Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Идва зима-направих си гребло за сняг?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

    Едното камионче го насипаха извън пътя. Та дойде момента да опитам греблото под ъгъл, че друг вариант за изместване на материала нямах. Изглежда, ще трябва да огранича люлеенето на греблото, че много ми идва и ми пречи на видимостта.
    А и греблото ми е по-широко с 15см. Под този ъгъл забелязах, че ми идва късо и лявата гума щеше да върви извън ринатото в дълбок сняг. Сега съм доволен. С няколко минавания вдигнах материала на пътя.
    https://www.youtube.com/watch?v=lfolQxWtVQE
    Последно редактирано от nikolela1; 04-10-17, 14:03.

    Коментар


    • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

      [QUOTE=nikolela1;3215212]Какви са тези плъзгачи?

      Ако има по край теб комбайни иди и ги виж от долната страна на хедера има по два плъзгача от двата края.На някой по големи хедери има и по средата за по-точно копиране на терена.В твоя случай тези плъзгачи ще вървят по вече подравнената част от пътя и придържат греблото да не се забива след като е пуснато на плаващо положение и ще подобрят работата.

      Коментар


      • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

        Стефчо, разгледах снимки на комбайни и не ми допада да му слагам такива плъзгачи и да стане гребло на шейна. Хедера на комбайните е хубаво да са над земята а на греблото да стърже по нея. Другият недостатък е, че хедера се движи на право а греблото за сняг е под страничен ъгъл. Ако греблото ми е под страничен ъгъл и има плъзгачи, вероятно ще направят сцепление и ще ми влече колата в посоката на греблото. Имам много стаж с пързалянето с шейна, тя на страни не се движи.
        Предполагам за това зад греблото се слагат едни панички, регулиращи си височината като се навиват на резба. Те са кръгли и се въртят. Не знам какво съпротивление ще създадат, но поне съм сигурен, че няма да насочват греблото или колата в никаква посока. На фабрично направените гребла настройват тези чашки и така, май навеждат греблото на пред и на зад. Аз си имам за тази цел два големи болта с които си навеждам греблото на пред и на зад. Втората възможност на тези панички е, че се движат на едно ниво с греблото и би трябвало да не му позволяват да закопава на дълбоко. Аз си прегледах едното клипче https://www.youtube.com/watch?v=stQkfEmku8U
        Вижда се, че имаме височина и ножа я реже. Зад ножа ще има шейна или паничка, но понеже тя ще е на нивото на ножа ще се получи същото режене на брега. Забие ли се ножа се навежда с малко на пред и греблото. Така зад него паничките ще се повдигнат във въздуха над нивото на ножа и така греблото ще продължи да копае. За това и не съм поставял такива неща. Вижда се, че зад греблото имам колелца. Тях ги поставих с цел да си пестя лесно греблото из двора. Тези колелца мога да ги фиксирам на нивото на ножа, но и това няма да спре греблото да заорава и подравнява терена, защото може да има възвишение по средата на греблото и то пак ще го отреже и подравни заоравайки. Миналата зима, моето гребло се движеше леко над земята. Вярно, че ринеше гладко, но оставяше не изринат слой сняг. Понеже беше много снежна зимата и в един момент се подледи терена, аз отидох и си купих вериги за сняг. Тези вериги разрохкаха едни дълбоки коловози до толкова, че колата не можеше да се движи сама. Греблото не е почиствало до върда земя и така се е наслоила 15 см снежна покривка. Греблото не може да бръкне в коловоза, защото терена е заледен и се наложи с мотика да почистя разрохкания лед от коловоза. От тогава захвърлих веригите и не мисля да ги използвам отново. Както и не мисля да поставям греблото да рине над терена, защото се наслоява след всяко ново ринене. Ще опитам тази зима така както е направено греблото и ще видя какво ще го правя. Ако ми създава проблеми ще му поставям нещо зад греблото.

        Коментар


        • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

          Принципно не виждам как може да направиш гребло за оффроуд, което едновременно:
          - никога да не зоарова в земяна
          - да изчиства до земята
          Тези черни пътища са неравни, с дупки и възвишения.
          Така че търсиш компромисно решение - да изчиства на 4-5 сантиметра от земяна. Така ще оставя съвсем малко сняг, който не е проблем за никой лек автомобил, но и ще закачаш по-малко в бабуните.
          Мисли водачите/ограничителите да са такива. Това с паничките ми се сттрува добра идея. Едва ли ще създават голяма съпротивление, все пак ще се пързалят на сняг.

          Също това оребряване в работната (предната) част на греблото ще води до задържане на сняг (особено ако е мокър) по греблото. Всички оребрявания ги премести да са само отзад на греблото, ако може (защото май си направил греблото от варели?). Работната част ти трябва да е максимално права и "хлъзгава" - без оребрявания и ръжди. Боядисай я. И без това се вижда, че при вдигане на греблото с лебедката доста ти се увежда конструкцията. Сега си представи и 50 кила сняг да има отгоре му, макар че с този ъгъл на атака едва ли чак толкова ще събира.

          Коментар


          • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

            Така наречените от теб панички, на фабричните са по скоро пети, са за ограничаване на триенето на чистещият ръб но на гладки повърхности, асфалт, бетон. В твоят случай ще ги изкъртиш в някоя по-рязка неравност. Решението при теб са регулируеми колела зад ножа.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

              Има гребла от пластмаса, има и от плексиглас. Греблото го отнася главно ножа и рамката държаща ножа. В случаят съм се постарал да са здрави. Извивката е от варел и не мисля, че това ще е проблем. Конструкцията е достатъчно здрава, защото при вдигнато гребло съм се качвал на дъската и съм скачал върху него. Ако ще се чупи да е сега докато е топло времето за да го ремонтирам и заздравявам допълнително. Регулируеми колелца зад ножа, за момента не ми идва на ум как да ги монтирам. На отпадаци има достатъчно голяма купчина от колелца от болнични легла, от кофите за смет и от количките на куфланд. Избор имам и са евтини. Просто не знам каква работа ще ми свършат и с какво ще ми помогнат, при положение, че целта ми е да изрина до черна земя, че брах ядове миналата зима от тънък слой върху тънък слой и на края се оказа дебел слой лед. За това и си послах пътя само в коловозите. Сега колкото и да минавам с греблото, то се пързаля идеално без да избутвам от материала, защото той е само в старите коловози. За сега пътя ми е вече равен и мисля зимата като замръзне ще се получи чудесно ринене. Ще боядисам греблото след като си довърша пътя, че тези камани ще я обелят. Надките няма как да ги изгладя. Виждам на доста клипове затворени от двете страни гребла, които също ринат добре. За това си мисля, че няма да са голяма пречка. И все пак, ще помисля за колелца зад ножа. Най малкото ще ги направя лесно да ги махам и слагам в случай, че ми навредят или не ми свършат никаква файда. Благодаря за мненията и съветите.
              Всъщност, днес си постилах пътя съвсем сам и си поиграх с натягането на пружините. Оказва се, че колкото по-вече ги натягам, толкова по задълбава греблото. Което ще рече, че зимата ще трябва да ги разхлабя до толкова, че да легне греблото при допир с камъните. Ще падне настройка, че то и от сняг до сняг има разлика.
              Последно редактирано от nikolela1; 05-10-17, 19:14.

              Коментар


              • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                Колега прав си,че тези плъзгачи за гребло под ъгъл няма да вършат работа.
                Тези както казвате панички/плъзгачи/ги има на всички булдозери,но са свързани шарнирно чрез сфери към регулиращото стебло и поради това,че са кръгли и самонагаждащи се към терена държат греблото спрямо почиствания терен,но както писа по-горе колегата само когато този терен е твърд.Имах ДТ-75 булдозер който имаше точно такова гребло с такива плъзгачи за твърди повърхности-асфалт,бетон и др. такива беше безгрешен,но когато подрявахме меки терени постоянно играеше ръчката на хидравликата и вдигахме тези опори високо да не се забиват.

                Коментар


                • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                  Днес завърших пътя. Колата и греблото издържаха без повреди, като разстлах 22 тона сипица. Цена за тон е 15лв без ддс.
                  Последния курс, камиончето даде на зад и мина през насипаното и то малко се пресова от гумите, като стана една купчинка. Минах през негя 5-6 пъти с греблото и то не ще и не ще да избута материала. Прехвърля го като в началото на това клипче.
                  https://www.youtube.com/watch?v=xq8o...ature=youtu.be Все едно ми се изтъпи ножа на греблото. Доволен съм, че не изряза купчината а я прехвърли. Във втората част на това клипче се обяснява за какво служат паничките под греблото.

                  Хората са го измислили и тествали, че за този вид гребло е подходящо да е с тези регулируеми панички. Като ги гледам, изобщо не са самонагаждащи спрямо терена. По-скоро навеждат греблото на пред и на зад. Те май обясняват за какво служат, но на мен тези думи от английския са ми не познати. Някой може ли да преведе тази част с обяснението за какво служат паничките под греблото?

                  Коментар


                  • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                    Ами казват че са точно за това, да си нагласиш подходяща височина на греблото
                    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                    Коментар


                    • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                      Аааа някой мислил ли е за ротор ...Извинявам се за автора на темата но това ми се върти в главата и не ми дава покой.
                      ТЛК 90 120кв Дайхатсу Ф20 Няма да пия повече .....ама и по малко няма да пия...

                      Коментар


                      • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                        Благодаря за превода. За да ми е мирна главата ще поставя някакви колелца, които с резба да ги вдигам и свалям зад греблото. Като падне сняг ще ги тествам и ще реша да ги използвам или няма да ги използвам. Поне ще се свалят лесно и ще имам още една опция за настройка на греблото. Височина, наклон на пред и мекота от регулируемите пружини. С тези три настройки би трябвало да се получи задоволителен резултат.
                        Последно редактирано от nikolela1; 06-10-17, 19:56.

                        Коментар


                        • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                          Първоначално публикуван от meha1971 Преглед на мнение
                          Аааа някой мислил ли е за ротор ...Извинявам се за автора на темата но това ми се върти в главата и не ми дава покой.
                          Соти беше правил преди време некъв експеримент задвижван с мотор от голф,ама как и какво-не знам.

                          Коментар


                          • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                            Първоначално публикуван от meha1971 Преглед на мнение
                            Аааа някой мислил ли е за ротор ...Извинявам се за автора на темата но това ми се върти в главата и не ми дава покой.
                            Аз,има поне четири-пет варияции които работят и се чудя коя ще е най-удачната.В смисъл най-щадящата машината откъм мощност и съответно максимално ефективна.Съответно трябват супер бавни предавки,0,3-05км/ч.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                              Понеже се спомена роторен снегорин , при толкова наливане на разни наглед дребни суми, дали няма да е по-удачно да се вземе едно роторно снегоринче тип мотофреза, ново да кажем са 1000-2000 (е има и по-скъпи), но има и втора употреба. Да, поддръжката на участъка явно ще си остане с насипване и т.н., но зимата дори и при по-голям сняг, това ще го изхвърля на страни и няма да си тормозиш колата .
                              Има разни готови решения и не винаги "направи си сам" излиза по-евтино, особено с много проби и грешки. Разбира се като оставим настрани и забавното в подобни начинания, но то е до време, особено ако нещата не се получават добре .
                              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                              Коментар


                              • От: Идва зима-направих си гребло за сняг?

                                Не че нещо , ама да тормозиш не толкова умряла лагуна си е извращение. Няма да изкара и сезона.
                                Фиат Купе
                                Опел Фронтера В
                                Мицубиши Паджеро Пинин

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X