Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да хвана рояк пчели?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да хвана рояк пчели?

    Здравейте!

    Имаме малък проблем. Купихме си една стара кирпичена къща на село. Скоро ще трябва да я измажем. Но в стената от която ще започнем са се заселили пчели - в дупка в кирпича. Най-лесно е вечерта да им хвърля две мистрии хоросан, но не е работа.

    Та как се хваща роякът?

    Баща ми гледа 3 кошера пчели и има още един празен. Но няма опит с хващането на дивоживеещи такива.
    Nissan Terrano 2,7 TDI

  • #2
    До: Как да хвана рояк пчели

    Вземаш стар плетен кош,става и сандък,намираш маточина/растение/и натъркваш коша отвътре.Слагаш възможно най-близо до рояка и чакаш,това през деня.Ще се прехвърлят сравнително бързо.Грабваш съдинката пълна с пчели и при празният кошер.Не е зле и него да го понатъркаш с маточина,м/у другото мирише силно на лимон това растение.Сложи малко примамка за пчелите в празният кошер,там медец или захар разтворена с водичка.Не забравяй за мрежата и пухалката
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • #3
      До: Как да хвана рояк пчели

      И майката ли се премества така?

      Коментар


      • #4
        До: Как да хвана рояк пчели

        100% си сигурен за пчелите?
        Да не са оси?

        Коментар


        • #5
          До: Как да хвана рояк пчели

          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
          Вземаш стар плетен кош,става и сандък,намираш маточина/растение/и натъркваш коша отвътре.Слагаш възможно най-близо до рояка и чакаш,това през деня.Ще се прехвърлят сравнително бързо.Грабваш съдинката пълна с пчели и при празният кошер.Не е зле и него да го понатъркаш с маточина,м/у другото мирише силно на лимон това растение.Сложи малко примамка за пчелите в празният кошер,там медец или захар разтворена с водичка.Не забравяй за мрежата и пухалката
          Колега,страхувам се,че така няма да се получи желания резултат.Всичко,което си написал е абсолютно вярно,технологията е точно тази(ще допълня само че най-подходящо е кошче от повет,не зная защо-това е от стари пчелари,натъркано както си обяснил с маточина),но има едно но..Така се лови пчелен РОЯК,а не семейство.Сигурно знаете разликата,да не досаждам с подробности.Ясен е задал точния въпрос - за царицата.Без нея пчелите никъде няма да отидат,а със себе си няма да я изведат,ако им е рано за роене.
          Звъннах на опитен пчелар и той ми каза,че да подмамиш семейство да се премести(нали е ясно,че без царицата няма семейство) е почти невъзможно.Даде следния съвет :тъй като пчелите не понасяли миризма на конски тор,можело да се опита да се сложат няколко бучки пресен в дупката,хралупата или каквото е там.Те не могат да го махнат,а не могат да живеят в смрад и тогава евентуално може да се махнат.Аз не съм го пробвал,ако иска колегата да пробва.Баща ми гледаше някога пчели,та веднъж сме ловили рояк,но семейство сме местили само от стар кошер в нов - с дивачки не съм имал работа и не знам как се прави.
          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
          имат право да гласуват на избори.

          Коментар


          • #6
            До: Как да хвана рояк пчели

            Аз пък бих се замислил, дали да не си ги оставя. А ако можеше и меда да им се взема, ...

            Коментар


            • #7
              И с тор може.Аз така съм хващал семейство при роене,но съм вадил и диваци от хралупа.Е наложи се да ги подсетя и с малко пушек но стана.Тамън два пъти.Ако са наистина пчели а не оси могат да се подлъжат.Нека се пробва колегата и с тор,пък ако не стане има още хитрини в торбата.

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Аз пък бих се замислил, дали да не си ги оставя. А ако можеше и меда да им се взема, ...
              Ако са диваци по-внимателно с медеца.Ако употребиш повечко последствията са тежички.
              Последно редактирано от cveti; 28-01-09, 10:33.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #8
                До: Как да хвана рояк пчели

                Първоначално публикуван от derhunter
                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Аз пък бих се замислил, дали да не си ги оставя. А ако можеше и меда да им се взема, ...
                Ако са диваци по-внимателно с медеца.Ако употребиш повечко последствията са тежички.
                Извинете за спама, но какво му е на меда от дивачки?
                Последно редактирано от cveti; 22-10-08, 20:43.

                Коментар


                • #9
                  До: Как да хвана рояк пчели

                  Като тинейджър попреядох и корема ми стана на камък.Даже и моменти ми се губят.Много зле се чувсвахме с братчеда.Нещо май е токсичен.Знам ли????
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • #10
                    До: Как да хвана рояк пчели

                    Зависи от какво са го събрали. Не защото са дивачки, а защото няма кой да ги мести на хубави места със все кошер.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Как да хвана рояк пчели

                      Мога да различа пчела от оса. Със сигурност са пчели.

                      Проблема е че искаме да измажем тази стена. Няма как да им оставим дупката, а и докато работим ще ни нажилят яко.

                      Идеята е да се разкарат от стената и ако може да се вкарат в кошер. Така или иначе имаме един празен. Та ще трябва да е с майката заедно


                      Може би ако им сложим 2 фъшкии в дупката и наблизо заложим празния кошер натъркан с маточина..? Майката дали ще излезне и тя?
                      Nissan Terrano 2,7 TDI

                      Коментар


                      • #12
                        До: Как да хвана рояк пчели

                        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                        Като тинейджър попреядох и корема ми стана на камък.Даже и моменти ми се губят.Много зле се чувсвахме с братчеда.Нещо май е токсичен.Знам ли????
                        Проблемът е бил другаде(много вероятно в количеството), а не в качеството. Особено на свободно живеещите пчели(казвам свободно живеещи, а не диви, защото няма диви пчели и питомни пчели) медът няма как да е с лошо качество. Пчелата има уникалното качество да преработва до съвършенство суровината, за да си произведе качествен мед.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Как да хвана рояк пчели

                          Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                          Мога да различа пчела от оса. Със сигурност са пчели.

                          Проблема е че искаме да измажем тази стена. Няма как да им оставим дупката, а и докато работим ще ни нажилят яко.

                          Идеята е да се разкарат от стената и ако може да се вкарат в кошер. Така или иначе имаме един празен. Та ще трябва да е с майката заедно


                          Може би ако им сложим 2 фъшкии в дупката и наблизо заложим празния кошер натъркан с маточина..? Майката дали ще излезне и тя?
                          Не, но с подготовка може да бъде преместена, след/заедно с рояка. Това е информация от втора ръка, за конкретния начин трябва някой пчелен гуру.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Как да хвана рояк пчели

                            Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                            ...Може би ако им сложим 2 фъшкии в дупката и наблизо заложим празния кошер натъркан с маточина..?
                            От пчели нищо не разбирам, но от маточина - да. Ако ще я използваш, побързай. Може би вече трудно ще намериш, поне такава, която да пази силния си "лимонен" аромат.

                            Като дете на село обожавах това растение. Търкахме си го по лицето, за да ни мирише отблизо. Веднъж имах и злополука - по форма листата наподобяват млада коприва.

                            Поздрави!
                            Искам България чиста!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Как да хвана рояк пчели

                              Най-напред трябва да се убедиш че това наистина са пчели. Извини ме ако си в час с нещата, но за много хора, които не отглеждат пчели всичко което лети и жужи го слагат в общ знаменател. Ако наистина са отдавна в тази цепнатина, много е възможно да не са това гадинките, които ти трябват. А ако това наистина са пчели от вида за когото говориш, то моя съвет е с преместването им да се заеме само много опитен пчелар. Иначе рискуваш да бъдеш изпохапан без това да даде резултат върху преместването.
                              Тази земя, по която тъпча сега,
                              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                              тази земя – не е моя земя,
                              тази земя, простете, е чужда.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X