Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли нужда от набор за оцеляване?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    За който не си спомня заглавието на темата е:
    Има ли нужда от набор за оцеляване?
    Хъм, доста широк въпрос. Някои имат, други не. Много от тези, на които им трябва понякога мъкнат не "набор за оцеляване", а просто набор. Пълно с излишни за конкретните условия неща и пълна липса на наистина необходими. Първото не е толкова страшно, имането не е като нямането. Пък и с всичко може да се импровизира. Обаче второто също е чест факт, зимен преход в Балкана, с екипировка за Амазонската джунгла...

    Конкретно за риболовните принадлежности и примките, заради които започна темата, в България биха имали смисъл, само при някакво сериозно природно бедствие в голям град, например, ако цялото население на София или Пловдив трябва да се изнесе от града. При нормални обстоятелства у нас, точно от глад, няма умрял човек в планината. Е, има от хипотермия и изтощение, които биха могли да бъдат отложени с известно количество храна, но тя трябва да е например шоколад или вафли в джоба. Зайци и риба, не биха помогнали, особено, ако ти трябва енергия и за да ги наловиш. Това обаче не означава, че другаде не биха били безценни.
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

    Коментар


    • #17
      До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      Оттук насетне всеки коментар не свързан с темата ще бъде изтриван като спам с всички последствия от това...

      За който не си спомня заглавието на темата е:
      Има ли нужда от набор за оцеляване?
      Има нужда, ама от набор като на Венци, а не корда и кукички. Мисля че лакарства и глюкоза са много по важни от скалпел или нещо подобно. Зависи къде ще оцеляваш. Едно е в Африка, друго е в Аляска. Според мен най-важното средство за оцеляване е в кутия...в черепната кутия.
      И мен ме подразни квалификацията на колегата автор на темата спрямо другите участници. От уважение към Венци спирам дотук.
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

      Коментар


      • #18
        До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

        Ей сега ще ви разтуря кефа на всичките.
        Тъкмо заредите по джобовете примки, компаси, ножове режещи релси и цигарена хартия, и стане нещо друго, както сте си в къщи. Кво става тогава, в например новоразрушен квартал, в който дявол знае защо стърчи само оцелелия трафопост, който разбира се, няма кой да обезточи. Ей го как най-важния инструмент за оцеляване става фазомера.
        Вай, ми сега?
        По принцип не мога да понасям претенциозните книги по оцеляване, и никога не ги купувам. Каквито съм виждал в интернет, пък не съм чел. Както се оказва по нашите земи, много по-важно за оцеляването е да си чел наръчника на вагонния надзорник, или да имаш сапьорна ножица, с която да срежеш веригата на катанеца, за да можеш да избягаш от капана, на който пише "хотел", или там "спален вагон". И какви ли не още дивотии, свойствени на урбанизираните райони.

        Коментар


        • #19
          До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Оттук насетне всеки коментар не свързан с темата ще бъде изтриван като спам с всички последствия от това...

          За който не си спомня заглавието на темата е:
          Има ли нужда от набор за оцеляване?

          Съгласен съм.
          Има ли нужда от набор за оцеляване?-твърдо ДА!!
          При това не от един.
          Голям набор - за кола, джип и прочие.Който да е оборудван максимално според представите на собственика му.
          Малък набор - джобен.Компактен и максимално пригоден за средата в която би могло да се бедства.
          По моя лична преценка и в двата комплекта основните неща са комплекта за първа помощ, навигационни,комуникационни и сигнални средства.Нож,средство за палене на огън и концентрирана храна.
          Относно комплекта на колегата xns , както и към блога му съм имал и продължавам да имам положително отношение.
          Аз също съм за прекратяване на безмисления спор.Въпреки зле изтълкувания ми коментар относно спецификата на джобния комплект, смятам, че информацията постъпваща от колегата xns е полезна и го поздравявам за времето, което отделя за подръжка и обновяване на блога му.
          Успех!
          Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

          Коментар


          • #20
            До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

            Един добър Wictorinox и добра ветроупорна запалка в 99% от случаите са достатъчни.

            Коментар


            • #21
              До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

              Наборът за оцеляване или т.нар. "сървайвъл кит" е много важно да се знае, че за всеки човек той е строго индивидуален. Няма друго универсално пособие за оцеляване освен ножът.

              Факт е, че последно време пространството страшно много се напълни с "оцеляващи", които дори не знаят къде ще оцеляват. Пък и самата индустрия започна да предлага какви ли не продукти на тема "оцеляване". Само дето самото оцеляване не зависи от продуктите означени с гръмкото "Survival", а от ЗНАНИЕТО, което притежава оцеляващият в екстремна ситуация. И именно тук знанието се явява най-важният набор на оцеляващият. Ако човек има волята да и необходимите познания как да оцелее при екстремни ситуации, то той ще го направи и няма да е сървайвъл кита, нещото което ще му помогне да го направи, а неговите знания и воля за живот.

              Коментар


              • #22
                До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                До тук почти нищо практично не видях. Опишете от личен опит какво бихте взели или вземате на палатка. Но не с джипа, а преход 2-3, 4 дни. И без хижи (така всеки може). Ако някои е минавал Ком-Емине през лятото на палатка ще е много полезен опита.
                Според мен важни са:
                1.Нож - без коментар и препоръчително малка брадвичка (за дървата)
                2.Аптечка - бинт, лекарства (течен аналгин, противоалергичен препарат - Урбозан-а беше обсъден в друга тема против змийски ухапвания)
                3.Уред за палене на огън - Кибрит Zebra - НЕ. Дървата най-често са мокри, трябва хартия, клечките не стигат. Тия метални магнезиеви запалки съм чувал, че са надежни. Лично аз нося малък примус-руски 15x15x6см с резервно гориво и 2-3 запалки.
                4.Храна - Не че реклама ама Snickers - Нещо с шоколад и калорий което ти дава енергия да издрапаш до целта. Иначе и една консерва с риба даже никога не е излишна. Аз лично не познавам хора които с ръчно направени капани са хванали животно и са го одрали, опекли и изяли. С кукички и корда - в планински реки ти трябва доста умения, но ако наистина е за оцеляване вместо да се мокриш 4-5 часа за едно рибе по-добре хващай посока по някои далекопровод и до най-монго 2 дни ще видиш човек.
                5.Въже 20-30 метра. - Безценно! Понякога едно спускане ти спестява километри обикаляне. Също и изкачване. Трудно е с 30 кг багаж да катериш, а така си издърпвате багажа и един друг. Също и за преминаване на реки.
                6. GSM с втора батерия - Най-добре е зарядно със соларен панел. не са много скъпи, а наскоро видях и фенерче с динамо и манивела със изход за Nokia 3,6 V. Мислех да си взема, но пък ми откраднаха Nokia-та.
                7.Пистолет - Един газов и сигнални ракети. На сухо място. Може да ти спаси живота. А и вълците през пролетта са доста любопитни и никак не са срамежливи. - Голямо кафяво-сиво куче в гората = проблем.
                8. Манерка и канче - По-голямо за готвене и преваряване на вода. В планините има доста езера и реки от които може да се пие, но не внимавайте, защото едно чревно разстройство може да ви докара много ядове и загубено време и тоалетна хартия.

                От тук нататък не са от първа необходимост, но е добре да носите игла, конец тел за палатката основно. Тел - за Offroader-a ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Системата С-тел-т е доказана

                Очаквам допълнения в списъка

                Коментар


                • #23
                  До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                  Съгласен съм че "сървайвализацията" напоследък като че ли е станала доста доходна индустрия, която втълпява на неподготвени хора, че ако похарчат Х на брой парични единици могат едва ли не да се поразходят из джунглите на Амазония. Ей така, за тръпката, дето се вика. Все пак какво толкова може да се обърка, след като носиш уникален сървайвъл нож за 350 паунда, и сигнално огледалце за 25 долара (и за двете мога да дам конкретни примери).

                  Освен това, оцеляването е доста разтегливо понятие в зависимост от конкретното географско място и сезон. В Сибир чифт топли ръкавици имат неизмеримо по-голям принос за оцеляването, от препарат против комари например. Което пък е точно обратното съотнесено съм оцеляването тропическа джунгла.

                  От друга страна отричането на нуждата от съобразен с мястото на предполагаемо оцеляване екзистенц минимум от екипировка, също е опасна заблуда. Няма да се впускам в подробности на това какви лежерни екземпяри съм срещал по планините у нас, последният случай беше на една мацка с обувки с токове, незнайно как успяла да стигне до половината път до х. Рай, и безкрайно учудена от това как точно е успяла да си навехне глезена.

                  Мисълта ми е че знанието и подготовката няма да свършат много работа, ако липсват макар и минимални инструменти за тяхното осъществяване. Или иначе казано аз мога да знам перфектият начин да издялкам патерица за контузен колега, но ще ми е малко трудничко да я издялкам с пръст
                  Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                    хм.темата е интересна.аз преди години също имах около 20-30 кг ''сървайвъл'' кит и постепенно започна да ''изтънява'' поради ''просветлението" че не всичко е необходимо да се носи навсякъде (пък иди го носи като втора раница отпред хаха като се наложи). та последно (и което много ме радва) развитието на технологиите взе да намалява нуждата от носене на такива като магнезиева ''запалка" и други вече (според мен де) отживелици... някой беше писал за фенера с динамо със зарядно за нокия (работи идеално като фенер и има голям капацитет на батерията,но кабела който е в комплекта въобще не пасва на изхода на фенера, това като предупреждение за да не се изненадате неприятно) така отпаднаха и маглайтите и течащите забравени батерии.спестихме някое и друго кило.неизменната част от ''старите'' китове за мен си остават лекарствата... ножа отдавна го замених с много по-малък и лек (и доста по функционален понеже се оказа,че нещо не ме нападат вражески войски по горите).брадвата ''става'' ама я зимам само при ''премислена необходимост'' защото в последно време не ми се е налагало да строя финландска сауна насред гората (поради тая причина не влача и ''режещи'' въжета. забравих ли да кажа за липсата на резервните батерии от наколко типа? за мачетето като разбрах че не живея в амазония? преди изнасяхме глюкоза та си бях свил няколко и ги влачех навсякъде с мен.оказа се че има доста трайни и по-леки енергиини заместители (е верно за вливания не стават ама да чукнем на дърво и да не отвряме полеви болници) пък и не нося системи вече (доста хора са ме подигравали за това по-рано и май с право... знам ли...).... та мързи ме да се напъвам и да пиша повече безсмислици (моля да ме извините за което).
                    та това са някой ''изповеди'' на бивш ''пишман пристрастен сървайвълист''.за мен на днешно време е доста по-важно да са ми наистина защитени и надежни електронните ''гаджети'' че взехме да се оставяме в техни ръце за добро или лошо......
                    и май старите хора са си го казали отдавна:
                    ''зиме със торбичка лете със абичка''
                    и са оцелели.... и са ни създали нас... па не са имали ''гароти със магнитно покритие'' и ножа на рамбо......
                    висете отпуснато

                    Коментар


                    • #25
                      До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                      +10 Всичко е в главата.И според ситуацията.В повечето случаи в БГ, ни кукички, ни капани, ти трябват.5 лв. за боб и кебапчета са по-полезни от рамбовските джаджи.Сиера невада, Канада, Чад или Злокучене са индивидуал, дет,са вика.
                      Но нож, лИкарство, чакмак е добре да са ти подръка.
                      Човек ако предвиди какво може да се случи, ще пребъде, ама ....
                      По темата: Човек има нужда от багаж в главата повече,отколкото в колата.
                      Grand Cherokee WJ 4.7 V8
                      Това е положението.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                        +1

                        Едно време носех джобно ножче, ама при едно гонене на рейса го загубих. От тогава си карам само със задължителното фенерче на мене.
                        Фенера си е направо средство за препитание на системния адмнинистратор , всеки път когато се завреш под някое бюро в неудобна поза тип лотус. И няма как да си светнеш за да видиш що не работи пущината (визирам високата технология), тогава разбираш значението на на средсвото за препитание(може да се каже и оцеляване на трудовия фронт ). А иначе нож е полезен(извън цивилизацията де, винаги гледам да имам един под ръка), ама нали мъкна постоянно цяла чанта с инструменти та има с какво да се среже нещо, ако се наложи.
                        И аз трупах средства за оцеляване, ама от как компаса стана средство за декорация на перваза на прозореца бая се замислих.

                        Май ще си останем такива едни неоцеляващи , какво да се прави живота е джунгла. Оцеляват само най-приспособимите .

                        п.п. Както писах по горе, в градска среда фенера е незаменим за оцеляване. И вечер може да си светнеш, за да не провериш дълбочината на някоя дупка, небрежно оставена да се самозапълни от всевъзножните дупкокопаещи организации .
                        Последно редактирано от vesowarworld; 04-09-09, 08:31.
                        LZ1VWW

                        Коментар


                        • #27
                          До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                          Ето че пак се стига до омесването на манджата с грозде и всеки почва да пише колко и какво има в раницата. Аз разбирам нещата по-тясно, Наборът или комплектът за оцеляване за мен е АНК (Авариен Носим Комплект). Той влиза в действие когато раницата я няма и останалата екипировка, по една или друга причина, е силно прое-редуцирана. Това е малката кутийка която, освен че е винаги с теб навън, не е създадена да ти носи комфорт,а буквално те дели от неминуемата гибел и без която наистина смело можеш да си кажеш, че вече си е ... майката! За всички съдържанието може да е различно, но идеята е, че това е минимумът без който лесно ще се мре. Това че повечето хора се придържат към концепцията на Джон Уайзман, не означава, че трябва сляпо да се копира неговият комплект, редно е всеки да си внася корективи съгласно личните нужди и природо-климатичните условия, но там решаваща роля има личният опит, което за пореден път доказва, че най-важният комплект за оцеляване се носи в черепната кутийка, останалото е импровизация с попаднали под ръка предмети
                          Истинный ариец. Характер - нордический, отважный, твердый. С друзьями и коллегами по работе открыт, общителен, дружелюбен. Связей, порочащих его, не имел.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                            Здравейте,
                            Докато четях темите, с удоволствие, се сетих за нещо, което на мене ми трябва и все забравям да си купя. Свирка против кучета, казват, че са ефективни. Много ми омръзнаха тези проблеми. При лошо време не мога спокойно да се разхождам из ниската планина, без да налетя на глутници. А около работното ми място също има 3-4 и късно вечер е проблем, особенно през зимата. Не ме разбитайте неправилно - обичам живинките, но няколко пъти такива войни съм водила, та да стигна до превоза. Сещате ли се за някакви други способи и мерки в подобни ситуаций?
                            Благодаря. Анна.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                              Даже два варианта.
                              Кучетата те обичат, защото имате отношения. Скъпо, и голямо губивреме.
                              Или просто подчиняваш глутниците, мимоходом. Важи също така за бакшишите, хулиганите в гетата, общите ти отношения с външния свят. Въпрос на можене. Не е скъпо, излиза само колкото друг тип мироглед. Ако ти отърва да живееш напук на публиката.
                              Това е по-страшно от ада. Но е възможно, въпроса е отработен. Публично - например в този форум.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                                Трябва да пуснат нов пакет за оцеляване в страната на мутрите и циганите- българия- глок+3бр.адвокати
                                Да не зависиш от "Органи" в България....

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X