Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво ми се случи 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво ми се случи 2

    Онзи ден, 1.11.2008,събота, след полученото разрешение от шефа на горското, и определен от горския участък за сеч, се натоварихме голфа-герой на братлето, и с помощта на Иво

    и помощниците

    направихме това

    Естествено, и аз не пропуснах да се изтъпаня пред фотото

    На помош дойде и Данчо с бъгито

    На снимките както се знае не се разбира, но наклона е страхотен, през повечето време се мъчиш да се изкачиш, и да заемеш стабилна позиция, та да ти е удобно да режеш. За срамотите шест човека не можахме да направим 8 м3 за един ден, та се наложи да ходим и в неделя. И тогава стана тя каквато стана.
    Донарязахме до 8 кубика дърва, горскя ги маркира, и дойде ред да ги извозя към село. Газ на трактора, по надолнището до дерето лесно, но после идва едно изкачване-около 50-100 метра, не ми се видя много стръмно, викам си, ще го кача на 2-3 бърза, но се наложи да падна до 3 бавна+блокаж. Зор-мор стигнах до купа, и веднага се отказах от мисълта да го натоваря наведнъж, виж, ако беше по-равно, може, но в случая си беше немислимо. Та натоварихме половината, и на 3 бавна започнах спускането. И тук допуснах сериозната грешка-тегличът на трактора остана в горно положение-така се увеличава сцеплението на задният мост при изкачване. При слизане с натоварено ремарке теглича се пуска ниско долу, така пък се увеличава сцеплението при спускане. Но просто забравих! В резултат силата приложена от ремаркето се стреми да повдигне задният мост, и в комбинация от нахвърляните клони, минаването през пъновете трактора започна да се мята наляво-надясно, нагоре-надолу, и ето крайният резултат:



    УУУХ, страхотен адреналин, само лакътя кърви, но не много, и чувам гласа на брат ми "жив ли се беее". Викам силно, че нищо ми няма, и излизам през вратата, която в случая е отгоре. Мамата, мамата... Събрахме багажа, и тръгнахме да търсим кой ще ни изправя. Намерихме един с джуган, на втория опит и трактора си беше на крака, но не можах да снимам спасителната операция, щото апарата заедно с момчетата си замина преди мен към село. После браточката се връща на сечището, забравил нещо, и заседнал с голфа на един пън, и не може да мръдне. Давам инструкции по телефона как да се измъкне, аз прибирам трактора с дървата към село, и не мога да му помогна в момента. Вече е тъмно, а в гората няма улично осветление... Докато се прибера още не се беше оправил, и аз съответно паля астрата, слагам малко помощни средства (въжета, лостове) и хайде обратно. Поради липсата на хай-джек работя с щатния крик на голфа. Повдигане, подлагане под гумите, и опит за потегляне-няколко пъти, не ще. Светя с фенерчето на телефона отдолу-сериозен пън, трябва да се реже. Газ на спаркито, още няколко опита, и готово. Към 21:30 си бяхме в къщи, вече със по-сериозни болки от натъртеното, но щастливи от успешно завършилия ден пихме по ракия, и така приклюихме този пълен с премеждия ден.
    А задната броня на голфа даде фира нейде из балкана:
    Има ли желание-има и начин!

  • #2
    До: Какво ми се случи 2

    Важното е, че всички сте живи и здрави. Ние също имахме преди няколко години едно приключерние с едни дърва, ама като се видим тогава ще разказвам. И друг път умната, ако не умната ..... русата.

    Коментар


    • #3
      До: Какво ми се случи 2

      Важното е, че с трактора сте читави....
      Като гледам няма клетка около кабината.
      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

      Коментар


      • #4
        До: Какво ми се случи 2

        На този модел кабината изпълнява ролята на клетка-направена е от яки железа, на предните модели е само от тенекия, и се мачка.
        А ето какво се случи на трактора след първя, неуспешен опит да го вдигнем на гуми.

        Иначе нямаше нищо счупено, но джугана застана в такава позиция, че вместо да го изправи, го завъртя, и ето резултата. Една оборудвана врата е около 80-100 лева, страничното стъкло 30...
        Отделно изтекоха маслата на скоростната кутия и хидравликата.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          До: Какво ми се случи 2

          Първоначално публикуван от Ivanov Преглед на мнение
          И друг път умната, ако не умната ..... русата.
          То в гората няма руси бе, само черни. От онези дето и понамирисват.
          А в този ден гората беше пълна с цигани-пуснали ги да събират суха маса, и те пълнят по 1 кубик в колата и "айде на дърватаааа, само по 35 лева кубика..."
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            До: Какво ми се случи 2

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            На този модел кабината изпълнява ролята на клетка-направена е от яки железа, на предните модели е само от тенекия, и се мачка.
            А ето какво се случи на трактора след първя, неуспешен опит да го вдигнем на гуми.

            Иначе нямаше нищо счупено, но джугана застана в такава позиция, че вместо да го изправи, го завъртя, и ето резултата. Една оборудвана врата е около 80-100 лева, страничното стъкло 30...
            Отделно изтекоха маслата на скоростната кутия и хидравликата.
            Адаш, знам, че ти пука за машината, но ВЕРВАЙ ми, по-важно е, че пилотът няма щета...
            Трактор съм карал няколко пъти в живота си. (напоследък съвсем любителски карам булдозер защото изнасяйки се от отвратителната ни Столица, имам потребност от това, като всеки рекламен директор, зная как се работи с фрикционите и спирачките на ТК 108, който само аз, от "кибуца ни" успявам за запаля ))) )
            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

            Коментар


            • #7
              До: Какво ми се случи 2

              Е, не е съвсем без щети по шефиатора, но са малки-няколко синини, и една рана на лакътя, нищо страшно, и по-тежко съм се ранявал.
              По ми е дерт дали нещо не се случи със зъбчатките в скоростната кутия, но май няма нищо, поне по звука.
              А за трактор ТК108 не съм чувал, ако имаш снимка пусни, че ми е интересно. А и ТК се разшифрова като "Трактор Колесен", а фрикциони и спирачки имат верижните такива, а пък и булдозер?...
              Пояснявай, че ми стана интересно.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                До: Какво ми се случи 2

                Предполагам юмз-то ще се оправи с една нова врата и стъкло,важното че че ти си добре.
                Модела е предполагам 65 кс,с какво ремърке го бяхте натоварили?4-ти осно или двуосно?

                по това което аз виждам повече от 1 бавна няма да включа при слизането,както и сам казваш си е било доста стръмно,скрити пънове,не добре познат терен,на снимката с обръщането явно си извил на една страна и той се е обърнал,като го гледам е с събрани гуми да окопава в междуредията,и става тясно и високо + скоростта и теглича и стана тя каквато стана,единственото което ви е спасило е било малката скорост,при по голяма не ми се мислеше.
                Жив и здрав.


                Поздрави

                Коментар


                • #9
                  До: Какво ми се случи 2

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Е, не е съвсем без щети по шефиатора, но са малки-няколко синини, и една рана на лакътя, нищо страшно, и по-тежко съм се ранявал.
                  По ми е дерт дали нещо не се случи със зъбчатките в скоростната кутия, но май няма нищо, поне по звука.
                  А за трактор ТК108 не съм чувал, ако имаш снимка пусни, че ми е интересно. А и ТК се разшифрова като "Трактор Колесен", а фрикциони и спирачки имат верижните такива, а пък и булдозер?...
                  Пояснявай, че ми стана интересно.

                  Верижен булдозер е. Нещо между C100 и Т130 ако не бъркам. Запали свещ за здраве. Може и курбан.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Какво ми се случи 2

                    Грешката е моя Т108 е машината - верижен булдозер - олицетворение на конструкторското недомислие
                    Паленето на дизела е предшествано от палене на пусков двуцилиндров двигател, който наподобява разрязан двигател от ГАЗ69.
                    Стартерът на стартера е само спомен и се пали с манивела, склонна към връщане и чупене на ръце и глави
                    След това се зацепва към дизела посредством скоростна кутия с две предавки и съединител
                    Ауспуха на пусковия двигател минава през всмукателния колектор на дизела и това е подгряването
                    Кой знае защо въздушният филтър е в кабината, което създава неимоверен "комфорт" на водача
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар


                    • #11
                      До: Какво ми се случи 2

                      Първоначално публикуван от kograman Преглед на мнение
                      Предполагам юмз-то ще се оправи с една нова врата и стъкло,важното че че ти си добре.
                      Модела е предполагам 65 кс,с какво ремърке го бяхте натоварили?4-ти осно или двуосно?

                      по това което аз виждам повече от 1 бавна няма да включа при слизането,както и сам казваш си е било доста стръмно,скрити пънове,не добре познат терен,на снимката с обръщането явно си извил на една страна и той се е обърнал,като го гледам е с събрани гуми да окопава в междуредията,и става тясно и високо + скоростта и теглича и стана тя каквато стана,единственото което ви е спасило е било малката скорост,при по голяма не ми се мислеше.
                      Жив и здрав.


                      Поздрави
                      Значи, аз не съм виждал ЮМЗ с двигател с 65 к.с. Мощността е 60.5 к.с, и поради мързела на хората да го изговорят правилно излиза, че е 65. Иначе и на по-стария модел, и на този мотора си е един и същ, е има някои различия, но са незначителни. А относно ширината на колея-не съм го пипал откакто трактора е в моите ръце, но пък и това е нормалната ширина, ако се "разкрачи" има опасност да скъса полуос. Ремаркето е нормално 4 тонно, с 4 колела, а дали съм въртял кормилото докато машината се подхвърляше насам-натам не си спомням, навярно съм се мъчел да го вкарам в "пътя", не, че има такъв, де, щото ако беше продължил направо следва дере...
                      Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                      Грешката е моя Т108 е машината - верижен булдозер - олицетворение на конструкторското недомислие
                      Паленето на дизела е предшествано от палене на пусков двуцилиндров двигател, който наподобява разрязан двигател от ГАЗ69.
                      Стартерът на стартера е само спомен и се пали с манивела, склонна към връщане и чупене на ръце и глави
                      След това се зацепва към дизела посредством скоростна кутия с две предавки и съединител
                      Ауспуха на пусковия двигател минава през всмукателния колектор на дизела и това е подгряването
                      Кой знае защо въздушният филтър е в кабината, което създава неимоверен "комфорт" на водача
                      Доколкото разбирам, това е "Кировец", и аз съм палил пусковия двигател с манивелата, наистина, ако не се хване по правилният начин може да счупи ръка, като върне обратно. Но пък си е як двигател, нищо, че е само 10 коня, веднъж на един С100 му свършила нафтата на около километър от стопанския двор, и тракториста си дойде на ход, само с пусковото двигателче, с вдигнат декомпресор на големия двигател. Големият плюс на тази схема е, че не е като стартера-върти докато има ток, и ако има достатъчно разбира се. А през студените зимни утрини е често явление да няма. А пусковото не се нуждае от ток, (само от парче хляб, и парче македонка) и като запали може да върти големия двигател докато и той запали, или докато свърши бензина.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Какво ми се случи 2

                        Не е Кировец - Пише ЧТЗ на него
                        Интересното е че дизелът не беше пален от доста години и по него имаше пораснал мъх Като източихме маслото с вода отвсякъде и го промихме запали веднага с подръпване от Татра и работи отлично. Установихме, че и разходът на дизел не е особено висок. (около 15л. час) После оправихме и пусковия ДВГ, чиито бутала ръждата беше буквално заварила за цилиндрите, а магнетът беше пълен с вода.
                        Оказа е голям купон управлението на верижна машина.
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X