Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Телподаващо "направи си сам" :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Телподаващо "направи си сам" :)

    Вече имам електрожен,компресор ама пък без телоподаващо ..трудна раута.
    Та ,за който не може да си позволи да си купи хубаво телоподващо,да си заварява гнилите лачарини на колата си прави.
    Та доколкото разбрах тока и напрежението на ЦО-то са постоянни ,т-е променя се скоростта на телоподаване и степените.
    Също чух,че трафа на ЦО-то е с Ш-обраен магнитопровод.
    Намерих магнитопровод-http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=38702
    само трябва да си го взема .някой път..
    Обаче е П образен..лошо.
    Но снощи говорих със колегата Спарки и той каза,че е реализируемо само първичната намотка се навива направо върху вторичната и така се получава постоянна характеристика на тока.
    Трябва да има и дросел.Имам един доста голям траф ,който ще стане на дросел след пренавиване,другия вариант е капсолован английски дросел ,но зависи.
    Диоди за Греца-от елктрокар или срещнах в е-бай -1000А...
    Управлението и телоподаващото си го има готово за не много пари иначе ако не се намери с моторче от чистачки на кола.
    Това е май-основното в едно стандартно ЦО.
    Сега очаквам мнения от по знаещите в областта да кажат дали е възможно.
    Ето и няколко снимки и схеми.


    естествено руснаците са първи.
    http://radioam.nm.ru/svar.html
    http://forum.woodtools.ru/index.php/topic,5173.0.html


    http://home8.inet.tele.dk/jan_p/welder/mig2.htm
    http://www.hotrodders.com/forum/home...der-96259.html

  • #2
    До: Телподаващо "направи си сам"

    Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
    Та доколкото разбрах тока и напрежението на ЦО-то са постоянни ,т-е променя се скоростта на телоподаване и степените.
    А степените какво променят?Скороста на телоподаване се променя и с това се променя и ампеража.Напрежението се регулира отделно.
    Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

    Коментар


    • #3
      До: Телподаващо "направи си сам"

      Ми да май не съм го обяснил много правилно.
      На българските телоподаващи има няколко врътки-за скороста на телта и тока,за степени-демек за напрежение и за включване/изключване.

      Коментар


      • #4
        До: Телподаващо "направи си сам"

        Телоподаващото по дефиниция е регилатор на напрежение (за ралика от електрожена, който е регулато на ток). Тоест, трафа трябва да е с твърда характеристика, разбирай да се стреми да поддържа еднакво напрежение на изхода, независимо от тока.

        Чрез степени се регулира напрежението, и то се нагласява така, че да може да стопи телта при определена скорост на подаване - при по-голяма скорост на телоподаване ти трябва по-голямо напрежение, за да смогне да стопи телта.

        Тока зависи от скоростта на телоподаване - колкото по-бързо, толкова повече ток. Тока не зависи пряко от трафа.

        Тук индуктивността се прави малка (много по-малка от тая на електрожен), понеже от нея омеква характеристиката, а тук ти трабва твърда характеристика. Индуктивността тук служи за съвсем леко изглаждане на големите колебания в тока (телоподаващото работи в режим на късо съединение по дефиниция).

        Ако има друго - питай.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          До: Телподаващо "направи си сам"

          Ами като за начало трябва да намеря някой,който да може да намотае трафа.
          Едва ли ще мога сам да го направя както си трябва-
          Та дайте идея къде тук в региона може да се свърши задачата.
          Колгета коко11 беше казал за някакъв човек в Севлиево ,който прави ЦО-та .

          Коментар


          • #6
            До: Телподаващо "направи си сам"

            Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
            Ами като за начало трябва да намеря някой,който да може да намотае трафа.
            Едва ли ще мога сам да го направя както си трябва-
            Та дайте идея къде тук в региона може да се свърши задачата.
            Колгета коко11 беше казал за някакъв човек в Севлиево ,който прави ЦО-та .
            Прави ги , ама не за "мерси". С това си изкарва хляба. А ти като тръгнеш по тази пътека , хем ще си дадеш парите , хем и свестна машина няма да имаш.По- добре си събери пари и си купи фабрична машина - тя ще си върне парите. Ако пък ти трябва за еднократно кърпене , тогава плати на някой тенекеджия ...иначе любителските самоделки ми се струва че са за хора , които си убиват времето.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #7
              До: Телподаващо "направи си сам"

              E че няма да мине без пари е ясно.Аз много не обичам някой да ми направа нещо и после да го даде ей така.
              Става въпрос дали човека е добър,че да му платя да ми намотае трафа или направо цяло ЦО.Мое мнение е ,че някой правени Цо-та са по добри от фабричните-

              Коментар


              • #8
                До: Телподаващо "направи си сам"

                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                E че няма да мине без пари е ясно.Аз много не обичам някой да ми направа нещо и после да го даде ей така.
                Става въпрос дали човека е добър,че да му платя да ми намотае трафа или направо цяло ЦО.Мое мнение е ,че някой правени Цо-та са по добри от фабричните-
                Ми кажи къде са тези "по-добри", щото съм сменил няколко фирми ( Струна , Редко , Ессаб , Кемпи и Линкълн ) и все имам недоволни заварчици ...та ако в някой гараж са постигнали върхова технология , ще си платя по цени на пазара
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #9
                  До: Телподаващо "направи си сам"

                  Е нали казах,че си е мое мнение.Тука има един човек с гараж,който си е правил някой промени на ЦО-то по точно на трафа,че не му харесвала как заварява.
                  ЦО-то му е Редко 170 или 250 не си спомням.Калоян/коко11/също Цо-то му е правено,но изцяло доколкото разбрах от тоя човек в Севлиево и прави чудеса с него-

                  Коментар


                  • #10
                    До: Телподаващо "направи си сам"

                    Успех !
                    И аз мисля да се забъркам да направя едно не че ми трябва , а просто ме раздразниха репликите , че не ставало така .
                    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                    Коментар


                    • #11
                      До: Телподаващо "направи си сам"

                      Направете си инвертор де!

                      Ха да ви видя сега!
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Телподаващо "направи си сам"

                        Ми що не, ама заслужава ли си цялото натягане около правенето на инвертора?
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Телподаващо "направи си сам"

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Ми що не, ама заслужава ли си цялото натягане около правенето на инвертора?
                          А защо не? Читав инвертор бие по всички параграфи всичко трансформаторно, при еднакви други условия. Особено пък зравнен с еднофазен трансформаторен апарат.

                          Може да се получи добра машинка, ако правещият я знае за какво иде реч. Има някакъв шанс и по-евтино да излезе. А после ще я познаваш като 5-те си пръста.

                          И не на последно място, българско инверторно телоподаващо, тежащо под 40 кила май няма. Не ми е ясна причината, но не съм открил такова на пазара.

                          А с инверторите, трудното е при първия. После е кажи-речи песен.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Телподаващо "направи си сам"

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Направете си инвертор де!

                            Ха да ви видя сега!

                            Ами инвертор имаме служебен и като ми трябва го взимам иначе до сега да съм изгорил една кофа чаркове , а пък мен за дребни неща моя електрожен ми харесва повече от инвертора не знам защо така се получава .
                            0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                            Коментар


                            • #15
                              До: Телподаващо "направи си сам"

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              А защо не? Читав инвертор бие по всички параграфи всичко трансформаторно, при еднакви други условия. Особено пък зравнен с еднофазен трансформаторен апарат.

                              Може да се получи добра машинка, ако правещият я знае за какво иде реч. Има някакъв шанс и по-евтино да излезе. А после ще я познаваш като 5-те си пръста.

                              И не на последно място, българско инверторно телоподаващо, тежащо под 40 кила май няма. Не ми е ясна причината, но не съм открил такова на пазара.

                              А с инверторите, трудното е при първия. После е кажи-речи песен.
                              Точно затова питах, дали си заслужава всичките перипетии по развоя на няколко киловата импулсно захранване, особено за правенето на единична бройка. Крайната цена ще е потресаваща. Който има представа от материята, знае, че при тия мощности, това си е бая работа, свързана с доста подводни камъни, със скъпи компоненти. Поне според мен, особен смисъл няма. Икономически - никакъв.
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X