Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що е СОТ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Що е СОТ?

    Що е то и има ли почва у нас? Компромис между физическа охрана на даден обект (пазач = за поне 500-600 лева на месец) и разход за СОТ-реагиране около 20-30 лева месечно. Естествено по-богатите предпочитат да си наемат физическа охрана. Разходът зависи от това пазачите на какво работно време са и какви заплати им даваш, но по-малко от 500-600 лева месечно няма. Стига и над 1000. Пиша това за да поясня на хората какво реално е СОТ и да не очакват чудеса. Едни го наричат СОД-сигнално-охранителна дейност, други СОТ-сигнално-охранителна техника. В повечето случаи и двете са едно. Първата фирма в България е така наречената СОТ-161, оставаща си от тогава лидер в опазването на частната собственост. Няма да навлизам в историята на фирмата, но искам да дам няколко съвета на настоящи и бъдещи клиенти. Решите ли да си сложите СОТ в апартамента, офиса, магазина или заведението, консултирайте се с някой, ползващ услугите на такава фирма. Фирми много, но с два-три патрула в София. Наемат хора от "кол и въже". Малко са истинските фирми. Преди да сключите договор с избраната фирма прочетете договора. Обърнете внимание на "време за реакция". Такова нещо като "възможно най-бързо" е пълна глупост. Неустойките също са важни. Преди да решите да си "сожите" СОТ, спрете някой патрул и попитайте къде им е ''стоянката-стационара''. Ако живеете в ''Борово'', а стационарът им е в ''Люлин'' бягайте далеч от такава фирма. Гледайте да има най-много патрули на въпросната фирма до вашия обект. Спазвайте инструкциите на техниците, те не ги дават ей така. Ако ви кажат да си сложите втора врата на апартамента, а клавиатурата да е между двете има защо. Ако ви кажат да си сложите вътрешна ролетна щора на магазина има защо. Ако ви кажат да си сложите по-тежка и сериозна каса в търговския обект направете го. Съветите са за ваше добро. Влизането и излизането от даден обект става за 20-30 секунди. Въпросът е крадците с какво ще си тръгнат. Ако сте в къща, сложете периметрова охрана. Тя пази двора ви и ако някой прескочи оградата веднага сигнализира. Никой не е застрахован от кражба, но СОТ и застраховка + спазване на предписанията на специалисти ви гарантират минимални щети.

    За повече въпроси пишете тук, на ЛС или 0884/770-232.
    Васил Гергов

  • #2
    До: Що е СОТ?

    Освен в случаите,когато техниците само за да ти продадат техниката прекаляват със съветите.Примерът е при мен.Едни момчета толкова техника ми набиха,че всеки техен колега който видеше впоследствие си умираше от смях.Иначе аз съм доволен от обслужването и охраната.Имам седем обекта при сот-161.
    В момента пияният гръцки народ се опитва да фокусира дългия лист със сметката, който му подава все по-изнервеният европейски сервитьор. А махмурлука тепърва предстои...

    Коментар


    • #3
      До: Що е СОТ?

      Малко допълнение:

      Ще разкажа за включването на къща/апартамент при СОТ 161. Имате няколко варианта за месечен абонамент:
      1. Най-евтиния - около 20 и няколко лв. месечно. Ако ви окрадат и от фирмата не ги хванат ви се възстановяват вноските от началото на календарната година (или май беше договора) до момента на кражбата.
      2. С включена застраховка - в зависимост от лимита зависи и месечната такса. Почваше от 30 и нялколко лв. нагоре. Лимитите не ги помня.

      Икономически по-изгодно е избор на първият вариант + допълнителна застраховка в някоя компания, тъй като при вариант 2 имате около 120 лв. на година само за движимо имущество, а застрахователите имат много добри оферти от 30 лв. и нагоре за годишна застраховка, която покрива и други рискове (напр. наводнение, пожар) + недвижимото имущество.

      Васко го е описал много добре, наистина чудеса не трябва да се очакват от фирмата, единственият начин да се предпазите от крадци според мен е една правилно сключена застраховка.
      Георги Гатев

      Коментар


      • #4
        До: Що е СОТ?

        Може да се вярва единственно на техниката..
        При 161 май са най-наред в тази връзка.

        Иначе по-опасни от сотаджиите в кражбите са само циганките, защото нагризват луканките, и може да стигне до клиента нагризана, а живата охрана си я прибира цяла по джентълменски и се избягва риска да стане магазина за резил!

        Коментар


        • #5
          До: Що е СОТ?

          При ситуация в провинцията, за мене по-доброто решение е "СОД" на полицията. Клиент съм им от доста години. При нарушение изпращат най-близката патрулка, като могат да ползват всички дежурни коли, което е предпоставка за минимум време за реакция. Предимство е, че са полицай с произтичащите права и подготовка. Виждам какви момчета наемат частните сотове и как спокойно си пият кафето и задявам мацките в близкото да стоянката заведение.
          Техниката може да се закупи от клиента с изключение на трансмитера ( радиотелефона ) който винаги е техен, или ползва тяхна с минимален наем.
          Последно редактирано от Christo; 10-11-08, 18:44.
          Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

          Коментар


          • #6
            До: Що е СОТ?

            Миналата седмица служители на СОТ-161 предотвратиха въоръжен грабеж в хотела на Еди.

            Коментар


            • #7
              До: Що е СОТ?

              Надявям се да не "изплува" информация, колко обекта пазени от частни сотове са "светнали", защото това ще убие цветето на надеждата...

              Коментар


              • #8
                До: Що е СОТ?

                На времето си говорих с един съученик работещ за една от фирмите предлагащи СОТ, той каза "СОТ-а е като допълнителна ключалка". И до сега съм съсгласен с това - няма да те опази ако държиш нещо ценно в "обекта", но е една лепенка в повече и помага да се отсеят "дребните риби".
                Винаги съм се кефил на транскрипцията на Застраховка - За Страх Уловка (прочетох я в една от книгите на Тери Пратчет!), та сот-а си е точно това - за страх Уловка

                Коментар


                • #9
                  До: Що е СОТ?

                  Аз съм доволен единственно от Полицейския СОТ. Момчетата са с бойни оръжия и имат права от закона да арестуват. Освен това ако стане напечено викат "колегите" и по този начин са по-ефикасни. А няколко пъти ми се случва разни фирми да ме чакат пред входа с думите - Ходи виж кво става... На въпроса - А вие що не видяхте? Отговора е - Ами огледахме прозорците отдолу... нищо няма... И си ходя аз пред тях, да им пазя страх един вид нагоре по стълбите !!!

                  Преди години ни отнесоха сейфа от един офис. От онези големите сейфове, дето тежат много. Заключението на Сот-а (частна фирма) беше !!! Ай-Ти администратора, понеже е влизал последен... е придърпал сейфа до вратата !!! и после, посред нощ е дошъл... отворил е вратат грабнал е сейфа и е избягал !!! Жалко че не го снимах въпросния протокол, бая смях щах да ви направя....

                  Коментар


                  • #10
                    До: Що е СОТ?

                    И аз съм на мнение , че от полицейския СОД - по - добро няма.Да не навлизаме в подробности за време за реакции и права на охранителните фирми и полицията.В къщи ползваме СОД ( тогава СОТ ) още от времето , когато всичко ставаше през телефона - нямаше и клавиатури и др. подобни работи - имам някакви наблюдения.На работа сме ползвали различни фирми и разликата е от небето до земята.
                    Женя Вълчанова 0888272565

                    Коментар


                    • #11
                      До: Що е СОТ?

                      За полицейския СОТ мога да дам един пример и вие си правете извода. Преди 10 години имаха 7000 обекта в София, караха най-новите коли и заплатите им бяха най-добри. 10 години по-късно положението е същото. Нищо не се е променило. Вземат същите заплати, карат си същите коли и обектите им са пак толкова. Защо ли?! Частните фирми, които поставят техника, постоянно съветват клиентите да не сключват договор с този СОТ, тъй като нямат достатъчно коли които да реагират. Често се случва да свири даден обект в продължение на над половин час и да няма кой да отиде да го погледне. Говоря за обект на полицейския СОТ. Наскоро гледах интервю на шефа им. Каза че ще има промяна и ще се опитат да сведат времето на реакция под пет минути. Може, но това струва пари, а техния бюджет е ограничен.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Що е СОТ?

                        Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                        Надявям се да не "изплува" информация, колко обекта пазени от частни сотове са "светнали", защото това ще убие цветето на надеждата...
                        В СОТ-161 няма как да стане това, което имаш предвид. От задействието на алармата през подаването на сигнала на патрула до пристигането му на място всичко се записва. Няма как патрула умишлено да се забави, още повече с новото въведение. GPS-система за следене на патрулите.

                        За съпоставка с горния ми пост обектите на СОТ-161 към момента в София са 40 000.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Що е СОТ?

                          Искам да кажа, че никой не ми плаща да правя реклама на СОТ-161. Просто искам да помогна на хората да се ориентират в обстановката на СОТ пазара. Това е истината. Има много фирми с по две, три или пет патрула. Тези коли са недостатъчни. Целта на тези фирми е само да събират парите на клиентите и разчитат на случайноста или незнам си какво техните обекти да не ги разбият. В момента в който стане кражба и се окаже, че колата е пристигнала след 20-30-60 минути, е тогава човек се сеща, че има и други фирми. Идеята ми е, преди да се обзаведете с тази екстра, да се поитересувате кой какво предлага.
                          Последно редактирано от cveti; 17-11-08, 23:34.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Що е СОТ?

                            Явно при вас така стоят нещата , но във Варна не.При нас винаги колите за реагиране ( полицейските ) са били на ниво.Те бяха и първите снабдени с GPS системи.Много добре подготвени и реакции - на ниво.
                            Последно редактирано от cveti; 17-11-08, 23:33.
                            Женя Вълчанова 0888272565

                            Коментар


                            • #15
                              До: Що е СОТ?

                              Първоначално публикуван от kolonal Преглед на мнение
                              Искам да кажа, че никой не ми плаща да правя реклама на СОТ-161. Просто искам да помогна на хората да се ориентират в обстановката на СОТ пазара. Това е истината. Има много фирми с по две, три или пет патрула. Тези коли са недостатъчни. Целта на тези фирми е само да събират парите на клиентите и разчитат на случайноста или незнам си какво техните обекти да не ги разбият. В момента в който стане кражба и се окаже, че колата е пристигнала след 20-30-60 минути, е тогава човек се сеща, че има и други фирми. Идеята ми е, преди да се обзаведете с тази екстра, да се поитересувате кой какво предлага.
                              Правилно!
                              Както е правилно и това, че само на 161 в централата виждат къде им се намира колата, а не да вярват на приказките на патрула, "на обекта съм, всичко е О.К.", а в това време да се изтяга в някое тъмно кьоше!

                              Това е смисъла на тия форуми - да "гласуваме" правилно с банкнотите си и да ги пуснем в урната на този който се е постарал повече!
                              Последно редактирано от cveti; 17-11-08, 23:36.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X