги и един от тях ми намери едни неща, които отдавна ми се искаха, но все не намирах смисъл да търся. В крайна сметка смело и безотговорно платих такси за преводи и транспорт грубо два пъти стойността на самите части, но все едно, имал - дал.
                      Според мен, именно вниманието към такива детайли говорят много за нивото на реставрация и за познанията на собственика.
                      Според полските колекционери, калобраните, както и външното огледало, са предлагани само като допълнителна афтърмаркет опция. Аз външно огледало не искам, колата така ми се вижда по-автентична и отговаряща на епохата.
                      Именно поради споменатия факт, всички Варшави в България са с най-различни калобрани, но никога полски. Най-често слагаха силистренско производство за Волга - с еленчета на тях. И моята беше с такива отначало.
                      В последствие ползвах калобрани от Нива - те наподобяват полските, но нямат надписи.
                      Е, ето ги новите ми полски калобрани:

                      Емблемата и надписа са си точно Варшавските. У нас в Силистра са правени калобрани за Полски ФИАТ. И те са с емблема FSO, но е вече в по-новия, стилизиран вариант.

                      Вторият интересен предмет е този:


                      Оригинално казанче за стъкломиещото устройство.

                      Е, изкефих се и с нетърпение очаквам да се разходя до гаража и да си ги монтирам.

                      Коментар


                      • От: Варшава 223

                        Здравейте!
                        Темата е екстра, а Автомобила е един път - няма толкова здрав, комфортен и широк автомобил. Казвам го от личен опит и впечатления. До 1995 баща ми караше точно такъв. няколко пъти по соц време сме ходили с него до морето, като единия път нещо започна да вие някъде около Стара загора. влезнахме в първия сервиз, майстора се качи да се повози с едно кръгче около сервиза и на втория заход виенето изчезна. за всеки случай решиха да погледнат съединителя. оказа се че феродото по него е останало по тънко от нокът (бях малък и все още не ме допускаха да се разхождам в сервизите свободно, а това което пиша тук го разказа баща ми като пряк свидетел докато семейството си чакахме навън да приключат с ремонта). Малко преди спирането и от употреба се случи така, че изтече спирачната течност заради изгнили гумички и спирачни цилиндри. Това се случва на планински терен (около гр. Смолян). Може да си представите как се спуска планински път (тесен и със завои колкото душата иска) със съвременен автомобил - никак. Или ще угасне по нареждане на бордовия компютър, или няма да има спиране освен с ръчна спирачка. Е с този Автомобил няма проблем - моторната спирачка е уникална - без допълнително натискане на педала на газта повече от 40 не вдига по нанадолнище
                        За съжаление нямаше как да я поддържаме по това време, нямаше и гараж където да я съхраним и баща ми я даде на един братовчед да я прави каквото реши. От тогава ми е мерак да се повозя и да покарам такава че така и не успях да го направя - бях малък

                        Коментар


                        • От: Варшава 223

                          Същинска красавица!При мен спомена е, около 10 годишен съм бил,автомобила беше на комшия на село, като седнах на задната седалка, направо се изгубих, толкова ми се е струвало голямо.Да си я караш дълго и да те радва!
                          УАЗ 452Д,ML270CDI,Ford Transit, DAIHATSU Terios, Волга 2410 GSM 0898677185

                          Коментар


                          • От: Варшава 223

                            Първоначално публикуван от StoneHeart Преглед на мнение
                            Здравейте!
                            Темата е екстра, а Автомобила е един път - няма толкова здрав, комфортен и широк автомобил. Казвам го от личен опит и впечатления. До 1995 баща ми караше точно такъв. няколко пъти по соц време сме ходили с него до морето, като единия път нещо започна да вие някъде около Стара загора. влезнахме в първия сервиз, майстора се качи да се повози с едно кръгче около сервиза и на втория заход виенето изчезна. за всеки случай решиха да погледнат съединителя. оказа се че феродото по него е останало по тънко от нокът (бях малък и все още не ме допускаха да се разхождам в сервизите свободно, а това което пиша тук го разказа баща ми като пряк свидетел докато семейството си чакахме навън да приключат с ремонта). Малко преди спирането и от употреба се случи така, че изтече спирачната течност заради изгнили гумички и спирачни цилиндри. Това се случва на планински терен (около гр. Смолян). Може да си представите как се спуска планински път (тесен и със завои колкото душата иска) със съвременен автомобил - никак. Или ще угасне по нареждане на бордовия компютър, или няма да има спиране освен с ръчна спирачка. Е с този Автомобил няма проблем - моторната спирачка е уникална - без допълнително натискане на педала на газта повече от 40 не вдига по нанадолнище
                            За съжаление нямаше как да я поддържаме по това време, нямаше и гараж където да я съхраним и баща ми я даде на един братовчед да я прави каквото реши. От тогава ми е мерак да се повозя и да покарам такава че така и не успях да го направя - бях малък
                            Приятелю, хубаво е да си ентусиаст, ама предозирането не помага на никого. От поста ти оставам с впечатление, че тия със по-новите от Варшава автомобили, като се качим нависоко, чакаме някоя друга петилетка да стане ретро колата за да можем да го спуснем баира, щото иначе ни е спукана работата.

                            Отделно, това с ръчната спирачка е много смешно.

                            Коментар


                            • От: Варшава 223

                              За спускането на баира имах предвид с неизправна спирачна уредба
                              Иначе аз карам една кола, която тази година прави 30. още се движи сравнително добре и не искам да я сменям точно защото е основно механика и минимална електроника. Общо взето каквото и да стане имаш вариант да я поклатиш. Брат ми имаше горчив опит с един пасат 6. На магистралата със 140 в скоростната лента, изпреварвайки тир колата изгасва .... едва успява да се прибере в аварийната. 15 мин никакво палене. след тях запалва все едно нищо не е имало и ... така няколко пъти между София и Смолян.

                              Коментар


                              • От: Варшава 223

                                Не бях поглеждал темата отдавна.
                                Моята Варшава за тия вече 11 години успя да обиколи България. През 2015 лятото се разхождахме из Родопите. Минах по някои от любимите ми пътища - Кърджали - Ардино - Смолян - Ягодина - Кричим... Голямо удоволствие е да се кара тази стара и бавноходна кола по пусти планински пътища. Всички стъкла долу и си караме с не повече от 40-50 км/ч на втора и по правите на трета... От Кърджали до Ягодина пътешествахме 5 часа. Седалките тип диван наистина не изморяват и е много приятно на дълъг път.


                                По въпроса за спирачките - карането на Варшава в планина изобщо трябва да е щадящо към спирачките - просто караш бавно и това е. Системата е с 4 барабана и е еднокръгова. Протече ли, разчиташ единствено на ръчната спирачка.
                                При стръмни спускания винаги се включва втора предавка и се спира с двигателя. Наистина повече от 40 трудно ще вдигне по тая система. Със спирачките вече обираш финално скоростта отвреме - навреме.

                                Тая година съм наумил да пътешествам с Волга М21. И тук са валидни същите принципи в управлението. С такива коли, модели отпреди 60-70 години, човек не трябва да бърза. Макар че и Волга, и Варшава без проблеми развиват по 140 км/ч. Крайцерска скорост 70-80 и кефът е пълен.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X