Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

    Здравейте.Тъй като не намерих специализиран форум за метанови уредби ще задам въпроса си тук. Въпроса ми е следният. Интересува ме възможно ли е приспособяването на двигател,не-автомобилен ,а монтиран в лодка за работа на метан ? Двигателя е четиритактов, едноцилиндров с мощност 4к.с. и кубатура около 400 куб.см. В момента работи на газ (пропан бутан) и е с карбуратор. . Въздрастта му е над 60 години ,но е в идеално състояние и не е никак претенциозен от към гориво.Няма стартер-пали се ръчно.Не знам точно каква информация е нужна,за да се определи възможността му за работа на метан,така,че ако съм пропуснал нещо питайте. Мерси предварително

  • #2
    До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

    А какъв е смисълът, извинете? Ако при автомобилите по-тежките бутилки за метан товарят/ амортизират окачването, то за лодка... не знам? И ако предположим, че лодката е малък кораб (ама с 4 к.с. едва ли) и не е проблем да си носи бутилките, как точно ще става пълненето? Ще сваляте бутилките на кея и ще ги возите до метан-станция?
    Моля да ме извините, всъщност не разбирам нищо от лодки.
    По-добре късно, отколкото по-късно.

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

      1.В момента пълним пробан бутановата бутилка по този начин - сваляме я караме с кола до газстанция.
      2 .смисъла е по-икономично каране на лодката разбира се
      3.Лодката е 7 метрова,дървена и е с голяма товароностимост - около 600кг .Смятам,че бутилка от рода на метанова 100кг няма да е проблем за лодката.

      И продължавам да търся отговора на въпроса си - възможно ли да се пригоди този двигател за работа на метан? И ако да - какъв е начина и какво е необходимо.

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

        Ми,то зависи от много неща.Аз,честно казано,съм удивен,че нямаш проблеми на пропан бутан,тъй като по-старите двигатели са с малка степен на сгъстяване и обикновено имат проблем с прогаряне на клапаните.Но ако работи нормално на пропан бутан,има голям шанс и на метан да е така,въпреки че времето за изгаряне на сместа в горивната камера е малко повече.Само да знаеш че налягането в бутилките при метана е около 240 атмосфери.Там,най-малката повреда може да направи големи бели...
        Иначе не е лошо да дадеш малко повече инфо за въпросния двигател,марка,модел,година,вид и т.н.
        0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

          Забрави. Първо не видях че е за лодка, помислих че е стационарен на сушата.
          За да имаш достатъчно автономност, бутилката ще е няколко стотин кила. И да не потъне толкова малката лодчица, с толкова малък мотор ще спре.

          Коментар


          • #6
            До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

            Абе какво разубеждавате човека -
            може, разбира се. Щом се е решил на пропан-бутан в лодката, метанът не е голяма стъпка. Пък и може да си остави и двете. Пък сигурно има и бензин някъде в схемата.

            Лошото е, че някой тези бутилки трябва да ги НОСИ до някаква кола и после обратно. Лошото е, че няма такова нещо като битова метанова бутилка, няма и лесен начин да свързваш и откачаш тръбите за високото налягане. Минималния комплект за носене се състои от (всички бутилки заедно, тръбите с високо налягане, зарядната чаша, редуктор на налягане, конструкция, която държи всичко това). Ще се наложи да го мъкнат 2-3-4 здрави мъже. На метанстанцията ще трябва убеждаване - такава чудесия не може да се узакони. Може евентуално да се прикрие като автомобилна уредба, но там вече се навлиза в конспирации - защо зарядната чаша не е при двигателя, например?

            Всичко това - за около 35% икономия спрямо пропан-бутана. Т.е. не си струва.

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

              Газа го смятай 1 кило на един кубически метър. Масовата топлотворна способност е примерно като на бензина. Като го сгъстиш - получаваш 200 кила на кубически метър. Балон за 40 литра (0,04 куб. м.) тежи сто кила. Като теглиш чертата, за горивен запас 50 кила ти трябват шест балона. А? Правилно, 600 кила. Затова и цялата тая дивотия върви на разни зилове, или с композитни балони, които струват колкото самолет, или на градските автобуси, които правят едно кръгче, и отиват да ги зареждат.
              Честито.

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

                Сега оправи всичко с константата на Нагоденко. Практиката от моите две метанови коли показва:
                100кг бутилки имат обем около 110л, събират 17кг метан, който пък върши работата на 30-32л бензин. Трае се, при сегашните цени.

                При неговите 4к.с. (3 kW) и като си представим разход примерно 600g/kWh (щото е стар) тия 30л бензин / 17кг метан ще му стигнат за цял работен ден. Само да има кой да ги мъкне.


                ---

                40л балон отдавна не тежи 100кг, а примерно 32-35кг. Това железните, втора употреба по 5-8лв/л. За композитните още не говорим.

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

                  Не знам колко му е часовия разход, но да ходи в морето с горивен запас за едно денонощие, с претоварена лодка без запас по плавучест, за мене е ритуално самоубийство.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Не знам колко му е часовия разход, но да ходи в морето с горивен запас за едно денонощие, с претоварена лодка без запас по плавучест, за мене е ритуално самоубийство.
                    Е, те във флота са си ритуални самоубийци. Еле па флота на дребно (рибари, рапанджии, безделници). Особено, ако не си носят резервно гориво. Било то и от по-скъпото.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

                      В метановия случай няма да може. А да превключи от метан на бензин не може.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        ...А да превключи от метан на бензин не може.
                        На следващата ни среща ще ти покажа как става от метан на бензин. Копче и 3 секунди. И 13 секунди обратно, щото карбуратор.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

                          Е нали това била най-калпавата конверсия. А правилната е изобщо необратима.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

                            Пилиш главата докато ти потрябва раздвижена зъбчатка на РВ. Нищо си и няма на конверсията. Освен че за резерва ползвам само най-скъпия бензин и пак прозвънва при ускоряване. Хората и сензори за детонация ползват, и друга карта на запалването за бензина, но аз съм над тези неща, имам си делко и ключ 10 за зор-заман.

                            Всичките бакшиши, дето карат на метан, и толкова не са направили. И пак се придвижват, а грубата разлика в цената оправдава някой и друг прегорял клапан в рамките на месеца.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Въпрос за приспособяване на двигател за работа на метан

                              Е затова ли толкова плачат за 300 кинта на километър?
                              На лодката няма такъв проблем, това е стационарен двигател в смисъла на режимите.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X