Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ужасната ми самоделна колесна конструкция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ужасната ми самоделна колесна конструкция

    На снимките може да видите една набързо спретната и недомислена колесна машина която в голямата си част вече е на скрап за да освободи място и двигателя за новата ми приумица, която ще опиша в края на мнението:





    Спецификации: заден мост, диференциал и ск. кутия (4 степенна), голяма част от предния мост и др. - Volvo 343 (ех хубава кола беше но след като 3 пъти и падна кардана и прекарах доста време в закрепващи ремонти без оригинални части - частите са скъпи, та извадих големия флекс и не всичко отиде на скрап); двигател - Briggs & Stratton 5.5 HP бензин от мотофреза (когато не се ползва мотофрезата); ремъчна предавка - Перла 04 (с предавателно отношение от рода на 7/1 - по спомени), кардан от волан на ВАЗ 2105 - между ремъка и ск. кутия; съединител (разединител, щото при натиснат педал е зацепен ) с обтегач на ремъка - ролка изработена от алуминиев педал за колело, ръчно "стругована" до цилиндроид; При пълна газ (двигателя е с регулатор макс. 3600 об/мин) максимална скорост около 10 км/ч, за съжаление при равен път и без товар двигателя работи 50% от времето в режим "моторна спирачка" което ме наведе на мисълта за повече предвки с по-голям диапазон на предавателните числа (двигателя спокойно би поддържал 20-30 км/ч по равно при пълно натоварване). Ремаркето го направихме на майтап, така че моля не го коментирайте (отдавна се счупи, както и очаквах, но успя да превози 300-400кг пясък на 5 км разстояние, при това няколко пъти ).
    Основни недостатъци (недомислици): няма окачване, колелата са четири, предаването е задно - без чувала отпред (около 50 кг) проходимостта е добра но управлението ужасно особено с ремаркето което тежи с 40-50% на задния мост, с чувала управлението е поносимо но откачи ли се ремаркето, буксува даже и на равно ; малък набор от предавателни числа - голяма тяга, но когато не е необходима е много бавно; прекалено къса база - при пълен завой едното от задните колела стои неподвижно и "се върти на петичка", като едно от предните се плъзга странично (диагонално на неподвижното задно предното се явява по допирателна). Има още един куп проблеми, повечето от които са ми ясни, така че моля без гневни забележки, качвам го с образователно-хумуристична цел
    Идеен проект за подобна машина:

    Спецификации: 3 колела без окачване и без "олекване" на някое от двигателните, предно предаване (целия мост); управление на единичното задно колело, позицията на водача ще е над него (схема много близка до косачка БЧС); трансмисия - двигател -> ск.кутия+съединител от ЧЗ 175 (4 ск.) -> ск. кутия волво 343 (4 ск.) -> преден мост (заден мост от лада с диф. 4.1). При ползване за товар, коша (самосвал) ще е над двигателния мост с цел максимално сцепление на двигателните колела, идеята е това да е многофункционално шаси с възможност освен товарен транспорт (около 1000 кг), на мястото на коша да се закачат и задвижват от двигателя чрез ремък, кран (телфер) 2-3 метра 200-500 кг.; косачка, помпа + цистерна до 1 куб. метър + евентуално пръскачка; бетонобъркачка, ресивър 0.5 куб.м. с вакуумпомпа (лайнарка)... и други приумици спомагащи всякакви дейности в строителството и селското стопанство на любителско ниво . Скоростен диапазон (при макс. обороти на двигателя) около 2-25 км/ч и тяга при най-ниска предавка (и въображаемо сцепление безкрайност) около 1000 кг.
    Ако някой има въпроси/съвети по 3-колесния проект - да заповяда.
    Ако модераторите сметнат темата за по-подходяща за раздел "Хумор", моля да я преместят.
    Прикачени файлове

  • #2
    До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

    А къде отлетяха снимките

    Коментар


    • #3
      До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

      Първоначално публикуван от powwer Преглед на мнение
      А къде отлетяха снимките
      Изяла ги е мечката
      Като прочетох какво аи направил ми стана интересно да го видя.Що не ги качиш отново?
      Където Бирата, Там и Аз...

      Коментар


      • #4
        До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

        Пак качвам снимките, този път по-малки, дано не ги види и изяде мечката




        Прикачени файлове

        Коментар


        • #5
          До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

          Сега май не ги е изяла.
          Машинката не е толкова ужасна.И щом ти върши работа е екстра.
          Ама трябва малко да се постараеш в заваряването,и да не използваш чак толкова подръчните материали.Измисли нещо да махнеш чувала от предницата.Трябва да я балансираш някак,че като не ползваш ремаркето да не буксува.
          Защо не сложиш двигатела отпред?ще се балансира до извесна степен.
          А триколесният проект,като ксачка ли ще се задвижва?С краката?
          Където Бирата, Там и Аз...

          Коментар


          • #6
            До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

            Ми тая машина вече я няма, а триколесната ще си е с волан и рейка (надлъжно на машината), това да завивам с крака не ме блазни, особено при 20 км/ч - спокойно влизам в някой дол , седалката ще е на пружини и амортисьори от мотор, за да се повиши малко комфорта А за заваряването - с кофти електрожен а и малко слаб тока идва там а освен това идеята беше да е "прикапано" само че ако се променя нещо да стане по-лесно следващото ще го правя с на един приятел телоподаващото и ще го изпипам на хартия (PC-то) първо, а после ще заварявам, а и ще си купя малко железа, и мисля и една боя и да заприлича на нещо

            Коментар


            • #7
              До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

              И на мен ми харесват такива самоделки!
              мисля че ако рамата е била малко по-дълга, така че задния мост да е по-назад (например с 40см) - щеше да отпадне необходимостта от чувал.
              Успех със следващата самоделка!

              Коментар


              • #8
                До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

                Абе човек WTF е ТОВА

                Коментар


                • #9
                  До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

                  Мисля че WTF добре съм описал какво е и от каво е направено Имаш пълното право да не го харесваш и да ме мразиш, на моменти и аз се питах "какво направих?" но после го разкомплектовах и сега проектирам малко по-хубаво такова . За информация предишното беше още по-зле, така да се каже "еволюция" Ето и предишното:





                  Начало на подигравките след 3....2.....1.....Старт!
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • #10
                    До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

                    Колеги конструктори, заклевам ви всичките - при такива проекти - добавете още две тръби, изхабете още двайсет минути време, и СИ НАПРАВЕТЕ РОЛБАР НАД ГЛАВИТЕ !!!

                    Не е голяма философия, а при първото преобръщане ще се изплати в съотношение едно към безкрайност. И едно коланче. Каквото и да е. Винаги пишете и СЕБЕ СИ в уравнението, когато изобретявате нещо.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

                      Гоблин е прав за поубарите.Нищо че се движи с 10/20км.А колегата по горе където питаше WTF е ТОВА?Е ти какво очаквашНекакво супер бъги?Човекът си е направил нещо от сорта "Старт от скраб".Това са му първите опити да си направи някакво превозно средство.Третият опит се надявам да е още по добър.И после може и в Мерседес да отидеш за дизайнер
                      А първата ако ми кажеш че си се возил те признавам за мазохист.Прегледай форума.Има много важн ценна информация,която ще ти е от полза.Попрочети и тогава се захващай.И се постарай малко повечеДа стане нещо което да се гордееш с него(а и ние тук,че си един от нас)
                      Успех и пускай по някоя снимка на процеса на работа.(сега вече почвам да се смея на първата )
                      Където Бирата, Там и Аз...

                      Коментар


                      • #12
                        До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

                        Баси лукса..... жестоко.
                        Не ги слушай Гоблин и другите перфекционисти...... иначе ква е тръпката от возенето с 20 ако няма от кво да те е страх.

                        Продължавай да ни радваш.
                        0888932647

                        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                        Коментар


                        • #13
                          До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

                          Прав е georgineshev, каква по-достойна смърт от това да си счупиш врата затиснат от самоделна конструкция при 20км/ч...
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • #14
                            До: Ужасната ми самоделна колесна конструкция

                            Първоначално публикуван от powwer Преглед на мнение
                            Мисля че WTF добре съм описал какво е и от каво е направено Имаш пълното право да не го харесваш и да ме мразиш, на моменти и аз се питах "какво направих?" но после го разкомплектовах и сега проектирам малко по-хубаво такова . За информация предишното беше още по-зле, така да се каже "еволюция" Ето и предишното:



                            Начало на подигравките след 3....2.....1.....Старт!
                            Това нещо миналата неделя го гледах по телевизията
                            В някакво предаване за класация на смешни клипове
                            Запалването е като на бензинова резачка
                            о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X